Biblioteka AMG informuje

2024-12-02 Merry Open Science, FarU! - Seminarium Bibliotek Związku Uczelni Fahrenheita

 

Druga edycja seminarium "Merry Open Science, FarU!" w tym roku odbędzie się 10 grudnia i zostanie zorganizowana przez Bibliotekę Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. To cykliczne już wydarzenie stanowi doskonałe forum do wymiany doświadczeń, przedstawienia działań podejmowanych na rzecz otwartej nauki i dyskusji o przyszłości, ale jest też idealną okazją do spotkania i integracji pracowników wszystkich bibliotek ze związku Uczelni Fahrenheita. Sprzyja temu oczywiście przedświąteczna atmosfera.

W programie nie zabraknie jednak także wystąpień gości zaproszonych z zewnątrz – naukowców, reprezentantów wydawców czy ekspertów z dziedziny otwartej nauki.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Dyrektora Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.

 

>> pobierz Program w wersji pdf

 

2024-11-22 Dostęp testowy do książek i podręczników elektronicznych wydawnictwa Oxford University Press

Do 15 stycznia 2025 czytelnicy Biblioteki GUMed mogą korzystać z dostępu testowego do książek i podręczników elektronicznych wydawnictwa Oxford University Press.


Dostęp obejmuje:
 

  1. Oxford Medicine Online:

    - serie podręcznikowe Oxford Medical Textbooks oraz Oxford Medical Handbooks,
    - książki European Society of Cardiology ESC Publistions,
    - książki Mayo Clinic Scientific Press.
     

  1. Oxford Clinical Psychology

    - zapewnia dostęp do setek książek światowej klasy autorów i redaktorów w dziedzinie psychologii klinicznej, w tym do renomowanych serii Treatments ThatWork i Programs ThatWork.

    Seria Treatments ThatWork oferuje innowacyjne programy terapii poznawczo-behawioralnej, które pomagają klientom przezwyciężyć szereg problemów.

    Seria Programs ThatWork została zaprojektowana, aby pomóc młodym klientom radzić sobie z problemami od lęku społecznego i nieśmiałości po zaburzenia odżywiania i OCD w dzieciństwie.
     

  1. Very Short Introductions

    - oferuje zwięzłe i oryginalne wprowadzenia do szerokiego zakresu tematów. Każdy tom zapewnia autorytatywną i angażującą ocenę koncepcji, dziedziny lub zbioru prac, wydobywając główne idee, tematy i podejścia.
     

  1. AMA Manual of Style: a Guide for Authors and Editors

    - internetowa wersja podręcznika, który jest w pełni przeszukiwalny. Treść jest dostępna do pobrania w formacie PDF, a rysunki i tabele można pobrać jako slajdy programu PowerPoint. Treść można również udostępniać za pośrednictwem poczty e-mail lub mediów społecznościowych.

 

Zachęcamy do korzystania!

 

Dostęp będzie aktywny do 15.01.2025 r.

 

 

 

2024-11-20 Baza prac magisterskich i licencjackich GUMed chwilowo nieaktywna

Dostęp do bazy prac magisterskich i licencjackich GUMed jest chwilowo nieaktywny.

Przepraszamy za utrudnienia

2024-10-30 Godziny otwarcia Biblioteki w dniach 1-3.11.2024 r.

 
 

 

 

2024-10-18 Open Access Week z Biblioteką Główną. Zapraszamy do escape roomu!

 

Biblioteka Główna zaprasza do wspólnych obchodów Open Access Week!

Ta międzynarodowa akcja została zainicjowana przez stowarzyszenie SPARC w 2008 roku i od tego czasu gwałtownie się rozwija.

Tegoroczna edycja ponownie odbędzie się pod hasłem Community over Commercialization. Organizatorzy zachęcają do refleksji nad tym, czy obecne podejście do otwartej nauki aby na pewno realizuje pierwotne założenia tej idei. Proponują refleksję nad nierównościami w wykorzystaniu publicznych środków w nauce i zachęcają do wspierania niekomercyjnych modeli publikacyjnych opartych na współpracy, takich jak np. Diamentowy Open Access, w którym publikacje dostępne są w sposób otwarty, a autor nie ponosi żadnych kosztów.

Z tej okazji przygotowaliśmy grę w tematyce danych badawczych – wirtualny escape room. Możecie się spodziewać solidnej dawki wiedzy, okraszonej osobliwym poczuciem humoru i łamigłówkami wymagającymi spostrzegawczości.

Zabawa będzie dostępna od poniedziałku 21.10 do niedzieli 27.10 poprzez stronę Biblioteki oraz profil na Facebooku.

W ramach obchodów Open Access Week dr Jakub Rusakow z Biblioteki Głównej opowie także o działaniach na rzecz otwartej nauki podejmowanych na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym podczas GenOA Week.

   

 

2024-09-27 Informacje dla studentów I roku GUMed!

2024-09-10 Bibliotekarz z GUMed na międzynarodowym stażu

Dr Jakub Rusakow, kierownik Oddziału Informacji Naukowej i Promocji w Bibliotece Głównej oraz koordynator Sekcji Doskonałości Publlikacyjnej zakwalifikował się do projektu Skills4EOSC Fellowship Programme finansowanego ze środków Europejskiej Chmury Otwartej Nauki (EOSC). 

 

W ramach programu w terminie 02.09-11.10.2024 odbywa 6-tygodniowy staż w Italian Institute of Technology w Genui, gdzie zajmuje się wdrażaniem narzędzia do automatycznego tworzenia planów zarządzania danymi.

Dr Rusakow zakwalifikował się do tej edycji programu jako jedna z 4 osób z całej Europy.

   

 

 

2024-09-09 Dostęp testowy do narzędzia AI-Web of Science Research Assistant - obowiązuje do 30.09.2024 r.

Uprzejmie informujemy, że firma Clarivate, dostawca Web of Science, otworzyła bezpłatny dostęp testowy do nowego narzędzia AI-Web of Science Research Assistant (zakładka Research Assistance na górze strony) dla wszystkich instytucji objętych licencją WBN Web of Science w Polsce.

W ramach wsparcia dostępu testowego, przedstawiciele Clarivate zapraszają na dedykowany webinar, który odbędzie się 12 września o godzinie 11.00. Webinar jest bezpłatny, ale wymagana jest rejestracja.

 

 

Narzędzie Web of Science Research Assistant pozwala na konwersacyjną interakcję z platformą Web of Science oraz szybsze wyszukiwanie informacji w bazie cytowań WoS Core Collection.
Ponadto:

  • operuje na pełnym zakresie historycznych danych WoS Core Collection (ponad 120 lat);

  • daje możliwość wyszukiwania we własnym języku z wykorzystaniem wielojęzycznego narzędzia obsługującego wyszukiwanie w języku naturalnym (ponad 100 języków);

  • udziela kontekstowych podpowiedzi;

  • prezentuje wizualizacje powiązań, np. mapy wpółcytowań dla artykułów.

 

Ewentualne pytania prosimy kierować do przedstawicieli Clarivate w Polsce: Michała Tomczyka (michal.tomczyk@clarivate.com) i Marcina Kapczyńskiego (marcin.kaprzynski@clarivate.com).

 

 

Dostęp będzie aktywny do 30.09.2024 r.

 

   

 

 

2024-08-26 Human Body Universe - dostęp testowy do 11.09.2024 r.

Zachęcamy do korzystania z dostępu testowego do Human Body Universe - nowej bazy sekcyjno-anatomicznej,
zawierającej 1500 struktur prosektoryjnych w technologii 3D.  

 

 

 

Dostęp będzie aktywny do 11.09.2024 r.

 

   

 

 

2024-07-05 Wakacyjne godziny otwarcia Biblioteki

2024-06-27 Impact Factor 2023 już dostępny!

Wszystkich zainteresowanych informujemy, że ukazała się nowa edycja bazy Journal Citation Reports (JCR)  z wartościami wskaźnika Impact Factor 2023.

Prace nad przepunktowaniem publikacji z Bibliografii GUMed zgodnie z nową punktacją są w toku, wkrótce też w Extranecie będzie dostępna nowa lista, zawierająca zaktualizowaną punktację, podział na kwartyle oraz decyle.

Do czasu opracowania nowej listy, można sprawdzić wartości Impact Factor, korzystając samodzielnie z bazy Journal Citation Reports lub skontaktować się z Pracownią Bibliograficzną (tel. 58 349 10 43, mail: biblioteka.bibliografia@gumed.edu.pl) albo Oddziałem Informacji Naukowej i Promocji (tel. 58 349 10 45, mail: biblioteka.informacja@gumed.edu.pl).

   

 

2024-06-18 Spotkanie autorskie z prof. Tomaszem Mazurkiem i współautorami podręcznika „Ortopedia i traumatologia”

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z prof. Tomaszem Mazurkiem i współautorami podręcznika "Ortopedia i traumatologia", które odbędzie się we wtorek 25 czerwca bieżącego roku o godz. 15:00 w Czytelni 2.

 

Gośćmi wydarzenia będą dr hab. Tomasz Mazurek, prof. uczelni, kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu oraz mgr piel. Iwona Maria Zaporowska-Bugajewska, pielęgniarka oddziałowa Kliniki. Wydarzenie poprowadzi Magda Boguska z Sekcji ds. Komunikacji GUMed.

 

Podręcznik Ortopedia i traumatologia w sposób szczególny adresowany jest do studentów kierunków medycznych, rezydentów, lekarzy rodzinnych i innych specjalistów zainteresowanych problemami narządu ruchu. Dostępny jest w formie papierowej i elektronicznej na stronie ortopediaitraumatologia.pl.

 

zob. więcej

   
   

 

2024-06-06 PhysioEx 10.0 - dostęp testowy do 09.07.2024 r.

Zachęcamy do korzystania z dostępu testowego do PhysioEx 10.0: Laboratory Simulations in Physiology  (wyd. Pearson):

 

Patforma ta służy do prowadzenia ćwiczeń laboratoryjnych z fizjologii. Zawiera ponad 60 symulacji laboratoryjnych, które z powodzeniem zastępują laboratoria rzeczywiste, w tym te, których wykonanie w sali jest kosztowne lub czasochłonne.

Physioex umożliwia pracę w zespole, analizę, dyskusję oraz interpretację uzyskanych wyników. 

 

Od stycznia br. wydawnictwo Pearson wzbogaciło ofertę o rozszerzenie metodyczne w języku polskim, autorstwa p. dr Małgorzaty Gałązki z CM UMK udostępniane w formie ebooka.

 

UWAGA! Dostęp do platformy i ebooka możliwy jest wyłącznie z sieci GUMed.

 

Dostęp będzie aktywny do 09.07.2024

   

 

 

2024-06-04 Dłuższe godziny otwarcia czytelni w dniach 10.06-5.07.2024 r.

UWAGA!

 

W dniach 10-15.06.2024 r.

konsultacje z pracownikami Oddziału Informacji Naukowej i Promocji

możliwe będą tylko do godz. 15:00.

 

Po tej godzinie można wysyłać zapytania na adres:

biblioteka.informacja@gumed.edu.pl

   

 

2024-06-03 New England Journal of Medicine – dostęp testowy do 26.06.2024

Zachęcamy do korzystania z dostępu testowego do New England Journal of Medicine (NEJM), wiodącego czasopisma z dziedziny nauk medycznych, które od ponad 200 lat dostarcza treści naukowe najwyższej jakości.

Dostęp obejmuje również NEJM AI – nowe czasopismo z grupy NEJM skupiające się na zastosowaniach w medycynie najnowszych technologii powiązanych ze sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym.

 

Dostęp będzie aktywny do 26.06.2024

   

 

 

2024-05-08 Tydzień Bibliotek Z IBUKIEM Librą – ponad 1700 dodatkowych tytułów

Z okazji XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek (8-15 maja) serwis IBUK Libra udostępnia ponad 1700 dodatkowych tytułów – m.in. literaturę faktu, literaturę piękną, fantastykę czy albumy.

Dodatkowe pozycje będą dostępne na platformie IBUK Libra do 26.05.2024 (dostęp z sieci akademickiej oraz poprzez system HAN dla studentów i pracowników).

Lista dostępnych książek

Zachęcamy do czytania!

2024-04-26 Godziny otwarcia Biblioteki Głównej w długi weekend majowy

2024-04-22 Dostęp testowy do Scopus AI do 31.05.2024

Firma Elsevier uruchomiła dostęp testowy do modułu Scopus AI w bazie Scopus dla instytucji naukowych w Polsce. Nowa zakładka jest widoczna na głównej stronie bazy Scopus.

Scopus AI wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego, przetwarza język naturalny i wykorzystuje duże modele językowe, aby pomóc naukowcom szybciej i sprawniej przeglądać artykuły, weryfikować dane, czy tworzyć bibliografię.

Sztuczna inteligencja zastosowana do przeszukiwaniu zasobów bazy Scopus zwiększa efektywność nie tylko samego wyszukiwania, ale również wyciągania wniosków.

Na 15.05.2024 zaplanowano sesję pytań i odpowiedzi na temat nowego narzędzia z udziałem przedstawicieli firmy Elsevier.

SESJA Q&A z ekspertem

DATA: 15/05/2024

GODZ: 12.00

CZAS TRWANIA: 45 min

PROWADZENIE: Katarzyna Patyrak (Elsevier), Adrian Raudaschl (Elsevier)

LINK DO REJESTRACJI:

https://elsevier.zoom.us/webinar/register/WN_6HoQsahxQAK6R90PFJG7Cg

 

Dostęp będzie aktywny do 31.05.2024.

 

2024-04-05 Dni Nagoyi i Kultury Japońskiej - 8-9.04.2024 r.

 
     

 

2024-03-25 Wesołych Świąt Wielkiej Nocy

2024-03-22 Godziny otwarcia Biblioteki podczas przerwy wielkanocnej

2024-03-13 Dyskusyjny Klub Książki zaprasza: "Czarna owca medycyny. Nieopowiedziana historia psychiatrii" (10.04.2024)

10 kwietnia o godz. 18:00 zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki BG GUMed. Rozmawiać będziemy o "Czarnej owcy medycyny" Jeffrey'a Alana Liebermana.

Spotykamy się w Pokoju Nauki A5.

 

[opis wydawcy]

 

Z tej książki dowiesz się:

  • Co łączyło Zygmunta Freuda ze Steve'em Jobsem?

  • Jak wyglądały prehistoryczne przypadki trepanacji czaszki?

  • Dlaczego choroby psychiczne leczono lobotomią?

  • Co wspólnego miał gangster Al Capone z kompozytorem Robertem Schumannem?
     

Przez lata psychiatria uchodziła za czarną owcę medycyny. Wizyta u psychiatry była ostatecznością i często wiązała się z ostracyzmem społecznym. Nie pomagał fakt, że powstające teorie dotyczące leczenia schorzeń psychicznych często były ze sobą sprzeczne.
Jeffrey A. Lieberman – były szef Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego – prowadzi nas, wręcz w detektywistyczny sposób, przez historię jednej z najciekawszych dziedzin medycyny. Pokazuje trudności, przed którymi stawali psychiatrzy, próbując znaleźć przyczyny chorób i sposoby na skuteczne ich wyleczenie. Ale przede wszystkim opowiada o tym, jak długo psychiatrzy musieli walczyć o udowodnienie tego, że choroby, którymi się zajmują, istnieją naprawdę.

 

W przypadku problemów z dotarciem do tekstu prosimy o kontakt mailowy: biblioteka.miedzybiblioteczna@gumed.edu.pl

 

Do zobaczenia!

   

 

2024-03-01 Osmosis - dostęp testowy do 31.03.2024 r.

Osmosis to interaktywna platforma wspomagająca tradycyjny model nauczania, stworzona w celu dokładniejszego wyjaśnienia i utrwalenia tego, czego studenci uczą się na zajęciach. Szeroki zbiór nagrań video, notatek, quizów, pytań egzaminacyjnych, wykładów, fiszek sprawia, że Osmosis to efektywne i angażujące uwagę narzędzie do stosowania zarówno przez wykładowców na zajęciach, jak również przez studentów do samodzielnej nauki.

 

Dostęp aktywny do 31.03.2024 r. (limit dostępnych kont został już wyczerpany!)

 

   
   

 

2024-02-21 Publikuj po mistrzowsku - zapraszamy na serię szkoleń

Biblioteka Główna GUMed, Sekcja Doskonałości Publikacyjnej oraz firma Elsevier w imieniu Prorektora ds. Nauki zapraszają na serię szkoleń online dla autorów publikacji naukowych pod hasłem „Publikuj po mistrzowsku”. Szkolenia są elementem szerszej strategii publikacyjnej GUMed mającej na celu podniesienie jakości publikacji naukowych i poprawienie rozpoznawalności Uczelni. Podczas spotkań zostanie poruszona tematyka istotna z punktu widzenia autora i naukowca, zorientowanego na rozwoju kariery naukowej i budowanie widoczności poprzez swój dorobek publikacyjny. Na szkoleniach zostaną zaprezentowane także dobre praktyki oraz narzędzia, które mogą pomóc w przygotowywaniu tekstów naukowych do prestiżowych czasopism.

Podczas wszystkich szkoleń zapewniamy otwartą sesję Q&A z prowadzącymi. Webinaria są bezpłatne, wymagana jest rejestracja. Spotkania będą nagrywane i udostępnione później wszystkim zainteresowanym.

 

   

PLAN WEBINARIÓW

 

27.02.2024, 14:00 (60 minut)
Meet Editors-in-Chief of nutrition journals: The American Journal of Clinical Nutrition and The Journal of Nutrition – essential resources for your nutrition research

Rejestracja: https://researcheracademy.elsevier.com/workshop/8b9d3ba6-7d4f-4616-a604-515eeb0b3abd

Join the interactive webinar with Dr. Xingen Lei, the editor-in-chief of The Journal of Nutrition, and Dr. Christopher Duggan, the editor-in-chief of The American Journal of Clinical Nutrition. Dr. Lei and Dr. Duggan will introduce these two journals to you and detail how reading high-impact journals will advance your research.

Trainers: Dr. Xingen Lei, Dr. Christopher Duggan, Editors from the American Society of Nutrition

 

14.03.2024, 10:00 (90 minut)
Mądry wybór czasopisma jako ważny składnik sukcesu autora

Rejestracja: https://elsevier.zoom.us/webinar/register/WN_Np1p_LGqQ3-vTuU5MAhQxw

Poznaj dobre praktyki w wyborze czasopism do publikowania swoich artykułów naukowych oraz dowiedz się, jak rozpoznawać pułapki. Podczas szkolenia poruszone zostaną zagadnienia budowania widoczności autora oraz strategicznego podejścia do rozwijania dorobku publikacyjnego, w zgodzie ze współczesnymi trendami oraz systemami oceny nauki. Poznaj narzędzia i wskaźniki bibliometryczne wspierające wybór oraz ocenę czasopism oraz inne narzędzia identyfikacji najlepszych tytułów czasopism do publikacji. Dowiedz się, jak możesz używać bazy Scopus jako źródła informacji o dobrej jakości czasopismach oraz jakie inne narzędzia dla autorów proponuje Elsevier.

Prowadząca: Paulina Milewska, Customer Success Manager, Elsevier

 

4.04.2024, 12:00 (75 minut)
Publikowanie wysokiej jakości artykułów naukowych bez tajemnic

Rejestracja: https://elsevier.zoom.us/webinar/register/WN_Eoa_wGG9RbKw-HtLF5aL-Q

Poznaj porady i wskazówki dla autorów, które mogą pozytywnie wpłynąć na poprawę jakości manuskryptów, a tym samym zwiększyć szanse na przyjęcie prac do publikacji w renomowanych, międzynarodowych czasopismach. W trakcie szkolenia zostanie omówiony współczesny system komunikacji naukowej za pośrednictwem czasopism naukowych. Przedstawione zostaną struktura artykułu naukowego oraz dobre praktyki dotyczące pisania pracy i zgłaszania tekstu do publikacji. Poruszone zostaną zagadnienia procesu redakcyjnego, jak również kwestie etyczne, z którymi na co dzień spotykają się autorzy, recenzenci, redaktorzy i wydawcy.

Prowadząca: Paulina Milewska, Customer Success Manager, Elsevier

 

9.04.2024, 14:00 (45 minut)
Publikuj z Elsevier i buduj swoją widoczność

Rejestracja: https://elsevier.zoom.us/webinar/register/WN_ys3NC6dWQCmgeyMIs-M5Eg

Elsevier to największy wydawca czasopism naukowych, w którego portfolio znajduje się ok 1000 tytułów z zakresu nauk medycznych, nauk o zdrowiu. Poznaj ofertę wydawcy oraz poszczególne kroki ścieżki autora. Podczas webinarium poruszone zostaną również zagadnienia dotyczące artykułów w modelu Open Access, z ujęciem możliwości publikowania bez opłat w ramach polskiej umowy transformacyjnej. Dodatkowo przedstawione zostaną narzędzia i zasoby wspierające autorów.

Prowadząca: Paulina Milewska, Customer Success Manager, Elsevier

 

16.04.2024, godz. 11:00 (60 minut)
Perfekcyjne systematic review. Jak baza Embase wspiera badania naukowe i systematyczne przeglądy literatury w zakresie nauk biomedycznych

Rejestracja: https://elsevier.zoom.us/webinar/register/WN_-Kb5ybJCTuaLEWzXeqxNYw

Podczas szkolenia:
1. Prezentacja bazy Embase, zawartość, indeksowanie i główne funkcje.
2. Demonstracja bazy Embase na żywo.
a. Wyszukiwanie proste
b. Potrójne linkowanie
c. Formularz PICO jako wsparcie dla przeglądów systematycznych
d. Formularz PV
e. Wyszukiwanie literatury
f. Słownik EMTREE
g. Zarządzanie wynikami wyszukiwania
3. Pytania i odpowiedzi – ale zachęcamy do zadawania pytań podczas całego szkolenia.

Prowadzący: Piotr Gołkiewicz, Customer Success Consultant for Life Sciences, Elsevier

 

 

2024-02-12 Biblioteki Uczelni Fahrenheita i Europejskiego Centrum Solidarności z najnowocześniejszym systemem bibliotecznym

6 lutego 2024 r. biblioteki należące do Uczelni Fahrenheita (Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wraz ze wszystkimi bibliotekami wydziałowymi) oraz Europejskiego Centrum Solidarności zakończyły wdrożenie najnowocześniejszego systemu bibliotecznego Alma i wyszukiwarki Primo. Biblioteki te dołączyły do grona bibliotek współkatalogujących wraz z Biblioteką Narodową. Centralna biblioteka państwa współuczestniczyła w procesie wdrożenia systemu, przeprowadziła szkolenia i dedupliakcję rekordów oraz udzielała pomocy w zakresie implementacji i konfiguracji systemu.

Największą zaletą przystąpienia bibliotek do zintegrowanego systemu zarządzania zasobami jest możliwość współkatalogowania w czasie rzeczywistym w jednym systemie informatycznym — wpływa to bezpośrednio na obniżenie kosztów ponoszonych przez biblioteki. Zintegrowane placówki poprzez własne katalogi online dołączyły do połączonych katalogów, obecnie obejmujących już prawie 46 mln jednostek zbiorów (liczbę tę codziennie powiększają kolejne nowości wydawnicze). Zachęcamy do odkrywania bogactwa piśmiennictwa polskiego dostępnego w połączonych katalogach pod adresem https://katalogi.bn.org.pl/. Dodatkowo czytelnicy każdej z bibliotek Uczelni Fahrenheita mogą również przeszukiwać połączone katalogi Bibliotek FarU i każdy katalog niezależnie, a zarejestrowani członkowie społeczności akademickiej UG, PG i GUMed mogą zamawiać książki z tych bibliotek oraz wypożyczać je bez konieczności rejestrowania się osobno w każdej z nich.

Wraz z implementacją systemu w bibliotekach Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Europejskiego Centrum Solidarności zasoby w połączonych katalogach zwiększyły się o 2,7 mln jednostek. Implementacja systemu zarządzania zasobami bibliotecznymi w bibliotekach Uczelni Fahrenheita współfinansowana była z projektu pozakonkursowego pt. „Wspieranie procesów konsolidacji uczelni" realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (umowa nr MEiN/2022/DIR/3438).

Zbiory Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego, liczące 1,2 mln woluminów książek, 358 tys. woluminów czasopism, a także 195 tys. jednostek zbiorów specjalnych, stanowią księgozbiór o charakterze uniwersalnym szczególnie uwzględniający dyscypliny reprezentowane na Uniwersytecie Gdańskim oraz zagadnienia związane z sektorem morskim. Szczególną wartość ma zbiór starodruków pochodzących z obszaru dawnych Prus (wśród nich rzadkie pozycje wydane w Chełmnie, Braniewie, Oliwie i Elblągu) oraz dzieła osób związanych z Gdańskim Gimnazjum Akademickim. Biblioteka posiada także unikatową rękopiśmienną kolekcję związaną z Pomorzem i Kaszubami, dokumenty i materiały dotyczące organizacji pomorsko-kaszubskich oraz kolekcje osobowe dotyczące wybitnych postaci związanych z regionem. W zbiorach kartograficznych placówki można odnaleźć zabytkowe plany Gdańska, mapy Prus oraz niemieckie i brytyjskie mapy nawigacyjne z początku XX wieku. Biblioteka UG zgromadziła także dużą kolekcję dokumentów związanych z opozycją demokratyczną z okresu PRL - w jej skład wchodzą czasopisma, druki zwarte i druki ulotne (m.in. afisze, plakaty i kalendarze).

Zakres tematyczny księgozbioru gromadzonego przez Bibliotekę Politechniki Gdańskiej, liczącego ponad 500 tys. woluminów książek, czasopism, zbiorów specjalnych, jest zgodny z profilem prowadzonych badań oraz kierunkami kształcenia na Uczelni. Biblioteka gromadzi publikacje z zakresu nauk: inżynieryjno-technicznych, ścisłych i przyrodniczych, społecznych, medycznych i nauk o zdrowiu, rolniczych, humanistycznych oraz z dziedziny sztuki. Szczególnie cenny zasób stanowi zbiór starodruków, reprezentujących szeroki wachlarz dziedzin nauki od matematyki i fizyki przez astronomię, geologię, po dzieła z zakresu nawigacji i elektryczności. Księgozbiór ten, stanowiący dziedzictwo naukowe Pomorza, niegdyś wchodził w skład biblioteki Gdańskiego Towarzystwa Przyrodniczego (Naturforschende Gesellschaft in Danzig) oraz przedwojennych gdańskich książnic — Gdańskiego Gimnazjum Akademickim (Königliche Gymnasium zu Danzig) i Wyższej Szkoły Technicznej (Königliche Technische Hochschule Danzig).

