katalog online
biblioteka online

Obchody Tygodnia Bibliotek 2016-05-12

2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
2015 2016                  

2016 Biblioteka inspiruje


W tym roku obchodzimy już XIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, którego hasło przewodnie brzmi "Biblioteka inspiruje".

   

Z tej okazji włączamy się do ogólnopolskiej akcji społecznej - Wielkiej Zbiórki Książek, organizowanej przez Fundację Zaczytani.org, której celem jest stworzenie Bibliotek Małego Pacjenta w szpitalach, domach dziecka i hospicjach. W związku z tym do 21 maja bieżącego roku zbieramy niezniszczone książki dla dzieci i młodzieży, które następnie przekażemy klinikom pediatrycznym naszej Uczelni.

11 maja 2016 r. odwiedziliśmy też małych pacjentów, przebywających na różnych oddziałach pediatrycznych naszego szpitala, w ramach akcji "Bibliotekarze czytają dzieciom". Zabierając dzieci w podróż do świata bajek, chcieliśmy, aby choć na chwilę zapomniały o bólu i troskach, jakie towarzyszą im na co dzień.

Goszczącej nas klinice przekazaliśmy pierwszą paczkę z zebranymi książkami. Dzięki współpracy ze sponsorami (GUMed, ABE-IPS, PWN IBUK Libra, Kulczyk Foundation) obdarowaliśmy również upominkami wszystkich uczestników spotkania.

Dziękujemy nauczycielom z Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego przy UCK w Gdańsku za  współpracę.

Serdecznie dziękujemy także wszystkim, którzy już podarowali książki dla małych pacjentów i prosimy o więcej! Wszak nie ma nic cenniejszego niż uśmiech dziecka...

Zapraszamy do zapoznania sie z fotorelacją:

 


2015 Wybieram bibliotekę


   

Prawdziwy uniwersytet tworzy biblioteka. (Thomas Carlyle)

Wybieram bibliotekę! – to hasło tegorocznego XII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, organizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Jak co roku wzięliśmy aktywny udział w jego obchodach. Wszyscy, którzy 13 maja w godz. 10:00-14:00 odwiedzili naszą Bibliotekę mieli okazję - przy dźwiękach muzyki na żywo - wziąć udział w specjalnie na ten dzień przygotowanych atrakcjach, m.in.:

 • loterii fantowej z niespodzianką - każdy los wygrywał!
 • konkursie na Facebooku na najbardziej szalone selfie w Bibliotece,
 • zwiedzaniu zakamarków naszej oldschoolowej Biblioteki,
 • wystawie prezentującej nietypowe biblioteki z całego świata.

Nasi goście mogli się również przekonać, że biblioteka i bibliotekarze niejedno mają oblicze. Wszystkim serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.


2014 Czytanie łączy pokolenia


8 maja – w Dniu Bibliotekarza, rozpoczynamy obchody jedenastego już Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, którego hasło przewodnie w roku 2014 brzmi Czytanie łączy pokolenia.

W Bibliotece, jak i na Uczelni, spotykają się: doświadczenie i wiedza wykładowców z nowym spojrzeniem na rzeczywistość, opracowane wcześniej i przekazywane z pokolenia na pokolenie podstawy wiedzy z nowoczesnymi technologiami i środkami przekazu. Wreszcie Biblioteka - to miejsce łączące ludzi w różnym wieku oraz z różnych środowisk i kultur.

Dlatego w tym roku zaprosiliśmy do udziału w obchodach naszego święta ponad 70. dzieci ze szkół podstawowych.

Spotkanie w Bibliotece odbyło się 12 maja. W trakcie wizyty zapoznaliśmy gości z naszą Biblioteką, a także wprowadziliśmy ich w podstawy medycyny, zapraszając do uczestniczenia w wykładzie z anatomii, który poprowadziła dr Edyta Spodnik z Zakładu Anatomii i Neurobiologii oraz na zajęcia z pierwszej pomocy, prowadzone przez studentów GUMed w ramach projektu „Ratowanie na spontanie”.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją ze Spotkania w Bibliotece.


2013 Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych


Wszyscy, którzy zaszczycili nas swoją obecnością na 5. Wieczorze w Bibliotece mieli okazję uczestniczyć w następujących wydarzeniach:

 • Awanturnicy, kucharze, szachiści i inni bibliotekarze – wystawa
 • Z pasji do ludzi – spotkanie z Elizą Taworską, członkiem fundacji Global Language, poświęcone wyprawom wolontariackim do Indii
 • Kolorowo-pomysłowo na talerzu
 • Graffiti na żywo – nowe oblicze Biblioteki
 • Koncert Chóru Akademii Marynarki Wojennej pod kierunkiem Małgorzaty Rolak

Dziękujemy tym, którzy przybyli na to niecodzienne spotkanie
i zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z imprezy:
 

 

2012 Biblioteka ciągle w grze!


Tak bawiliśmy się na IV Wieczorze w Bibliotece!
 


