BIBLIOTEKA DZISIAJ 2024-02-06

ZBIORY

 

Biblioteka gromadzi wydawnictwa z zakresu medycyny, farmacji, stomatologii, pielęgniarstwa i nauk o zdrowiu oraz nauk pokrewnych, tj. chemii, biologii, fizyki, psychologii itp.
Na księgozbiór składają się zasoby Biblioteki Głównej, Biblioteki Wydziału Farmaceutycznego oraz zbiory klinik i zakładów. W swoich zbiorach posiadamy także kolekcję książek beletrystycznych.

Większość zbiorów (elektronicznych i drukowanych) można przeszukiwać za pomocą Multiwyszukiwarki EDS (Ebsco Discovery Service).

Obecnie zbiory nasze liczą 438.481 jednostek (stan na 31.12.2022 r.), w tym:

 

książek

230.806

vol.

 

czasopism

102.801

vol.

 

zbiorów specjalnych

104.874

jedn.


Na bieżąco wpływa 166 tytułów czasopism drukowanych:

W roku bieżącym posiadamy dostęp do 70 baz danych i kolekcji e-czasopism, w tym do 39 źródeł udostępnianych w ramach licencji krajowej Wirtualnej Biblioteki Nauki oraz 31 w prenumeracie, czyli łącznie do:


 

POMORSKA BIBLIOTEKA CYFROWA

 

Od 2009 r. Biblioteka współuczestniczy wraz z bibliotekami województwa pomorskiego w projekcie Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej, dofinansowanym ze środków unijnych.


 

UŻYTKOWNICY I PRZESTRZENIE DO NAUKI I PRACY

 

Użytkownicy Biblioteki Głównej w liczbie 9.441 osób (stan na 31.12.2022 r.) mogą korzystać w siedzibie Biblioteki z Internetu na stanowiskach komputerowych oraz z własnych urządzeń za pośrednictwem sieci bezprzewodowych (biblioteka i eduroam).

Odwiedzający Bibliotekę mają do dyspozycji, powstałą po rozbudowie i modernizacji budynku (2015-2016), Strefę Nauki obejmującą trzy czytelnie: Czytelnię 1, Czytelnię 2 oraz Czytelnię Informacji Naukowej, a także 6 pokoi pracy indywidualnej i grupowej.
 


 

DYDAKTYKA

 

Biblioteka Główna prowadzi dla studentów naszej Uczelni zajęcia dydaktyczne w formie e-learningu:

Biblioteka realizuje także zajęcia w zakresie naukowej informacji medycznej dla słuchaczy dziennych studiów doktoranckich GUMed. 

 


 

POLSKA PLATFORMA MEDYCZNA

 

 

Od 01.11.2017 r. Biblioteka realizuje, wspólnie z uniwersytetami medycznymi z: Białegostoku, Katowic, Lublina, Szczecina, Warszawy i Wrocławia (lider) oraz Instytutem Medycyny Pracy w Łodzi, dofinansowany ze środków UE projekt Polska Platforma Medyczna: portal zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym

>> czytaj więcej