katalog online
biblioteka online

Promocje książek 2017-12-04


  Ortopedia i traumatologia
     pod. red. Andrzeja Nowakowskiego i Tomasza Mazurka

Niemal 60 lat od wydania pierwszego polskiego podręcznika do ortopedii (Zarys ortopedii ogólnej, pod red. prof. Zygmunta Ambrosa) ukazała się najnowsza książka do nauczania tego przedmiotu, która powstała przy współudziale naukowców z naszej Uczelni.

W Bibliotece Głównej GUMed 15 marca 2017 r. odbyło się spotkanie promujące ten podręcznik, podczas którego można było zapoznać się z krótką prezentacją prof. Tomasza Mazurka, kierownika Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu GUMed (red. naukowego tejże publikacji), a także nabyć książkę w promocyjnej cenie 70 zł.

Chociaż podtytuł publikacji wskazuje jako odbiorców studentów medycyny, to jest ona kierowana także do rezydentów, lekarzy rodzinnych i innych specjalistów zainteresowanych problemami narządu ruchu.

Podręcznik składa się z wersji papierowej i elektronicznej, która umożliwia korzystanie z dodatkowych materiałów, takich jak:

  • słownik terminologiczny,
  • fotografie,
  • filmy,
  • około 300 pytań testowych.

Na marginesie książki zaznaczono symbolem ->www odniesienia do materiałów tematycznych zamieszczonych na stronie internetowej podręcznika www.ortopediaitraumatologia.pl.

 

Poszczególne zagadnienia napisane zostały przystępnie przez uznane autorytety w ortopedii i traumatologii narządu ruchu o wieloletnim doświadczeniu klinicznym. Każdy rozdział kończy się streszczeniem najważniejszych informacji, które student medycyny powinien bezwzględnie zapamiętać.

Podręcznik powstał z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego w ramach ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego. Współtworzony jest przez lekarzy specjalistów ośrodków klinicznych z: Białegostoku, Gdańska, Krakowa, Lublina, Łodzi, Otwocka, Piekar Śląskich, Poznania,  Rzeszowa,  Szczecina,  Warszawy  i  Wrocławia.

Wyjątkowość projektu polega na jego ogólnokrajowym wymiarze, nowoczesnym ujęciu problematyki oraz wykorzystaniu technik multimedialnych. Użytkownik ma szeroki dostęp do najnowszych informacji krajowych i zagranicznych z zakresu ortopedii i traumatologii, interesujących filmów, materiałów szkoleniowych oraz specjalistycznych publikacji tematycznych.

 


Kilasymandry. Jak Madagaskar nauczył mnie kochać
    aut. Daniel Kasprowicz

Tytuł swojej książki rozszyfrował Daniel Kasprowicz (absolwent dietetyki GUMed) – podczas jej oficjalnej premiery, 23 października 2015 r. w Bibliotece Głównej GUMed.

Książka, w formie dziennika, jest relacją z rocznego pobytu Autora na Madagaskarze, podczas którego jako misjonarz świecki pomagał potrzebującym mieszkańcom Czerwonej Wyspy. Jego praca polegała m.in. na sprawowaniu opieki nad podopiecznymi domu dziecka Kilasymandry oraz pomaganiu chorym.

Spotkanie przebiegało w przyjaznej atmosferze, głównie dzięki przybyłej dość tłumnie publiczności – osób zaprzyjaźnionych i od dawna wspierających Daniela w jego działaniach oraz uśmiechom malgaskich dzieci. Mogliśmy podziwiać je na fotografiach podczas prezentacji autora oraz usłyszeć, o tym jak wygląda codzienne życie na Madagaskarze.
Kolejnym punktem programu była rozmowa z autorem, poprowadzona przez Joannę Śliwińską z Sekcji Informacji i Promocji GUMed. Dowiedzieliśmy się z niej m.in.: co było najtrudniejsze przy pisaniu książki, co najprzyjemniejsze oraz poznaliśmy najbliższe plany Autora. Już w grudniu Daniel po raz trzeci wyjeżdża na Madagaskar, gdzie tym razem będzie uczestniczył w budowie laboratorium, które ma służyć wszystkim zmagającym się z tropikalnymi chorobami.
Hojność uczestników spotkania, okazana podczas licytacji zdjęć z pobytu Autora na Madagaskarze, przerosła nasze oczekiwania. Niemal każdy uczestnik spotkania chciał też zakupić książkę, zdobyć dedykację i pod tym pretekstem zamienić kilka słów z Autorem. Wielu uczestników wsparło także charytatywny projekt „Kaszka dla Malgaszka", przynosząc na spotkanie lekarstwa, środki opatrunkowe i produkty specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Cały dochód z licytacji oraz ze sprzedaży książki wesprze potrzebujące dzieci z malgaskiego domu dziecka.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przybyli na spotkanie, uczestniczyli w licytacji oraz tak aktywnie wzięli udział w zbiórce darów, a także Danielowi Kasprowiczowi, że zaszczycił nas wyborem Biblioteki Głównej GUMed na miejsce tego niezwykłego spotkania autorskiego. DZIĘKUJEMY!