Na tych wszystkich, którzy w minione piątkowe popołudnie odwiedzili naszą Bibliotekę czekało wiele niespodzianek.

Daniel Kasprowicz, student III roku Wydziału Nauk o Zdrowiu, kierunku dietetyka, barwnie i z humorem opowiadał o swojej egzotycznej wolontariackiej wyprawie na daleki Madagaskar, ilustrując obficie relację ciekawymi zdjęciami.

 

Amatorzy emocji oraz szlachetnej rywalizacji, w Bibliotecznym salonie gier, przy zielonych stolikach, mierzyli się z przeciwnikami w walce o nagrody. Wszyscy chętni mogli rozegrać, z naszym kolegą Witkiem Parwiczem – Czarnym Koniem Informacji Naukowej – partię szachów na czas. W salonie toczyła się również gra w Nie daj się zaskoczyć, z udziałem bibliotekarzy oraz pani prof. Małgorzaty Sznitowskiej i pana prof. Jacka Bigdy, a nasza biblioteczna krupierka Kamila Mamorska rozdawała karty do Black Jack’a.
Hol katalogowy rozbrzmiewał śmiechem i rozmowami.

Dla naszych gości przygotowaliśmy także kulinarną niespodziankę w postaci kwitnących przekąsek i kwietnych napojów. Były galaretki i ciasteczka przybrane stokrotkami, kwiatami bzu, floksów i bratków, a także serowe koreczki z dodatkiem brokułów i kalafiora – wszak to też są kwiaty.

Zwieńczeniem wieczoru był jazzowo-bluesowy koncert Joanny Knitter i jej przyjaciół, który pomimo krótkiego deszczu odbył się na świeżym powietrzu, przed wejściem do Biblioteki. Słuchaniu muzyki momentami towarzyszyła ogromna tęcza, wzbudzając zachwyt audytorium.

Wszystkim, którzy z nami się bawili na IV Wieczorze w Bibliotece dziękujemy i zapraszamy za rok!


2011 Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam - wchodzę


Trzynastego wszystko zdarzyć się może, trzynastego świat w różowym kolorze...
czyli III Wieczór w Bibliotece!

Tydzień Bibliotek 2011 świętowaliśmy "Wieczorem w Bibliotece", imprezą zorganizowaną już po raz trzeci, tym razem w piątek, 13 maja 2011 r.
Mając w pamięci piosenkę Kasi Sobczyk, bibliotekarze próbowali odczarować budzącą u niektórych szczere przerażenie datę „piątek trzynastego”. Chyba warto było tego dnia zmierzyć się z przesądami i nie ulegając stereotypom, spojrzeć na świat przez różowe okulary!

Zapraszamy do zapoznania się z relacją oraz materiałem wideo z wykładu pana Mariana Chomickiego "Tajemnice Anielskiego Zaułka" zamieszczoną na stronach serwisu iBedeker lub na YouTube.
 
Wszystkim zaintersowanym udostępniamy także wizualizację projektu modernizacji naszej siedziby:

rzut parteru, rzut III piętra,
elewacja pd-wschelewacja pn-wsch, elewacja pn-zach

Zachęcamy do zapoznania się z relacją z imprezy na stronie WWW Uczelni oraz naszą galerią zdjęć:


2010 Biblioteka  - słowa, dźwięki, obrazy


W niedzielę 9 maja 2010 r. pracownicy i studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz sympatycy Biblioteki spotkali się na drugim "Wieczorze w Bibliotece", zorganizowanym z okazji obchodów Tygodnia Bibliotek 2010.

Tegoroczna edycja święta bibliotekarzy odbywała się pod hasłem „Biblioteka – słowa, dźwięki, obrazy” i takie też było nasze spotkanie: sztuka zamknięta w obrazach, wyjątkowe przeżycia zamknięte w słowach i fotografiach, muzyka radująca serca i dusze!

 

 

 

W programie wieczoru:
19:00 powitanie uczestników
19:05 Po drugiej stronie duszy mojej. Spotkanie z twórczością Sylwii Scisłowskiej – wernisaż
19:20 Wysokogórska praktyka lekarska w miejscu wezwania. Opowieść dra Roberta Szymczaka, lekarza-alpinisty, o jego wyprawach w góry
20:00 Bibliotekarz też czytelnik. Otwarcie wystawy
20:20 Formacja. Szanty dla przyjaciół Biblioteki – koncert

Zapraszamy też do zapoznania się ze zdjęciami z imprezy na stronie GUMed!


