2024-02-11

Albert Einstein podobno mówił "The only thing that you absolutely have to know, is the location of the library". I choć lokalizacja Biblioteki GUMed pozostaje ta sama, zmieniamy system biblioteczny oraz katalog online, czyli źródło informacji o naszych zbiorach, które zdecydowanie warto znać!

Obecnie wdrażany zintegrowany system Alma użytkowany jest w ponad 1 800 instytucjach na całym świecie. Jego implementacja uzyskała dofinansowanie z funduszy w ramach projektu pozakonkursowego pt. „Wspieranie procesów konsolidacji uczelni" realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (umowa nr MEiN/2022/DIR/3438).

Nowy katalog online połączony z multiwyszukiwarką Primo będzie służył do przeszukiwania księgozbioru i zasobów elektronicznych naszej biblioteki oraz bibliotek Związku Uczelni Fahrenheita. Funkcje i udogodnienia tego katalogu będą wsparciem w trakcie studiów, pracy naukowej czy przygotowywania publikacji. Jednak w pełni można z niego skorzystać tylko po zalogowaniu.

Studenci i pracownicy GUMed, dzięki połączeniu katalogu z uczelnianym systemem uwierzytelnienia, logują się do katalogu i swojego konta bibliotecznego w taki sam sposób jak do uczelnianej poczty czy do Extranetu. Użytkownicy zewnętrzni, spoza GUMed, przy pierwszej próbie zalogowania się zostaną poproszeni o ustawienie nowego hasła. Zalogowanie do konta bibliotecznego to ważny krok, gdyż pewne informacje (np. dostępność książki) nie wyświetlają się niezalogowanym użytkownikom. Dzięki zalogowaniu będzie można zamówić i wypożyczyć podręczniki i książki naukowe, skorzystać z zasobów elektronicznych, sprawdzić swoje konto biblioteczne, a także zapisać i zachować interesujące wyszukiwania, czy skorzystać z możliwości przesłania danych do wskazanych menadżerów bibliografii.

Katalog

W miniprzewodniku znajdą Państwo instrukcje, jak sprawnie i efektywnie poruszać się po nowym katalogu. Zapraszamy także do kontaktu z bibliotekarzami – postaramy się odpowiedzieć na wszelkie pytania.

Miniprzewodnik

Życzymy dobrego użytkowania.