Biblioteka Główna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, licząca 230 tys. woluminów książek, 102 tys. woluminów czasopism i 104 tys. jednostek zbiorów specjalnych, posiada największy w województwie pomorskim księgozbiór z zakresu medycyny, farmacji, stomatologii, pielęgniarstwa, ochrony zdrowia oraz nauk pokrewnych tj. chemii, biologii, fizyki, psychologii. Składają się nań zasoby Biblioteki Głównej, Biblioteki Wydziału Farmaceutycznego oraz zbiory klinik i zakładów — placówki te tworzą system biblioteczno-informacyjny Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, którego użytkownicy mają także dostęp do kolekcji książek beletrystycznych.

Specjalnie sprofilowane zbiory Europejskiego Centrum Solidarności, liczące 33 tys. woluminów, odpowiadają tematyką działalności merytorycznej macierzystej instytucji. Biblioteka ECS posiada księgozbiór o charakterze humanistycznym, w którym znaleźć można pozycje z zakresu historii najnowszej, socjologii, filozofii, politologii, a także kultury, literatury i sztuki. Gromadzone są zwłaszcza publikacje z zakresu historii Europy i świata po 1945 roku, dziejów „Solidarności” i ruchów opozycyjnych w PRL oraz dotyczące demokracji, totalitaryzmu, prawa człowieka, społeczeństwa obywatelskiego oraz tożsamości lokalnej. Szczególnie wartość mają Zbiory Historyczne, obejmują literaturę drugiego obiegu oraz literaturę emigracyjną.

Dotychczas Biblioteka Narodowa, jako operator Priorytetu 1. Kierunku Interwencji 1.2. Budowa ogólnokrajowej sieci bibliotecznej poprzez zintegrowany system zarządzania zasobami bibliotek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025, wdrożyła system Alma już w ponad 130 bibliotekach publicznych, akademickich i przynależących do ogólnokrajowej sieci bibliotecznej w całej Polsce. Pełna lista wdrożeń w ramach NPRCz jest dostępna tutaj. Centralna biblioteka państwa współuczestniczyła również we wdrożeniu systemu w bibliotekach Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie.

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025 trwają obecnie prace nad przewidzianym na najbliższe lata podłączeniem do systemu kolejnych dużych bibliotek, w tym: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Polskiej Akademii Umiejętności, Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Biblioteki Miejskiej w Łodzi, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi i Biblioteki Raczyńskich.

   

 

2024-02-11 Przedstawiamy nowy system Biblioteki Głównej GUMed

Albert Einstein podobno mówił "The only thing that you absolutely have to know, is the location of the library". I choć lokalizacja Biblioteki GUMed pozostaje ta sama, zmieniamy system biblioteczny oraz katalog online, czyli źródło informacji o naszych zbiorach, które zdecydowanie warto znać!

Obecnie wdrażany zintegrowany system Alma użytkowany jest w ponad 1 800 instytucjach na całym świecie. Jego implementacja uzyskała dofinansowanie z funduszy w ramach projektu pozakonkursowego pt. „Wspieranie procesów konsolidacji uczelni" realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (umowa nr MEiN/2022/DIR/3438).

Nowy katalog online połączony z multiwyszukiwarką Primo będzie służył do przeszukiwania księgozbioru i zasobów elektronicznych naszej biblioteki oraz bibliotek Związku Uczelni Fahrenheita. Funkcje i udogodnienia tego katalogu będą wsparciem w trakcie studiów, pracy naukowej czy przygotowywania publikacji. Jednak w pełni można z niego skorzystać tylko po zalogowaniu.

Studenci i pracownicy GUMed, dzięki połączeniu katalogu z uczelnianym systemem uwierzytelnienia, logują się do katalogu i swojego konta bibliotecznego w taki sam sposób jak do uczelnianej poczty czy do Extranetu. Użytkownicy zewnętrzni, spoza GUMed, przy pierwszej próbie zalogowania się zostaną poproszeni o ustawienie nowego hasła. Zalogowanie do konta bibliotecznego to ważny krok, gdyż pewne informacje (np. dostępność książki) nie wyświetlają się niezalogowanym użytkownikom. Dzięki zalogowaniu będzie można zamówić i wypożyczyć podręczniki i książki naukowe, skorzystać z zasobów elektronicznych, sprawdzić swoje konto biblioteczne, a także zapisać i zachować interesujące wyszukiwania, czy skorzystać z możliwości przesłania danych do wskazanych menadżerów bibliografii.

Katalog

W miniprzewodniku znajdą Państwo instrukcje, jak sprawnie i efektywnie poruszać się po nowym katalogu. Zapraszamy także do kontaktu z bibliotekarzami – postaramy się odpowiedzieć na wszelkie pytania.

Miniprzewodnik

 

Życzymy dobrego użytkowania.

   
   

 

2024-02-10 Love Data Week 2024 – 12-16.02

Zachęcamy do wspólnego świętowania Love Data Week, który trwa od 12 do 16 lutego. Jest to międzynarodowe wydarzenie odbywające się co roku w tygodniu, w którym przypadają Walentynki. Celem tej inicjatywy jest zaznaczenie, że dane badawcze mogą być użyteczne nie tylko dla naukowców, ale dla całego społeczeństwa, a dobre zarządzanie nimi może zmienić świat na lepsze. Hasłem tegorocznej edycji jest „My Kind of Data”, które ma nam przypomnieć, że choć badania naukowe i generowane w ich trakcie dane mogą być niezwykle różnorodne, to wszystkie powinny być w odpowiedni sposób zarządzane, aby mogły być ponownie wykorzystane w przyszłości.

W ramach wydarzenia można między innymi zaadoptować dataset, wziąć udział w burzy mózgów, obejrzeć webinary oraz rozwiązać tematyczne łamigłówki. Serdecznie zapraszamy również na spotkanie dedykowane polskim infrastrukturom i usługom w obszarze zarządzania danymi badawczymi, organizowane przez Narodowe Centrum Nauki.

14.02, godz. 12.00 – „Polskie infrastruktury i usługi w obszarze zarządzania danymi badawczymi”

Listę pozostałych spotkań online można znaleźć tutaj.

Do zaadoptowania zbioru danych zapraszamy tutaj.

A łamigłówki dostępne są poniżej:

 

Save the Date!

   

 

2024-01-26 NOWY SYSTEM - WAŻNE DATY! - 5-10.02.2024 r. - Biblioteka zamknięta

   

 

2024-01-19 Zmiana sposobu logowania do e-zasobów Biblioteki Głównej GUMed

   

 

2024-01-16 Complete Anatomy - dostęp testowy do 29.02.2024 r.

Zapraszamy do testowania trójwymiarowej platformy Complete Anatomy od firmy Elsevier:

  • bardzo dokładny, niezmiernie realistyczny i w pełni interaktywny model ludzkiego ciała,
  • terminologia angielska i łacińska, pełne opisy, definicje, wymowa,
  • filmy wideo,
  • najbardziej zaawansowane technologie: bijące serce, rozszerzona rzeczywistość, ruch mięśni i kości, przekroje, modele mikroanatomiczne, quizy i testy,
  • narzędzia do edytowania modeli anatomicznych, dzięki tórym można: przeprowadzić wirtualną sekcję narządów, symulować ból i zmiany patologiczne, dodawać etykiety i notatki, importować obrazy,
  • możliwość tworzenia własnych zasobów, wykładów i kursów zgodnie z potrzebami w tzw. Curriculum Manager,
  • możliwość udostępniania wszystkich treści, zarówno instniejących na platformie, jak i stworzonych przez wykładowcę, studentom,
  • portfolio gotowych kursów i wykładów.
     
 

Zainteresowani użytkownicy muszą pobrać bezpłatną aplikację na swoje urządzenie (laptop, tablet, telefon), zarejestrować konto, używając adresu z domeny @gumed.edu.pl i aktywować dostęp w ustawieniach konta za pomocą kodu.



Aplikacja Complete Anatomy w Sklepie Play (Android), Sklepie Microsoft (Windows 10), Sklepie App Store i Mac App Store (iOS/macOS)

Instrukcja pobierania wersji dla studentów
Instrukcja pobierania wersji dla wykładowców

Kod aktywacyjny dla studentów: 693688944415
Kod aktywacyjny dla wykładowców: 004708353218


Tutoriale w języku angielskim:
Videotutoriale
Webinars
Nauczanie histologii
Inne filmy

 

Dostęp będzie aktywny do 29.02.2024

 

 

2024-01-11 Dyskusyjny Klub Książki zaprasza: "Wegetarianka" (21.02.2024)

21 lutego Dyskusyjny Klub Książki zaprasza na spotkanie wokół powieści "Wegetarianka" Han Kang.
Spotykamy się o godz. 18:00 w Pokoju Nauki A5.

Dysponujemy wolnymi egzemplarzami, więc osoby poszukujące książki prosimy o zgłoszenia mailowe na adres: biblioteka.miedzybiblioteczna@gumed.edu.pl

 

[opis wydawcy]

Przed koszmarem Yong-hye i jej mąż prowadzili zwykłe życie. Gdy pękające, przesiąknięte krwią obrazy zaczynają nawiedzać myśli bohaterki, Yong-hye postanawia oczyścić swój umysł i zrezygnować z jedzenia mięsa. W kraju, w którym społeczne obyczaje są ściśle przestrzegane, decyzja Yong-hye o przyjęciu "roślinnego" stylu życia jest czymś szokującym. A kiedy jej bierny bunt przejawia się w coraz bardziej ekstremalnych i przerażających formach, skandal, znęcanie się oraz wyobcowanie zaczynają wysyłać Yong-hye w obszary jej fantazji. W całkowitej metamorfozie zarówno umysłu, jak i ciała niebezpieczne przedsięwzięcie zabierze Yong-hye daleko od jej niegdyś znanej postaci.

 

Do zobaczenia!

   

 

2024-01-05 Nowe bazy w zasobach BG GUMed

Z przyjemnością informujemy, że od 1 stycznia 2024 Biblioteka Główna GUMed rozpoczęła prenumeratę dwóch nowych baz, z których mogą korzystać użytkownicy GUMed:

 

Embase (Elsevier) - obok Medline najważniejsza bibliograficzna baza gromadząca informacje na temat literatury z zakresu nauk biomedycznych. Indeksuje ponad 8 tys. czasopism (ok. 3 tys. więcej niż Medline) i wyposażona jest we własny kontrolowany słownik haseł przedmiotowych Emtree (liczba stosowanych terminów jest około dwukrotnie większa niż w MeSH).

Embase jest także powszechnie uznawana jako podstawowa baza do przeprowadzania systematic review, między innymi dzięki możliwości zastosowania protokołu PICO przy budowaniu strategii wyszukiwawczej.

 

Sage STM (Science, Technology and Medicine) - kolekcja 330 czasopism wydawnictwa Sage z dyscyplin, między innymi, takich jak: kardiologia, medycyna kliniczna, biomedycyna, neurologia, pielęgniarstwo, psychologia, psychiatria, farmakologia i toksykologia, zdrowie publiczne, matematyka, fizyka, chemia, informatyka, inżynieria.

>> zob. Wykaz czasopism w prenumerowanej kolekcji

 

 

2023-12-18 WESOŁYCH ŚWIĄT!!!

2023-12-17 Uwaga! Zmiana systemu bibliotecznego

Biblioteka GUMed informuje, że na początku lutego 2024 r. zostanie zmieniony system biblioteczny, z pomocą którego mogą Państwo zamawiać i wypożyczać nasze zbiory oraz korzystać z zasobów elektronicznych.

 

W związku z tym, prosimy o sprawdzenie wypożyczonych książek - zwrot już wykorzystanych, przedłużenie terminu oddania tych jeszcze potrzebnych. Wszystkich "dłużników" prosimy także o uregulowanie ewentualnych zaległości.

 

W dniach 1-11.02.2024 r. trwać będzie uruchomianie nowego systemu - zamawianie i wypożyczanie książek będzie zablokowane, dostępna będzie jedynie informacja o zbiorach oraz możliwość przeglądania e-zasobów.

 

W dniach 5-10.02.2024 r. Biblioteka Główna oraz Biblioteka Wydziału Farmaceutycznego będą zamknięte.

 

Zmiana systemu istotna jest także dla studentów, którzy powinni terminowo zaliczyć przedmioty:

oraz

ponieważ później będzie to możliwe dopiero w nowym roku akademickim i w nowym systemie.

 

Wszystkich korzystających z Biblioteki zachęcamy do śledzenia informacji o dalszych etapach wdrożenia. Na naszej stronie oraz w mediach społecznościowych zamieszczać będziemy wskazówki dotyczące sposobu logowania się i korzystania z nowego systemu.

   

 

2023-11-28 "Merry Open Science, FarU!" - seminarium w Bibliotece Politechniki Gdańskiej

Seminarium "Merry Open Science, FarU!", które odbędzie się 11 grudnia 2023 r., jest wydarzeniem inaugurującym cykliczne, coroczne spotkania pracowników bibliotek ze związku Uczelni Fahrenheita, który tworzą Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański i Gdański Uniwersytet Medyczny. Celem seminarium jest poruszenie różnorodnych aspektów związanych z Otwartą Nauką, propagowanie idei otwartości, stworzenie pola do dyskusji i wymiany doświadczeń z tego zakresu. A to wszystko w uroczej, przedświątecznej atmosferze.

Organizatorem i gospodarzem pierwszej edycji jest Biblioteka Politechniki Gdańskiej.

W programie zaplanowano 3 sesje:

    Sesja I - wystąpienie keynote i gości zewnętrznych
    Sesja II - wystąpienia reprezentantów FarU
    Sesja III - warsztaty świąteczne


zob. Szczegółowy program i więcej informacji

   

 

2023-11-21 Dyskusyjny Klub Książki zaprasza: "Świetlista republika" (12.12.2023)

12 grudnia Dyskusyjny Klub Książki zaprasza na spotkanie wokół powieści "Świetlista republika" Andrésa Barby.
Spotykamy się o godz. 18:00 w Pokoju Nauki A5.

Dysponujemy wolnymi egzemplarzami, więc osoby poszukujące książki prosimy o zgłoszenia mailowe na adres: biblioteka.miedzybiblioteczna@gumed.edu.pl

 

[opis wydawcy]

Gdzieś na skraju dżungli, w fikcyjnym miasteczku San Cristóbal wciąż piszczy bieda, ale powoli tworzy się już klasa średnia, koegzystująca – nie bez napięć – ze rdzenną populacją Indian, która z oporami przechodzi na stronę „cywilizacji”. W tym nowym ładzie, gdzie asfaltowe drogi przecinają połacie błota, nagle pojawia się grupa dzieci w wieku od 9 do 13 lat. Początkowo nic nie robią, po prostu są, wprowadzając niepokój samą swą innością – porozumiewają się w nieznanym języku i prowadzą życie rządzące się niepojętymi dla obywateli San Cristóbal prawami. Dzieci pozbawione opieki dorosłych są brudne, bezdomne i głodne, zdają się jednak szczęśliwe i wcale nie chcą być na łono społeczeństwa przywracane. Ich odrębność, odczuwana jako prowokacyjna, burzy kruchą równowagę zbiorowości, która dopiero co zdobyła swoje przywileje i umościła się we względnym komforcie. Zaburzona dynamika wspólnoty w konsekwencji prowadzi do tragedii.

 

Do zobaczenia!

   

 

2023-11-20 Biblioteka Narodowa i Gdański Uniwersytet Medyczny podpisały umowę o współpracy w ramach wspólnego środowiska katalogowego

 

24 października 2023 roku Biblioteka Narodowa i Gdański Uniwersytet Medyczny podpisały umowę o współpracy. Dzięki podpisanej umowie obie biblioteki będą pracowały we wspólnym środowisku katalogowym.

Implementacja systemu Alma i współpraca bibliotek w tzw. network zone stawia sobie za cel szerzenie idei współkatalogowania w czasie rzeczywistym według jednolitych przepisów katalogowania (wykorzystujących Deskryptory Biblioteki Narodowej), a w konsekwencji – przyspieszenie realizacji procesów bibliotecznych.

 

zob. więcej

   

 

2023-09-29 Informacje dla studentów I roku GUMed!

Zapraszamy do korzystania ze zbiorów Biblioteki i wypożyczania potrzebnej literatury!

Uwaga: Elektroniczna legitymacja studencka GUMed jest aktywną kartą biblioteczną.

 

Zamawianie książek do wypożyczenia będzie możliwe od 30.09.2023 r. (sobota) od godz. 8:00. 

Dowiedz się  więcej o wypożyczaniu książek i obowiązkowym szkoleniu.

 

 

WYPOŻYCZANIE KSIĄŻEK

 

Aby wypożyczyć książkę, należy:

 


 

ZDALNY DOSTĘP Z DOMU

 

>> korzystaj z e-książek i innych zasobów elektronicznych dzięki zdalnemu dostępowi poprzez system HAN

 


 

ZAJĘCIA OBOWIĄZKOWE 

 

Studenci I roku zobowiązani są do odbycia zajęć z realizowanego przez Bibliotekę przedmiotu Edukacja informacyjna. Zajęcia odbywają się przez Internet, a treść szkolenia dostępna jest na platformie Moodle.

Zachęcamy do jak najwcześniejszego zapoznania się z treścią przedmiotu, co zapewne ułatwi zamawianie potrzebnych podręczników i korzystanie z agend i usług Biblioteki.

Szkolenie składa się z dwóch części:

  1. część pierwsza, ogólnodostępna, zawiera podstawowe informacje o zasadach funkcjonowania Biblioteki, jej zbiorach tradycyjnych i elektronicznych, świadczonych usługach, a przede wszystkim o sposobach wyszukiwania, zamawiania i wypożyczania potrzebnych podręczników,

  2. część drugą stanowi składający się z 20 pytań i wypełniany online test dostępny po zalogowaniu się imieniem, nazwiskiem i numerem albumu; warunkiem uzyskania zaliczenia przedmiotu jest udzielenie co najmniej 60% prawidłowych odpowiedzi na pytania zawarte w teście, maksymalnie w 3 próbach (w pierwszym terminie).

Wszelkie potrzebne informacje znaleźć można w serwisie online Biblioteki, szczególnie w zakładce >> Studenci.

 

 

2023-09-28 Dyskusyjny Klub Książki zaprasza: "Frankenstein" (26.10.2023)

Zapraszamy na pierwsze w tym roku akademickim spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki BG GUMed, które odbędzie się 26 października (czwartek) o godz. 18:00 w naszej bibliotece. tym razem sięgamy po prawdziwego klasyka literatury - "Frankensteina" Mary Shelley.

 

[Opis wydawcy]

Opętany obsesją szalony naukowiec Victor Frankenstein plądruje cmentarze w poszukiwaniu materiału do stworzenia nowego życia. Jednak istota, którą udało się wskrzesić, nie spełnia jego oczekiwań. Odrzucona przez Frankensteina i pozbawiona ludzkiego towarzystwa, postanawia zniszczyć swojego stwórcę i wszystko, co jest mu drogie. Ta mrożąca krew w żyłach gotycka powieść, która powstała, gdy Mary Shelley miała zaledwie dziewiętnaście lat, stała się zaczątkiem nowego gatunku. Zyskała status doskonałego studium granic ludzkiej kreatywności i niszczenia oraz jednego z najsłynniejszych horrorów świata.

Link do książki w zasobach IBUK Libra

Do zobaczenia!

>

 

   

 

2023-09-27 Statista - dostęp testowy do 27.10.2023 r.

 

Zapraszamy do skorzystania z nowego dostępu testowego:

Statista – jedna z największych na świecie platform zawierających statystyki i dane rynkowe, która umożliwia dostęp do ponad 1,5 miliona statystyk, prognoz, dokumentacji, raportów i infografik na 80 000 tematów z ponad 22 500 źródeł. Baza dostarcza statystyki i dane rynkowe, prognozy, dokumentację, raporty i infografiki na temat ekonomii, dóbr konsumpcyjnych, handlu, Internetu, rynku reklamy i mediów, sportu i rekreacji, technologii i telekomunikacji, transportu i logistyki. Baza zawiera profile firm, raporty krajowe i branżowe, prognozy ekonomiczne i rynkowe, opisy badań opinii publicznej i trendów demograficznych. Wszystkie dane można pobrać zaledwie w kilka sekund i są dostępne w czterech różnych formatach.

Więcej:


Bonus:

Każdy student, wykładowca i pracownik otrzymuje pełne prawo do publikacji i wykorzystywania danych. Dostępna jest również opcja automatycznego cytowania danych.

zob. Statista dla środowiska akademickiego

 

Dostęp do platformy: w sieci GUMed lub poprzez system HAN

 

Dostęp będzie aktywny do 27.10.2023 r.

   

2023-09-21 Zarządzanie danymi badawczymi w naukach medycznych, farmaceutycznych i o zdrowiu – webinarium NCN – 26.09.2023

Serdecznie zapraszamy na webinarium poświęcone zarządzaniu danymi badawczymi w naukach medycznych, farmaceutycznych oraz o zdrowiu. Podczas spotkania zostanie szczegółowo omówiony proces tworzenia i wdrażania planów zarządzania danymi na potrzeby wniosków grantowych NCN. Webinarium poprowadzi dr Jakub Rusakow z Biblioteki Głównej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz mgr Szymon Kubik z Biblioteki Medycznej UJ CM.

Spotkanie odbędzie się online w dniu 26.09.2023 o godzinie 12.00.

Rejestracja dostępna pod tym linkiem.

Liczba miejsc ograniczona.

Więcej informacji na stronie NCN.

2023-08-23 Dyskusyjny Klub Książki zaprasza: "Middlesex" Jeffrey'a Eugenidesa (13.09.2023)

 

Zapraszamy na ostatnie wakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki BG GUMed,
które odbędzie się 13 września o godz. 15:00 w naszej Bibliotece.

Lekturą spotkania będzie nagrodzona w 2002 roku Pulitzerem powieść Jeffrey'a Eugenidesa Middlesex.


Do zobaczenia!
 

 

2023-08-10 Godziny otwarcia w czasie długiego weekendu 14-15.08.2023

  

                                                                                                                                                     

W dniu 15.08.2023 – Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Święto Wojska Polskiego – Biblioteka Główna będzie nieczynna. W dniu 14.08.2023 Biblioteka będzie czynna tak jak w pozostałe wakacyjne poniedziałki, a więc w godzinach 10.00-17.00

                                                                                    

  

.

2023-07-03 Prof. Joanna Muszkowska-Penson - pożegnanie

Z głębokim smutkiem żegnamy zmarłą 30 czerwca 2023 r.
prof. dr hab. Joannę Muszkowską-Penson,
zaprzyjaźnioną z Biblioteką wieloletnią wykładowczynię naszej Uczelni i niezwykłą osobę, którą – w sposób specjalny –
gościliśmy w roku 2013 z okazji promocji Jej wspomnień Było, więc minęło
(zachęcamy do przypomnienia sobie tego spotkania oraz znalezienia w naszych zbiorach i przeczytania książki).

Kto choć raz spotkał Panią Profesor, nigdy nie zapomni Jej pozytywnej siły, pogody ducha i energii. Pozostanie w naszej pamięci.


Bibliotekarki i bibliotekarze Biblioteki Głównej GUMed

 


 


 

   

 

2023-06-29 Uruchamiamy usługę książkomatu

Od 30 czerwca b.r. od godz. 12:00 uruchamiamy dla Państwa możliwość odbioru i zwrotu książek do książkomatu.

Poniżej znajdą Państwo krótką instrukcję jak z niego skorzystać:

>> zob. Instrukcja korzystania z książkomatu


Zakup został sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Budżetu Państwa w ramach zadania Przygotowanie Uczelni Fahrenheita do utworzenia federacji (nr grantu MEiN/2022/DIR/3438).


Zachęcamy do sprawdzenia jak wygodna i łatwa jest ta usługa!

   

 

2023-06-22 Zmarła nasza serdeczna Koleżanka Jolanta Marchlewicz - mistrz introligator

Z żalem informujemy, że dnia 21 czerwca 2023 r. zmarła
nasza serdeczna Koleżanka
Jolanta Marchlewicz - mistrz introligator.

Przez wiele lat była dla nas nieocenionym wsparciem.
Zawsze mogliśmy liczyć na jej pomoc i życzliwe słowo.
Gdyby nie ona, niejedna wystawa czy plakat
nie byłyby tak profesjonalnie przygotowane.

Poza tym miała ogromne serce do książek
- leczyła je z wszelkich zadrapań, złamań i innych schorzeń.
Dawała im drugie życie, dzięki czemu
mogą z nich korzystać kolejne pokolenia studentów.

Za wszystko z serca dziękujemy.


Uroczystości pogrzebowe odbędą się 26 czerwca 2023 r.
Rozpoczną się  o godz. 11:00 Mszą Św. w Kościele Garnizonowym Świętych Apostołów Piotra i Pawła
przy ul. Sobótki 20, 80-227 Gdańsk.
O godz. 12:30 rozpocznie się ceremonia pożegnalna
w kaplicy na Cmentarzu Centralnym Srebrzysko przy ul. Srebrniki 12.
Natomiast o godz. 13:00 nastąpi odprowadzenie do grobu.

 

   

 

2023-06-16 Webinarium "Otwieranie danych badawczych w Uczelniach Fahrenheita - refleksje uczestników Data Steward School 2022, EOSC Symposium w Pradze oraz RDA 20th Plenary w Geteborgu" - 19.06.2023 r.

Biblioteka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Biblioteka Politechniki Gdańskiej oraz Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego zapraszają pracowników naukowych, doktorantów, pracowników administracji oraz bibliotekarzy na webinarium „Otwieranie danych badawczych w Uczelniach Fahrenheita – refleksje uczestników Data Steward School 2022 , EOSC Symposium w Pradze oraz RDA 20th Plenary w Geteborgu”. Udział w tych wydarzeniach sfinansowany został z projektu „Przygotowanie Uczelni Fahrenheita do utworzenia federacji” Nr  umowy/decyzji MEiN/2022/DIR/3438.

Spotkanie rozpocznie się w poniedziałek 19.06.2023 r. o godzinie 11:00. i potrwa około 1,5 godziny. Udział w spotkaniu nie wymaga wcześniejszej rejestracji.

