Zasady przetwarzania danych osobowych w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym

Wobec wejścia w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy (EU) 2016/679 z dnia 17 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych Biblioteka Główna informuje, że:

1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gdański Uniwersytet Medyczny z siedzibą w Gdańsku 80-210, przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 3a,

2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - Paweł Małecki (iod@gumed.edu.pl),

3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w systemie biblioteczno-informacyjnym Trójmiejskiego Zespołu Bibliotecznego (Akademia Muzyczna w Gdańsku, Akademia Morska w Gdyni, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności) w celu umożliwienia korzystania z zasobów bibliotecznych na podstawie art. 6 ust.1 lit. A ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.,

4. Pani/Pana dane osobowe nie będą ujawniane innym podmiotom, za wyjątkiem podmiotów upoważnionych na podstawie przepisów prawa, firmom windykacyjnym, firmom wspierającym obsługę informatyczną,

5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnikami prawa,

6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie,

7. Posiada Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych osobowych, gdy uzasadnione jest, że Pani/Pana dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016.,

8. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi.

katalog online
biblioteka online

Obchody Tygodnia Bibliotek 2018-05-10

2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
2015 2016 2017 2018              

2018 (Do)Wolność Czytania

Hasło promujące tegoroczny Tydzień Bibliotek brzmi "(Do)Wolność czytania” i można je interpretować jako wolność wyboru zarówno tego, co i kiedy czytamy, ale także czy będzie to tekst w tradycyjnej formie drukowanej, elektronicznej czy też wysłuchamy audiobooka. Nawiązuje ono także do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W okresie zaborów słowo pisane było bardzo ważnym elementem, który przyczynił się do zachowania tożsamości, historii, tradycji i kultury naszego narodu.

Pragniemy zaprosić Państwa do odwiedzin siedziby Biblioteki Głównej 10 maja bieżącego roku od godz. 16:00 i wzięcia udziału w 9. Spotkaniu w Bibliotece.

1. Rozpoczniemy od uroczystości otwarcia wystawy „Uleczyć z niewoli – sylwetki wybranych postaci walczących o niepodległość, związanych z historią naszej Uczelni”. Jej bohaterami będą profesorowie: Stanisław Hiller, Włodzimierz Mozołowski, Tadeusz Pawlas oraz doktor Józef Tymiński i ich fascynujące, często mało znane życiorysy ukazane w dokumentach, wspomnieniach z czasów ich walki o Polskę i budowania Polski niepodległej. Organizatorami wystawy są Archiwum, Muzeum oraz Biblioteka GUMed.

2. Będziemy mogli także wysłuchać refleksji filozofa dra Andrzeja C. Leszczyńskiego o tym, co współcześnie znaczy „Być Polakiem, być Europejczykiem” i wziąć udział w otwartej dyskusji na ten temat.

3. Po raz pierwszy przed publicznością wystąpi także nowopowstała Orkiestra GUMed!

4. Mocnym akcentem kończącym spotkanie będzie koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru GUMed pod dyr. Jerzego Szarafińskiego.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chcących w takiej formie wspólnie z nami uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.


2017 Biblioteka. Oczywiście!

Program obchodów przebiegał w naszej Bibliotece pod hasłem Biblioteka dla psyche oczywiście. Chcieliśmy w ten sposób zwrócić waszą uwagę na osoby niezwyczajne, borykające się z problemami natury psychicznej.

Wydarzenie objął patronatem Prorektor ds. Studenckich dr hab. n. med. Tomasz Smiatacz.      

         PROGRAM OBCHODÓW

1.

Wykład dra hab. n. med. Wiesława Cubały pt.: "Subtelności towarzyszące rozumieniu zdrowia psychicznego, czyli kiedy pojęcie normy nie ma zastosowania".         

 

2.

Wystawa "Niezwyczajni. Zaburzenia psychiczne twórczych, wrażliwych i sławnych".
Uzupełnieniem ekspozycji są umieszczone w gablotach książki, pochodzące ze zbiorów naszej Biblioteki, związane tematycznie ze zdrowiem psychicznym.     