GDZIE MOŻNA KUPIĆ KSIĄŻKĘ?
Książkę można zamawiać bezpośrednio u autora, poprzez blog: http://danielkasprowicz.pl

Oto, jak Daniel Kasprowicz zachęca do przeczytania swojej książki:
Chcę, byś Czytelniku przeszedł tę wędrówkę razem ze mną. Chcę byś poznał mój punkt widzenia na niektóre sprawy, zakochał się w moich przyjaciołach, a być może nawet zapłakał i wzruszył się w momentach, które i ze mnie wycisnęły łzy...

Zachęcamy do kupna książki; wkrótce tytuł ten zagości także w zasobach naszej Biblioteki!


  Było, więc minęło. Joanna Penson – dziewczyna z Ravensbrück, kobieta Solidarności, lekarka Wałęsy
     aut. Remigiusz Grzela

 

3.12.2013 r. w naszej Bibliotece odbyło się wyjątkowe spotkanie z Panią Profesor Joanną Muszkowską-Penson – wybitnym lekarzem nefrologiem, wieloletnim wykładowcą naszej Uczelni. Rozmowę z Panią Profesor, opartą na kanwie wspomnień zebranych przez Remigiusza Grzelę w książce „Było, więc minęło”, prowadziła redaktor Maria Mrozińska. Fragmenty książki czytały: Agata Bykowska, aktorka Teatru Wybrzeże i Agata Armatowska, uczennica XX LO w Gdańsku.
 

Wśród gości spotkania znalazło się wielu profesorów, którzy w młodości byli studentami, a później współpracownikami Pani Profesor, a także Jej dawni pacjenci i sąsiedzi oraz my – bibliotekarze. Warto podkreślić, iż obecność Pani Profesor w murach Biblioteki Głównej miała dla nas – pracujących w niej bibliotekarzy - dodatkowe znaczenie, bowiem Profesor Jan Muszkowski – ojciec naszego Gościa Honorowego – był wybitnym bibliologiem, bibliografem, osobą wielce zasłużoną dla polskiego bibliotekoznawstwa. Dzięki jego dokonaniom bibliologia uzyskała status samodzielnej dyscypliny naukowej.

Zainteresowanie słuchaczy wzbudziła niezwykła biografia Pani Profesor – ściśle spleciona zarówno z historią Polski XX wieku, jak i z historią naszej Uczelni. Jednak największe wrażenie wywarła postawa życiowa Gościa spotkania – pełna skromności, ale emanująca siłą, pogodą ducha i energią, jakby na przekór metryce i ciężkim doświadczeniom, których w życiu Pani Profesor Penson przecież nie brakowało. Na zakończenie, wszyscy obecni zgotowali Bohaterce wieczoru owację na stojąco, która i tak nie była w stanie oddać uznania dla Jej osoby. A kolejka chętnych do otrzymania autografu Pani Profesor i dedykacji w książce Jej poświęconej, zdawała się nie mieć końca.

Trudno wyrazić słowami wyjątkowo wzruszającą i ciepłą atmosferę panującą tego wieczoru, a choć mowa była o przeżyciach ludzi mających za sobą 80, 90 lat i niewiele mniej aktywności zawodowej i społecznej, nie czuło się tzw. „jesieni życia”, a raczej radość ze spotkania po latach i energię życiową naprawdę wyjątkowych osobowości.

Wszystkich zainteresowanych, a przede wszystkim uczestników spotkania, zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją:


Humanizacja medycyny. Teoretyczne i praktyczne aspekty nauczania przedmiotów humanistycznych na uczelniach medycznych
pod red. Janiny Suchorzewskiej i Marka Olejniczaka
 

  

Promocja publikacji odbyła się w Bibliotece 26.03.2012 r. Rozmowę z redaktorami książki poprowadziła red. Katarzyna Żelazek. Fragmenty książki przeczytała aktorka Teatru Wybrzeże, Marta Jankowska.

Zapraszamy do zapoznania się z:

 

topBiblioteka Główna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego . ul. Dębinki 1 . 80-211 Gdańsk . tel.: +48 58 349 10 40 . fax + 48 58 349 11 42


email: biblsekr@gumed.edu.pl . Aktualizacja: 2018-04-23 mgr M. Omilian-Mucharska . Biblioteka Główna © 2009 - 2017 . omilian&blukis

Polityka wykorzystywania plików "cookies" w systemach internetowych GUMed