Link do spotkania:

https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_N2YyZDZlN2UtNjI3Zi00NjMxLWJmMzgtMTkzNmY0ZmMzN2Fm%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%22b2b950ec-1ee3-4d9d-ac5e-4dd9db5e0b73%22%2c%22Oid%22%3a%22aec595ea-15c6-4965-8885-2f057cc26acc%22%7d

   

 

2023-06-02 Dostęp testowy do bazy Legalis do 31.08.2023 r.

Biblioteka Główna GUMed informuje, że do 31 sierpnia 2023 r. użytkownicy GUMed mogą korzystać z dostępu testowego do bazy Legalis wydawnictwa C.H.Beck.

Baza zawiera wszystkie najbardziej cenione na rynku komentarze, systemy prawa oraz monografie i czasopisma C.H.Beck zgromadzone w modułach tematycznych i specjalistycznych.

Ponadto można w niej znaleźć m.in. komplet aktów źródłowych od 1918 r., ujednolicone akty z Dziennika Ustaw, praktycznie wyjaśnienia (z zakresu Zamówień publicznych, Kadr i płac, Finansów i księgowości oraz BHP), kalkulatory czy liczne wzory dokumentów.

Dostęp będzie aktywny do 31.08.2023 r.

   

 

2023-05-25 Szkolenie dla pracowników z zakresu udostępnianych zasobów elektronicznych – 1.06.2023

Oddział Informacji Naukowej i Promocji Biblioteki Głównej GUMed zaprasza na szkolenie z zakresu udostępnianych zasobów elektronicznych.

Celem szkolenia jest przedstawienie pracownikom uczelni oferty Biblioteki – baz danych, kolekcji czasopism i książek elektronicznych, a także innych usług związanych z prenumerowanymi zasobami.

Przewidywany czas szkolenia: 45 min.

Program:

  1. Przegląd bibliograficznych baz danych,
  2. Prezentacja prenumerowanych ebooków,
  3. Monografie leków,
  4. Kolekcje czasopism elektronicznych,
  5. Umowy read&publish, czyli o programach bezpłatnego publikowania Open Access,
  6. Nowe zasoby elektroniczne w 2023 r.,
  7. Przeszukiwanie zasobów elektronicznych biblioteki,
  8. Zdalny dostęp, czyli jak dotrzeć do pełnego tekstu, będąc poza siecią uczelni.


Szkolenie odbędzie się online 1 czerwca 2023 o godzinie 12.00 na platformie MS Teams.

Link do spotkania

Meeting ID: 360 292 930 18
Passcode: ELqmfY

Serdecznie zapraszamy!

 

2023-05-15 Dostęp testowy do bazy Embase do 13.06.2023 r.

Zapraszamy do korzystania z dostępu testowego do bazy Embase w dniach 15.05-13.06.2023 r., a także do udziału w webinarium, podczas którego przedstawiciel wydawcy firmy Elsevier zaprezentuje funkcjonalność bazy i zasady wyszukiwania.


Szkolenie odbędzie się 16 maja w godz. 14:00-15:00.

Lik do szkolenia: https://elsevier.zoom.us/j/99737159864?pwd=enZzMUQvY1ZXcnBYZFFiZkw2L0xMZz09

Ramowy plan webinarium:

  1. Prezentacja bazy Embase, zawartość i główne funkcje.

  2. Demonstracja bazy Embase na żywo:
    a. wyszukiwanie proste,
    b. potrójne linkowanie,
    c. formularz PICO,
    d. formularz PV,
    e. wyszukiwanie literatury,
    f. słownik EMTREE,
    g. zarządzanie wynikami wyszukiwania.

  3. Pytania i odpowiedzi.
     

Baza Embase to największa na świecie biomedyczna baza bibliograficzna, która stanowi doskonałe narzędzie do przeszukiwania literatury (systematic reviews). Embase, zawiera informacje zindeksowane ręcznie z ponad 8500 biomedycznych czasopism, ponad 40 mln rekordów (w tym 2.4 mln abstraktów z konferencji). Są w niej indeksowane czasopisma, których nie ma w bazie PubMed lub w innych bazach Medline (ponad 2900 więcej indeksowanych czasopism) oraz materiały konferencyjne, których również brak w pozostałych bazach bibliograficznych. Embase indeksowana jest z wykorzystaniem tezaurusa EMTREE, który zawiera wszystkie hasła tezaurusa MeSH (Medline). Dodatkowo EMTREE zawiera ineksowanie leków, które nie jest zawarte w MeSH.

 

Dostęp będzie aktywny do 13.06.2023 r.

 

 

2023-05-10 Jak przygotować plan zarządzania danymi badawczymi – szkolenie dla pracowników FarU – 11.05.2023


Serdecznie zapraszamy wszystkich pracowników naukowych i doktorantów na szkolenie z przygotowania planu zarządzania danymi badawczymi będącego elementem wniosków o grant z Narodowego Centrum Nauki.

Prowadzącym będzie Magdalena Szuflita-Żurawska z Centrum Kompetencji Otwartej Nauki Biblioteki Politechniki Gdańskiej. Udział jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Wystarczy skorzystać z tego linku.

Podczas szkolenia zostaną omówione takie zagadnienia jak polityka Narodowego Centrum Nauki odnośnie udostępniania danych badawczych, struktura planu zarządzania danymi czy repozytoria danych w uczelniach FarU.

Szkolenie odbędzie się w dniu 11.05.2023 w godzinach 10.00-11.30.

Zapraszamy!

 

2023-05-04 XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Bibliotece Głównej GUMed 8-15.05.2023

Z wielką przyjemnością zapraszamy na kolejną odsłonę Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. W tym roku hasło przewodnie "Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka" wpisuje się też w uczelnianą kampanię "Różni i Równi". Chcemy pokazać, że Biblioteka jest miejscem otwartym, w którym każdy może czuć się dobrze.
 

Wspólnie z IFMSA-Poland Oddział Gdańsk, SKN Psychologii, Gazetą GUMed, Działem ds. Umiędzynarodowienia Uczelni i stowarzyszeniem Żywa Biblioteka przygotowaliśmy kilka atrakcji i zachęcamy wszystkich do uczestnictwa.

Od wtorku będzie można uczestniczyć w warsztatach przygotowanych przez IFMSA-Poland Oddział Gdańsk:


Punkt kulminacyjny nastąpi w czwartek 11 maja i będzie nim Żywa Biblioteka, w której będzie można "wypożyczyć" i porozmawiać z jedną z osób doświadczających dyskryminacji. Szersze informacje o Żywych Książkach dostępne są na wydarzeniu na Facebooku.

Tego samego dnia na łączce przed Biblioteką odbędzie się też piknik, podczas którego każdy będzie miał okazję zmierzyć ciśnienie krwi, poziom cukru i poddać się przeglądowi dentystycznemu. Nie zabraknie też przekąsek i napojów.


Świętujmy razem!

   

 

2023-04-21 Awaria systemu bibliotecznego!

W związku z awarią systemu Virtua, niezależną od Biblioteki, chwilowo niemożliwe jest korzystanie z e-zasobów w ramach zdalnego dostępu poprzez system HAN oraz wypożyczanie książek.
Pracujemy nad rozwiązaniem problemu.

Przepraszamy za niedogodności

 

 

2023-04-20 Dostęp testowy do bazy AMBOSS do 19.06.2023 r.

Zachęcamy do korzystania z dostępu testowego do bazy AMBOSS, która zawiera materiały przygotowujące do egzaminu USMLE.

Baza jest dedykowana zarówno studentom, jak i nauczycielom GUMed.
 

Dostępowi towarzyszyć będą szkolenia z obsługi bazy:

Topic: AMBOSS - Medical University of Gdansk Educators Webinar
Time: Apr 27, 2023, 05:00 PM Amsterdam, Berlin, Rome, Stockholm, Vienna
Join Zoom Meeting
https://amboss.zoom.us/j/96243858203?pwd=N1M4VUl1NnZZMjE0WTNzODlFVlVCUT09
Meeting ID: 692 4385 8203
Passcode: 677345



Dostęp będzie aktywny do 19.06.2023 r.

   

 

2023-04-13 Dyskusyjny Klub Książki zaprasza: "Wycinka" Thomasa Bernharda (20.04.2023)

 

W kwietniu zapraszamy do dyskusji wokół powieści austriackiego pisarza Thomasa Bernharda "Wycinka. Ekscytacja". Publikacja powieści wywołała oburzenie austriackich elit, a nawet została tymczasowo objęta zakazem sprzedaży. Thomas Bernhard jest uważany za jednego z nazwybitniejszych prozaików XX wieku, a "Wycinka" za jego najlepsze dzieło. Czy potrzeba lepszej zachęty?
 

Opis wydawcy:

Akcja powieści Bernharda z 1984 roku rozgrywa się podczas "artystycznej kolacji" wydanej przez małżeństwo Auersbergów na cześć aktora z Burgtheater. Aktor się spóźnia, głodni goście - wiedeńscy artyści - są coraz bardziej pijani. Tylko narrator, alter ego autora, siedzący w półmroku przedpokoju, spogląda na nich jak widz w teatrze i w bezlitosnym, obsesyjnym, miejscami komicznym monologu rozprawia się z dawnymi przyjaciółmi, którzy w jego oczach zmienili się w żałosną zgraję snobów, megalomanów i pozorantów. Tłem spotkania z nimi po latach jest samobójstwo wspólnej przyjaciółki, niespełnionej artystki.



Spotkanie odbędzie się 20 kwietnia o godz. 19:00 w naszej Bibliotece.
Do zobaczenia!

 

2023-04-11 Zapraszamy na obchody Dni Nagoi i Kultury Japonii 12-13.04.2023 r.

2023-04-05 Godziny otwarcia Biblioteki w okresie Wielkanocy 6-12.04.2023 r.

2023-04-05 Życzenia Wielkanocne!

2023-03-30 Dzień Otwarty na GUMedzie – Biblioteka Główna GUMed zaprasza

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego,

który odbędzie się 31 marca bieżącego roku.

W tym roku, po raz pierwszy od czterech lat, zapraszamy w nasze skromne mury.

Biblioteka ponownie otwiera się na zwiedzających.

To doskonała okazja, aby zobaczyć niedostępne na co dzień zakamarki naszej Książnicy.

Będzie również możliwość zrobienia sobie zdjęcia z Kostkiem – maskotką Biblioteki.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do skorzystania z rejestracji na to wydarzenie (zapisy trwają do czwartku 30 marca 2023 r. do północy):
https://dniotwarte.gumed.edu.pl/oprowadzanie/

Poza tym impreza odbędzie się w dwóch lokalizacjach:

  • w budynku Collegium Biomedicum (ul. Dębinki 1, Gdańsk),

  • na Wydziale Farmaceutycznym (al. Hallera 107, Gdańsk),

 

W Collegium Biomedicum do dyspozycji zwiedzających będzie ponad 30 stoisk z pokazami i warsztatami.

Będzie można również posłuchać ciekawych wykładów oraz wziąć udział w quizach i eksperymentach.

Na Wydziale Farmaceutycznym do dyspozycji uczestników będą stoiska poświęcone m.in. produkcji leków, zastosowaniu druku 3D w farmacji czy suplementacji diety.

Jest to już trzecia odsłona imprezy, która rokrocznie odbywa się na naszej Uczelni już od 2011 roku.

Zachęcamy do zapoznania się z relacjami z poprzednich lat:

Serdecznie zapraszamy!

   

2023-03-24 WAŻNE! Czasopismo IJERPH MDPI przestaje być indeksowane w bazie WoS

WAŻNE!

W tym tygodniu pojawiła się informacja, że od połowy lutego br. dwa czasopisma wydawnictwa MDPI: „International Journal of Environmental Research and Public Health” (IJERPH) oraz „Journal of Risk and Financial Management” (JRFM) przestały być indeksowana w bazie Web of Science Core Collection (WoS) należącej do firmy Clarivate Analytics.

Decyzja o zaprzestaniu indeksowania obu czasopism w WoS wynikła z faktu, że przestały one spełniać kryteria indeksacji czasopism w WoS (Content Relevance Criterion), publikując artykuły spoza swojego zakresu (nie miało to związku z jakością merytoryczną publikacji).

Zaprzestanie indeksowania w WoS czasopism IJERPH oraz JRFM jest efektem przeprowadzanego obecnie w tej bazie procesu ponownej oceny jakości indeksowanych czasopism. Od początku tego roku ponad 500 czasopismo zostało oznaczonych jako mogących nie spełniać kryteriów określonych przez Clarivate. Ponad 50 z tych czasopism przestało być indeksowanych w WoS. (Były to zarówno czasopisma wydawane przez dużych komercyjnych wydawców, jak i mniejsze podmioty wydawnicze czy stowarzyszenia bądź towarzystwa naukowe).

Według deklaracji wydawnictwa MDPI ponad 90% ich czasopism nadal będzie indeksowanych w bazie Web of Science, a oni sami podjęli ścisłą współpracę z firmą Clarivate w celu utrzymania jakości publikowanych przez nich periodyków.

Ponieważ czasopismo „International Journal of Environmental Research and Public Health” nie będzie dłużej indeksowane w bazie Web of Science Core Collection UCZELNIA NIE BĘDZIE WIĘCEJ FINANSOWAĆ PUBLIKOWANIA ARTYKUŁÓW W TYM CZASOPIŚMIE.

Zaprzestanie indeksowania czasopisma „International Journal of Environmental Research and Public Health” w bazie Web of Science oznacza również, że czasopismo to najprawdopodobniej nie będzie miało wyliczonego wskaźnika Impact Factor za rok 2022. To znaczy, że jeśli IJERPH nie pojawi się na nowej edycji listy Journal Citation Reports (JCR) obowiązującej dla roku 2022 (powinna się ona pojawić w czerwcu/lipcu br.), to wszystkim artykułom z tego czasopisma z lat 2022-2023 zostanie w bazie Bibliografia GUMed usunięty wskaźnik Impact Factor.

Obecna punktacja ministerialna IJERPH pozostanie przypisana artykułom z tego czasopisma do momentu pojawienia się nowego ministerialnego wykazu czasopism i określenia, za jakie lata będzie on obowiązywać.

Źródła informacji:

https://www.mdpi.com/about/announcements/5536

https://clarivate.com/blog/supporting-integrity-of-the-scholarly-record-our-commitment-to-curation-and-selectivity-in-the-web-of-science/

Content Relevance Criterion:

https://clarivate.com/wp-content/uploads/2022/03/WoS-selection-process-Graphic_Journals_web-1.jpg

W razie pytań prosimy kontaktować się z Pracownią Bibliograficzną
(telefon 58 349 10 43).

2023-03-09 IBUK Libra zaprasza na Tydzień e-książki

2023-02-20 "4 autorki z 4 stron świata". Dyskusyjny Klub Książki

15 marca o 18:30 zapraszamy do Biblioteki na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Z okazji Dnia Kobiet porozmawiamy o twórczości czterech autorek:
 

  1. Clarice Lispector (Brazylia)
    Czytamy opowiadania Kura, Miłość i Posłuszni ze zbioru Opowiadania wszystkie

  2. Aoko Matsuda (Japonia)
    Czytamy opowiadania Sadzonki Margaret i To nie tylko stek wodoodpornych kłamstw! ze zbioru Układ(a)ne

  3. Lucia Berlin (USA)
    Czytamy opowiadania Ból fantomowy, Zapiski z ostrego dyżuru, 1977, Temps perdu i El Tim ze zbioru Instrukcja obsługi dla pań sprzątających

  4. Olga Tokarczuk (Polska)
    Czytamy opowiadania Numery ze zbioru Szafa i Serce ze zbioru Opowiadania bizarne


PDF z zeskanowanymi tekstami można uzyskać mailowo. Prosimy pisać na adres:
biblioteka.udostepnianie@gumed.edu.pl
 

Do zobaczenia,
Dyskusyjny Klub Książki
Biblioteki Głównej GUMed

   

2023-02-13 Love Data Week 13-17.02.2023

W dniach 13-17.02 świętujemy Love Data Week. Jest to międzynarodowe wydarzenie mające na celu zwiększenie świadomości znaczenia zarządzania danymi badawczymi.

Tematem przewodnim w tym roku jest Data: Agent of Change. Love Data Week promuje wykorzystywanie danych badawczych do wprowadzania zmian politycznych, społecznych czy ekologicznych.

W ramach wydarzenia odbędzie się wiele wykładów i warsztatów, które pomogą nam zdobyć wiedzę i doświadczenie niezbędne do wprowadzenia zmian, na których nam zależy.

>> zob. lista dostępnych wykładów


Polecamy!

 
   

2023-02-06 Kiedy równość oznacza dostępność - zachęcamy do lektury

W styczniu bieżącego roku na naszej Uczelni rozpoczęliśmy kolejny etap kampanii Kultura Szacunku, która w nowej odsłonie, pod hasłem Różni i Równi / Diverse and Equal, skupia się na jednej z fundamentalnych wartości, jaką jest RÓWNOŚĆ.

Chcielibyśmy Państwa zachęcić do zapoznania się z artykułem Kiedy równość oznacza dostępność autorstwa naszych koleżanek: Małgorzaty Florianowicz i Katarzyny Lewandowskiej z Oddziału Udostępniania Zbiorów.

W związku ze wzrostem zainteresowania osób z niepełnosprawnością kształceniem na poziomie wyższym, konieczne jest podjęcie działań wyrównujących ich szanse dotyczące dostępu do bibliotek akademickich. Jakie wyzwania stoją przed naszą Uczelnią? Jakie ułatwienia zostały już zastosowane u nas w Bibliotece a jakie są planowane? O tym, między innymi, przeczytacie w tej publikacji.


Zachęcamy do lektury!

   

2023-01-31 Pokoje cichej nauki w SPNJO GUMed

Sesja egzaminacyjna to bardzo stresujący czas w życiu każdego studenta, dlatego szczególnie istotne są wówczas m.in. odpowiednie warunki do nauki.

W tym roku z pomocą przychodzi Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych GUMed, które na czas trwania sesji udostępniło 6 pokoi cichej nauki:

  • 5 pokoi 9-osobowych,
  • 1 pokój 6-osobowy.


Studenci mogą skorzystać z przygotowanych sal w dniach 28.01-10.02.2023 r., w godzinach zamieszczonych na plakacie, każdorazowo po okazaniu legitymacji studenckiej. W pomieszczeniach obowiązuje zakaz spożywania posiłków i napojów.

Przypominamy również o 6-osobowych pokojach cichej nauki dostępnych przez całą dobę w Domach Studenckich GUMed.


Życzymy powodzenia na egzaminach!

   

2023-01-17 Pracownicy Biblioteki biorą udział w projekcie realizowanym przez Uczelnie Fahrenheita

Pracownicy Biblioteki zostali powołani do jednego z trzech zespołów, realizujących prace projektowe w ramach zadania pt. Przygotowanie Uczelni Fahrenheita do utworzenia federacji o akronimie FarU2.

Zadanie to, w całości finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Budżetu Państwa, będzie realizowane do 30 czerwca br. przez powołane w tym celu wspomniane trzy zespoły ekspertów:

  1. Zespół ds. działalności naukowej i ewaluacji dyscyplin naukowych;

  2. Zespół ds. współpracy z otoczeniem gospodarczym i wdrożenia usługi "jedno okno kontaktowe FarU";

  3. Zespół ds. bibliotecznych.

 
Zadaniem Biblioteki będzie:

  • implementacja systemu bibliotecznego nowej generacji w Uczelniach Fahrenheita,

  • wdrożenie jednolitego systemu raportowania danych na Uczelniach Fahrenheita,

  • integracja usług udostępniania i zarządzania zbiorami bibliotecznymi poprzez implementację lub rozszerzenie rozwiązań RFID w bibliotekach Uczelni Fahrenheita,

  • budowanie kompetencji w zakresie profesjonalnej obsługi czytelnika w bibliotekach Uczelni Fahrenheita – szkolenia zewnętrzne,

  • wdrożenie kompleksowego programu rozwijania kompetencji bibliotekarzy wspierających pracowników naukowych w zakresie zarządzania danymi badawczymi w Uczelniach Fahrenheita

  • aktualizacja systemów operacyjnych na stacjach roboczych obsługujących systemy i usługi biblioteczne w Uczelniach Fahrenheita,

  • wdrożenie usługi publikowania otwartego w czasopismach wydawnictwa zagranicznego.


>> więcej

 

 

2023-01-10 Integration Coffee w Bibliotece Głównej – relacja

13 stycznia 2023 r. o godz. 12:00 w Bibliotece Głównej odbyło się Integration Coffee. Impreza została zorganizowana wspólnie z Biurem ds. Umiędzynarodowienia Uczelni.

 

Było to spotkanie przy ciastku i kawie, podczas którego rozmawialiśmy o programie Erasmus+, czyli o możliwości wyjazdu na studia lub praktykę do innego kraju. Aktualną ofertę wyjazdową zaprezentowała Karolina Derda z Działu Współpracy Międzynarodowej.

Z kolei Małgorzata Omilian-Mucharska, redaktorka naczelna Gazety GUMed, przybliżyła nieco specyfikę swojej pracy i opowiedziała o możliwości współpracy z Gazetą. Nasze uczelniane czasopismo cały czas poszukuje talentów.

Punktem kulminacyjnym był koncert Orkiestry GUMed, która tego dnia była naszym gościem specjalnym i zaprezentowała wyjątkowy, świąteczny repertuar. Była to idealna okazja, aby zainteresowani mogli wstąpić w jej szeregi.

Jesteśmy przekonani, że to nie ostatnia tego typu impreza w Bibliotece Głównej i już dzisiaj zapraszamy na kolejne spotkania.

Zachęcamy również do zapoznania się z galerią z wydarzenia:

   

2023-01-04 JoVE Research – nowa baza w zasobach Biblioteki

JoVE (Journal of Visualized Experiments) to recenzowane naukowo i indeksowane w Web of Science i PubMed czasopismo publikujące wideoartykuły dotyczące metod badawczych z takich dziedzin, jak medycyna, genetyka, biologia, chemia, biochemia, neurologia, bioinżynieria i inne. Każda publikacja składa się z tekstu oraz ilustrującego go materiału video. Tym samym jest to baza zawierająca ponad 15 tysięcy nagrań, które wizualizują przeprowadzane eksperymenty, stosowane metody, ułatwiają powtarzalność doświadczeń i prezentują szczegóły, które mogą być trudne do przekazania tylko w formie tekstowej.

W ramach JoVE Research dostępny jest także moduł JoVE Encyclopedia of Experiments będący źródłem prezentującym zaawansowane techniki laboratoryjne wraz z protokołami z obszaru biologii i onkologii.

Materiały video z JoVE mogą też być wykorzystywane jako pomoc podczas zajęć dydaktycznych i prezentacji - dostępna jest funkcja wstawiania nagrań do tworzonych lekcji na, między innymi, platformie Moodle czy Microsoft Teams.

 

 

 

2022-12-29 O Bibliotece w audycji radiowej

28 grudnia bieżącego roku pracownicy Biblioteki Głównej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: Katarzyna Falow - Dyrektor Biblioteki oraz dr Jakub Rusakow - kierownik Oddziału Informacji Naukowej i Promocji byli gośćmi Radio Gdańsk S.A.
 

W audycji RADIOWO-NAUKOWO opowiadali m.in. o tym, jak zmieniła się rola uczelnianych bibliotek w okresie powszechnego dostępu do publikacji naukowych, o wskaźnikach bibliometrycznych (temat trudny, ale jakże ważny) oraz o planach na przyszłość.

Rozmowę poprowadziła Joanna Matuszewska - dziennikarka medyczna.
 

Zachęcamy do odsłuchania całej audycji!

 

fot. Joanna Matuszewska / Radio Gdańsk

 

   
   

2022-12-19 Dyskusyjny Klub Książki zaprasza: "Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi" Davida Fostera Wallace'a

18 stycznia zapraszamy na pierwsze w 2023 roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki! Tym razem rozmawiać będziemy o opowiadaniach Davida Fostera Wallace'a zebranych w tomie "Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi".

Spotkanie odbędzie się o godz. 19:00 w Bibliotece, w pokoju nauki A5.

 

 
 
 

Opis wydawcy:

"Krókie wywiady z paskudnymi ludźmi" to zbiór nietypowych historii przesyconych ironicznym humorem, groteskowymi postaciami. Bohaterowie to Amerykanie przełomu XX i XXI wieku - egocentryczni, emocjonalnie płytcy i zagubieni, zapatrzeni w media, rozbudzeni seksualnie, ale niezdolni do zbudowania trwałej i zdrowej relacji. Wallace, który sam cierpiał przez 20 lat na depresję, ośmiesza też w swych opowiadaniach współczesną kulturę terapeutyczną, tendencję do ciągłego psychologizowania i doszukiwania się traum z dzieciństwa. Pisarz zaskakuje nie tylko treścią, ale też postmodernistyczną formą - ekscentrycznym sposobem opisu, jednostronnymi dialogami i użyciem przypisów jako środka literackiego. Każda historia wciąga w dziwaczny świat skrzywień - na pierwszy rzut oka absurdalnych i surrealistycznych, a przecież powszechnie występujących.

 

W przypadku problemów z dotarcien do tekstu, prosimy o kontakt z Wypożyczalnią:
biblioteka.udostepnianie@gumed.edu.pl

Do zobaczenia!
Dyskusyjny Klub Książki


 

Facebook

 

Instagram

2022-12-15 Pracownicy Biblioteki Głównej nagrodzeni przez Rektora!

 

Pracownicy Biblioteki Głównej po raz kolejny otrzymali nagrody Rektora za osiągnięcia organizacyjne w roku 2021.

Tym razem nagrody zespołowe II stopnia otrzymali pracownicy Oddziału Czasopism oraz Oddziału Magazynowania i Konserwacji Zbiorów.

Uroczystość wręczenia nagród uświetnił wykład prof. Małgorzaty Myśliwiec, kierownika Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii GUMed oraz laureatki Nagrody Naukowej Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych za 2019 r. pt. "W pogoni za sukcesem w leczeniu cukrzycy".


Nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zawodowych!

 

   

2022-12-12 WESOŁYCH ŚWIĄT!!!

2022-12-05 Bibliotekarz GUMed członkiem międzynarodowej rady EAHIL!

Po raz pierwszy w historii pracownik naszej Biblioteki został wybrany do rady European Association for Health Information & Libraries (EAHIL).

Z radością informujemy, że jej członkiem w kadencji 2023-2026, jako jedyny specjalista z Polski, będzie dr Jakub Rusakow - kierownik Oddziału Informacji Naukowej i Promocji oraz członek istniejącego przy Bibliotece Zespołu ds. Otwartej Nauki.

