2019-05-11

Już po raz 16. Biblioteka Główna GUMed włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek (8-15 maja 2019 roku), tym razem odbywającego się pod hasłem „#biblioteka”. Popularny w mediach społecznościowych symbol hasztagu pozwala grupować informacje w Internecie, podobnie jak robią to biblioteki, które coraz odważniej eksplorują i zagospodarowują cyfrowy świat.

Z tej okazji w piątek 10 maja w Bibliotece Głównej odbyło się spotkanie z ciekawymi gośćmi:

1. Pani Dyrektor mgr inż. Anna Grygorowicz przywitała zebranych. Wszyscy minutą ciszy uczcili pamięć o wybitnym naukowcu, jakim był zmarły niedawno Rektor prof. dr hab. Roman Kaliszan. Pani Dyrektor zwróciła uwagę na promowanie Biblioteki poprzez użycie znaku "#". To sygnał dla użytkowników, że w swojej działalności stosujemy nowoczesne rozwiązania i śledzimy kolejne trendy w komunikacji, dzięki czemu ułatwiamy internautom dotarcie do oferowanych przez nas usług i zasobów, a także organizowanych wydarzeń, takich jak to właśnie spotkanie.

2. Kolejnym punktem spotkania były warsztaty „Zadbaj o swój kręgosłup w pracy! prowadzone przez Monikę Gwardzik – magister fizjoterapii, absolwentkę GUMed, autorkę i współautorkę książek z zakresu masażu leczniczego, specjalistkę medycyny sportu i instruktorkę fitness. Bibliotekarze oraz zaproszeni goście dowiedzieli się, że niektóre krzywizny są jak najbardziej potrzebne i otrzymali wiele cennych wskazówek i propozycji ćwiczeń, które pomogą im w zachowaniu prawidłowej postawy.

3. Następnie odbyła się rozmowa z lek. Pauliną Łopatniuk, autorką bloga i fanpejdża „Patolodzy na klatce” (nagroda w XIII edycji konkursu Popularyzator Nauki organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego) oraz książki „Patolodzy. Panie doktorze, czy to rak?”. Można było się przekonać, że patomorfologia potrafi być fascynująca, a dla autorki stanowi najwspanialszą specjalizację w medycynie. Wyjątkowo intrygujące były też ciekawostki związane z prowadzeniem bloga i internetowym hejtem. Miłym akcentem było stwierdzenie autorki, że Biblioteka na co dzień pomaga jej w pracy.

Ponadto uczestnicy spotkania mogli wziąć udział w nietypowej akcji bookcrossingu w ciemno „Zbadaj mnie, zanim ocenisz!”. Wybierali spośród specjalnie przygotowanych na tę okazję książek, nie znając jednak ani okładek, ani tytułów. Akcja cieszyła się wielkim zainteresowaniem.

Goście chętnie oglądali też wystawę „Sue Ryder – życie dla ludzi” poświęconą związanej z Polską brytyjskiej działaczce charytatywnej, której fundacja przyczyniła się do powstania około 80 domów opieki, hospicjów i oddziałów szpitalnych w kilkunastu państwach Europy, Azji i Afryki. W Polsce działa 30 takich obiektów.

Po raz kolejny odbywała się Wielka Zbiórka Książek Fundacji Zaczytani.org, która pozwala stworzyć nowe biblioteki przy szpitalach i hospicjach dla dzieci młodzieży i dorosłych. Czytelnicy nie zawiedli i kolejne książki pojawiły się w punkcie zbiórki. Akcja potrwa jeszcze do 26 maja, więc zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z wydarzenia!

Zasady przetwarzania danych osobowych w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym

Wobec wejścia w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy (EU) 2016/679 z dnia 17 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych Biblioteka Główna informuje, że:

1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gdański Uniwersytet Medyczny z siedzibą w Gdańsku 80-210, przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 3a,

2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - Piotr Małecki (iod@gumed.edu.pl),

3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w systemie biblioteczno-informacyjnym Trójmiejskiego Zespołu Bibliotecznego (Akademia Muzyczna w Gdańsku, Akademia Morska w Gdyni, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności) w celu umożliwienia korzystania z zasobów bibliotecznych na podstawie art. 6 ust.1 lit. A ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.,

4. Pani/Pana dane osobowe nie będą ujawniane innym podmiotom, za wyjątkiem podmiotów upoważnionych na podstawie przepisów prawa, firmom windykacyjnym, firmom wspierającym obsługę informatyczną,

5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnikami prawa,

6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie,

7. Posiada Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych osobowych, gdy uzasadnione jest, że Pani/Pana dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016.,

8. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi.