2018-09-06

Czy literatura, czy medycyna? Oto jest pytanie. Twórczość lekarzy-literatów w zbiorach Biblioteki Głównej GUMed

Autorka wystawy: Katarzyna Dorocińska
Plakat wystawy: Małgorzata Omilian-Mucharska

Przed dylematem literatura czy medycyna stawało wielu piszących lekarzy. Wielu, odnosząc sukces literacki, poświęcało się pisarstwu bez reszty. Ale są i tacy, którzy „poślubieni” medycynie, pozostawali jej wierni, jak choćby Antoni Czechow, który twierdził: „medycyna jest moją legalną żoną, a literatura kochanką”.

Literatura tworzona przez lekarzy, choć często opisuje środowiska związane z medycyną, nie jest odrębnym gatunkiem. Na wystawie staramy się pokazać jej różnorodność.
Prezentujemy zatem poezje Johna Keatsa i powieści science-fiction Stanisława Lema, opowiadania detektywistyczne Arthura Conan Doyle’a i teksty kabaretowe Tadeusza Boya-Żeleńskiego, dramaty Friedricha Schillera i powieści satyryczne Richarda Gordona.
Mamy nadzieję, że nasi związani z medycyną czytelnicy chętnie sięgną po literaturę tworzoną przez lekarzy.
Co czytać? Oto jest pytanie!

Na wystawie zaprezentowano następujące sylwetki lekarzy-pisarzy:

 

 • Antoni Czechow
 • Janusz Korczak
 • Dante Alighieri
 • Michaił Bułhakow
 • Tadeusz Boy-Żeleński
 • Arthur Conan Doyle
 • John Keats
 • Colleen Mc Cullough
 • Francois Rabelais
 • Eugeniusz Sue
 • Wasiliaj Aksionow
 • Archibald Joseph Cronin
 • Richard Gordon
 • Abe Kobo
 • Michael Crichton
 • Christopher Isherwood
 • Stanisław Lem
 • Friedrich Schiller
 • William Somerset Maugham

 

Szerokiej drogi! Miłej lektury! Literackie inspiracje podróży

 

Autorka wystawy: Katarzyna Dorocińska
Plakat wystawy: Małgorzata Omilian-Mucharska

Czemu podróżujemy? Czemu w czasie urlopu chcemy być daleko od domu? Czy to spełnienie dziecięcych marzeń, które pozostały w nas po lekturze przygód bohaterów Karola Maya? Przygód na Czarnym Lądzie, w pustyni i w puszczy lub w krainie kangurów? Czy to próba znalezienia drogi do krain odwiedzanych przez Guliwera?

Nie każdy po lekturze książki zostaje polarnikiem, alpinistą lub odkrywcą ostatnich białych plam na mapie (jest takich ludzi nie większość nawet, ale mniejszość). Przez chwilę jednak towarzyszymy bohaterom w drodze na Mount Everest czy do Krainy Liliputów.
Nasze dorosłe lektury kierują nas w stronę Moskwy, by na Patriarszych Prudach wypić szklaneczkę napoju morelowego. Chcemy sprawdzić czy londyński adres Baker Street 221 B rzeczywiście istnieje i czy na ulicy Goswell czci się pamięć podróżnika i założyciela klubu - pana Pickwicka.

Mamy nadzieję, że proponowane przez nas lektury, pokazujące miejsca, gdzie nas nie ma, zachęcą Czytelników do spakowania walizek.

Proszę także nie zapomnieć włożyć do walizki książki! (B. Rybitw)

 

Bibliotekarz też czytelnik

Autorka wystawy i plakatu: Katarzyna Dorocińska
 

 

„Nikt nic nie czyta...” - pisał Stanisław Lem w Dziennikach gwiazdowych. Wbrew jego twierdzeniu i obiegowej opinii, że szewc bez butów chodzi, bibliotekarze czytają!

Pokazuje to przygotowana przez pracowników Biblioteki wystawa Bibliotekarz też czytelnik.
Z praktyki zawodowej wiemy, że czytelnicy chętnie sięgają po książki, które ktoś im szczerze poleci, postanowiliśmy zatem zarekomendować P. T. Publiczności Czytającej zbiór tytułów. Warto dodać, iż większość z nich można znaleźć w księgozbiorze beletrystycznym Biblioteki Głównej.Prezentowane w gablotach książki, uzupełnione rekomendacjami i zdjęciami, pozwalają odwiedzającym nas użytkownikom lepiej poznać widywanych co dnia bibliotekarzy, w myśl zasady: „pokaż mi swoją bibliotekę a powiem ci, kim jesteś”.    

A oto niektóre spośród polecanych tytułów:

Stanisław Lem, Cyberiada
Jerzy Giżycki, Z szachami przez wieki i kraje
Neil Gaiman, Amerykańscy bogowie
Khalil Gibran, Prorok
Thich Nhat Hanh, Każdy krok niesie pokój
Anselm Grun, 50 aniołów na cały rok
Gulbranssen Trygve, A lasy wiecznie śpiewają
Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy orgód
Mira Lobe, Babcia na jabłoni
Andrzej Bobkowski, Szkice piórkiem
Regine Deforges, Niebieski rower
Gieorgij Władimow, Wierny Rusłan
Julian Tuwim, Kabaretiana
Charles Dickens, Klub Pickwicka
Antoine de Saint-Exupéry, Twierdza
Dorota Terakowska, Poczwarka
Aleksdaner Sołżenicyn, Archipelag Gułag
Krzysztof Cezary Buszman, Najwcześniej później
Barbara Piórkowska, Szklanka na pająki
Marjane Satrapi, Persepolis


Po drugiej stronie duszy mojej. Wystawa prac Sylwii Scisłowskiej

 

Autorka wystawy: Sylwia Scisłowska

W maju 2010 roku wszystkich nas we władanie wzięła urzekająca i liryczna sztuka Sylwii Scisłowskiej.

Zaczarowane światy, bajkowe zwierzęta, postacie jak ze snu – tym artystka zniewala odbiorcę. Na przekór realizmowi powszedniości oddaje głos niczym nie skrępowanej fantazji i wyobraźni. Czy ktoś uwierzy, że, na co dzień jest specjalistką w dziedzinie rysunku anatomicznego na naszej Uczelni?

Zapraszamy do zapoznania się z twórczością artystki: http://www.scislowska.pl

 

Retro-reklamy

Autorki wystawy: Natalia Wysmyk,  Katarzyna Dorocińska

Zapraszamy do obejrzenia wystawy w multimedialnej formie w Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej!

Ogłoszenia w prasie lekarskiej drukowano już od połowy XVIII wieku, jednak dopiero od końca wieku XIX szpalty gazet zaczęły pokrywać się bogatymi graficznie reklamami. Lekarzy przekonywano o przewadze jednych leków nad innymi, zachęcano do zaopatrywania się u konkretnych dostawców, kuszono atrakcyjnymi ofertami zakupu towarów wszelakich.

Na wystawie prezentujemy zatem, obok reklam środków leczniczych i sprzętu medycznego, także i te zachęcające P. T. Lekarzy do kupna gramofonów, mebli czy odbycia morskiej wycieczki.

 

Historia radiologii

Autorka wystawy: Małgorzata Florianowicz

Odkrycie nowego promieniowania dokonane w 1895 r. przez W. K. Roentgena wstrząsnęło ówczesnym światem naukowym. Temat promieni X przez wiele kolejnych tygodni nie opuszczał pierwszych stron gazet. Na podstawie doniesień prasowych liczni naukowcy i lekarze z całego świata podejmowali pracę nad zastosowaniem nowego wynalazku.

Podobnie było na ziemiach polskich, wdrożenie odkrycia Roentgena nastąpiło błyskawicznie. Pierwsze eksperymenty wykonano w Krakowie i Poznaniu, a następnie w Warszawie i we Lwowie. Szybko okazało się, że promienie X są bardzo przydatne w diagnostyce chorób kości, płuc, serca i przewodu pokarmowego. Pozwoliły one rozpoznawać wiele schorzeń, które wcześniej były stwierdzane dopiero na stole sekcyjnym.

Początki radiologii światowej i polskiej oraz jej rolę w diagnostyce medycznej do 1918 r. przedstawia wystawa prezentowana w holu Biblioteki Głównej, zatytułowana Wpływ radiologii na rozwój medycyny na ziemiach polskich w latach 1895-1918, przygotowana na podstawie rozprawy na stopień doktora nauk medycznych Mariusza Kujawy.

Głosowanie