EAHIL (Europejskie Stowarzyszenie ds. Informacji Medycznej i Bibliotek) to organizacja pozarządowa, która zrzesza bibliotekarzy i specjalistów informacji pracujących w bibliotekach medycznych oraz nauk o zdrowiu w całej Europie. Jej celem jest m.in. poprawa współpracy między europejskimi bibliotekami medycznymi oraz wymiana doświadczeń między ich przedstawicielami.


>> więcej

   

2022-12-05 Podstawy naukowej informacji medycznej – obowiązkowe zajęcia dla studentów Wydziału Nauk o Zdrowiu

 

 
 

Podstawy Naukowej Informacji Medycznej to obowiązkowe zajęcia dydaktyczne dla studentów
Wydziału Nauk o Zdrowiu, które w semestrze zimowym dotyczą kierunków:

 

Szkolenie udostępnione jest na platformie Moodle - obowiązują samodzielne zapisy!

Aby zapisać się na kurs należy podać hasło dostępu
dla danego kierunku studiów. Lista haseł znajduje się w opisie kursu
na platformie Moodle.

 
 

Przedmiot kończy się zaliczeniem w formie testu online.
I termin zaliczenia trwa od 1 do 30 grudnia 2022 roku
II termin (poprawkowy) trwa od 9 stycznia do 5 lutego 2023 roku do godz. 15:00
(1 podejście)
 
 

Link do przedmiotu:
https://szkolenia.gumed.edu.pl/course/view.php?id=4743
 

Warunkiem zaliczenia jest prawidłowe rozwiązanie testu online:

- test składa się z 35 zamkniętych pytań jednokrotnego wyboru,


- próg zaliczenia: 60%
(21 poprawnych odpowiedzi na pytania zamieszczone w tekście).
 

 

Wszelkie pytania dotyczące kursu prosimy kierować do:
Oddziału Informacji Naukowej i Promocji
biblioteka.informacja@gumed.edu.pl, tel. (58) 349 10 45

 

2022-11-14 SKN Chirurgii Stomatologicznej zaprasza na szkolenie: "Holistyczne planowanie i projektowanie prac protetycznych"

W sobotę19 listopada 2022 r. o godzinie 9:00 w naszej Bibliotece odbędzie się szkolenie pt. "Holistyczne planowanie i projektowanie prac protetycznych" organizowane przez SKN Chirurgii Stomatologicznej. Gościem spotkania będzie lek. dent. Adrian Kiepuszewski.
 

Jak zapewniają organizatorzy wykładu, Doktor przedstawi odpowiedzi na pytania m.in.:

  • Pierwsza wizyta w gabinecie - o czym rozmawiać z pacjentem? Jak prawidłowo zebrać wywiad?

  • Jak prawidłowo ocenić potrzeby pacjenta?

  • Jakie są ogólnoprzyjęte zasady projektowania uśmiechu?

  • Wyjaśnimy sobie czym jest wax-up, mock-up?

  • Porozmawiamy o przygotowaniu do leczenia protetycznego (okluzja, leczenie niechirurgiczne oraz chirurgiczne, a także leczenie ortodontyczne - klasyczne vs nakładkowe)


Aby zapisać się na szkolenie należy wypełnić formularz rejestracji.

Więcej informacji: chirurgiastomatologicznagumed


Serdecznie zapraszamy!

 
   

2022-11-07 Rezerwacja pokoi nauki za jednym kliknięciem!

Wychodząc naprzeciw potrzebom użytkowników Biblioteki, z radością informujemy o wprowadzonych udogodnieniach związanych z korzystaniem z pokoi pracy indywidualnej i grupowej.

Przygotowaliśmy dla Państwa kalendarz online, dzięki któremu można bez wychodzenia z domu zarezerwowaćsamodzielnie zarówno pokoje pracy grupowej, jak i indywidualnej.

Kalendarz znajduje się w zakładce Usługi/rezerwacja pokoi nauki i aktywny będzie od 14 listopada 2022 r. od godziny 10:00.


Poniżej przedstawiamy nowe zasady rezerwowania pokoi.

  1. Rezerwacji podlegają wszystkie pokoje:
    - pracy indywidualnej (A1, A2, A3 i A6) - dla 1-2 osób;
    - pracy grupowej (A4 i A5) - dla 3-6 osób.

  2. Rezerwacji można dokonać z minimum jednodniowym wyprzedzeniem i maksymalnie 7 dni wcześniej.

  3. Jedna osoba może zrobić 4 rezerwacje na najbliższe 7 dni.

  4. Maksymalny czas trwania jednej rezerwacji wynosi 3 godziny.

  5. Aby zarezerwować pokój, należy wpisać numer albumu/karty bibliotecznej.

 
 

 

Pamiętaj!

Klucz do pokoju należy odebrać w przeciągu 15 minut od wybranego poczatku rezerwacji. W przeciwnym razie pokój zostanie udostępniony kolejnym chętnym. Przed rezerwacją dobrze jest sprawdzić aktualne godziny pracy Biblioteki, a korzystając z pokoju nauki, należy przestrzegać Regulaminu.

Mamy nadzieję, że wprowadzone zmiany zapewnią jeszcze przyjemniejsze korzystanie z naszej Strefy Nauki. Zapraszamy!

 

2022-10-24 Open Access Week 2022 w Bibliotece Głównej (24-30.10.2022)


Międzynarodowy Tydzień Otwartego Dostępu to inicjatywa, która stara się udowodnić, że wiedza jest prawem człowieka, oraz popularyzować idee Otwartej Nauki i współpracy naukowej ponad podziałami społecznymi, geograficznymi i ekonomicznymi. Inicjatorem jest organizacja SPARC, a wydarzenie odbywa się cyklicznie już od 2008 roku.

Tegorocznym hasłem Open Access Week była "Otwartość dla sprawiedliwości klimatycznej". Czemu postanowiono zająć się akurat tą kwestią? Nie ulega wątpliwości, że zmiany klimatu są obecnie jednym z największych wyzwań dla globalnej społeczności. Wszyscy muszą się z nimi zmierzyć. Jednak nie każdego dotykają one w tym samym stopniu. Aż 67% katastrof naturalnych ma miejsce w krajach Globalnego Południa – w Afryce, Ameryce Łacińskiej, części Azji i Oceanii. Jednocześnie większość tych państw to kraje o stosunkowo niskim poziomie rozwoju, w których zdecydowanie trudniej o powszechny, bezpłatny dostęp do wiedzy. Wiedzy, która jest konieczna do przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu. Dlatego chcemy propagować bezpłatne, dostępne dla każdego źródła informacji o zmianach klimatycznych. Od poniedziałku do piątku (24-28.10) codziennie udostępnialiśmy na naszym Facebooku wybrane artykuły z Polskiej Platformy Medycznej dotyczące zmian klimatycznych. Zachęcamy do lektury!

 

Facebook

Polska Platforma Medyczna

 


Przygotowaliśmy także quiz z wiedzy klimatycznej. Wystarczyło odpowiedzieć na kilka pytań, podać swoje dane kontaktowe (imię, nazwisko i adres e-mail) i można było wygrać podręczniki medyczne ufundowane przez wydawnictwo Edra Urban & Partner oraz firmę The Book Service.

Zwycięzcy zostaną powiadomieni o wygranej mailowo!

Polecamy również stronę kampanii Open Climate Campaign.

 

2022-10-22 Godziny otwarcia Biblioteki w dniach 31.10-1.11.2022 r.

2022-10-07 Edukacja informacyjna – obowiązkowe zajęcia dla studentów I roku

Studenci I roku!

Informujemy o obowiązkowym przedmiocie Edukacja informacyjna, kończącym się zaliczeniem w formie testu online. Treść szkolenia oraz test są udostępniane na platformie Moodle po zalogowaniu jak do Extranetu.


Zaliczenie możliwe jest w dwóch terminach:

I termin - 1.10-22.12.2022 r. (3 podejścia),
II termin (poprawkowy) - 2.01-27.01.2023 r. (1 podejście).


Warunkiem zaliczenia jest prawidłowe rozwiązanie testu online:

  • test składa się z 20 zamkniętych pytań jednokrotnego wyboru,

  • zaliczenie uzyskuje się po udzieleniu minimum 60% poprawnych odpowiedzi na pytania zamieszczone w teście.


 

Link do przedmiotu: https://szkolenia.gumed.edu.pl/course/view.php?id=3620

Zapisy samodzielne! Aby zapisać się na kurs należy podać hasło dostępu dla danego kierunku - lista haseł widoczna jest po zalogowaniu do platformy Moodle, w linku znajdującym się w opisie przedmiotu.


Kontakt w razie problemów z logowaniem:
Kierownik Oddziału Udostępniania Zbiorów
biblioteka.udostepnianie@gumed.edu.pl, tel. (58) 349 10 51

Życzymy powodzenia!



Uwaga! Jeżeli w roku akademickim 2020/21 lub 2021/22 zaliczyłeś przedmiot Edukacja informacyjna, skontaktuj się z Kierownikiem Oddziału Udostępniania Zbiorów w celu przepisania zaliczenia:
biblioteka.udostepnianie@gumed.edu.pl, tel. (58) 349 10 58

 

2022-10-05 Dostęp testowy do ebooków Oxford University Press do 31.12.2022 r.

Zachęcamy do skorzystania z dostępu testowego do ebooków Oxford University Press.

Dostęp obejmuje wszystkie podręczniki elektroniczne wydawane przez Oxford University Press z dziedziny medycyny i psychologii klinicznej, które są zamieszczone na platformie Oxford Academic.

 

Dostęp będzie aktywny do 31.12.2022 r.

   

2022-09-23 Wakacyjne godziny otwarcia 2.07-30.09.2022 r.

2022-09-21 Studenci I roku – aktywacja kont bibliotecznych

Aktywacja kont bibliotecznych studentów I roku nastąpi 30 września o godz. 15:00.

Od tego momentu będzie można zalogować się na swoje konto biblioteczne i zamawiać książki przez katalog online.

Dane do logowania:

login - 55000 + numer albumu
hasło -
data urodzenia w formacie RRMMDD


Przy odbiorze książek z Wypożyczalni należy okazać legitymację studencką - pełni ona rolę karty bibliotecznej.

Zapraszamy do korzystania!

 


2022-09-13 "Doktor Jekyll i pan Hyde" - pierwsze spotkanie DKK, 20.10.2022

Nowy rok akademicki inaugurujemy rozmową wokół klasycznej już nowelki Roberta Louisa Stevensona "Doktor Jekyll i pan Hyde". Tytułowi doktor Jekyll i pan Hyde do dziś inspirują nowe dzieła filmowe, muzyczne i literackie, na stale zagościli w kulturze popularnej i w języku potocznym, a ponadto stanowią nieustanny obiekt analiz psychologicznych i psychiatrycznych.

Do wspólnej refleksji, wymiany interpretacji, a może nawet diagnoz, zapraszamy do Dyskusyjnego Klubu Książki 20 października. Spotykamy się o godz. 19:00 w pokoju nauki A5.

Do zobaczenia!

 
   
   

2022-05-30 JoVE Education - dostęp testowy do 30.06.2022 r.

Zachęcamy do korzystania z dostępu testowego do bazy JoVE Education - biblioteki nagrań wideo prezentujących kluczowe pojęcia i techniki laboratoryjne z wielu dziedzin nauki, służąca zarówno wykładowcom, jak i studentom w osiąganiu lepszych wyników w procesie edukacji.


Baza składa się z trzech modułów:

  1. JoVE Science Education - zbiór ponad 500 nagrań przedstawiających podstawowe zagadnienia i procedury z zakresu pracy naukowej i klinicznej.

    Dzięki tym filmom przedstawienie i zrozumienie wielu pojęciowych i metodologicznych szczegółów nauczanych podczas zajęć staje się dużo prostsze niż przy zastosowaniu samych materiałów tekstowych. Nagrania posiadają tłumaczenie na 10 języków i pokrywają takie dziedziny jak: biologia, badania kliniczne, chemia, inżynieria, nauki o środowisku, fizyka, psychologia.
     

  1. JoVE Core - podręczniki wideo do zajęć wstępnych służące jako podstawowe lub uzupełniające źródła nauczania.

    Kluczowe zagadnienia prezentowane są w formie wysokiej jakości animacji oraz nagrań eksperymentów laboratoryjnych przeprowadzanych przez naukowców.
     
  2. JoVE Lab Manual - materiały do wykorzystania w programie nauczania przydatne zarówno dla wykładowców, jak i studentów podczas wstępnych zajęć laboratoryjnych.

    Nagrania zawierają informacje jak krok po kroku przeprowadzać dany eksperyment wraz ze wskazówkami dotyczącymi przygotowań, kluczowych pojęć i regył postępowania.

 

 

Dostęp do bazy możliwy jest poprzez sieć uczelnianą oraz system HAN.

Dostęp będzie aktywny do 30.06.2022.

 

 

2022-05-20 Szkolenie online dla naukowców zainteresowanych grantem NCN PRELUDIUM 21

Zapraszamy na szkolenie online dotyczące przygotowania wniosków o finansowanie projektów badawczych z Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu PRELUDIUM 21. Konkurs skierowany jest do osób nieposiadających stopnia doktora.

W programie spotkania:

- system składania wniosków ZSUN/OSF,
- sposoby planowania budżetu w projekcie,
- oferta wsparcia Biblioteki GUMed przy tworzeniu Planów Zarządzania Danymi.
 
Szkolenie odbędzie się online 24 maja 2021 r. o godzinie 12:00.

Link do szkolenia:
https://zoom.us/j/97518896771?pwd=RXZHK09TMGplU0RmaktVcDhuZHpnQT09

Identyfikator spotkania: 975 1889 6771
Kod dostępu: ShDy0e

Szczegółowe informacje o konkursie Preludium 21 znajdą Państwo na stronie Biura Projektów.

 

2022-05-13 Warsztaty z komunikacji międzykulturowej i Integration Coffee – relacja

Drugi dzień świętowania Tygodnia Bibliotek rozpoczęliśmy warsztatami „How to be culturally inteligent and why worth trying?”, prowadzonymi przez prof. Nataszę Kosakowską-Berezecką. Ich tematyka doskonale wpasowała się w hasło obchodów TB 2022 ("Biblioteka – świat w jednym miejscu")  oraz całorocznych działań związanych z Rokiem Komunikacji i Integracji Międzykulturowej Społeczności GUMed. Uczestnicy rozmawiali i ćwiczyli przełamywanie barier oraz umiejętność spojrzenia z punktu widzenia drugiego człowieka, nawet tego bardzo różniącego się od nas. Pani Natasza przypomniała nam, że chęć wyjścia naprzeciw innej kulturze i spotkania gdzieś pomiędzy strefą komfortu własną i drugiej osoby jest najlepszym sposobem na budowanie współpracy. Dzięki swobodnej atmosferze stworzonej przez prowadzącą warsztaty łatwiej było nam otworzyć się na siebie nawzajem.

Następnie wprowadziliśmy teorię w czyn – otworzyliśmy boczne drzwi Czytelni 2 i zaprosiliśmy wszystkich studentów na łączkę za Biblioteką na „Intercultural Integration Coffee”, czyli zabawy, konkursy i integrację przy kawie i przekąskach. Mimo niepewnej pogody i obaw dotyczących frekwencji, studenci nie zawiedli! Nie brakowało chętnych na poznanie oferty Biblioteki i Muzeum GUMed, wielu też skorzystało z możliwości rozmowy z członkami organizacji studenckich różnych kultur. Podziwialiśmy tradycyjne indyjskie tańce zaprezentowane przez studentki z Resource Team i SASS oraz umiejętności malujących tatuaże henną, rozprawiliśmy się ze stereotypami kulturowymi dzięki zabawie przygotowanej przez Resource Team, a także mieliśmy okazję zagrać w grę planszową Carrom. Uczestnicy imprezy z wielką otwartością i zaciekawieniem szukali bibliotekarzy, by z ich pomocą odpowiedzieć na pytania z Bibliotecznego Bingo, oraz poddali próbie swoją pomysłowość, wypełniając krzyżówkę zaproponowaną przez Dyskusyjny Klub Książki BG GUMed. Swoje stoiska mieli również członkowie organizacji Phi Delta Epsilon, którzy odkrywali przed nami świat liczb w różnych językach, a także MedHum i IFMSA-Poland oddział Gdańsk, udzielający informacji dotyczących swojej działalności.

Nie ma imprezy bez dobrego jedzenia! Catering zapewniło Biuro ds. Umiędzynarodawiania Uczelni; swoją ofertą podzieliła się również biblioteczna kawiarenka LOVEAT. W przygotowanie poczęstunku włączyli się także członkowie SASS, prezentując indyjskie potrawy, oraz członkowie MedHum, którzy upiekli pyszne ciasta. Dzięki przekąskom i ciepłym napojom nie zabrakło nam sił do wspólnej zabawy, która z inicjatywy studentów trwała jeszcze długo po oficjalnym zakończeniu!

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom wczorajszego świętowania! Pani Nataszy, za poprowadzenie inspirujących warsztatów. Jednostkom GUMed oraz organizacjom studenckim, które pomogły nam sprawić, by spotkanie było prawdziwą - naturalną i swobodną – integracją studentów różnych kultur, pracowników Biblioteki i innych pracowników GUMed. Sekcji Promocji, za pomoc w przygotowaniu nagród dla wolontariuszy i uczestników konkursów. Wam wszystkim, którzy zdecydowaliście się skorzystać z „Integration Coffee” i spędzić z nami czas. Kto wie, może zapoczątkujemy razem nową tradycję?

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją i filmem z imprezy (wystarczy kliknąć na zdjęcia poniżej):
 

2022-05-13 Premiera książki "Wileńskie korzenie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego" – relacja

10 maja 2022 r., w ramach Tygodnia Bibliotek, w gościnnych murach Biblioteki Głównej GUMed odbyła się premiera książki Wileńskie korzenie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego autorstwa śp. prof. Wiesława Makarewicza. Książka jest efektem wieloletnich badań Profesora i prezentuje szkice biograficzne kilkudziesięciu osób wywodzących się z Wilna, które po wojnie organizowały Akademię Lekarską w Gdańsku i odegrały znaczącą rolę w ukształtowaniu dzisiejszego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Dokumentuje także dzieje Uniwersytetu w Wilnie oraz związki rodzinne wielu pracowników gdańskiej uczelni z Uniwersytetem Stefana Batorego. Autor zwrócił także uwagę na elementy tradycji i kultury zaczerpnięte z Wilna, liczne powojenne kontakty naukowe, współpracę z wileńskim środowiskiem lekarskim, a także obecność wilnian w Gdańsku.

Wydarzenie poprowadził dr Marek Bukowski z Muzeum GUMed, a prezentację na temat sylwetki Autora i tematów poruszanych w publikacji przedstawili prof. Bolesław Rutkowski (urodzony w Wilnie znawca wileńskich tradycji naszej Uczelni) i Małgorzata Omilian-Mucharska (redaktorka książki).

Dzięki uprzejmości red. Michała Rzepiaka podczas spotkania mogły wybrzmieć archiwalne wypowiedzi prof. Makarewicza pochodzące z audycji Kresowy Salonik Radia Gdańsk, nagranej 3 stycznia 2019 r. Promocje ubarwiły też liczne wspomnienia i anegdoty dotyczące Autora i historii naszej Uczelni, którymi podzielili się przyjaciele i współpracownicy prof. Makarewicza. Na zakończenie goście zostali także poczęstowani tradycyjnym sękaczem, a oprócz książki, ciepłych wspomnień o Profesorze Makarewiczu i wrażeń mogli zabrać ze sobą „ku pamięci” doniczki z niezapominajkami.

Książka została wydana pod patronatem honorowym rektora GUMed prof. Marcina Gruchały. Na spotkaniu promocyjnym władze Uczelni reprezentował przyjaciel i bliski współpracownik Autora – prof. Jacek Bigda, łączący funkcję kanclerza i prorektora ds. rozwoju i organizacji kształcenia. W wydarzeniu wzięli udział najbliżsi Profesora Wiesława Makarewicza: żona Grażyna, córka Ewa i syn Wojciech oraz wnuk Jakub. Obecni byli także m.in. dr hab. Agnieszka Zimmermann, prof. uczelni, prorektor ds. jakości kształcenia; prof. dr hab. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki; dr hab. Ewelina Król, dziekan Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed; prof. Przemysław Rutkowski, dziekan, oraz dr hab. Aleksandra Gaworska-Krzemińska prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu; prof. Ewa Łojkowska z Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa GUMed w liczbie 650 egz., a została sfinansowana ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach projektu Wileńskie korzenie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zrealizowanego w programie Doskonała nauka – Wsparcie monografii naukowych. Dystrybuowana jest w Uczelni bezpłatnie, jednak do każdego egzemplarza dołączona jest ulotka Fundacji Pomocy Lekarzom Seniorom, której współzałożycielem był prof. Makarewicz. Wszystkim Czytelnikom i Czytelniczkom rekomendujemy wsparcie tego szlachetnego celu charytatywnego. Książkę można pozyskać bezpośrednio w Wydawnictwie GUMed (budynek nr 1, pok. 316) i w Bibliotece Głównej (Wypożyczalnia). Na stronie sklep.gumed.edu.pl/kategoria-produktu/ksiazki prowadzona jest także sprzedaż publikacji wraz z wysyłką (cena książki uwzględnia wyłącznie koszty wydruku i usługi pocztowej).

 

Z Przedmowy:

Gdański Uniwersytet Medyczny wiele zawdzięcza kadrze akademickiej, profesorom i lekarzom wywodzącym się z Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Wprawdzie powstającą w 1945 r. w Gdańsku Akademię Lekarską budowali przybysze z różnych regionów Polski, ale jedynie wilnianie od początku stanowili silną, dużą, zwartą i zżytą grupę społeczną o wspólnych losach i tradycji. Wnieśli do organizowanej Uczelni nie tylko doświadczenie i umiejętności zawodowe, ale też elementy tradycji i kultury Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie.

Szacuje się, że około 30% mieszkańców Gdańska i 17% mieszkańców województwa pomorskiego (wg badania CBOS z 2012 r.) swoje rodowody wywodzi z dawnych Kresów Wschodnich Polski. Gdańsk stał się miastem rodzinnym wielu tysięcy wilnian, którzy opuścili ukochane miasto. Kresowianie wnieśli znaczący wkład w odbudowywanie Gdańska. Ich system wartości, tradycje, zwyczaje, które ukształtowały się w wielokulturowym Wilnie, stały się tym samym naszym dziedzictwem.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć ze spotkania (wystarczy kliknąć na zdjęcie poniżej):
 


 

 

2022-05-11 Konkurs wydawnictwa Wolters Kluwer z okazji Tygodnia Bibliotek – podręczniki do wygrania!


Wspólnie z wydawnictwem Wolters Kluwer (LWW) Biblioteka Główna GUMed przygotowała konkurs z okazji Tygodnia Bibliotek.
 

Wystarczy wejść na stronę konkursową i odpowiedzieć na 2 proste pytania. Spośród uczestników zostanie wylosowanych 3 zwycięzców.

Nagrody do wyboru z listy.

Odpowiedzi na pytania zawarte są w materiałach dostępnych w bazie LWW Health Library:

dostęp z sieci GUMed: https://www.lwwhealthlibrary.com/
dostęp spoza sieci przez system HAN: https://han.gumed.edu.pl/han/pa-core-lwwhealthlibrary-com/

Konkurs trwa do piątku 13 maja 2022. Powodzenia!

 

2022-05-04 XIX Tydzień Bibliotek (8-15.05.2022) – zapraszamy!

Po dwóch latach obchodów online Tydzień Bibliotek wreszcie powraca w mury Biblioteki Głównej GUMed i to od razu z wielką pompą! W dniach 8-15 maja przygotowaliśmy dla naszych czytelników masę atrakcji. Jesteśmy przekonani, że udało nam się stworzyć bogatą i różnorodną ofertę.

W tym roku już po raz XIX obchodzimy Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, tym razem pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. Odnosi się ono m.in. do możliwości odkrywania nowych światów, jaką z całą pewnością dają książki. Ale w naszej Bibliotece uczą się i pracują ludzie z kilkudziesięciu krajów świata, mówiący wieloma różnymi językami, dlatego to hasło można w tym przypadku traktować nawet dosłownie. Nasze tegoroczne inicjatywy – łączące się także z trwającym Rokiem Komunikacji i Integracji Międzykulturowej Społeczności GUMed – koncentrują się właśnie na postrzeganiu Biblioteki jako miejsca integracji i tworzenia więzi międzyludzkich bez względu na dzielące nas granice (nie tylko te geograficzne).

 


PROGRAM:

10 MAJA GODZ. 16:00 / CZYTELNIA 2

Premiera książki pt. Wileńskie korzenie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, aut. śp. prof. Wiesława Makarewicza. W spotkaniu promującym wydawnictwo udział wezmą prof. Bolesław Rutkowski (urodzony w Wilnie mecenas wileńskich tradycji naszej Uczelni) i Małgorzata Omilian-Mucharska (redaktorka książki). Wydarzenie poprowadzi dr Marek Bukowski (Muzeum GUMed).


11 MAJA GODZ. 13:00 / CZYTELNIA 2


Warsztaty (w j. angielskim) z komunikacji międzykulturowej Jak być kulturowo inteligentnym i dlaczego warto się starać? prowadzone przez prof. dr hab Nataszę Kosakowską-Berezecką, kierowniczkę Zakładu Psychologii Międzykulturowej i Psychologii Rodzaju na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Podczas 1,5-godzinnego spotkania skupimy się na inkluzywności, spróbujemy pokazać, jak być otwartym na różnorodność i rozwijać swoją inteligencję kulturową, która może być pomocna w rozwiązywaniu konfliktów międzyludzkich.

Po warsztatach (ok. godz. 15.00) na uczestników będą czekać kolejne atrakcje. Wraz z naszymi partnerami  – SASS, Resource Team, Phi Delta Epsilon, MedHum, Biurem ds. Umiędzynarodowienia Uczelni, Gazetą GUMed oraz Muzeum GUMed – w Czytelni nr 2 (lub – jeśli pogoda pozwoli – premierowo, pod chmurką, czyli na trawniku za Czytelnią) odbędzie się Intercultural Integration Coffee. Przy kawie i smakołykach zapraszamy Państwa na rozmowę wokół XIX i XXI-wiecznej torby lekarskiej. Inicjatorem dyskusji o tożsamości lekarza będzie dr Marek Bukowski. Nie zabraknie także możliwości bardziej swobodnej rozmowy oraz chwili odpoczynku od nauki przy grach i konkursach. Przygotowywany jest także występ-niespodzianka.