Licznie przybyli goście, przedstawiciele naszej społeczności, nie tylko akademickiej, z wielką uwagą i zainteresowaniem wysłuchali prelekcji dra hab. n. med. Wiesława Cubały, który przypomniał nam jak ważne jest odpowiednie wsparcie, szczególnie od osób bliskich, dla tych, którzy zmagają się z problemami natury psychicznej. Podkreślił jednak, że nie wystarczy się wykazać zrozumieniem problemu. Zawsze trzeba próbować zachęcić daną osobę, aby udała się do psychologa lub psychiatry po fachową pomoc. Dr hab. Wiesław Cubała starał się rozwiać nasze liczne wątpliwości i chętnie odpowiadał na wszystkie pytania. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem jego wykładu.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć ze spotkania i wystawy:

 

 

3.

W dniach 9-11 maja 2017 r. proponowaliśmy Wam wędrówkę po naszym bibliotecznym labiryncie i odkrywanie niedostępnych na co dzień pomieszczeń.

4.

Także z okazji Tygodnia Bibliotek, już po raz drugi, uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej akcji społecznej – Wielkiej Zbiórce Książek, organizowanej przez Fundację Zaczytani.org. Tym razem uzbieraliśmy 275 książek (w większości dla dorosłych czytelników) nowych lub używanych, w idealnym stanie, wydanych po 2000 roku. Wśród darów były też książki dla dzieci, gry i puzzle. Wszystkim darczyńcom dziękujemy!

5. 

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek odwiedziliśmy też małych pacjentów z naszego szpitala. 25 oraz 27 kwietnia 2017 r. wraz z nimi wyruszyliśmy na kaszubski szlak, w świat legend i baśni związanych z tym regionem.

 

Bibliotekarze czytają dzieciom - fotorelacja:

 


2016 Biblioteka inspiruje


W 2016 roku obchodziliśmy XIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, którego hasło przewodnie brzmiało "Biblioteka inspiruje".

   

Z tej okazji włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji społecznej - Wielkiej Zbiórki Książek, organizowanej przez Fundację Zaczytani.org, której celem jest stworzenie Bibliotek Małego Pacjenta w szpitalach, domach dziecka i hospicjach. W związku z tym do 21 maja 2016 r. zbieraliśmy niezniszczone książki dla dzieci i młodzieży, które następnie przekazaliśmy klinikom pediatrycznym naszej Uczelni.

11 maja 2016 r. odwiedziliśmy też małych pacjentów, przebywających na różnych oddziałach pediatrycznych naszego szpitala, w ramach akcji "Bibliotekarze czytają dzieciom". Zabierając dzieci w podróż do świata bajek, chcieliśmy, aby choć na chwilę zapomniały o bólu i troskach, jakie towarzyszą im na co dzień.

Goszczącej nas klinice przekazaliśmy pierwszą paczkę z zebranymi książkami. Dzięki współpracy ze sponsorami (GUMed, ABE-IPS, PWN IBUK Libra, Kulczyk Foundation) obdarowaliśmy również upominkami wszystkich uczestników spotkania.

Dziękujemy nauczycielom z Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego przy UCK w Gdańsku za  współpracę.

Serdecznie dziękujemy także wszystkim, którzy już podarowali książki dla małych pacjentów i prosimy o więcej! Wszak nie ma nic cenniejszego niż uśmiech dziecka...

Zapraszamy do zapoznania sie z fotorelacją:

 


2015 Wybieram bibliotekę


   

Prawdziwy uniwersytet tworzy biblioteka. (Thomas Carlyle)

Wybieram bibliotekę! – to hasło tegorocznego XII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, organizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Jak co roku wzięliśmy aktywny udział w jego obchodach. Wszyscy, którzy 13 maja w godz. 10:00-14:00 odwiedzili naszą Bibliotekę mieli okazję - przy dźwiękach muzyki na żywo - wziąć udział w specjalnie na ten dzień przygotowanych atrakcjach, m.in.:

 • loterii fantowej z niespodzianką - każdy los wygrywał!
 • konkursie na Facebooku na najbardziej szalone selfie w Bibliotece,
 • zwiedzaniu zakamarków naszej oldschoolowej Biblioteki,
 • wystawie prezentującej nietypowe biblioteki z całego świata.