2009 Biblioteka to plus


Wieczór w Bibliotece – impreza otwarta dla wszystkich sympatyków i miłośników Biblioteki – a w jego ramach:

 • koncert Chóru AMG

 • otwarcie wystawy Homo legens – człowiek czytający

 • zwiedzanie wystawy Homo legens, prezentacja starodruków ze zbiorów Biblioteki Głównej oraz wycieczka po Bibliotece

 • recital Zielony księżyc – Grzegorz Marchowski śpiewa poezję Grażyny Orlińskiej

 • prezentacja nowej witryny internetowej Biblioteki

 • O ważkach, diabłach i innych postaciach z tryptyku Hansa Memlinga „Sąd ostateczny”, czyli wszystko, czego nie dowiesz się na wykładach z anatomii - plenerowa prezentacja dr Jerzego Jankau
 • Biblioteka i bibliotekarze na wesoło – podcasty z YouTube i MySpace

Zachęcamy do zapoznania się z relacjami z imprezy:

 • na stronie GUMed,
 • relacja Piotra Dwojackiego Historie mroczne - ćwiczenia z anatomii z udziałem chóru na portalu Wiadomości24.pl


2008 Biblioteka miejscem spotkań


 

W ramach Tygodnia Bibliotek, obchodzonego w 2008 w dniach 5 -11 maja pod hasłem Biblioteka miejscem spotkań, zorganizowaliśmy dla naszych użytkowników i sympatyków:

 • spotkanie z nowoczesną architekturą polskich i zagranicznych bibliotek prezentowaną na wystawie Co się buduje, czyli najnowsza architektura bibliotek
 • spotkanie z twórczością wydawniczą naszych bibliotekarzy, czyli lektury pierwszego numeru okolicznościowego biuletynu Librorum Amator, opublikowanego przez nas specjalnie z okazji Tygodnia Bibliotek
 • spotkanie z emerytowanymi bibliotekarzami
 • koncert duetu Glass Duo wykonany na szklanej harfie
   

 


2007 Biblioteka mojego wieku


Biblioteka Główna, włączając się w obchody Tygodnia Bibliotek 7-13 maja 2007, zorganizowała:

 • wystawę Beletrystyka na każdy wiek ze zbiorów Biblioteki Głównej AMG prezentującą księgozbiór beletrystyczny Biblioteki liczący prawie 30.000 tomów literatury pięknej i popularno-naukowej,
 • konkurs na hasło, slogan reklamujący naszą książnicę, w którym zwyciężyły hasła: Zostań lekarzem z bibliotekarzem! oraz http://www.biblioteka.amg.come.to.me,
 • Czy wiesz, że Twoja Biblioteka... – edycja specjalnych materiałów informacyjnych promujących nowoczesność Biblioteki

 

2006 Nie wiesz? Zapytaj w bibliotece!


 • Nowości w zbiorach Biblioteki Głównej AMG – ekspozycja książek-darów wydawnictwa Via Medica
 • pokonkursowa wystawa projektów ekslibrisu Biblioteki Głównej
 • Wiemy wszystko – konkurs z nagrodami dla bibliotekarzy Biblioteki Głównej

2005 Biblioteka otwarta dla Ciebie


 • Najlepsi z Najlepszych w sześćdziesięcioleciu Akademii Medycznej w Gdańsku 1945-2005 – wystawa uświetniająca jubileusz 60-lecia Akademii Medycznej w Gdańsku
 • 60 lat Biblioteki Głównej Akademii Medycznej w Gdańsku – wystawa poświęcona historii Biblioteki Głównej
 • wyłonienie w wyniku konkursu ekslibrisu Biblioteki Głównej

2004 Biblioteki w Europie były zawsze


W dniach 11-12 maja br. Biblioteka, włączając się w obchody TYGODNIA BIBLIOTEK 2004, umożliwiła wszystkim zainteresowanym zwiedzanie Biblioteki oraz obejrzenie 3 ekspozycji, zorganizowanych z okazji tego ogólnopolskiego święta bibliotek i bibliotekarzy. Jedną z wystaw była prezentacja najnowszych zagranicznych wydawnictw medycznych, zorganizowana wspólnie z International Publishing Service Sp. z o.o. Zwiedzający mieli możliwość zakupu wybranych pozycji.

   
Kolejne dwie wystawy to:

 

topBiblioteka Główna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego . ul. Dębinki 1 . 80-211 Gdańsk . tel.: +48 58 349 10 40 . fax + 48 58 349 11 42


email: biblsekr@gumed.edu.pl . Aktualizacja: 2017-04-20 mgr M. Omilian-Mucharska . Biblioteka Główna © 2009 - 2017 . omilian&blukis

Polityka wykorzystywania plików "cookies" w systemach internetowych GUMed