12 MAJA GODZ. 19:00


Zapraszamy miłośników „światów możliwych” – wszak o tym, że każda książka ma swój osobny świat, wie każdy zapalony czytelnik – do naszego DKK. Majowe spotkanie odbędzie się pod umownym hasłem 4 opowiadania z 4 stron świata. Więcej informacji na facebooku i na stronie wydarzenia.

Dodatkowo od 9 maja w Strefie Nauki BG będzie można obejrzeć wystawę "72 w 1". Co kryje się pod tym tytulem? Sprawdźcie sami...

Żeby zobaczyć cały świat, nie potrzeba 80 dni, w Bibliotece Głównej GUMed wystarczy Tydzień!

 

 

2022-04-27 Godziny otwarcia Biblioteki Głównej w dniach 30.04-03.05.2022

2022-04-26 Zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki BG GUMed – 12.05.2022

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Majowe spotkanie, włączone w tegoroczne obchody Tygodnia Bibliotek pod hasłem "Biblioteka - świat w jednym miejscu", poświęcone będzie 4 autorom z 4 różnych krajów.

Wybrane opowiadania:

  1. "Nieciekawa historia" Antona Czechowa (Rosja)

  2. "Zebranie rady Instytutu" Bernarda Kucinskiego (Brazylia)

  3. "Drive My Car" Harukiego Murakamiego (Japonia)

  4. "Tak dobrze" Etgara Kereta (Izrael) 


Aby uzyskać dostęp do tekstów (w wersji papierowej lub elektronicznej), prosimy o kontakt z Wypożyczalnią: biblioteka.udostepnianie@gumed.edu.pl


Do zobaczenia!

 

   

2022-04-11 Życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych

2022-04-07 Bazy danych bez tajemnic – szkolenie dla pracowników FarU

Zachęcamy do skorzystania ze szkoleń przygotowanych specjalnie dla pracowników FarU przez firmę Elsevier.

Szkolenia są bezpłatne, ale konieczna jest wcześniejsza rejestracja:  

  1. Dane – siła napędowa analiz i strategii


    OPIS SZKOLENIA:
    Szkolenie dotyczy bazy Scopus, która stanowi nie tylko istotne źródło publikacji naukowych z recenzowanych czasopism, ale umożliwia także analizę cytowań oraz porównywanie źródeł. Zaprezentowanie zostaną praktyczne przykłady raportów i analiz, przygotowanych w oparciu o dane pochodzące ze wspomnianej bazy.

    TERMIN: 12.04.2022, godz. 11:30
     – formularz rejestracyjny
     

  2. ScienceDirect: bogactwo wiedzy

    OPIS SZKOLENIA:
    Na szkoleniu zaprezentowana zostanie pełnotekstowa baza ScienceDirect i możliwości jej wykorzystania przez naukowców, nauczycieli akademickich i studentów, zarówno w procesach naukowych, jak i dydaktycznych.

    TERMIN: 26.04.2022, godz. 11:30
    formularz rejestracyjny
 

 

Serdecznie zapraszamy!

 

2022-03-31 Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki – 6.04.2022

Już 6 kwietnia o godz. 19:00 zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Lekturą spotkania będzie "Zgiełk czasu", fikcyjna autobiografia Dmitrija Szostakowicza autorstwa Juliana Barnesa. To opowieść o trudnej relacji między sztuką a władzą totalitarną w stalinowskiej Rosji.


Bohaterstwo jest znacznie łatwiejsze. Żeby być bohaterem, trzeba wykazać się tylko chwilą odwagi – kiedy wyciąga się broń, zrzuca bombę, wciska przycisk detonatora, likwiduje się dyktatora, a także samego siebie. Tchórzostwo zaś to kariera na całe życie. Nigdy nie można się odprężyć. Należy umieć przewidzieć następną sytuację, kiedy trzeba się będzie usprawiedliwiać, wahać, płaszczyć, zapoznać na nowo ze smakiem butów i stanem swojej nędznej upadłej duszy. Tchórzostwo wymaga nieustępliwości, wytrwałości, niechęci do zmiany – co w pewien sposób czyni z niego rodzaj odwagi. Uśmiechnął się do siebie i zapalił kolejnego papierosa. Jeszcze potrafił czerpać przyjemność z poczucia ironii.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         (fragment powieści)


Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

 

 

2022-03-04 Nowe zasady korzystania z zasobów Biblioteki od 7.03.2022 r.

Informujemy, że od 7 marca 2022 roku obowiązują nowe zasady korzystania z zasobów Biblioteki Głównej!


Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 10:00-19:45
Wtorek-Piątek: 8:00-19:45
Sobota: 9:00-15:00
Niedziela: nieczynne




Strefa Nauki zostaje otwarta
dla studentów i pracowników Uczelni oraz osób posiadających kartę biblioteczną. Obowiązują zasady bezpieczeństwa sanitarnego:
 

  • udostępniamy wszystkie pokoje nauki wg zasad:

              pokoje nr 4 i 5 - max. 3 osoby z możliwością wcześniejszej rezerwacji (osobiście w Wypożyczalni lub w Czytelni 1)
              4 pozostałe pokoje – bez możliwości rezerwacji

 

  • podczas pracy należy mieć nałożoną maseczkę, a przed wejściem oraz przed korzystaniem ze zbiorów – zdezynfekować ręce;
  • aby korzystać z Bazy prac magisterskich i licencjackich lub umówić się na indywidualne konsultacje w Czytelni Informacji Naukowej, należy wysłać wiadomość na adres biblioteka.informacja@gumed.edu.pl (podając swoję imię, nazwisko, nr albumu lub nr karty bibliotecznej) albo zadzwonić pod nr telefonu 58 349 10 45 przynajmniej dzień wcześniej.
     

Wypożyczanie książek

  • książki z magazynu należy zamawiać przez katalog online, a następnie odebrać osobiście w Wypożyczalni.
     

Zwroty książek

  • zwrotów należy dokonać:
       - osobiście w Wypożyczalni,
       - poprzez wrzutnie: jedna dostępna jest w przedsionku wejścia głównego do Biblioteki w godzinach jej otwarcia, druga zaś w przesionku wejścia bocznego do Biblioteki przy ul. Dębinki 1 od godziny 6 rano do czasu otwarcia  Biblioteki,
       - za pośrednictwem poczty/kuriera na adres:

             Biblioteka Główna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
             Wypożyczalnia
             ul. Dębinki 1
             80-211 Gdańsk
     
  • prosimy o zabezpieczenie przesyłanych książek przed zniszczeniem.

 

 

Regulowanie należności

  • Osoby, którym została naliczona opłata z tytułu nieterminowego zwrotu (kwota do zapłaty widnieje w koncie czytelnika w zakładce opłaty) powinny uregulować płatność osobiście, w Wypożyczalni (tylko kartą płatniczą).

 


Zapraszamy do śledzenia komunikatów na stronie www Biblioteki Głównej.

 

Oddział Informacji Naukowej i Promocji:

biblioteka.informacja@gumed.edu.pl
 

Oddział Udostępniania Zbiorów:

biblioteka.udostepnianie@gumed.edu.pl
 

Wypożyczalnia Międzybiblioteczna:

biblioteka.miedzybiblioteczna@gumed.edu.pl

 

 

2022-02-18 19.02.2022 – Dzień Nauki Polskiej – serdeczne życzenia dla naukowców

19 lutego obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Święto zostało ustanowione jako wyraz szacunku dla dokonań polskich naukowców i ich dążenia do przekazywania wiedzy kolejnym pokoleniom oraz z uwagi na fundamentalną rolę nauki w tworzeniu cywilizacji. Wybrana data nie jest przypadkowa, to właśnie 19 lutego 1473 roku urodził się jeden z najwybitniejszych polskich i światowych uczonych – Mikołaj Kopernik. Znakomitych naukowców w ponad 1000-letniej historii Polski nie brakowało, a i dzisiaj wielu z nich należy do światowej czołówki, regularnie pnąc się w różnych rankingach, dlatego z całą pewnością zasługują na swój dzień.

Z tej okazji chcielibyśmy życzyć wszystkim naukowcom, a zwłaszcza tym zatrudnionym na naszej Uczelni, spektakularnych odkryć, bezproblemowej ewaluacji, wysokich IF-ów, sowitych grantów i najnowocześniejszego sprzętu. No i oczywiście odrobiny czasu na odpoczynek od pracy.

Wszystkiego najlepszego!

 

2022-02-16 Zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki BG GUMed – 9.03.2022

9 marca br. zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki BG GUMed.
Czytamy Czarnobylską modlitwę laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, Swietłany Aleksijewicz.

więcej: link do wydarzenia na Facebooku


Do zobaczenia o 19:00 w Bibliotece!

 

   

2022-02-07 Polecane szkolenia online

Polecamy bezpłatne szkolenia dla naukowców oferowane przez renomowanych wydawców, w tym między innymi:

 


 

– bezpłatne webinaria prowadzone w języku polskim przez firmę Elsevier na platformie BrightTalk. Szkolenia odbywają się na żywo, udostępniane są też archiwalne nagrania. Tematyka dotyczy m.in. platformy Scopus oraz narzędzia SciVal.

 
Aby uzyskać dostęp do prezentacji, należy posiadać konto BrightTalk.

  

 

– bezpłatne szkolenia online w języku polskim organizowane przez firmę EBSCO.

 

Harmonogram szkoleń EBSCO Polska wraz z linkami do rejestracji dostępny jest na prowadzonym przez firmę EBSCO blogu.

– serię bezpłatnych prezentacji internetowych Research. Smarter. Research prowadzonych w języku polskim przez reprezentantów firmy Clarivate Analytics na temat zasobów Web of Science.

 

Wystarczy wybrać prezentację z kalendarza i zarejestrować się.

 

2022-01-26 Nowe zasoby elektroniczne BG GUMed w ramach FARu

Dzięki współpracy bibliotek Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Gdańskiego w ramach Związku Uczelni im. D. Fahrenheita studenci, doktoranci oraz pracownicy GUMed mogą w roku 2022 korzystać z nowych zasobów elektronicznych:

 

  • rozszerzonej kolekcji książek elektronicznych na platformie IBUK libra - łącznie ponad 3 tysiące tytułów;

 

  • rozszerzonego zbioru czasopism elektronicznych wydawnictwa Taylor&Francis - oprócz dotychczasowej kolekcji Medical Library dostępne są także dwie nowe: Science&Technology oraz Social Science&Humanities;

 

 

 

 

Oprócz tego Biblioteka Główna GUMed wykupiła na rok 2022 subskrypcję nowej bazy CINAHL Complete - pełnotekstowej bazy czasopism z dziedziny pielęgniarstwa i opieki medycznej.

Baza dostępna jest w modelu dla czterech jednoczesnych użytkowników na platformie EBSCOhost.

 

 

Dostęp do wymienionych baz działa z sieci GUMed oraz zdalnie poprzez system HAN.

 

2022-01-11 UWAGA! Edukacja informacyjna (test) – ostatni termin do 28.01.2022!

 

Studencie I roku,

Przypominamy, że do 28.01.2022 masz ostatnią szansę na zaliczenie przedmiotu obowiązkowego Edukacja Informacyjna/Szkolenie biblioteczne online (obowiązuje studentów I roku wszystkich kierunków).

W teście dostępna jest tylko jedna próba! Zaliczenie uzyskuje się po udzieleniu minimum 60% poprawnych odpowiedzi.

Logowanie do testu po podaniu imienia, nazwiska i numeru albumu.
 

Kontakt w razie problemów z logowaniem:
Kierownik Oddziału Udostępniania Zbiorów: biblwyp@gumed.edu.pl, tel. (58) 349 10 51

 

 

 

 

2022-01-04 Z głębokim smutkiem żegnamy zmarłą 30.12.2021 r. mgr Stefanię Orchowską, wicedyrektor Biblioteki Głównej AMG

Z głębokim smutkiem informujemy, że w dniu 30.12.2021 r. zmarła mgr Stefania Orchowska, kustosz, wicedyrektor Biblioteki Głównej AMG.

Urodziła się 2 marca 1934 r. w Bydgoszczy, maturę zdała w III LO w Gdańsku, tytuł magistra polonistyki uzyskała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku. Ukończyła także Podyplomowe Studium Bibliotekarskie na Uniwersytecie Gdańskim. Zanim w 1969 r. podjęła pracę w naszej Bibliotece, była zatrudniona w latach 50. w Rozgłośni Radiowej w Gdańsku.

Przez wiele lat kierowała Oddziałem Czasopism, a następnie od 1988 r. aż do przejścia na emeryturę pełniła funkcję wicedyrektora.

Była bibliotekarzem z pasją, cechował ją profesjonalizm, a najważniejszy był dla niej kontakt z czytelnikiem-lekarzem. W trudnych latach 80. zajmowała się pozyskiwaniem funduszy na zakup czasopism oraz dystrybucją darów otrzymanych od instytucji zagranicznych, w tym od Kongresu Polonii Amerykańskiej. Jako wyraz uznania za długoletnią pracę na rzecz AMG otrzymała w 1994 r. odznaczenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej "Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia".

Po przejściu na emeryturę mgr Stefania Orchowska nadal była związana z naszą Uczelnią - była jedną z inicjatorek Klubu Seniora.

 

     

   

1993 r. - piąta od lewej S. Orchowska

 

2009 r. - czwarta od prawej S. Orchowska

 

 

Od lewej Hanna Gąsior, Józefa de Laval,
Stefania Orchowska, Sonia Tusk (1993 r.)

 

 

2021-12-21 Z wielkim smutkiem żegnamy zmarłego 20.12.2021 r. prof. Wiesława Makarewicza

Z wielkim smutkiem żegnamy zmarłego 20.12.2021 r. prof. Wiesława Makarewicza, Przyjaciela Biblioteki, którego wsparcie i obecność w naszej codziennej pracy oraz podczas organizowanych wydarzeń towarzyszyły nam przez wiele lat i były dla nas niezwykle cenne.

Pan Profesor poza pracą naukową i pełnieniem wielu funkcji akademickich zbierał i opracowywał materiały dotyczące historii Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie oraz powojennych losów lekarzy, którzy musieli opuścić Kresy. Nieraz towarzyszyliśmy mu w tej drodze, odkrywając dzięki temu mniej znane historie z naszej Uczelni.
 

     
   

 

2021-12-20 WESOŁYCH ŚWIĄT!!!

2021-12-19 Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Nowym Roku – 13.01.2022

 

13 stycznia 2022 (czwartek) zapraszamy na pierwsze w Nowym Roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki BG GUMed .

Rozmawiać będziemy o książce Pan raczy żartować, panie Feynman!

To autobiografia Richarda Feynmana wyróżnionego w 1965 roku Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki.

Link do wydarzenia na Facebooku

 

 

 

2021-11-08 Morning Coffee w Bibliotece Głównej – 16.11.2021

Serdecznie zapraszamy na spotkanie przy kawie i ciastku w bibliotecznym holu.

Porozmawiamy o ofercie naukowo-kulturalnej Biblioteki, a dzięki pracownikom Muzeum GUMed odkryjemy niejedną tajemnicę z muzealnej półki.

Zaczynamy o godzinie 12.00 we wtorek 16.11.2021 (zmiana terminu z 15.11.2021).

2021-11-08 Open Access Week w Bibliotece Głównej GUMed – relacja

   

Z okazji obchodów Tygodnia Otwartego Dostępu w dniach 25-31.10.2021 Biblioteka Główna GUMed prowadziła akcję "Zapytaj mnie o Open Access". W hallu i Czytelni 1 pojawiły się wielkie pomarańczowe koła, które wzbudzały spore zainteresowanie (pomarańczowy jest kolorem międzynarodowego ruchu Open Access). Nowopowstały biblioteczny Zespół ds. Otwartej Nauki odpowiadał na pytania związane z ruchem Open Access, czy szerzej, Otwartą Nauką, która obejmuje szereg zagadnień mogących ułatwić pracę naukową, a jednocześnie uczynić naukę bardziej dostępną. Dla każdego. W jaki sposób?

  • plany zarządzania danymi, obecnie wymagane w projektach Narodowego Centrum Nauki i w programie Horizon Europe, pomagają utrzymać wytwarzane dane w porządku, a potem udostępniać je bez barier;
  • drapieżni wydawcy potrafią uprzykrzyć życie naukowców. Znając ich sztuczki, możemy zaoszczędzić czas i pieniądze;
  • dzięki wolnym licencjom (np. Creative Commons) można korzystać z wiedzy naukowej z całego świata bezpłatnie, a potem także dzielić się swoimi odkryciami;
  • programy publikowania otwartego pozwalają publikować w czasopismach Open Access i dotrzeć do większej liczby odbiorców bez ponoszenia kosztów przez autora;
  • wybierając odpowiednie repozytorium, możemy dzielić się swoimi publikacjami lub wytworzonymi danymi ze społecznością profesjonalistów, a także korzystać z ich odkryć;
  • znając politykę wydawców i mając świadomość praw autora, zwiększamy zasięg naszych publikacji i możemy zyskać wyższe cytowania;
  • stosując zasady FAIR sprawiamy, że nasze dane będą zrozumiałe dla innych – dokładnie takie, jakich oczekiwalibyśmy sami;
  • przydatne narzędzia pozwolą nam publikować szybciej, opracowywać dane łatwiej i udostępniać swoją pracę szerzej;
  • korzystając z Polskiej Platformy Medycznej mamy dostęp do tysięcy publikacji i danych badawczych publikowanych przez naukowców z naszych dziedzin w zasięgu ręki.


Open Access Week to międzynarodowa inicjatywa wspierająca ruch Open Access, której pomysłodawcą jest Sparc Europe. W tym roku hasłem przewodnim tygodnia było "Ma znaczenie, jak otwieramy wiedzę: budując strukturalną równość". W ten sposób organizatorzy chcieli zwrócić uwagę na to, że Otwarta Nauka może przyczynić się do wyrównania szans między naukowcami z krajów o różnym poziomie rozwoju, na każdym etapie kariery naukowej, ale też stanowić jednoczącą siłę w obliczu wielości praktyk naukowych, języków i dyscyplin. Wreszcie nauka powinna być dostępna zarówno dla jej twórców, jak i odbiorców, bez względu na pochodzenie, wiek, sprawność, status społeczny czy religię. W 2021 roku UNESCO wydało rekomendacje dot. Otwartej Nauki, których celem jest uczynienie nauki bardziej sprawiedliwą. 

Chociaż tegoroczny Open Access Week już za nami, to Zespół ds. Otwartej Nauki cały czas chętnie udziela konsultacji. Kontakt mailowy – otwarta.nauka@gumed.edu.pl lub telefoniczny (58 349 10 45).

 

 

2021-11-06 Prestiżowe publikacje pracowników Biblioteki Głównej

Z przyjemnością informujemy, że ostatnio ukazały się punktowane publikacje naszych pracowników.
 

Paulina Cimoszko, Agnieszka Milewska i Jakub Rusakow są współautorami artykułu A survey of medical researchers indicates poor awareness of research data management processes and a role for data librarians opublikowanego w czasopiśmie Health Information & Libraries Journal (IF=2.154, 70 pkt. na liście miniesterialnej).

Artykuł opisuje ankietę przeprowadzoną wśród polskich naukowców i wskazuje nowe możliwe kierunki zarządzania danymi badawczymi na uczelniach medycznych. W Bibliotece Głównej GUMed te zadania realizuje Zespół ds. Otwartej Nauki.

 

 


Natomiast Ewelina Rybka wspólnie z pracownikami naszej Uczelni – Jakubem Ruszkowskim, Katarzyną Majkutewicz, Marcinem Kutkiem, prof. Alicją Dębską-Ślizień i prof. Jackiem Maciejem Witkowskim opublikowała artykuł The methodological quality and clinical applicability of meta-analyses on probiotics in 2020 : a cross-sectional study w Biomedicine & Pharmacotherapy (IF=6.530, 100 pkt. na liście ministerialnej).


Zachęcamy do lektury!

 

 

 

 

2021-10-28 NCN opublikował instrukcję dot. polityki otwartego dostępu do publikacji

W maju 2020 roku Narodowe Centrum Nauki przyjęło "Politykę NCN dotyczącą otwartego dostępu do publikacji". Dokument ten zakłada, że wszystkie publikacje będące efektem projektów finansowanych przez NCN powinny być opublikowane w otwartym dostępie.

Teraz NCN zamieściło na swojej stronie szczegółową instrukcję dla kierowników projektów, opisującą ścieżki publikacyjne, wskazującą konkretne licencje i tłumaczącą stosowane pojęcia. Laureaci grantów powinni zwrócić na ten dokument szczególną uwagę, aby spełnić wszystkie warunki dot. publikacji stawiane przez NCN.

Polityka otwartego dostępu NCN jest elementem Planu S – międzynarodowej inicjatywy agencji fundujących badania dążących do zapewnienia otwartego dostępu do wszystkich publikacji naukowych powstałych ze środków publicznych.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z Zespołem ds. Otwartej Nauki – napisz na otwarta.nauka@gumed.edu.pl.

 

 

2021-10-26 Dostęp testowy do bazy CINAHL Complete do 25.11.2021 r.

Biblioteka Główna oraz firma EBSCO zachęcają do korzystania z dostępu testowego do bazy CINAHL Complete - obszernej pełnotekstowej bazy z zakresu pielęgniarstwa.

Baza indeksuje ponad 5 500 czasopism (w tym 1 200 w pełnym tekście, z czego 550 tytułów to czasopisma pełnotekstowe non-open access) i zawiera ponad 6 milionów rekordów z archiwami od 1937 roku. Zakres bazy obejmuje takie dziedziny jak pielęgniarstwo oraz kilkanaście pokrewnych nauk o zdrowiu.

Baza oferuje również dostęp do:

  • książek z zakresu ochrony zdrowia,
  • dysertacji z zakresu pielęgniarstwa,
  • wybranych materiałów konferencyjnych,
  • standardów opieki,
  • materiałów audiowizualnych.


Dostęp do bazy możliwy jest poprzez sieć uczelnianą oraz system HAN.

Dostęp będzie aktywny do 25.11.2021.


 

2021-10-20 Nowe zasady korzystania ze zbiorów Biblioteki!

Od 29.09.2021 r. zasady korzystania ze zbiorów Biblioteki Głównej GUMed ulegają zmianie!

Godziny otwarcia Biblioteki:

Poniedziałek: 10:00-19:45
Wtorek-Piątek: 8:00-19:45
Sobota: 9:00-15:00
Niedziela: nieczynne



Strefa Nauki zostaje otwarta
dla studentów i pracowników Uczelni oraz osób posiadających kartę biblioteczną. Obowiązują zasady bezpieczeństwa sanitarnego:

  • w pomieszczeniach może być zajętych 50% miejsc siedzących, dlatego ilość osób korzystających zwiększa się do:

              w Czytelni 1 – 45 osób
              w Czytelni 2 – 40 osób
              w Czytelni Informacji Naukowej – 12 osób
     
  • udostępniamy wszystkie pokoje nauki wg zasad:

              pokoje nr 4 i 5 - max. 3 osoby z możliwością wcześniejszej rezerwacji (osobiście w Wypożyczalni lub w Czytelni 1)
              4 pozostałe pokoje – bez możliwości rezerwacji

 

  • podczas pracy należy mieć nałożoną maseczkę, a przed wejściem oraz przed korzystaniem ze zbiorów – zdezynfekować ręce;
  • aby korzystać z Bazy prac magisterskich i licencjackich lub umówić się na indywidualne konsultacje w Czytelni Informacji Naukowej, należy wysłać wiadomość na adres biblinf@gumed.edu.pl (podając swoję imię, nazwisko, nr albumu lub nr karty bibliotecznej) albo zadzwonić pod nr telefonu 58 349 10 45 przynajmniej dzień wcześniej.
     

Wypożyczanie książek

  • książki z magazynu należy zamawiać przez katalog online, a następnie odebrać osobiście w Wypożyczalni;
  • w holu wejściowym przy stanowisku Wypożyczalni może przebywać jednocześnie 15 osób.
     

Zwroty książek

  • zwrotów należy dokonać:
       - osobiście w Wypożyczalni,
       - poprzez wrzutnie: jedna dostępna jest w przedsionku wejścia głównego do Biblioteki w godzinach jej otwarcia, druga zaś w przesionku wejścia bocznego do Biblioteki przy ul. Dębinki 1 od godziny 6 rano do czasu otwarcia  Biblioteki,
       - za pośrednictwem poczty/kuriera na adres:

             Biblioteka Główna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
             Wypożyczalnia
             ul. Dębinki 1
             80-211 Gdańsk
     
  • prosimy o zabezpieczenie przesyłanych książek przed zniszczeniem.

 

 

Regulowanie należności

  • Osoby, którym została naliczona opłata z tytułu nieterminowego zwrotu (kwota do zapłaty widnieje w koncie czytelnika w zakładce opłaty) powinny uregulować płatność osobiście, w Wypożyczalni (tylko kartą płatniczą).


Dostęp do artykułów z czasopism drukowanych

  • Biblioteka Główna GUMed przyjmuje zamówienia na kopie artykułów naukowych oraz fragmentów książek w postaci skanów.
  • Osoby zainteresowane otrzymaniem skanu publikacji proszone są o przesłanie odpowiednich informacji bibliograficznych na adres biblczaso@gumed.edu.pl


Zapraszamy do śledzenia komunikatów na stronie www Biblioteki Głównej.

 

Oddział Informacji Naukowej i Promocji:

biblinf@gumed.edu.pl
 

Oddział Udostępniania Zbiorów:

biblwyp@gumed.edu.pl
 

Prośba o skan publikacji (do 25 stron!):

biblczaso@gumed.edu.pl
 

Wypożyczalnia Międzybiblioteczna:

miedzybibl@gumed.edu.pl

 

 

2021-10-11 Statista – dostęp testowy do 9.11.2021 r.

 

Zapraszamy do skorzystania z nowego dostępu testowego:

Statista – jedna z największych platform gromadzących dane statystyczne i rynkowe z takich dziedzin jak m.in. zdrowie, farmacja, rolnictwo, ekonomia, społeczeństwo, transport i wielu innych. Baza zawiera ponad 1,5 mln statystyk, prognoz, akt, raportów, infografik i badań z zakresu około 80 tys. zagadnień i pochodzących z ponad 22 tysięcy źródeł..