Nasi goście mogli się również przekonać, że biblioteka i bibliotekarze niejedno mają oblicze. Wszystkim serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.


2014 Czytanie łączy pokolenia


8 maja – w Dniu Bibliotekarza, rozpoczynamy obchody jedenastego już Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, którego hasło przewodnie w roku 2014 brzmi Czytanie łączy pokolenia.

W Bibliotece, jak i na Uczelni, spotykają się: doświadczenie i wiedza wykładowców z nowym spojrzeniem na rzeczywistość, opracowane wcześniej i przekazywane z pokolenia na pokolenie podstawy wiedzy z nowoczesnymi technologiami i środkami przekazu. Wreszcie Biblioteka - to miejsce łączące ludzi w różnym wieku oraz z różnych środowisk i kultur.

Dlatego w tym roku zaprosiliśmy do udziału w obchodach naszego święta ponad 70. dzieci ze szkół podstawowych.

Spotkanie w Bibliotece odbyło się 12 maja. W trakcie wizyty zapoznaliśmy gości z naszą Biblioteką, a także wprowadziliśmy ich w podstawy medycyny, zapraszając do uczestniczenia w wykładzie z anatomii, który poprowadziła dr Edyta Spodnik z Zakładu Anatomii i Neurobiologii oraz na zajęcia z pierwszej pomocy, prowadzone przez studentów GUMed w ramach projektu „Ratowanie na spontanie”.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją ze Spotkania w Bibliotece.


2013 Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych


Wszyscy, którzy zaszczycili nas swoją obecnością na 5. Wieczorze w Bibliotece mieli okazję uczestniczyć w następujących wydarzeniach:

 • Awanturnicy, kucharze, szachiści i inni bibliotekarze – wystawa
 • Z pasji do ludzi – spotkanie z Elizą Taworską, członkiem fundacji Global Language, poświęcone wyprawom wolontariackim do Indii
 • Kolorowo-pomysłowo na talerzu
 • Graffiti na żywo – nowe oblicze Biblioteki
 • Koncert Chóru Akademii Marynarki Wojennej pod kierunkiem Małgorzaty Rolak

Dziękujemy tym, którzy przybyli na to niecodzienne spotkanie
i zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z imprezy:
 

 

2012 Biblioteka ciągle w grze!


Tak bawiliśmy się na IV Wieczorze w Bibliotece!
 


Na tych wszystkich, którzy w minione piątkowe popołudnie odwiedzili naszą Bibliotekę czekało wiele niespodzianek.

Daniel Kasprowicz, student III roku Wydziału Nauk o Zdrowiu, kierunku dietetyka, barwnie i z humorem opowiadał o swojej egzotycznej wolontariackiej wyprawie na daleki Madagaskar, ilustrując obficie relację ciekawymi zdjęciami.

 

Amatorzy emocji oraz szlachetnej rywalizacji, w Bibliotecznym salonie gier, przy zielonych stolikach, mierzyli się z przeciwnikami w walce o nagrody. Wszyscy chętni mogli rozegrać, z naszym kolegą Witkiem Parwiczem – Czarnym Koniem Informacji Naukowej – partię szachów na czas. W salonie toczyła się również gra w Nie daj się zaskoczyć, z udziałem bibliotekarzy oraz pani prof. Małgorzaty Sznitowskiej i pana prof. Jacka Bigdy, a nasza biblioteczna krupierka Kamila Mamorska rozdawała karty do Black Jack’a.
Hol katalogowy rozbrzmiewał śmiechem i rozmowami.

