2019-11-20

18 listopada 2019 r. w Bibliotece Głównej GUMed odbyła się promocja książki Ze wspomnień gdańskiej lekarki nieżyjącej już prof. dr hab. Ireny Jabłońskiej-Kaszewskiej. Autorka przez blisko 50 lat współtworzyła Akademię Medyczną w Gdańsku, pełniąc wiele ważnych funkcji, w tym także prodziekana Wydziału Lekarskiego.

Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. rektor prof. dr hab. Wiesław Makarewicz, rektor prof. dr hab. Tomasz Smiatacz, prof. dr hab. Zbigniew Kmieć oraz były prezydent Gdańska Jacek Starościak.

Spotkanie poprowadził dr hab. Daniel Wicenty (naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku), a w dyskusji udział wzięli p. Hanna Pietrzkiewicz (córka prof. Kaszewskiej), dr Jan Daniluk (redaktor książki, dyrektor Muzeum UG) oraz dr Marek Bukowski (starszy specjalista Muzeum GUMed).

Wszyscy prelegenci podkreślali, jak mocno związana z Gdańskiem była autorka książki. Należała do patriotycznej rodziny, jej dziadkiem był Michał Bellwon – współzałożyciel Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Profesor Jabłońska-Kaszewska poza działalnością naukową i dydaktyczną, za którą była wielokrotnie nagradzana, angażowała się także społecznie i z powodzeniem pełniła rolę samorządowca. W jej książce historia Polski, Gdańska i Uczelni splata się zatem z osobistymi przeżyciami i to stanowi o jej wielkiej wartości. Na tle najważniejszych i najtragiczniejszych wydarzeń XX wieku – II wojny światowej, okupacji, zawirowań politycznych okresu PRL-u, stanu wojennego czy przełomu Okrągłego Stołu, zawsze można dostrzec odradzającą i rozwijającą się Akademię Medyczną.

Dzięki dr. Markowi Bukowskiemu dowiedzieliśmy się, jak trudna była rola lekarzy w powojennej Polsce. Przed wojną w zawodzie pracowało około 12000 osób, przeżyło ją niewiele ponad 50% z nich.
I to na ich barki spadła odpowiedzialność za polską medycynę.

Córka profesor Jabłońskiej-Kaszewskiej – Hanna Pietrzkiewicz – ujawniła też, że do napisania wspomnień jej mamę zachęcił zięć, z wykształcenia historyk. Dzięki hojności p. Pietrzkiewicz Muzeum GUMed wzbogaciło się o nowe eksponaty – czapkę studencką pani profesor oraz obraz przedstawiający gmach dawnego szpitala przy ul. Kieturakisa.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że w swojej książce profesor Jabłońska-Kaszewska bardzo ciepło wspomina bibliotekę AMG i jej personel, ukazując jednocześnie realia pracy bibliotekarzy w tamtych czasach: „Pragnę w tym miejscu podziękować paniom pracującym w bibliotece AMG, przede wszystkim dyrektor Marii Bugno i Helenie Ratajowej, za wielką życzliwość i pomoc w zbieraniu literatury. Część ważnych dla pracy pozycji była w Gdańsku niedostępna, ściągały więc one teksty z bibliotek centralnych, które dysponowały większą liczbą czasopism zagranicznych, a czasami nawet z zagranicy. Pani dyrektor stworzyła w bibliotece i czytelni taką atmosferę, że cały zespół pracowniczy był pełen życzliwości dla użytkowników1” .

Organizatorem wydarzenia był gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej we współpracy z Biblioteką Główną Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Podczas promocji możliwy był zakup książki – wszystkie egzemplarze rozeszły się jak świeże bułeczki.

1 I. Jabłońska-Kaszewska, Ze wspomnień gdańskiej lekarki, Gdańsk - Warszawa, Instytut Pamięci Narodowej, s. 152.

Zachęcamy do zapoznania się z galerią zdjęć z wydarzenia