Dostęp do platformy: w sieci GUMed lub poprzez system HAN

 

Dostęp będzie aktywny do 9.11.2021

   

2021-10-08 Promocja książki dra Pawła Kabaty "O chirurgii inaczej" – relacja ze spotkania

 

23 września 2021 - po długiej spowodowanej pandemią przerwie od kulturalnych wydarzeń - udało nam się spotkać w Bibliotece i porozmawiać z dr. Pawłem Kabatą, autorem książki O chirurgii inaczej.

Doktor Kabata jest specjalistą z zakresu chirurgii ogólnej i onkologicznej, byłym studentem AMG, a obecnie adiunktem w Katedrze i Klinice Chirurgii Onkologicznej GUMed. Pracę lekarza i dydaktyka uzupełnia swoją działalnością/twórczością w mediach społecznościowych (profil @Chirurg Pawełna Facebooku i @chirurgpawelna Instagramie), dzięki której szerokiemu gronu odbiorców przybliża blaski i cienie pracy chirurga. Książka - będąca pretekstem spotkania w Bibliotece - zbiera w nowej formie jego autobiograficzne lekarskie zapiski. Niedawno ukazała się nakładem Wydawnictwa Editio.

Zgodnie z formułą LEK.tury na cito spotkanie przeprowadziły dwie osoby. O wyzwaniach pracy lekarza, życiu studenckim i zawodowym, a także pozamedycznych pasjach rozmawiała Magdalena Lorek, studentka pierwszego roku studiów magisterskich pielęgniarstwa, członkini działającego przy naszej Bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki. O motywy pisania, formę książki oraz o potrzebę popularyzowania pracy medyków pytała Justyna Trawińska, bibliotekarka BG, doktorantka literaturoznawstwa UW.

Goście - wśród których nie zabrakło osób ważnych dla gdańskiej chirurgii i Uczelni - lekarze, studenci, znajomi, osoby śledzące profil Chirurga Pawła mieli okazję posłuchać o pracy, wyborze specjalizacji, godzinach spędzonych na sali operacyjnej, pracy pod presją, ale i o spotykających lekarza dobrych, zaskakujących, a niekiedy dziwnych sytuacjach i postaciach. Co nie powinno dziwić czytelników dr. Kabaty, było wesoło, nawet śmiesznie, ale nie zabrakło również momentów poruszających, emocjonalnych i pobudzających do refleksji.

 

Komu udało się być na tym spotkaniu - pewnie je dobrze zapamięta. Kto nie był - niech żałuje :)
... i sięgnie po książkę!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ze spotkania!

 

2021-09-28 Zmiana godzin otwarcia Biblioteki od 29.09.2021 r.

2021-09-27 Sprzedaż anglojęzycznych podręczników medycznych w Bibliotece (27.09-31.10.2021)

Serdecznie zapraszamy na stanowisko z anglojęzycznymi podręcznikami medycznymi do lokalu kawiarenki.

Sprzedaż prowadzona będzie przez firmę ABEBooks w dniach 27.09-31.10.2021 w godzinach 10.00-16.00.

 

2021-09-20 Spotkanie autorskie z dr. Pawłem Kabatą

Słabe szarpnięcie oznajmiło, że winda zjechała na poziom minus jeden. To już tutaj.
Otwierając drzwi, wkroczyli do świata do tej pory całkowicie nierealnego.
Do świata, który w opowiadaniach starszych kolegów trochę straszył, ale jednocześnie
 – w jakiś niezwykły sposób – rozpalał młodzieńczą wyobraźnię.
Sunąc przez przedsionek Zakładu Anatomii, zastanawiał się, ile w tych wszystkich opowieściach było prawdy,
a ile popisów i przechwałek młodych ludzi dumnych z faktu przekroczenia progów tej dziwnej krainy.
Bo większość z tych historii już na wstępie była podejrzanie absurdalna...

– wspomina dr Paweł Kabata w swojej książce O chirurgii inaczej.


Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z najsłynniejszym chirurgiem wśród pisarzy, dr. Pawłem Kabatą – chirurgiem onkologiem, adiunktem w Katedrze i Klinice Chirurgii Onkologicznej GUMed, w mediach społecznościowych znanym jako @Chirurg Paweł.

Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Głównej 23.09.2021 r. o godz. 16:00.

Dr Paweł Kabata podzieli się swoimi doświadczeniami, z pewnością zweryfikuje też liczne mity związane z zawodem chirurga, opowiadając ciekawe historie z życia medyków i pacjentów, oparte na prawdziwych zdarzeniach.


Wszystkich miłośników medycyny oraz twórczości Autora serdecznie zapraszamy na czwartkowe spotkanie!

 

   

 

2021-09-10 Dostęp testowy do całej grupy czasopism The Lancet do 12.10.2021 r.

Biblioteka Główna zaprasza do skorzystania z dostępu testowego do czasopism z grupy Lancet:

  • Child & Adolescent Health,

  • Diabetes & Endocrinology,

  • Gastroenterology & Hepatology,

  • Haematology,

  • HIV,

  • Psychiatry,

  • Respiratory Medicine,

  • Rheumatology.

 

Zachęcamy również do zapoznania się z szerszymi informacjami dotyczącymi tej grupy czasopism:


Dostęp do powyższych tytułów będzie aktywny do 12.10.2021 r.

 
   

2021-07-01 Wakacyjne godziny otwarcia Biblioteki

2021-06-01 Informacja dla składających prace licencjackie i magisterskie w Bibliotece Głównej


Informujemy, że nowe umowy licencyjne dotyczące udostępniania prac licencjackich i magisterskich są już dostępnewzór umowy licencyjnej. W polu określającym Dyrektora Biblioteki Głównej prosimy wpisać mgr Katarzyna Falow. Osoby składające do tej pory prace dyplomowe bez podpisanej umowy zostaną poinformowane o konieczności uzupełnienia dokumentów drogą mailową.

Więcej informacji można uzyskać, dzwoniąc pod numer 58 349 10 45 lub pisząc na adres biblinf@gumed.edu.pl

Za utrudnienia przepraszamy

 

 

2021-05-31 WAŻNE: Zmiana systemu logowania do zasobów elektronicznych Biblioteki spoza sieci GUMed

 

Informujemy, że w dniu 7 czerwca 2021 roku uruchomiliśmy nowy system zdalnego dostępu do zasobów elektronicznych spoza sieci uczelnianej.
Dotychczas stosowany system autoryzacji poprzez serwer proxy został zawieszony i zastąpiony systemem HAN.

Dostęp do nowego systemu został automatycznie przydzielony wszystkim pracownikom i studentom GUMed posiadającym aktywne konto biblioteczne. Nie jest wymagana żadna dodatkowa rejestracja i konfiguracja przeglądarki internetowej.
Do zalogowania się do systemu jest potrzebny jedynie numer karty bibliotecznej i hasło do konta bibliotecznego.

Zalecamy sprawdzenie, kiedy upływa termin zwrotu wypożyczonych książek, bo system automatycznie nie pozwoli na zalogowanie się w przypadku przetrzymanych pozycji.

Więcej na temat systemu HAN można znaleźć na podstronie "zdalny dostęp z domu".

W razie problemów z zalogowaniem się, prosimy kontaktować się z Oddziałem Udostępniania:
telefon 58 349 10 51, e-mail: biblwyp@gumed.edu.pl

 

 

2021-05-31 Zmiana godzin otwarcia Biblioteki w dniach 3-5.06.2021 r.

W związku ze zbliżającym się świętem Bożego Ciała, informujemy, że zmienione zostają godziny otwarcia Biblioteki:


Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Biblioteki do środy włącznie do godz. 19:45.

Jednocześnie zapewniamy, że w dniach 3-6.06.2021 nie będzie naliczana opłata za przetrzymanie wypożyczonych książek.


Życzymy udanego weekendu!

2021-05-20 Biblioteka Główna GUMed na Ogólnopolskiej konferencji Zarządzanie zasobami nauki i dydaktyki w otwartym dostępie - standardy, narzędzia, dobre praktyki

Z radością informujemy, że przedstawiciele naszej Biblioteki biorą udział w organizowanej przez Bibliotekę Jagiellońską w Krakowie Ogólnopolskiej konferencji Zarządzanie zasobami nauki i dydaktyki w otwartym dostępie - standardy, narzędzia, dobre praktyki, której celem jest zwiększenie świadomości znaczenia otwartego dostępu dla rozwoju i wzrostu polskiej nauki.

Konferencja odbędzie się w dniach 20-21 maja 2021 rWystąpienie naszych przedstawicieli:  

nowej Dyrektor Biblioteki mgr Katarzyny Falow, mgr Pauliny Biczkowskiej z Pracowni Bibliograficznej
oraz dra Piotra Rysztowskiego z Oddziału Informacji Naukowej i Promocji
zatytułowane Per aspera ad astra - o trudnościach tworzenia otwartego repozytorium
na przykładzie Polskiej Platformy Medycznej

planowane jest na 21 maja 2021 r. na godz. 10:40.

Zachęcamy do śledzenia całego programu konferencji oraz transmisji online.

   

2021-05-16 Szkolenie z przygotowania budżetu, planu zarządzania danymi i uzupełniania wniosku w konkursach NCN

Biuro Projektów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest organizatorem szkolenia szczegółowego z przygotowania budżetu, planu zarządzania danymi oraz uzupełniania wniosku konkursowego. Kurs adresowany jest do osób zainteresowanych uczestnictwem w programie OPUS 21 lub PRELUDIUM 20, a jego celem jest przekazanie informacji dotyczących praktycznych aspektów procesu zgłaszania swojej kandydatury. Stanowić ono będzie uzupełnienie i rozszerzenie wiadomości przekazywanych podczas 2 kwietniowych szkoleń poświęconych powyższym programom.

Szkolenie odbędzie się 19 maja 2021 r. w godz. 10:00-14:00 online. Aby wziąć w nim udział, należy wypełnić formularz rejestracyjny.

 

2021-05-06 XVIII Tydzień Bibliotek w BG GUMed (8-15 maja) – relacja

Już po raz XVIII Biblioteka Główna GUMed włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który odbywał się w dniach 8-15 maja 2021 r.

Tydzień Bibliotek organizowany był przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich pod hasłem Znajdziesz mnie w bibliotece, które na przekór trwającej pandemii zapraszało do aktywnego korzystania z bibliotecznych zbiorów, szukania pomocy u bibliotekarzy, poznawania fascynujących ludzi i historii. A przecież już od ponad roku wiemy, że da się to robić także online!

Biblioteka GUMed zaoferowała swoim Czytelnikom liczne atrakcje.

 

 

 

 

Znajdziesz mnie w bibliotece – Bibliotekarze i Lekarze

Przez cały tydzień publikowaliśmy filmy nagrane przez Bibliotekarzy i Gości. Można było dowiedzieć się, do kogo zwrócić się z konkretnym problemem, poznać wyjątkowe osobowości bibliotekarzy i związanych z uczelnią lekarzy. Zaprezentowaliśmy również nasze niezwykłe zbiory – zarówno tradycyjne, jak i elektroniczne:

8 maja – Znajdziesz mnie w bibliotece... − zaproszenie Katarzyny Falow, nowej Dyrektor Biblioteki Głównej GUMed
10 maja – W bibliotece znajdziesz... zasoby elektroniczne oraz informacje i pomoc, jak z nich korzystać
11 maja – W bibliotece znajdziesz... trudne skróty, trudne słowa i ludzi, którzy pomogą ci się wśród nich odnaleźć
12 maja – W bibliotece znajdziesz... filię na Wydziale Farmaceutycznym
13 maja – W bibliotece znajdziesz... zespół ds. Otwartej Nauki i pomoc w opracowaniu Planu Zarządzania Danymi
14 maja – W bibliotece znajdziesz... ślady historii medycyny i uczelni
15 maja – W bibliotece znajdziesz... ludzi uczelni


 

 

 

Znajdziesz mnie w bibliotece – Autor i Czytelnicy

12 maja Dyskusyjny Klub Książki BG GUMed zaprosił na rozmowę o powieści Kraboszki pani Barbary Piórkowskiej czyli autobiograficznym zapisie doświadczenia choroby nowotworowej. Książka porusza niezwykle istotny aspekt relacji lekarz-pacjent, zwracając przy tym uwagę na zawiłości i kłopoty we wzajemnej komunikacji oraz pułapki systemu, które utrudniają zbudowanie porozumienia. Akcja książki rozgrywa się w Akademii Medycznej w Gdańsku.

Kraboszki to lektura obowiązkowa stanowiąca dobry punkt wyjścia do dialogu między pacjentami, lekarzami oraz studentami medycyny o tym, jaka jest i jaka mogłaby być polska służba zdrowia.

Program spotkania:

  • godz. 18:30 – streaming wywiadu z autorką powieści;

  • godz. 19:00 – dyskusja wokół powieści na platformie Zoom.

    W rozmowie wzieli udział: autorka powieści oraz studenci GUMed wraz z nauczycielami i lekarzami.


Zachęcamy do dalszego śledzenia fanpage'a DKK BG GUMed  – kolejne spotkania niebawem.
 

Mamy nadzieję, że każdy znalazł w Bibliotece coś dla siebie – dziękujemy za udział w Tygodniu Bibliotek!

 

 

2021-04-29 Godziny otwarcia Biblioteki w dniach 1-3.05.2021 r.

2021-04-25 Dostęp testowy do Acland's Video Atlas of Human Anatomy do 22.06.2021

Biblioteka Główna zaprasza do korzystania z nowego dostępu testowego:

Acland's Video Atlas of Human Anatomy – atlas zawierający ponad 300 filmów realistycznie przedstawiających budowę ludzkiego ciała. Każdy film jest opatrzony komentarzem dr. Aclanda. Dostępna jest także transkrypcja komentarzy. Atlas może być wykorzystywany jako uzupełnienie w trakcie wykładów lub ćwiczeń, również jako materiał powtórkowy. Można go przeszukiwać, zawiera pytania powtórkowe, dzięki którym studenci mogą poznać poziom swojej wiedzy.

Dostęp poprzez link: Acland's Video Atlas of Human Anatomy

 

Dostęp będzie aktywny do 22.06.2021

2021-04-20 Dostęp testowy do czasopism i baz Sage do 18.05.2021

1. Kolekcja Science, Technology & Medicine (STM): ponad 450 czasopism obejmujących między innymi takie dziedziny jak inżynieria materiałowa, IT, chemia, polimery, nanotechnologie, biotechnologia, biologia, genetyka, medycyna kliniczna, medycyna ogólna, onkologia, pielęgniarstwo, psychiatria, toksykologia, chirurgia.

W skład pakietu STM wchodzi także kolekcja 28 tytułów Royal Society of Medicine, w której znajduje się również podręcznik Handbook of Practice Management. Dostępne tytuły: Acta Radiologica; Acta Radiologica Short Reports; Annals of Clinical Biochemistry; Clinical Ethics; Clinical Risk; Experimental Biology and Medicine; Hand Therapy; Handbook of Practice Management; Health Services Management Research; International Journal of Care Pathways; International Journal of STD & AIDS; Journal of Health Services Research & Policy; Journal of Medical Biography; Journal of Medical Screening; Journal of Telemedicine and Telecare; Journal of the Royal Society of Medicine; JRSM Cardiovascular Disease; JRSM Open (formerly JRSM Short Reports); Laboratory Animals; Medicine, Science and the Law; Medico-Legal Journal; Obstetric Medicine; Phlebology; Post Reproductive Health (formerly Menopause International); Scottish Medical Journal; Tropical Doctor; Ultrasound; Vascular.

Lista tytułów w kolekcji STM
Link do platformy Sage

2. Nursing Video Collection to 75 godzin nagrań zawierających treści służące do nauczania tradycyjnych programów pielęgniarskich na poziomie licencjackim i magisterskim. Kolekcja wspiera istotne obszary edukacji pielęgniarskiej w formie szeregu demonstracji, samouczków i praktycznych filmów wideo. Uwzględniono również wywiady z aktywnymi liderami i praktykami w tej dziedzinie, aby zapewnić wgląd w fachowe podejście do nauczania podstaw medycyny.

SAGE Nursing Video Collection zawiera także narzędzie Assessment Question – zestawy dodatkowych pytań dostępnych wyłącznie dla dydaktyków, które pomogą sprawdzić wiedzę studentów lub naprowadzić ich na odpowiednie, dodatkowe źródła. Aby uzyskać dostęp do Assessment Question należy zalogować się do swojego profilu na platformie i wprowadzić kod autoryzacyjny. W celu otrzymania kodu prosimy o kontakt z biblioteką pod adresem biblbazy@gumed.edu.pl

Lista nagrań
Link do platformy

3. SAGE Research Methods Cases: Medicine & Health to baza z artykułami prezentującymi sposób, w jaki zostały przeprowadzone prawdziwe badania naukowe. Zawiera ponad 500 „case'ów” z zakresu medycyny; napisanych przez badaczy z tej dziedziny, koncentrujących się na projektowaniu badań, wyborze metod i ich zastosowaniu. Kładąc nacisk na doświadczenia badacza i podejmowanie decyzji w projektowaniu i prowadzeniu konkretnego badania, dostarczają użytkownikom ogólnych wniosków z zastosowania wybranych metod i bardziej realistycznego obrazu badań niż to, co często można znaleźć w podręcznikach. Wszystkie przypadki zawierają cele nauczania, pytania wielokrotnego wyboru i pytania do dyskusji, dzięki czemu idealnie sprawdzają się podczas zajęć.

Link do platformy

Dostęp będzie aktywny do 18.05.2021
 

 

2021-04-13 Dostęp testowy do narzędzi Writefull do 9.04.2021

Writefull to zestaw narzędzi przeznaczonych dla naukowców i studentów. Programy te mają stanowić pomoc przy tworzeniu tekstów naukowych w języku angielskim. Posługując się modelami językowymi zaczerpniętymi z milionów publikacji, Writefull sprawdza i poprawia zastosowane w tekście struktury gramatyczne, interpunkcję, ortografię i stylistykę, sugeruje odpowiednie słownictwo, a także brakujące elementy cytowania.

Writefull for Word – jest to rozszerzenie dla edytora MS Word (dot. Wersji z roku 2013 lub nowszych), pozwalające na bieżące sprawdzanie poprawności pisanego tekstu. Znaleźć tu można również zestawy gotowych sformułowań i zwrotów wykorzystywanych w pracach naukowych, a także przykłady zastosowania konkretnych słów czy fraz we fragmentach pochodzących z innych tekstów.
Aby skorzystać z tego narzędzia, należy pobrać wtyczkę dostępną tutaj. Po zainstalowaniu, będzie ona widoczna na pasku w otwartym edytorze. Po jej wybraniu konieczne jest także zarejestrowanie indywidualnego konta przy użyciu swojego adresu email z domeny gumed.edu.pl

Przewodnik po Writefull for Word
Przewodnik po Writefull for Word 2

Writefull for Overleaf – rozszerzenie dla przeglądarki Chrome pozwalające sprawdzać i poprawiać teksty pisane w edytorze Overleaf.
Wtyczka do pobrania na stronie Chrome web store. Wymagane jest także zarejestrowanie indywidualnego konta na swój adres email z domeny gumed.edu.pl

Przewodnik po Writefull for Overleaf

 

Writefull Revise – narzędzie online sprawdzające gotowy tekst. Po wgraniu pliku, otrzymujemy sugestie, które elementy należałoby poprawić w zakresie gramatyki, słownictwa, interpunkcji i stylistyki. Sugestie te możemy zaakceptować lub nie, a następnie pobrać dokument z naniesionymi poprawkami.

Przewodnik po Writefull Revise

Writefull Cite – narzędzie online, które rozpoznaje i sugeruje, do których fragmentów tekstu należy dodać odniesienia.

Przewodnik dostępny pod powyższym linkiem – należy kliknąć przycisk „Guide” w prawym górnym rogu.


Zachęcamy do testowania i przesyłania opinii na adres biblbazy@gumed.edu.pl.

 

2021-04-01 Godziny otwarcia Biblioteki w okresie Wielkanocy

2021-04-01 Przeniesienie strony internetowej Biblioteki Głównej na nowy serwer

Szanowni Państwo,

Z przyjemnością informujemy, że strona internetowa Biblioteki Głównej GUMed została przeniesiona na nowy serwer, czego następstwem będzie zniknięcie komunikatu o „niebezpiecznej stronie”.

Działania takie podjęliśmy z uwagi na Państwa bezpieczeństwo. Jednocześnie prosimy o wyrozumiałość, gdyż w najbliższych tygodniach na stronie www Biblioteki mimo wszystko mogą pojawiać się pojedyncze błędy, które będą na bieżąco korygowane przez informatyków.

Wszelkie uwagi o ewentualnych nieprawidłowościach prosimy kierować na adres: biblioteka.informatycy@gumed.edu.pl

2021-03-29 Życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych

2021-03-23 Uroczystość zakończenia pracy Dyrektor i Wicedyrektor Biblioteki Głównej

 

22 marca 2021 roku odbyła się uroczystość zakończenia pracy zawodowej Dyrektor Biblioteki Głównej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – Anny Grygorowicz i Wicedyrektor Biblioteki – Elżbiety Kraszewskiej. Pożegnanie z Zespołem Biblioteki odbyło się, z uwagi na pandemię, niestety wirtualnie. Oprócz bibliotekarzy, w uroczystości wzięli udział prof. dr hab. Janusz Moryś – kierownik Katedry Anatomii oraz Zakładu Anatomii i Neurobiologii, rektor AMG i GUMed w latach 2008-2012 i 2012-2016, prof. dr hab. Zbigniew Kmieć – kierownik Katedry i Zakładu Histologii oraz członek Rady Bibliotecznej oraz dr Marek Bukowski z Muzeum GUMed. Podziękowania za długoletnią pracę i życzenia złożyli również osobiście Paniom Dyrektor i Wicedyrektor prof. dr hab. Wiesław Makarewicz, rektor AMG w latach 1999-2005 oraz urzędujący obecnie prorektor ds. nauki, prof. dr hab. Michał Markuszewski.

Specjalnie na tę okazję życzenia przysłali prof. dr hab. Małgorzata Sznitowska – Kierownik Katedry i Zakładu Farmacji Stosowanej, prorektor ds. nauki GUMed w latach 2008-2012, prof. dr hab. Tomasz Bączek – kierownik Katedry i Zakładu Chemii Farmaceutycznej, prorektor ds. nauki GUMed w latach 2012-2016 oraz 2016-2020, prof. dr hab. Anna Starzyńska – kierownik Zakładu Chirurgii Stomatologicznej oraz wspomniani wyżej prof. dr hab. Zbigniew Kmieć i dr Marek Bukowski. Swoje uznanie dla pracy Pani Dyrektor wyrazili także Małgorzata Omilian-Mucharska i Janusz Springer z Wydawnictwa GUMed oraz przedstawiciele współpracujących z Biblioteką firm Elsevier i Clarivate.

W trakcie spotkania nie zabrakło wspomnień dotyczących najważniejszych osiągnięć obu pań w trakcie ich blisko 20-letniej kadencji, prezentów, wzruszających momentów, śmiechu i łez. Pożegnaliśmy także kończącą swoją pracę zawodową Jolę Marchlewicz – mistrza introligatorskiego – osobę, która przez wiele lat nadawała bibliotecznym książkom i czasopismom drugie życie.

Podczas uroczystości dowiedzieliśmy się również, że nowym Dyrektorem zostanie Katarzyna Falow – dotychczasowy kierownik Oddziału Gromadzenia Wydawnictw Zwartych Biblioteki GUMed, a kandydatem na Wicedyrektora – dotychczasowy kierownik Oddziału Udostępniania Zbiorów – Agnieszka Milewska.

Nowym Władzom Biblioteki serdecznie gratulujemy, a kończącym pracę Paniom życzymy dużo zdrowia, odpoczynku i realizacji swoich pasji.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości:

2021-03-10 Ankieta NCN i cOAlition S dotycząca Planu S – dla naukowców

Międzynarodowa organizacja cOAlition S zrzesza instytucje fundujące badania naukowe. Należy do niej również Narodowe Centrum Nauki – największa w Polsce publiczna agencja finansująca badania podstawowe. Głównym celem cOAlition S jest implementacja Planu S, który zakłada, że od 2021 roku wszystkie publikacje i dane badawcze finansowane ze środków publicznych muszą być udostępniane w modelu otwartym, bez opłat dla czytelników i bez embarga czasowego. Zgodnie z warunkami licencji CC-BY otwarty dostęp oznacza także możliwość powielania, rozpowszechniania i dowolnego wykorzystania  treści. NCN już od czerwca 2020 roku stosuje politykę otwartego dostępu do publikacji zgodną z Planem S i w ramach cOAlition S zachęca naukowców do wypełnienia krótkiej ankiety, która pozwoli ocenić, jak publikowanie w otwartym dostępie wpływa na ich pracę. Wypełnienie ankiety zajmuje 5 minut i pozwoli uczynić otwarte publikowanie jeszcze łatwiejszym. 

Ankieta: cOAlition S calls researchers to complete Plan S impact survey

Dostęp do ankiety będzie aktywny do 16.03.2021.

 

2021-02-15 Librorum Amator 2020 – zachęcamy do lektury!

 

W ręce Czytelników oddajemy najnowszy numer Librorum Amator, biuletynu informacyjnego Biblioteki Głównej GUMed.
 

Tematem przewodnim numeru są zagadki i łamigłówki. Piszemy m.in. o:

  • zagadkach literackich oraz poetyckich łamigłówkach;

  • tajemniczej twórczości i śmierci Edgara Allana Poe;

  • kryminalnej literackiej zagadce do złożenia;

  • przekorze i wyjątkowości patafizyki.


Zapraszamy także do:

  • rozwiązania krzyżówki - do wygrania nagrody książkowe!

  • przystąpienia do LEK-u, Lekarskiego Egzaminu Kulturalnego, quizu o medycynie w literaturze, filmie i sztuce.


Ponadto w 11 numerze Librorum Amator nie zabraknie wielu rekomendacji czytelniczych: intrygujących nowości, frapujących fabuł z literackiego kanonu oraz książek z "medycznego pogranicza", dostępnych w naszej Bibliotece.
 

Życzymy miłej lektury!

czytaj Librorum Amator

2021-02-10 Zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Biblioteki Głównej GUMed

 

 

Czy są wśród nas miłośnicy literatury?
Czy zdarzają się Państwu nieprzespane noce,
za które odpowiada pasjonująca lektura?
Czy książki odpowiadają za nadbagaż
podczas wakacyjnych wyjazdów?
A może po prostu szukają Państwo motywacji do tego,
aby zacząć czytać lub czytać nieco więcej?

