katalog online
biblioteka online

Wystawy zorganizowane w 2012 r. 2013-03-07

  Antoni Kępiński. Psychiatria - sztuka badania i porządek wyobraźni
(autorki wystawy: K. Błaszkowska, M. Omilian-Mucharska)
 

 

40 lat temu na Cmentarzu Salwatorskim pod Kopcem Kościuszki tłumy Krakowian pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiego Karola Wojtyły żegnały lekarza i humanistę Antoniego Kępińskiego.

Kim był ten człowiek, skoro w ostatniej drodze towarzyszyły mu tak nieprzebrane rzesze? Skromny, łagodny, uśmiechnięty, prawdziwy Samarytanin naszych czasów; przyjaciel Wojtyły, Ingardena, Tischnera, Sztaudyngera. Wyznawany przez niego system wartości doprowadził go do stworzenia psychiatrii aksjologicznej.

Jako psychiatra unikał postawy "naukowej obiektywności", przestrzegał przed popełnianiem błędu "maski" i błędu "moralnej oceny".

Wystawa w Bibliotece Głównej przybliża postać Antoniego Kępińskiego oraz związanych z nim wybitnych osobowości Krakowa.


Śledztwo będzie dla nas rozrywką - wystawa książek detektywistycznych
(autorki wystawy: K. Błaszkowska, M. Omilian-Mucharska)

 

Kto zabił?
Czy mordercą jest miła pani z pieskiem, czy sąsiad z drugiego piętra?

Czytelnik zdaje sobie sprawę z tego, że coś jest przed nim skrywane, ale mimo to stara się rozwikłać zagadkę zbrodni. Z pomocą przychodzą na szczęście znakomici detektywni. Wystawa prezentowała tych najbardziej znanych, ale także zapomnianych już dziś powieściowych detektywów, ich sylwetki prezentuje poniższa galeria).

Zapraszamy po dobry kryminał ze zbiorów Biblioteki Głównej!


Biblioteczny salon gier
(autorzy wystawy: P. Krajewski, M. Florianowicz, M. Omilian-Mucharska)

Potrzeba rywalizacji towarzyszy człowiekowi od najmłodszych lat. Gry dostarczają dzieciom nie tylko wielu emocji, ale pozwalają też dowiedzieć się czegoś o otaczającym ich świecie, o sobie samym i o innych ludziach. Dzięki nim najmłodsi mogą ćwiczyć pamięć, poznawać fascynujący świat a przy okazji świetnie się bawić.

Niektóre rzeczy wraz w wiekiem szlachetnieją i oceniane są coraz lepiej – chociażby wino, dzieła sztuki i niektóre gatunki sera. Oczywiście istnieje jeszcze coś takiego jak sentyment do przeszłości, który prowadzi nas do ponownego odkrywania dawnych książek, potraw czy gier różnorakiego autoramentu. I tu dochodzimy do sedna sprawy – czy gry planszowe się starzeją? Opierając się na przykładzie gier i szachów wypadałoby stwierdzić, że absolutnie nie, dzieje się wręcz odwrotnie.


Maria Skłodowska-Curie. Kobieta niezwykła
(organizatorzy wystawy: Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Muzeum UJ, we współpracy z Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie; kurator wystawy: Alicja Rafalska-Łasocha)

Opracowała teorię promieniotwórczości, odkryła rad i polon. "Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć" – mawiała.
"Maria Skłodowska-Curie. Kobieta niezwykła" to tytuł wystawy, którą od 9 stycznia 2012 r. można było oglądać  w Bibliotece Głównej GUMed. Wystawa pokazała Marię Skłodowską-Curie jako kobietę odważną, konsekwentną, ale i niezwykle skromną. Ekspozycja prezentowała ogromne osiągnięcia naukowe noblistki i jej imponujący wkład w rozwój medycyny.
Otwarciu wystawy towarzyszyła prezentacja programu multimedialnego "Porozmawiaj z Marią" przygotowanego przez firmę Fido Intelligence.

 

 

topBiblioteka Główna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego . ul. Dębinki 1 . 80-211 Gdańsk . tel.: +48 58 349 10 40 . fax + 48 58 349 11 42


email: biblsekr@gumed.edu.pl . Aktualizacja: 2018-06-15 mgr M. Omilian-Mucharska . Biblioteka Główna © 2009 - 2017 . omilian&blukis

Polityka wykorzystywania plików "cookies" w systemach internetowych GUMed