Dla naszych gości przygotowaliśmy także kulinarną niespodziankę w postaci kwitnących przekąsek i kwietnych napojów. Były galaretki i ciasteczka przybrane stokrotkami, kwiatami bzu, floksów i bratków, a także serowe koreczki z dodatkiem brokułów i kalafiora – wszak to też są kwiaty.

Zwieńczeniem wieczoru był jazzowo-bluesowy koncert Joanny Knitter i jej przyjaciół, który pomimo krótkiego deszczu odbył się na świeżym powietrzu, przed wejściem do Biblioteki. Słuchaniu muzyki momentami towarzyszyła ogromna tęcza, wzbudzając zachwyt audytorium.

Wszystkim, którzy z nami się bawili na IV Wieczorze w Bibliotece dziękujemy i zapraszamy za rok!


2011 Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam - wchodzę


Trzynastego wszystko zdarzyć się może, trzynastego świat w różowym kolorze...
czyli III Wieczór w Bibliotece!

Tydzień Bibliotek 2011 świętowaliśmy "Wieczorem w Bibliotece", imprezą zorganizowaną już po raz trzeci, tym razem w piątek, 13 maja 2011 r.
Mając w pamięci piosenkę Kasi Sobczyk, bibliotekarze próbowali odczarować budzącą u niektórych szczere przerażenie datę „piątek trzynastego”. Chyba warto było tego dnia zmierzyć się z przesądami i nie ulegając stereotypom, spojrzeć na świat przez różowe okulary!

Zapraszamy do zapoznania się z relacją oraz materiałem wideo z wykładu pana Mariana Chomickiego "Tajemnice Anielskiego Zaułka" zamieszczoną na stronach serwisu iBedeker lub na YouTube.
 
Wszystkim zaintersowanym udostępniamy także wizualizację projektu modernizacji naszej siedziby:

rzut parteru, rzut III piętra,
elewacja pd-wschelewacja pn-wsch, elewacja pn-zach

Zachęcamy do zapoznania się z relacją z imprezy na stronie WWW Uczelni oraz naszą galerią zdjęć:


2010 Biblioteka  - słowa, dźwięki, obrazy


W niedzielę 9 maja 2010 r. pracownicy i studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz sympatycy Biblioteki spotkali się na drugim "Wieczorze w Bibliotece", zorganizowanym z okazji obchodów Tygodnia Bibliotek 2010.

Tegoroczna edycja święta bibliotekarzy odbywała się pod hasłem „Biblioteka – słowa, dźwięki, obrazy” i takie też było nasze spotkanie: sztuka zamknięta w obrazach, wyjątkowe przeżycia zamknięte w słowach i fotografiach, muzyka radująca serca i dusze!

 

 

 

W programie wieczoru:
19:00 powitanie uczestników
19:05 Po drugiej stronie duszy mojej. Spotkanie z twórczością Sylwii Scisłowskiej – wernisaż
19:20 Wysokogórska praktyka lekarska w miejscu wezwania. Opowieść dra Roberta Szymczaka, lekarza-alpinisty, o jego wyprawach w góry
20:00 Bibliotekarz też czytelnik. Otwarcie wystawy
20:20 Formacja. Szanty dla przyjaciół Biblioteki – koncert

Zapraszamy też do zapoznania się ze zdjęciami z imprezy na stronie GUMed!


2009 Biblioteka to plus


Wieczór w Bibliotece – impreza otwarta dla wszystkich sympatyków i miłośników Biblioteki – a w jego ramach:

 • koncert Chóru AMG

 • otwarcie wystawy Homo legens – człowiek czytający

 • zwiedzanie wystawy Homo legens, prezentacja starodruków ze zbiorów Biblioteki Głównej oraz wycieczka po Bibliotece

 • recital Zielony księżyc – Grzegorz Marchowski śpiewa poezję Grażyny Orlińskiej

 • prezentacja nowej witryny internetowej Biblioteki

 • O ważkach, diabłach i innych postaciach z tryptyku Hansa Memlinga „Sąd ostateczny”, czyli wszystko, czego nie dowiesz się na wykładach z anatomii - plenerowa prezentacja dr Jerzego Jankau
 • Biblioteka i bibliotekarze na wesoło – podcasty z YouTube i MySpace