Jeśli tak, to serdecznie zapraszamy do Dyskusyjnego Klubu Książki Biblioteki Głównej GUMed.
Pierwsze spotkanie odbędzie się 17 lutego 2021 roku o godz. 19:00 na platformie Zoom (link do wydarzenia).
Czytamy "Myszy i ludzi" Johna Steinbecka.

Więcej informacji znajdą Państwo na naszym Facebookowym Fanpage'u
oraz u opiekunki DKK: gabriela.hryniewicz@gumed.edu.pl

Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

2021-02-09 Polska Platforma Medyczna – poznajmy się!

Polska Platforma Medyczna to innowacyjny portal udostępniający publikacje, dane badawcze oraz bazę ekspertów z zakresu medycyny, farmacji oraz nauk o zdrowiu. Portal umożliwia nawiązywanie współpracy między jednostkami naukowymi, ekspertami i biznesem.

Polska Platforma Medyczna to projekt wieloośrodkowy, finansowany ze środków Unii Europejskiej. Partnerami projektu są uczelnie medyczne z Białegostoku, Katowic, Lublina, Szczecina, Warszawy, Wrocławia (Lider) oraz Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.

Instytucje współtworzące PPM realizują w praktyce wytyczne otwartości w nauce. Zamieszczane w PPM treści utworów naukowych są udostępniane m.in. w ramach licencji Creative Commons.

Polska Platforma Medyczna spełnia wymagania standardu WCAG 2.1 oraz wypełnia założenia otwartości na poziomie piątej gwiazdki w modelu 5-star Open Data.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi platformy, przedstawionymi na załączonym obok filmiku oraz do zaznajomienia się nie tylko ze stroną główną Polskiej Platformy Medycznej, ale również ze stronami lokalnymi partnerów.

 

 

 

  

 

Polska Platforma Medyczna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (PPM GUMed) - narzędzie typu Current Research Information System (CRIS), gromadzi, prezentuje oraz promuje sylwetki i osiągnięcia pracowników, doktorantów oraz studentów GUMed.

Baza jest dostępna bez logowania dla każdego użytkownika i zawiera informacje o dorobku publikacyjnym powstałym w naszym Uniwersytecie od 2013 roku do chwili obecnej. Informacja ta będzie na bieżąco aktualizowana poprzez API z bazy Bibliografia GUMed i uzupełniana o materiał z lat poprzednich.

Integralną częścią PPM GUMed jest Repozytorium GUMed umożliwiające archiwizację i udostępnianie w modelu otwartym, pełnych tekstów m.in.: artykułów, monografii, rozdziałów, innych dokumentów, czy też surowych danych badawczych, zgodnie z licencjami OA, na których zostały opublikowane.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do współpracy, by baza PPM GUMed była kompleksowym źródłem informacji o osiągnięciach naukowych i aktywnościach naszej Uczelni, prezentującym jej potencjał i promującym dokonania.

 

2021-02-08 Uwaga studenci, którzy nie zaliczyli testu z Edukacji Informacyjnej!


Biblioteka Główna GUMed informuje, ze zostanie uruchomiony III termin, w którym będzie można zaliczyć test z przedmiotu Edukacja Informacyjna/Szkolenie Biblioteczne Online. Test zostanie uruchomiony 15 lutego o godz. 9:00, a zamknięty 19 lutego o godz. 14:00.
Jest to termin ostateczny.
 

Treść przedmiotu oraz test są dostępne online poprzez stronę Biblioteki

Kontakt w razie problemów z logowaniem się do testu:

Kierownik Oddziału Udostępniania Zbiorów Agnieszka Milewska

biblwyp@gumed.edu.pl, tel. (58) 349 10 51

2021-01-30 Dostęp testowy do bazy Funding Institutional do 26.02.2020

Biblioteka Główna oraz Elsevier zachęcają do korzystania z bazy Funding Institutional mającej na celu ułatwienie naukowcom zdobycie środków na prowadzenie badań naukowych. Zawiera ona dane na temat możliwości pozyskiwania grantów i finansowania od publicznych i prywatnych instytucji z całego świata, gromadzi informacje odnośnie przyznanych grantów w przeszłości, pozwala na śledzenie trendów w finansowaniu badań, a także znalezienie potencjalnych współpracowników z innych jednostek do prowadzenia wspólnych projektów.

Dostęp poprzez sieć uczelnianą oraz serwer proxy. Aby korzystać z bazy należy posiadać indywidualne konto Elsevier.

zob. krótki poradnik

zob. film instruktażowy

Dostęp będzie aktywny do 26.02.2021.

 

2021-01-18 Polska Platforma Medyczna – szkolenia dla wszystkich zainteresowanych spoza GUMed

Zachęcamy do skorzystania ze szkoleń dotyczących Polskiej Platformy Medycznej.
Ofertę tę kierujemy do wszystkich zainteresowanych spoza GUMed.

Szkolenia są bezpłatne, ale konieczna jest wcześniejsza rejestracja:

 

   Polska Platforma Medyczna – otwarte źródło naukowej informacji medycznej

 

OPIS SZKOLENIA:
prezentacja Polskiej Platformy Medycznej (PPM): platforma lokalna PPM Gdąńskiego Uniwersytetu Medycznego oraz instalacja centralna PPM; zasoby: profile naukowców-ekspertów, otwarte publikacje, doktoraty, dane badawcze i in.; sposoby prowadzenia wyszukiwań i stosowania filtrów; platformy pozostałych partnerów projektu PPM.

CZAS TRWANIA: 45 minut (w tym 15 minut na ewentualne pytania)

 

 
MIEJSCE SZKOLENIA - aplikacja Zoom:
 

14.01.2021, godz. 09:30, prowadzący: Anna Koelmer
- wypełnij formularz rejestracyjny


Link do szkolenia

Meeting ID: 914 2383 3679
Passcode: PPM2021

14.01.2021, godz. 11:30, prowadzący: Anna Koelmer
- wypełnij formularz rejestracyjny


Link do szkolenia

Meeting ID: 954 8851 3830
Passcode: PPM2021

 

14.01.2021, godz. 13:30, prowadzący: Anna Koelmer
- wypełnij formularz rejestracyjny

 

Link do szkolenia

Meeting ID: 919 2218 1280
Passcode: PPM2021

 

15.01.2021, godz. 09:30, prowadzący: Anna Koelmer
- wypełnij formularz rejestracyjny

 

Link do szkolenia

Meeting ID: 948 8824 0315
Passcode: PPM2021

 

15.01.2021, godz. 11:30, prowadzący: Anna Koelmer
- wypełnij formularz rejestracyjny

 

Link do szkolenia

Meeting ID: 999 7076 8104
Passcode: PPM2021

 

15.01.2021, godz. 13:30, prowadzący: Anna Koelmer
- wypełnij formularz rejestracyjny

 

Link do szkolenia

Meeting ID: 940 5007 7768
Passcode: PPM2021

 

16.01.2021, godz. 09:30, prowadzący: Joanna Znaniecka
- wypełnij formularz rejestracyjny

 

Link do szkolenia

Meeting ID: 973 5618 0202
Passcode: PPM2021

 

16.01.2021, godz. 11:30, prowadzący: Joanna Znaniecka
- wypełnij formularz rejestracyjny

 

Link do szkolenia

Meeting ID: 929 3693 2801
Passcode: PPM2021

 

16.01.2021, godz. 13:30, prowadzący: Joanna Znaniecka
- wypełnij formularz rejestracyjny

 

Link do szkolenia

Meeting ID: 989 1184 8618
Passcode: PPM2021

 

18.01.2021, godz. 09:30, prowadzący: Joanna Znaniecka
- wypełnij formularz rejestracyjny

 

Link do szkolenia

Meeting ID: 952 8763 0751
Passcode: PPM2021

 

18.01.2021, godz. 11:30, prowadzący: Joanna Znaniecka
- wypełnij formularz rejestracyjny

 

Link do szkolenia

Meeting ID: 986 1619 6005
Passcode: PPM2021

 

18.01.2021, godz. 13:30, prowadzący: Mirosława Modrzewska
- wypełnij formularz rejestracyjny

 

Link do szkolenia

Meeting ID: 973 9761 5791
Passcode: ekvQ1x

 

19.01.2021, godz. 09:30, prowadzący: Mirosława Modrzewska
- wypełnij formularz rejestracyjny

 

Link do szkolenia

Meeting ID: 968 0469 4262
Passcode: afDV8g

 

19.01.2021, godz. 11:30, prowadzący: Mirosława Modrzewska
- wypełnij formularz rejestracyjny

 

Link do szkolenia

Meeting ID: 965 8679 0818
Passcode: qWCRi8

 

19.01.2021, godz. 13:30, prowadzący: Joanna Znaniecka
- wypełnij formularz rejestracyjny

 

Link do szkolenia

Meeting ID: 937 9287 7474
Passcode: PPM2021

 

Serdecznie zapraszamy!

 
   

 

2021-01-11 Otwarta Medycyna w Praktyce Polskich Instytucji Naukowych – konferencja online

Serdecznie zapraszamy na konferencję podsumowującą realizację projektów powstałych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, działanie 2.3 POPC, poddziałanie 2.3.1, Typ II projektu: Cyfrowe udostępnianie zasobów nauki:
 

  •     Polska Platforma Medyczna: portal zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym,
     
  •     InterScienceCloud – Zintegrowana platforma informacji o działalności naukowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

 

Będzie to doskonała okazja, żeby zapoznać się z najnowszymi polskimi portalami medycznymi typu CRIS i wymienić się doświadczeniami.

Konferencja Open Medicine 2021 odbędzie się w dniach 21-22.01.2021. Podczas pierwszego dnia sesje będą prowadzone w języku polskim, drugiego dnia natomiast w języku angielskim.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Osoby zarejestrowane otrzymają linki do poszczególnych sesji na platformie Zoom drogą e-mailową najpóźniej na dzień przed terminem wydarzenia.

Szczegółowy program konferencji, formularz rejestracyjny oraz więcej szczegółów można znaleźć na stronie Open Medicine 2021.


 

2021-01-10 Inauguracyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Biblioteki Głównej GUMed – 19.01.2021

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników literatury i dyskusji na pierwsze, inauguracyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Biblioteki Głównej GUMed!

Czy są wśród nas miłośnicy literatury? Czy zdarzają się Państwu nieprzespane noce, za które odpowiada pasjonująca lektura? Czy książki odpowiadają za nadbagaż podczas wakacyjnych wyjazdów? A może po prostu szukają Państwo motywacji do tego, aby zacząć czytać lub czytać nieco więcej? 


Jeśli tak, zachęcamy do wzięcia udziału w pierwszym, organizacyjnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki Biblioteki Głównej GUMed, które odbędzie się na platformie Zoom 19.01.2021 o godzinie 18:00.

Link do spotkania można znaleźć tutaj.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt poprzez Facebooka lub drogą mailową do opiekunki Klubu Gabrieli Hryniewicz: g.hryniewicz@gumed.edu.pl

 

2021-01-07 Ukazał się nowy numer czasopisma naukowego Forum Bibliotek Medycznych

Z przyjemnością informujemy, że ukazał się kolejny numer recenzowanego czasopisma naukowego Forum Bibliotek Medycznych. Czasopismo w niezwykle interesujący sposób utrwala działalność naukową bibliotek uczelni medycznych i instytucji pokrewnych.

Szczególnie polecamy artykuł naszej koleżanki z Pracowni Bibliograficznej - Eweliny Rybki Media społecznościowe w bibliotekach uczelni medycznych - próba porównania, w którym autorka m.in. próbuje odpowiedzieć na pytania:

  • w jaki sposób powinna być prowadzona działalność biblioteki w poszczególnych serwisach społecznościowych?

  • jak korygować błędy tudzież jakich błędów unikać w działalności promocyjnej?


Życzymy miłej lektury!


 
   

 

2021-01-02 Centralny portal Polskiej Platformy Medycznej już dostępny!

Informujemy, że już można korzystać z instalacji centralnej Polskiej Platformy Medycznej agregującej informacje o potencjale badawczym siedmiu uniwersytetów medycznych z: Wrocławia (lider projektu), Białegostoku, Gdańska, Katowic, Lublina, Szczecina, Warszawy oraz Instytutu Medycyny Pracy im. J. Nofera w Łodzi, dostępne dotychczas odrębnie na wdrożeniach lokalnych Partnerów.

Takie rozwiązanie daje możliwość przeglądania, za pomocą jednego okna wyszukiwarki m.in.: dorobku publikacyjnego, w tym tysięcy dokumentów opublikowanych w otwartym dostępie, zestawów danych badawczych, sylwetek naukowców i bazy ekspertów związanych
z jednostkami współtworzącymi PPM, realizowanych przez nich projektów badawczych, czy też patentów ich autorstwa.

W zależności od swoich potrzeb, użytkownik może teraz korzystać bądź z platformy centralnej PPM, bądź z instalacji lokalnych poszczególnych Partnerów, wybierając polską lub angielską wersję językową.

Polska Platforma Medyczna jest unikatowym i nowatorskim źródłem nieograniczonego dostępu do informacji, narzędziem przyczyniającym się do uwidocznienia i promocji w przestrzeni międzynarodowej potencjału badawczego instytucji partnerskich, sprzyja także wzmocnieniu współpracy krajowej i zagranicznej, realizując jednocześnie założenia otwartości w nauce.

Zachęcamy do odwiedzania Polskiej Platformy Medycznej:

Instalacja lokalna PPM GUMed

Instalacja centralna

 

2020-12-29 Polska Platforma Medyczna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego już dostępna!

Polska Platforma Medyczna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (PPM GUMed) jest narzędziem typu Current Research Information System (CRIS), gromadzącym, prezentującym oraz promującym sylwetki i osiągnięcia pracowników, doktorantów oraz studentów GUMed.

Baza jest dostępna bez logowania dla każdego użytkownika i zawiera informacje o dorobku publikacyjnym powstałym w naszym Uniwersytecie od 2013 roku do chwili obecnej. Informacja ta będzie na bieżąco aktualizowana poprzez API z bazy Bibliografia GUMed i uzupełniana o materiał z lat poprzednich.

Integralną częścią PPM GUMed jest Repozytorium GUMed umożliwiające archiwizację i udostępnianie w modelu otwartym, pełnych tekstów m.in.: artykułów, monografii, rozdziałów, innych dokumentów, czy też surowych danych badawczych, zgodnie z licencjami OA, na których zostały opublikowane.

PPM GUMed powstała w ramach realizowanego od XI 2017 roku, finansowanego ze środków Unii Europejskiej, wieloośrodkowego projektu Polska Platforma Medyczna: portal zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym (PPM). Partnerami Projektu są uczelnie medyczne z Białegostoku, Katowic, Lublina, Szczecina, Warszawy, Wrocławia (Lider) oraz Instytut Medycyny Pracy w Łodzi.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do współpracy, by baza PPM GUMed była kompleksowym źródłem informacji o osiągnięciach naukowych i aktywnościach naszej Uczelni, prezentującym jej potencjał i promującym dokonania.

   

2020-12-21 WESOŁYCH ŚWIĄT!!!

2020-11-26 Polska Platforma Medyczna GUMed – zapraszamy na kolejne szkolenia z cyklu

Zachęcamy do skorzystania ze szkoleń dotyczących Polskiej Platformy Medycznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Ofertę tę kierujemy szczególnie do pracowników naukowych, doktorantów oraz studentów GUMed.

Szkolenia są bezpłatne, ale konieczna jest wcześniejsza rejestracja:

 

   1. Polska Platforma Medyczna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – otwarte zasoby nauki

 

OPIS SZKOLENIA:
Polityka otwartości PPM GUMed - główne założenia i uregulowania prawne; Repozytorium GUMed; Regulamin Repozytorium; typy publikacji; licencje (w tym Creative Commons); Doktoraty w Repozytorium GUMed; PPM - Open Access w GUMed a Repozytorium GUMed.

CZAS TRWANIA: 45 minut (w tym 15 minut na ewentualne pytania)

 

 
MIEJSCE SZKOLENIA - aplikacja Zoom:
 

08.12.2020, godz. 12:00
- wypełnij formularz rejestracyjny

Link do szkolenia

Meeting ID: 984 5214 7824
Passcode: t9DRC2

10.12.2020, godz. 12:00
- wypełnij formularz rejestracyjny

Link do szkolenia

Meeting ID: 928 4534 6837
Passcode: MHswK4

 

  2. Polska Platforma Medyczna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – potencjał badawczy GUMed

 

OPIS SZKOLENIA:
Realizowane w GUMed projekty, otwarte dane badawcze, wydawane czasopisma, dodatkowe możliwości, wzajemne powiązania danych.

CZAS TRWANIA: 45 minut (w tym 15 minut na ewentualne pytania)

 

 
MIEJSCE SZKOLENIA - aplikacja Zoom:
 

08.12.2020, godz. 14:00
- wypełnij formularz rejestracyjny

Link do szkolenia

Meeting ID: 981 6753 7768
Passcode: CF5WzK

10.12.2020, godz. 14:00
- wypełnij formularz rejestracyjny

Link do szkolenia

Meeting ID: 928 6671 6813
Passcode: 1rKad1

  

Serdecznie zapraszamy!

 
   

 

2020-11-24 Przedstawiciele Biblioteki na międzynarodowej konferencji EAHIL 2020

W dniach 16-18 listopada odbyła się międzynarodowa konferencja stowarzyszenia EAHIL (The European Association for Health Information and Libraries) pod hasłem BE OPEN, ACT TOGETHER. Tegorocznym organizatorem było Centrum Informacyjno-Biblioteczne UMED w Łodzi.

W ramach konferencji referat wygłosili: mgr Agnieszka Milewska oraz dr Jakub Rusakow, pracownicy Biblioteki Głównej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Wystąpienie zatytułowane If not us, who? If not now, when? Shouldn’t librarians share their research data? wpisało się w aktualne trendy i spotkało się z dużym zainteresowaniem. Autorzy w swojej prezentacji promowali udostępnianie danych badawczych na przykładzie własnych danych powstałych w toku badań dotyczących stosunku naukowców do udostępniania danych badawczych w obszarze medycyny i nauk pokrewnych. Zebrane przez bibliotekarzy dane zostały opracowane i udostępnione w międzynarodowym repozytorium Zenodo, a na ich podstawie powstały publikacje.

Było to coroczne spotkanie bibliotekarzy z bibliotek medycznych z całego świata. Na konferencji prezentowane były nowe narzędzia informacyjne i wyszukiwarki naukowe, alternatywne wskaźniki bibliometryczne i innowacyjne usługi. Dużo miejsca poświęcono też zagadnieniu Otwartego Dostępu, repozytoriom, mechanizmom udostępniania danych i kreowaniu polityk otwartości. Omawiano również wpływ pandemii na działanie bibliotek medycznych i proponowano rozwiązania dostosowane do obecnej sytuacji.

 

2020-11-05 Dimensions – platforma nowej generacji dla naukowców

Zapraszamy do korzystania z darmowej wersji platformy Dimensions – obszernej bazy danych tworzącej system informacji badawczej nowej generacji, który obejmuje cały kontekst globalnych badań naukowych.

Dimensions integruje i kategoryzuje publikacje, granty, badania kliniczne, patenty i dokumenty strategiczne, aby umożliwić dostęp do informacji na temat całego cyklu życia badań oraz ułatwić poruszanie się wśród ogromnej liczby danych.

Dimensions zawiera rekordy bibliograficzne i abstrakty z ponad 100 milionów publikacji (w tym odnośniki do pełnych tekstów w przypadku publikacji Open Access), ponad 4 miliardy cytowań, informacje o ponad 1,5 miliona zestawów danych, 5 milionach grantów, ponad 50 milionach patentów i blisko 600 tysiącach badań klinicznych.

W ramach darmowej wersji dostępne są rekordy publikacji i zestawy danych. Pozostałe elementy wymagają wykupienia subskrypcji.

 

   
   

2020-11-03 E-książki z poszczególnych dziedzin

Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom studentów GUMed, oraz mając na uwadze aktualną sytuację epidemiczną, która spowodowała znaczne ograniczenia w użytkowaniu posiadanych przez Bibliotekę zasobów, przygotowaliśmy listy e-książek z poszczególnych dziedzin wraz z linkami do ich pełnej treści.

Tytuły zostały dobrane na podstawie statystyk ich wykorzystywania i będą regularnie aktualizowane.

Wszystkie pozycje dostępne są w sieci GUMed oraz poprzez serwer HAN.
 

Życzymy miłej lektury!

   

2020-10-15 Open Access Week 19.10-25.10.2020

Po raz kolejny Biblioteka Główna GUMed włącza się w obchody Open Access Week – międzynarodowej akcji propagującej zalety otwartego dostępu. W tym roku tydzień przebiega pod hasłem „Otwieraj z sensem: działaj, by wyrównywać szanse i zapobiegać wykluczeniu”. Dążenie do otwarcia nauki to ogromne wyzwanie, ale jednocześnie ogromna szansa na zbudowanie opartego na współpracy, bardziej sprawiedliwego systemu wiedzy dostępnej dla każdego, bez względu na wiek, rasę, pochodzenie czy status społeczny. Głęboko wierzymy, że dzięki otwartości można zmienić naukę na lepsze.

Jednym z projektów wspierających otwartą naukę jest współtworzona przez GUMed Polska Platforma Medyczna, innowacyjny portal zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym, powszechnie dostępny bez konieczności logowania. Z okazji Open Access Week chcieliśmy zaprosić wszystkich na telekonferencję:

„Polska Platforma Medyczna jako przestrzeń współpracy i promocji osiągnięć naukowych polskiej medycyny”,
20 października 2020 r., godz. 10:00-13:00

Dla każdego, kto chciałby dzielić się swoimi osiągnięciami naukowymi, ale nie wie, jak to zrobić, udostępniamy również współtworzoną przez Bibliotekę Główną publikację Dane badawcze w pigułce. Poradnik.

Głęboko wierzymy, że otwarta nauka powinna być dostępna dla każdego, również dla osób wykluczonych z powodu niepełnosprawności. Dlatego, biorąc sobie do serca hasło tegorocznego Open Access Week, Polską Platformę Medyczną staramy się budować tak, aby była przyjazna także osobom niedowidzącym i niewidomym. Stosowany w umieszczanych na platformie publikacjach standard WCAG pozwala na odczytanie tekstu na głos, przy wykorzystaniu jednego z darmowych czytników ekranu, np. NVDA.

Polecamy także otwarte webinaria:

EBSCO – Otwarty dostęp do otwartej infrastruktury
Wtorek, 20 października o godz. 16:00: Open (Reliable) Access
Środa, 21 października o godz. 16:00: Open Infrastructure

IEEE – How to publish open access articles with the IEEE? – webinar for Polish authors
Środa, 21 października o godz. 15:00
Hasło: Poland2020

Web of Science – Widoczność i analiza treści Open Access w Web of Science
Poniedziałek, 19 października o godz. 11:00
 

 

2020-08-10 Dane badawcze w pigułce. Poradnik

 

Wszystkich prowadzących badania naukowe zachęcamy do zapoznania się z publikacją Dane badawcze w pigułce. Poradnik, która może okazać się pomocna w procesie publikowania oraz dzielenia się otwartymi danymi badawczymi.

Poradnik udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0) powstał w ramach projektu  Polska Platforma Medyczna: portal zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Gdański Uniwersytet Medyczny jest jednym z jego realizatorów wraz z 7 partnerami - uczelniami medycznymi z Wrocławia (lider), Białegostoku, Katowic, Lublina, Szczecina, Warszawy oraz Instytut Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera w Łodzi.
 

Więcej informacji na temat danych badawczych publikujemy w naszym serwisie zakładka Open Access/Dane badawcze.

 

 

 

 

2020-07-17 Wysokie miejsce GUMedu w rankingu "Perspektyw"

W organizowanym już po raz 21. prestiżowym Rankingu Szkół Wyższych miesięcznika "Perspektywy" Gdański Uniwersytet Medyczny znalazł się na wysokim 6. miejscu. W porównaniu do zestawienia z zeszłego roku poprawił swoją pozycję o 2 miejsca. Tym samym stał się najwyżej sklasyfikowaną w rankingu uczelnią z Pomorza. Jednocześnie zajął najlepszą pozycję wśród wszystkich uczelni medycznych w kraju.

Na pierwszym miejscu uplasował się Uniwersytet Jagielloński. Drugą najwyżej sklasyfikowaną uczelnią z Pomorza jest Politechnika Gdańska (8. miejsce).

Ten sukces GUMedu należy szczególnie docenić, ponieważ Ranking Perspektyw należy do najbardziej transparentnych i rozbudowanych rankingów na świecie i jest jednym z zaledwie czterech, które posiadają certyfikat jakości "IREG Approved". Podczas tworzenia rankingu branych jest pod uwagę aż 29 wskaźników, zgrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Efektywność naukowa, Potencjał naukowy, Innowacyjność i Umiędzynarodowienie. Metodologię rankingu opracowuje Kapituła pod przewodnictwem b. prezesa Polskiej Akademii Nauk – prof. Michała Kleibera. W tym roku dostosowano ranking do nowych zasad funkcjonowania uczelni zgodnie z ustawą "Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” z 20 lipca 2018 roku.

Przyszli studenci powinni też zwrócić uwagę na Ranking Kierunków Studiów – prowadzone na GUMedzie kierunki zajęły w nim również wysokie pozycje – Farmacja i Zdrowie publiczne 2. miejsce, kierunek lekarski 3. miejsce, natomiast Analityka Medyczna 4. miejsce.
 

Wszystkim pracownikom i studentom gratulujemy sukcesu!

 

2020-06-30 Impact Factor 2019 już dostępny!

Wszystkich zainteresowanych informujemy, że ukazała się nowa edycja bazy Journal Citation Reports (JCR)  z wartościami wskaźnika Impact Factor 2019.

Prace nad przepunktowaniem publikacji z Bibliografii GUMed zgodnie z nową punktacją są w toku.

2020-06-29 Dostęp testowy do baz McGraw-Hill do 31.07.2020

Zachęcamy do korzystania z dostępu testowego do pełnego pakietu McGraw-Hill Medical.

