katalog online
biblioteka online

Wystawy zorganizowane w 2013 r. 2016-04-14

  Wystawa towarzysząca promocji i spotkaniu z bohaterką książki Remigiusza Grzeli „Było, więc minęło. Joanna Penson – dziewczyna z Ravensbrück, kobieta Solidarności, lekarka Wałęsy”
(autorzy wystawy: M. Florianowicz, P. Krajewski; plakat: M. Omilian-Mucharska)

   

3 grudnia 2013 r., w naszej Bibliotece odbyło się wyjątkowe spotkanie. Na rozmowę z Panią Profesor Joanną Muszkowską-Penson – wybitnym lekarzem nefrologiem, wieloletnim wykładowcą naszej Uczelni – przybyło grono znamienitych, byłych i obecnych członków naszej społeczności akademickiej.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa, na której znalazły się publikacje Szacownego Gościa oraz zilustrowane "rozdziały życia".

 
 

Wszystkich zainteresowanych, a przede wszystkim uczestników, zapraszamy do zapoznania się z relacją ze spotkania.


  Wróćmy do ziół deptanych po drodze!
(autorzy wystawy:
Katedra i Zakład Farmakognozji, K. Błaszkowska,  B. Rybitw, G. Miętkiewicz; plakat: M. Omilian-Mucharska)

Zioła to skuteczne i bezpieczne lekarstwa. Dzięki postępowi technologii analitycznych możemy dziś zbadać nawet najbardziej złożone wyciągi i fitopreparaty, potwierdzając tę znaną od wieków prawdę. Współczesna nauka śmiało dziś mówi: Wróćmy do ziół deptanych po drodze!

 

 

Biblioteka ma w swoich zbiorach wiele książek i czasopism związanych z ziołolecznictwem. Wybrane z nich zaprezentowano na wystawie. Szczególnej uwadze polecamy dzieło Szymona Syreńskiego z 1613 roku Zielnik Herbarzem z ięzyka Łacinskiego zowią To iest Opisanie własne imion, kształtu, przyrodzenia, skutkow, y mocy Zioł wszelakich Drzew Krzewin y korzenia ich, Kwiatu, Owocow, Sokow Miasg, Zywic y korzenia do potraw zaprawowania Takze Trunkow, Syropow, Wodek Lekiwarzow, Konfektow (zob. w PBC).

 

Wystawa została przygotowana wspólnie z Katedrą i Zakładem Farmakognozji, skąd pochodzą autorzy prezentacji:  

 

Awanturnicy, kucharze, szachiści i inni bibliotekarze
(autorzy wystawy: K. Błaszkowska, P. Krajewski,
M. Florianowicz, M. Omilian-Mucharska, J. Marchlewicz,
J. Wąsicka)

Wystawa towarzyszyła obchodom Tygodnia Bibliotek 2013 i prezentowała postaci znane ze swych dokonań: literackich, muzycznych, naukowych i innych..., mało znane natomiast z tego, że mają one w swoich biografiach epizod biblioteczny.

 


  Z pasji do ludzi, z pasji do podróży - cykl fotografii ulicznej z podróży do Indii Elizy Taworskiej

Autorka, a zarazem prezes zarządu fundacji Global Language wystąpiła na Wieczorze w Bibliotece 10 maja 2013 r. i przybliżyła ideę wolontariatu zagranicznego oraz współdziałania biznesu i organizacji pożytku publicznego.

Więcej o fundacji można dowiedzieć sie na stronie: http://www.globallanguage.pl

Wystawę prezentowaną w maju w Czytelni Głównej BG GUMed można obejrzeć online za pośrednictwem wirtualnej galerii.

 
     
  
 

  Od ZZ-tów do tabletów.
Książka anatomiczna XIX i XX wieku ze zbiorów GUMed

(autorzy wystawy: K. Błaszkowska, B. Siek; plakat: M. Omilian-Mucharska)

ZZ-ty czyli zbiory zabytkowe to książki i inne dokumenty biblioteczne wydrukowane w okresie od roku 1801 do końca drugiej wojny światowej. Przez niemal półtora wieku rozwój techniki drukarskiej sprawił, że książka anatomiczna przede wszystkim nabrała kolorów. Wszelkie nowe techniki ilustracyjne były natychmiast wykorzystywane przez wydawców atlasów, kompendiów i podręczników do nauki anatomii.

 

Wystawa od „ZZ-tów do tabletów” była swoistym dopełnieniem prezentowanej w PAN Bibliotece Gdańskiej wystawy „Alchemicy, medycy, uczeni. Medycyna na przestrzeni wieków”, na której prezentowano druki i rękopisy poświęcone naukom medycznym ze szczególnym uwzględnieniem anatomii.

Rozwój cyfrowych środków przekazu sprawił, że książka przestała być papierowa, a multimedialne atlasy anatomiczne dostępne są on-line dla wszystkich użytkowników Biblioteki Głównej GUMed.

Obie wystawy towarzyszyły organizowanej 27 lutego 2013 r. przez GUMed i Muzeum Narodowe w Gdańsku sesji naukowej „Joachim Oelhaf i jego następcy. W 400-lecie pierwszej publicznej sekcji zwłok w Polsce”.

 

topBiblioteka Główna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego . ul. Dębinki 1 . 80-211 Gdańsk . tel.: +48 58 349 10 40 . fax + 48 58 349 11 42


email: biblsekr@gumed.edu.pl . Aktualizacja: 2018-02-23 mgr M. Omilian-Mucharska . Biblioteka Główna © 2009 - 2017 . omilian&blukis

Polityka wykorzystywania plików "cookies" w systemach internetowych GUMed