Zachęcamy do zapoznania się z relacjami z imprezy:

 • na stronie GUMed,
 • relacja Piotra Dwojackiego Historie mroczne - ćwiczenia z anatomii z udziałem chóru na portalu Wiadomości24.pl


2008 Biblioteka miejscem spotkań


 

W ramach Tygodnia Bibliotek, obchodzonego w 2008 w dniach 5 -11 maja pod hasłem Biblioteka miejscem spotkań, zorganizowaliśmy dla naszych użytkowników i sympatyków:

 • spotkanie z nowoczesną architekturą polskich i zagranicznych bibliotek prezentowaną na wystawie Co się buduje, czyli najnowsza architektura bibliotek
 • spotkanie z twórczością wydawniczą naszych bibliotekarzy, czyli lektury pierwszego numeru okolicznościowego biuletynu Librorum Amator, opublikowanego przez nas specjalnie z okazji Tygodnia Bibliotek
 • spotkanie z emerytowanymi bibliotekarzami
 • koncert duetu Glass Duo wykonany na szklanej harfie
   

 


2007 Biblioteka mojego wieku


Biblioteka Główna, włączając się w obchody Tygodnia Bibliotek 7-13 maja 2007, zorganizowała:

 • wystawę Beletrystyka na każdy wiek ze zbiorów Biblioteki Głównej AMG prezentującą księgozbiór beletrystyczny Biblioteki liczący prawie 30.000 tomów literatury pięknej i popularno-naukowej,
 • konkurs na hasło, slogan reklamujący naszą książnicę, w którym zwyciężyły hasła: Zostań lekarzem z bibliotekarzem! oraz http://www.biblioteka.amg.come.to.me,
 • Czy wiesz, że Twoja Biblioteka... – edycja specjalnych materiałów informacyjnych promujących nowoczesność Biblioteki

 

2006 Nie wiesz? Zapytaj w bibliotece!


 • Nowości w zbiorach Biblioteki Głównej AMG – ekspozycja książek-darów wydawnictwa Via Medica
 • pokonkursowa wystawa projektów ekslibrisu Biblioteki Głównej
 • Wiemy wszystko – konkurs z nagrodami dla bibliotekarzy Biblioteki Głównej

2005 Biblioteka otwarta dla Ciebie


 • Najlepsi z Najlepszych w sześćdziesięcioleciu Akademii Medycznej w Gdańsku 1945-2005 – wystawa uświetniająca jubileusz 60-lecia Akademii Medycznej w Gdańsku
 • 60 lat Biblioteki Głównej Akademii Medycznej w Gdańsku – wystawa poświęcona historii Biblioteki Głównej
 • wyłonienie w wyniku konkursu ekslibrisu Biblioteki Głównej

2004 Biblioteki w Europie były zawsze


W dniach 11-12 maja br. Biblioteka, włączając się w obchody TYGODNIA BIBLIOTEK 2004, umożliwiła wszystkim zainteresowanym zwiedzanie Biblioteki oraz obejrzenie 3 ekspozycji, zorganizowanych z okazji tego ogólnopolskiego święta bibliotek i bibliotekarzy. Jedną z wystaw była prezentacja najnowszych zagranicznych wydawnictw medycznych, zorganizowana wspólnie z International Publishing Service Sp. z o.o. Zwiedzający mieli możliwość zakupu wybranych pozycji.

   
Kolejne dwie wystawy to:

 

topBiblioteka Główna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego . ul. Dębinki 1 . 80-211 Gdańsk . tel.: +48 58 349 10 40 . fax + 48 58 349 11 42


email: biblsekr@gumed.edu.pl . Aktualizacja: 2018-08-10 mgr M. Omilian-Mucharska . Biblioteka Główna © 2009 - 2017 . omilian&blukis

Polityka wykorzystywania plików "cookies" w systemach internetowych GUMed