katalog online
biblioteka online

Wystawy zorganizowane w 2011 r. 2013-03-01

 Kącik japoński. Wystawa dokumentująca współpracę Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Nagoya Uniwersity School of Medicine
(autorki wystawy: Anna Grygorowicz, Elżbieta Kraszewska, Małgorzata Florianowicz, Małgorzata Omilian-Mucharska)

Wszystkich zmęczonych nadmiarem bodźców i szukających spokoju zapraszamy do „Kącika Japońskiego”.
Kącik, zaaranżowany w naszej Bibliotece w sąsiedztwie Wypożyczalni, to miejsce, gdzie czas płynie wolniej. Delikatne światło zachęca, by schować się za parawanem, usiąść na tatami i wziąć do ręki książkę… Zainteresowanym japońską kulturą szczególnie polecamy półeczkę z książkami poświęconymi japońskiej estetyce, kuchni czy poezji, miłośnikom historii - publikacje na temat dziejów Japonii, a lubiącym wyzwania -  podręczniki do nauki japońskiej kaligrafii… Wszystkich zaś zapraszamy do obejrzenia wystawy przedmiotów codziennego użytku przywiezionych z Japonii przez pracowników GUMed.
Prawdziwy crème de la crème Kącika to prace japońskich artystów. Na wystawie prezentujemy cykl obrazów „Cztery pory roku” Naoko Tanaki oraz unikatowe kaligrafie autorstwa Reiki Ohiry, czy też wiersz Ko-Kei zapisany przez kaligrafa Mushu Tai.
Asumptem do zainscenizowania „Kącika Japońskiego” w Bibliotece była uroczystość nadania tytułu doktorahonoris causa GUMed rektorowi Uniwersytetu w Nagoi, prof. Michinari Hamaguchi. Ten wybitny uczony, wraz z prof. Takashi Wakabayashi, od lat współpracuje z naszym Uniwersytetem, a prezentowana wystawa dokumentuje rozpoczętą w 1970 roku spotkaniem prof. Takashi Wakabayashi i prof. Jerzego Popinigisa współpracę obu uczelni.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystego otwarcia ekspozycji! 
 


"Czy piątek, 13-go jest szkodliwy dla zdrowia?" - przesądy a medycyna
(autorki wystawy:
Katarzyna Dorocińska, Małgorzata Omilian-Mucharska, Małgorzata Florianowicz)

Do, jak się wydaje, błahego tematu zabobonów i przesądów w medycynie bibliotekarze podeszli naukowo i racjonalnie: przeprowadzili solidną kwerendę, której efekty prezentujemy na wystawie. Ku naszemu niemałemu zaskoczeniu, okazało się, że publikacje łączące tematy przesądów i medycyny nie ograniczają się jedynie do historycznie i etnograficznie ujętych opisów „dawnych zwyczajów” oraz walki z zabobonem.
W piśmiennictwie współczesnym znaleźliśmy także opisy badań zachowań

społecznych, związanych zwłaszcza z okresem ciąży i połogu, używania „sposobów magicznych” w celu poprawy jakości życia erotycznego, a także świadectwa, że od przesądów nie jest wolne środowisko medyczne.
Gdy zebrane materiały uświadomiły nam, jak szeroką i mocno utrwaloną część rzeczywistości stanowią przesądy i wynikające z nich nawyki, postanowiliśmy też … zbadać samych siebie.
Nazywając własne fobie i z przymrużeniem oka przełamując tabu na ich temat, być może nauczymy się też z dystansem podchodzić do innych spraw wymykających się spod kontroli naszego rozumu.
(M. Florianowicz)


Hemofilia - choroba królów 
(autorka wystawy Katarzyna Dorocińska)
 

 

Królowa Wiktoria odegrała znaczącą rolę w doprowadzeniu do rewolucji rosyjskiej i hiszpańskiej. Gdyby dzieci królowej Wiktorii nie odziedziczyły po niej hemofilii, prawdopodobnie historia potoczyłaby się innym torem.
(prof. M. Haldane)

Hemofilia jest dziedziczną, genetycznie uwarunkowaną skazą krwotoczną, występującą prawie wyłącznie u mężczyzn. Spowodowana jest brakiem lub obniżeniem poziomu białka osocza uczestniczącego w procesie krzepnięcia krwi, zwanego czynnikiem krzepnięcia. Jest to jedna z najrzadziej występujących chorób. Choruje na nią jeden na 10 tysięcy Europejczyków.
Do lat 20. XX wieku walka z hemofilią była praktycznie niemożliwa. 30% chorych umierało przed zakończeniem dziesiątego roku życia.
Najsłynniejszymi hemofilikami byli członkowie europejskich rodzin królewskich, których choroba ta dotknęła za sprawą genu przekazanego przez królową Wiktorię. Fakt ten miał znaczący wpływ na dwudziestowieczne dzieje Europy.
(K. Dorocińska)

 


  Rysunek satyryczny Aliny Boguszewicz
(autorki wystawy: Alina Boguszewicz, Katarzyna Dorocińska)

 

„I śmiech niekiedy może być nauką,
kiedy się z przywar, nie z osób natrząsa.”
(Ignacy Krasicki)

Autorka rysunków satyrycznych Alina Boguszewicz od wielu lat współpracuje z wydawaną przez naszą Uczelnię „Gazetą AMG”. Wystawa towarzyszyła obchodom jubileuszu 20-lecia „Gazety”.
 

 

topBiblioteka Główna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego . ul. Dębinki 1 . 80-211 Gdańsk . tel.: +48 58 349 10 40 . fax + 48 58 349 11 42


email: biblsekr@gumed.edu.pl . Aktualizacja: 2018-06-15 mgr M. Omilian-Mucharska . Biblioteka Główna © 2009 - 2017 . omilian&blukis

Polityka wykorzystywania plików "cookies" w systemach internetowych GUMed