Oprócz subskrybowanych już przez Bibliotekę Główną baz Access Mecicine i AccessPharmacy we współpracy z McGraw-Hill uruchamiamy dla naszych użytkowników do 31 lipca 2020 roku kolejne 12 interaktywnych platform edukacyjnych obejmujących dziedzinowo bardzo szerokie spektrum dyscyplin medycznych. Narzędzia te zostały zaprojektowane do realizacji kompleksowego programu nauczania na uczelniach medycznych oraz wspierania studentów, stażystów, asystentów i pielęgniarek w ich codziennych czynnościach klinicznych. Prezentowane bazy to zarówno zasoby wiedzy, jak i narzędzia diagnostyczne. Zawierają testy do samooceny, materiały dydaktyczne, filmy instruktażowe, a także kompleksową bibliotekę podręczników, w tym między innymi: Longnecker’s Anesthesiology, 3e, Morgan & Mikhail’s Clinical Anesthesiology, 6e, Williams Hematology, 9e, Williams Manual of Hematology, 9e, The MD Anderson Manual of Medical Oncology, 3e, The Basic Science of Oncology, 5e, Hematology-Oncology Therapy, 2e, Rudolph’s Pediatrics, 23e, Current Diagnosis & Treatment: Pediatrics, 24e, Neonatology: Management, Procedures, On-Call Problems, Diseases, and Drugs, 7e, Zollinger’s Atlas of Surgical Operations, 10e, Schwartz’s Principles of Surgery, 10e, The Online Metabolic and Molecular Bases of Inherited Disease,  Hurst's The Heart, 14e.


Pełna lista dostępnych baz:

AccessAnesthesiology (ASA)

AccessCardiology

AccessEmergency Medicine (AEM)

AccessNeurology

AccessPediatrics

AccessPhysiotherapy (APT)

AccessSurgery

Case Files Collection

AccessHemOnc

JAMAevidence (JAMA)

ObGyn Collection

Scriver's OMMBID (OMMBID)

 

Dostęp będzie aktywny do 31.07.2020

 

 

2020-05-18 Uwaga studenci ostatnich lat!

Informujemy, że w związku z pandemią COVID-19 wprowadzane są szczególne procedury związane ze zwracaniem książek do Wypożyczalni w celu rozliczenia się z Biblioteką. Obecnie zwroty możliwe są tylko dla osób opuszczających Uczelnię.


Przewidujemy dwie możliwości zwrotu książek:

  1. Dokonanie zwrotu książek za pośrednictwem poczty/kuriera. Osoby, które będą chciały wysłać książki, proszone są o zabezpieczenie ich przed zniszczeniem i nadanie paczką na adres Biblioteki

    Biblioteka Główna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
    Wypożyczalnia
    ul. Dębinki 1
    80-211 Gdańsk
     
  2. Zwrot osobisty do wrzutni w Bibliotece po uprzednim umówieniu się na konkretny dzień i godzinę. Osoby pragnące dokonać zwrotu w takiej formie proszone są o kontakt mailowy na adres biblwyp@gumed.edu.pl w celu uzgodnienia daty zwrotu.
    Zgodnie z wytycznymi opublikowanymi przez Biblioteką Narodową w związku z pandemią, książki wracające do Biblioteki będą musiały zostać poddane kwarantannie, dlatego zwracane książki będą zdejmowane z kont czytelników po 3 dniach.
     


Osoby, które mają nieuiszczoną opłatę z tytułu nieterminowego zwrotu (kwota do zapłaty widnieje w koncie czytelnika Virtui, w zakładce opłaty), proszone są o uregulowanie płatności przelewem i przesłanie potwierdzenia dokonania przelewu na adres: biblwyp@gumed.edu.pl
   
Dane do przelewu:
   
Bank Citi Handlowy
50 1030 1117 0000 0000 9182 9061
z dopiskiem "Numer albumu, + nazwisko + imię – nieterminowy zwrot książek”

 
Osoby, które nie mają zaległości (ani książek na koncie, ani opłat) zostaną prawdopodobnie rozliczone elektronicznie bez konieczności wizyty w Bibliotece (trwają uzgodnienia z dziekanatami).

 

2020-05-11 Ogólnodostępne materiały naukowe na temat COVID-19

W czasach pandemii natychmiastowy dostęp do informacji stał się ważniejszy niż kiedykolwiek. Biblioteka Główna GUMed zebrała rozpowszechnione, bezpłatne materiały naukowe na temat COVID-19 udostępniane przez instytucje naukowe, wydawców oraz organizacje międzynarodowe:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2020-04-27 Librorum Amator 2019 – zachęcamy do lektury!

 

Ukazał się najnowszy, 10. już numer uwielbianego przez Czytelników biuletynu Librorum Amator!

W zeszycie jubileuszowym nie mogło zabraknąć kilku słów podsumowania i krótkiego rysu historycznego biuletynu. Poznacie też pasje bibliotekarzy – będzie zatem oczywiście trochę o książkach i literaturze, najstarszych bibliotecznych zbiorach, ale także o... storczykach.

Do tego Biblioteka GUMed w liczbach i prezentacja jednej z najnowocześniejszych bibliotek publicznych w Trójmieście.

Wszystko okraszone artystyczną grafiką i krótką biblioteczną szantą.
 

Życzymy miłej lektury!

czytaj Librorum Amator

2020-04-20 Dostęp testowy do Thieme Teaching Assistant: Anatomy do 31.05.2020

The Thieme Teaching Assistant: Anatomy jest to narzędzie edukacyjne zawierające ponad 2000 ilustracji i obrazów klinicznych pochodzących z serii atlasów anatomicznych Thieme (Gilroy Atlas of Anatomy; Anatomy – An Essential Textbook; Anatomy for Dental Medicine; Thieme Atlas of Anatomy: General Anatomy and Musculoskeletal System, Internal Organs, Head, Neck, and Neuroanatomy; Atlas of Anatomy) zebranych na jednej funkcjonalnej platformie.

Wejście do Thieme Teaching Assistant: Anatomy


Dostęp będzie aktywny do 31.05.2020

2020-04-20 Dostęp testowy do bazy CABI Global Health do 17.07.2020

Global Health to baza poświęcona zagadnieniom z zakresu medycyny i zdrowia publicznego zawierająca 3,1 miliona rekordów oraz pełne teksty ponad 100.000 artykułów. Publikacje indeksowane w bazie Global Health pochodzą z ponad 7.300 czasopism, a także książek, materiałów konferencyjnych, raportów, patentów i innego typu dokumentów opublikowanych w ponad 100 krajach w 50 różnych językach. Baza Global Health w 40% zawiera unikatowe materiały niedostępne w innych bazach danych. Baza jest uaktualniana co tydzień.

Wejście do bazy Global Health


Dostęp będzie aktywny do 17.07.2020


 

 

2020-04-15 Webinaria EBSCO – kwiecień 2020

EBSCO Polska zaprasza do udziału w dostępnych bezpłatnie, otwartych szkoleniach online w języku polskim. Podczas webinariów trenerzy EBSCO w zwięzły sposób opowiedzą o rozwiązaniach, produktach i ich aktualizacjach, pokażą, jak korzystać z nich zdalnie, jakie funkcje usług mogą być teraz kluczowe i gdzie szukać niezbędnych materiałów i pomocy. Sesje szkoleniowe potrwają około 30 minut.


Harmonogram szkoleń w kwietniu:

EDS od strony użytkownika

    Środa, 15.04.2020 | 12:00 | Link do rejestracji

e-książki EBSCO – pobieranie, czytanie on-line, korzystanie na smartphonach i czytnikach

    Czwartek, 16.04.2020 | 12:30 | Link do rejestracji

Jak znaleźć artykuły dotyczące radzenia sobie ze stresem w bazie APA PsycARTICLES?

    Czwartek, 16.04.2020 | 14:00 | Link do rejestracji

Curriculum Builder – zbuduj swoją listę lektur

    Piątek | 17.04.2020 | 10:30 | Link do rejestracji

Jak DRM wpływa na jakość korzystania z e-książek?

    Piątek, 17.04.2020 | 12:00 | Link do rejestracji

Dlaczego warto posiadać indywidualne konto Moje EBSCOhost?

    Wtorek, 21.04.2020 | 13:00 | Link do rejestracji

Powiadomienia dotyczące czasopism i wyszukiwania

    Wtorek, 21.04.2020 | 14:00 | Link do rejestracji

EBSCOhost – tips & tricks dla wyszukiwania zaawansowanego


    Wtorek, 21.04.2020 | 15:00 | Link do rejestracji


Więcej informacji na Blogu EBSCO.

Serdecznie zapraszamy!
 

 

 

2020-04-08 Wesołych Świąt Wielkanocnych!

2020-04-01 "Umiejętności pielęgniarskie" – kurs online

"Umiejętności pielęgniarskie" to kurs online dostępny na platformie wydawcy Edra Urban & Partner. Zawiera około 60 filmów z zakresu opieki pielęgniarskiej. Filmy są w języku angielskim z polskimi napisami, czas trwania to 5 h.

Każdy film pokazuje, jak wykonywać określone procedury krok po kroku, m.in. z zakresu: kontroli zakażeń i środków bezpieczeństwa, kąpieli i ścielenia łóżka, ćwiczeń ruchowych, pomocy w załatwianiu potrzeb fizjologicznych, higieny osobistej, pomiaru parametrów życiowych, pielęgnacji i pobierania próbek do badań.

Dostęp pod tym linkiem

Kurs będzie aktywny przez 12 miesięcy.

 

 

2020-03-23 Dostęp testowy do bazy GIDEON do 22.05.2020

Biblioteka Główna GUMed oraz Wolters Kluwer zachęcają do korzystania z dostępu testowego do bazy GIDEON (Global Infectious Diseases and Epidemiology Online Network). To unikalna platforma przeznaczona do wykrywania, zapobiegania i edukacji w zakresie chorób zakaźnych. Idealna dla każdego, kto zajmuje się zdrowiem publicznym i chorobami zakaźnymi, w tym: klinicystów, wykładowców, mikrobiologów i innych. Ta multimedialna baza zawiera aktualne informacje oraz wizualne narzędzia do diagnozowania chorób i śledzenia najnowszych trendów w epidemiologii i leczeniu.

GIDEON zawiera:
– ponad 430 tys. odniesień, 30 tys. wykresów i 4 tys. służących jako wizualne uzupełnienie przedstawionych informacji,
– opisy ponad 370 leków i szczepionek,
– recenzowane i oparte na dowodach naukowych treści opatrzone odnośnikiem do pierwotnego źródła,
– informacje o ponad 400 rodzajach chorób udokumentowanych w ponad 200 krajach.

Dostęp po wejściu do bazy Ovid i wybraniu z zakładki "links" platformy GIDEON.

 

 
Dostęp będzie aktywny do 22.05.2020  

2020-02-28 Szkolenie z tworzenia Data Management Plan w Bibliotece Głównej – 9.03.2020


Biblioteka Główna zaprasza pracowników naukowych, doktorantów i wszystkich zainteresowanych na szkolenie z tworzenia Planu Zarządzania Danymi (Data Management Plan) na potrzeby wniosków o grant z NCN-u i nie tylko.

Dlaczego warto przyjść:

  • Data Management Plan jest wymagany we wnioskach o granty z NCN-u,
  • udostępnianie danych badawczych już wkrótce stanie się obowiązkowe dla wszystkich prowadzących badania finansowane ze środków publicznych,
  • otwarte dane badawcze zapewniają większą ilość cytowań i uwiarygodniają naukowców,
  • prawie każdy, kto uważa, że nie generuje danych badawczych, jest w błędzie.


Szkolenie odbędzie się w Czytelni Informacji Naukowej w Bibliotece Głównej w dniu 9 marca 2020 (poniedziałek) o godzinie 8.00.
 

Zainteresowanych prosimy o zgłoszenia mailowe na adres biblinf@gumed.edu.pl (ilość miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń).

2020-02-21 Informacje o slotach i inne przydatne funkcjonalności w interfejsie Bibliografii GUMed

 

Baza Bibliografia GUMed dokumentująca dorobek naukowy pracowników Uczelni zyskała nowe przydatne funkcjonalności, dzięki którym korzystanie z bazy stanie się jeszcze łatwiejsze.

Użytkownicy mogą teraz wyszukać autora poprzez nr ORCID, wyświetlić prace tylko z konkretnej dyscypliny lub dostępne jedynie w formule Open Access. Rekordy opisów bibliograficznych zyskały nowe pola, pojawiła się możliwość pobrania rekordu w formacie BibTeX lub Excel.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie o bazie Bibliografia GUMed.

Zachęcamy do obejrzenia filmów instruktażowych i korzystania z nowych udogodnień!

 

 

 

 

 

2020-02-07 Promocja książki prof. Jacka Jassema pt. "Zatrzymane w biegu" – relacja ze spotkania

5 lutego 2020 r. w Bibliotece Głównej GUMed odbyła się promocja książki Zatrzymane w biegu prof. dr. hab. Jacka Jassema. Autor już od przeszło 50 lat jest związany z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Z początku jako student, potem jako doktorant, a od 1996 roku już jako profesor nauk medycznych, kiedyś Akademii Medycznej w Gdańsku, a obecnie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Specjalizuje się w onkologii klinicznej i radioterapii onkologicznej. W 1990 roku objął stanowisko kierownika Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii. Jest autorem ponad 700 pełnotekstowych prac naukowych, członkiem wielu towarzystw, w tym Lions Clubu oraz laureatem licznych nagród, m.in. Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza, którą otrzymał z rąk śp. Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oraz tegorocznej Nagrody Zaufania Złoty Otis w kategorii Lekarz i Społecznik. Człowiek nauki, ale i altruista o wyjątkowej wrażliwości.

Spotkanie poświęcone książce Zatrzymane w biegu poprowadził redaktor Aleksander Gosk, obecnie zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, a jej fragmenty czytał aktor Teatru Wybrzeże w Gdańsku Jarosław Tyrański. Swoją obecnością spotkanie zaszczyciły m.in. władze Uczelni w osobach rektora prof. dr. hab. Marcina Gruchały, byłego rektora prof. dr. hab. Wiesława Makarewicza, prorektora ds. nauki prof. dr. hab. Tomasza Bączka, kanclerza Marka Langowskiego, licznie zgromadzeni profesorowie, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Jakub Kraszewski, były minister zdrowia dr Krzysztof Chlebus oraz przyjaciele i rodzina prof. Jacka Jassema, w tym jego żona – prof. dr hab. Ewa Jassem. Przybyłych powitała dyrektor Biblioteki Głównej mgr inż. Anna Grygorowicz. Następnie głos zabrał Zbigniew Canowiecki – spiritus movens opublikowania zapisków prof. Jacka Jassema oraz autor wstępu do nich, który przestawił zgromadzonym okoliczności powstania dziennika, pierwotnie nazywanego Chłoniakiem.

Sam Autor, wywołany do odpowiedzi przez Aleksandra Goska, wytłumaczył, że jego pierwsza nienaukowa książka służy odczarowaniu raka. Przyznał też, że nie wie, czy jest wyleczony – jest w remisji, bo tak należy mówić o chłoniaku. Podkreślił też, jak ważna w walce z rakiem jest pomoc psychologiczna oraz wsparcie. Na szczęście prof. Jacek Jassem otrzymał ogromne wsparcie i to nie tylko ze strony najbliższych – żony, dzieci, ale również od współpracowników, przyjaciół, pacjentów, a nawet wielu nieznanych mu osób. Jak przyznał, to go dodatkowo zmobilizowało do walki z chorobą.

Trudno opisać słowami wyjątkowo wzruszającą atmosferę, panującą tego wieczoru w Bibliotece. Chociaż mowa była o przeżyciach, które często sprawiają, że człowiek przewartościowuje swoje życie, to było to spojrzenie pełne wiary w to, że rak to nie wyrok – batalię  z nim można wygrać! Wszyscy daliśmy się zarazić energią życiową naprawdę wyjątkowej osobowości, jaką jest Pana Profesora, który, gdy znalazł się po drugiej stronie lustra, to zwolnił, zatrzymał się w biegu... na chwilę.

W ramach promocji wszyscy przybyli mieli możliwość nabycia najnowszej książki Autora oraz książki W biegu... Barbary Kanold, która stanowi dziesiątą część cyklu Znani gdańszczanie i przedstawia sylwetkę prof. Jacka Jassema – człowieka nietuzinkowego, z wielkim apetytem na życie, wybitnego przedstawiciela swojej dziedziny.

Organizatorami wydarzenia byli: Wydawnictwo Region Jarosław Ellwart, Gdański Kantor Wydawniczy, Gdański Uniwersytet Medyczny oraz Biblioteka Główna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
 

Wszystkich zainteresowanych, a przede wszystkim uczestników spotkania, zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją:

 

   

2020-01-28 Problem z działaniem pilotażowego programu publikowania otwartego Elsevier


W dniu 16 stycznia 2020 Wirtualna Biblioteka Nauki zamieściła na swojej stronie komunikat dotyczący problemu występującego
w programie pilotażowym publikowania otwartego Elsevier. Błąd pojawił się w formularzu Rights and Access, który wyświetlał opcję publikowania otwartego na koszt autora zamiast na koszt programu. Wedle deklaracji Elseviera problem został usunięty w dniu 21 stycznia. Autorów chcących skorzystać z programu prosimy jednak o zwrócenie uwagi przy wypełnianiu formularza, aby omyłkowo nie wybrać opcji publikowania na koszt autora. Opcja publikowania na koszt programu powinna zawierać informację:

“As a corresponding author affiliated with a Polish institution I have opportunity to publish open access. I do not have to pay an Article Publishing Charge (APC). Upon validation, the agreement between Elsevier and the Polish national consortium will cover the APC according to the rules of the Open Access pilot program in Poland.”

 

2020-01-09 European Pharmacopoeia – wyd. 10, 2020 jest już dostępne!

Nowa European Pharmacopoeia Online, wyd. 10, 2020 jest już dostępna!
 

UWAGA! Zmienia się sposób dostępu do publikacji, który w tej chwili jest możliwy dla maksymalnie 200 użytkowników.

W celu skorzystania z bieżącego wydania, należy:

  • założyć indywidualne konto użytkownika, podając adres email z domeny gumed.edu.pl;
  • oraz przesłać zarejestrowaną nazwę użytkownika - adres email na adres biblbazy@gumed.edu.pl celem autoryzacji, podając w temacie wiadomości: "European Pharmacopoeia aktywacja".

 
Po aktywowaniu konta użytkownik otrzyma automatyczne potwierdzenie na swój adres email.

Zalecamy korzystanie z przeglądarki Safari.

 

   

2020-01-08 Polska Platforma Medyczna w decydującej fazie

Gdański Uniwersytet Medyczny jest jednym z realizatorów projektu Polska Platforma Medyczna: portal zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym.

Celem projektu współtworzonego przez 7 uczelni medycznych (Wrocław, Białystok, Gdańsk, Katowice, Lublin, Szczecin, Warszawa) oraz Instytut Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera w Łodzi, jest uruchomienie do 31 maja 2020 roku platformy integrującej, prezentującej i promującej osiągnięcia naukowe i potencjał badawczy partnerów w zakresie medycyny, farmacji, stomatologii, zdrowia publicznego, bezpieczeństwa i higieny pracy, ergonomii i ochrony zdrowia.

Z przyjemnością informujemy, że projekt ten wchodzi w decydującą fazę. Koordynator przedsięwzięcia Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu podpisał umowę z dostawcą systemu – konsorcjum firmy Sages sp. z o.o. (lider) oraz Politechniki Warszawskiej (partner).
 

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Zachęcamy do zapoznania się z szerszymi informacjami, umieszczonymi na stronie Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

 

 

 

2019-12-20 Ukazały się nowe wykazy czasopism i monografii naukowych

W bieżącym tygodniu MNiSW opublikowało nowe wykazy:

Wszelkie zmiany w punktacji zostaną zastosowane w bazie Bibliografia GUMed w najbliższym czasie.

 

2019-12-05 Wystawa "Librorum Amator 2008-2019" w Bibliotece Głównej


W holu Biblioteki Głównej GUMed można obejrzeć wystawę poświęconą biuletynowi okolicznościowemu „Librorum Amator” wydawanemu od 2008 roku.

Niedługo światło dzienne ujrzy jubileuszowy 10. numer. To doskonała okazja, żeby przypomnieć naszym Czytelnikom historię biuletynu i pokazać, jak zmieniał się na przestrzeni jedenastu lat. Prezentowane na wystawie wybrane artykuły i ciekawostki pokazują ogromną rozpiętość zainteresowań bibliotekarzy, ich poczucie humoru, głód wiedzy, chęć do samodoskonalenia i baczne obserwacje zmieniającego się świata.

Serdecznie zapraszamy!

 

 

2019-11-07 Program Springer Open Choice na rok 2019 zawieszony

 

Informujemy, że w dniu 5 listopada 2019 osiągnięto maksymalną liczbę 2092 artykułów otwartych, które mogły zostać opublikowane w ramach licencji krajowej Springer w 2019 r.

Program publikowania Springer został zawieszony i zostanie wznowiony na początku 2020 r. Autorzy artykułów, które zostaną zaakceptowane do publikacji w czasopismach hybrydowych Springer w okresie przejściowym mają wybór publikowania w modelu subskrypcyjnym lub otwartym na własny koszt. Natomiast w ramach programu publikowania otwartego Elsevier (program A z pełnym finansowaniem) do 6 listopada 2019 zostało zgłoszone niecałe 100 artykułów, więc ponad 400 artykułów pozostaje nadal do wykorzystania w listopadzie i grudniu bieżącego roku.


Więcej informacji na stronie Wirtualnej Biblioteki Nauki
 

2019-11-06 Dostęp testowy do bazy Lexicomp Online aktywny do 4.12.2019

 

Zachęcamy do korzystania z dostępu testowego do Lexicomp Online – zintegrowanej w ramach jednego interfejsu bazy, będącej źródłem czytelnej, zwięzłej, dokładnej i aktualnej informacji o lekach.

Jest ona przeznaczona do stosowania „przy łóżku pacjenta” i zawiera m.in. dane na temat dawkowania, ostrzeżeń w stosowaniu, reakcji niepożądanych, interakcji między lekami, zaleceń stosowania, edukacji pacjenta, zatruć i toksykologii. Podzielona na 9 modułów i obejmująca swym zakresem treści z 20 baz o lekach i diagnostyce medycznej (w tym m. in.  Martindale: The Complete Drug Reference) stanowi przydatne narzędzie do stosowania przez farmaceutów, lekarzy, pielęgniarki.

 
zob.: krótki poradnik


Dostęp będzie aktywny do 4.12.2019 r.
 

 

2019-10-31 GUMed ze statusem uczelni badawczej

Z przyjemnością informujemy, że Gdański Uniwersytet Medyczny (GUMed) został wybrany do elitarnego grona 10 najlepszych polskich uczelni wyróżnionych w pestiżowym konkursie programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Inicjacjatywa doskonałości - uczelnia badawcza".

Wyniki pierwsze edycji programu ogłosił 30 października 2019 roku w Warszawie wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin. W uroczystości wzięła udział reprezentacja Uczelni, w skład której weszli: prof. Tomasz Bączek - prorektor ds. nauki, prof. Edyta Szurowska - prorektor ds. klinicznych, prof. Ryszard Smoleński - kierownik Katedry i Zakładu Biochemii oraz mgr Katarzyna Grzejszczak - zastępca kanclerza ds. strategii i rozwoju.

Uzyskanie statusu uczelni badawczej jest potwierdzeniem wiodącej pozycji GUMed w obszarze prac naukowo-badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych, jak również stanowi impuls do konkurowania z czołowymi ośrodkami w Europie i na świecie.

Zgodnie z założeniami projektu, Gdański Uniwersytet Medyczny zamierza zintensyfikować działalność naukową w trzech priorytetowych obszarach badawczych, do których należą: onkologia, kardiologia i medycyna sercowo-naczyniowa oraz biochemia, genetyka i biologia molekularna. Dziedziny te wybrano w drodze dogłębnej analizy potencjału naukowo-badawczego GUMed, przygotowanej przez zewnętrznych ekspertów.

Szansą na pomyślną realizację powyższych zadań jest powołanie w strukturach Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego m.in. Pierwszej Szkoły Doktorskiej z nowym programem kształcenia, zakładającym rekrutację również kandydatów z zagranicy. Służy to podniesieniu jakości i umiędzynarodowieniu oferty dydaktycznej oraz wpływa na znaczący wzrost udziału partnerów zagranicznych w nauczaniu najzdolniejszych studentów i doktorantów GUMed.

Powyższe działania wpisują się też w Strategię rozwoju GUMed na lata 2019-2025, która zakłada dążenie do ugruntowania pozycji w nauce światowej przez: wzrost liczby znaczących publikacji, dalsze poszerzanie umiędzynarodowienia współpracy badawczej, pozyskiwanie większej liczby grantów z partnerami zagranicznymi oraz wzmocnienie skuteczności procesu komercjalizacji wyników badań.

Jak podkreśla prof. Bączek, istotna jest przy tym także bliska współpraca z kluczowymi uczelniami Pomorza - Politeczniką Gdańską i Uniwersytetem Gdąńskim, która ułatwi działalność badawczą i pozwoli na stworzenie nowych mechanizmów rozwojowych i wdrożeniowych w kluczowych dla naszej Uczelni obszarach. Przyczyni się to do zwiększenia naszych szans w konkurencji o miejsca w rankingach światowych na poziomach porównywalnych chociażby z pozycjami osiąganymi przez - uznanych przez nas jako uczelnie wzorcowe na arenie międzynarodowej w obszarze medycyny klinicznej - partnerami zagranicznymi GUMed z Glasgow, Utrecht czy Uppsali, czego sobie i innym Uczelniom życzymy.

 Więcej:

 

2019-10-17 X Tydzień Otwartej Nauki 2019 – zapisz się na spotkanie dot. Data Management Plan oraz konkursów NCN

X Międzynarodowy Tydzień Otwartej Nauki (Open Access Week) w tym roku odbywa się w dniach 21-27 października. Jego hasłem przewodnim jest "Otwartość dla kogo? Powszechny dostęp do wiedzy" ("Open for Whom? Equity in Open Knowledge"). Wybierając taki temat, organizatorzy chcą zachęcić do refleksji nad równością i sprawiedliwością w dostępie do otwartej wiedzy. Czy wprowadzane systemy otwartej nauki zapewniają zaspokojenie potrzeb całej, zróżnicowanej społeczności? Czy może istnieją jakieś grupy wykluczone z udziału w komunikacji naukowej?

Z tej okazji Biblioteka Główna wraz z Biurem Projektów zaprasza do udziału w spotkaniu informacyjnym pt. „Data Management Plan oraz nowe wymogi konkursowe dla wnioskodawców NCN”. Odbędzie się ono 25 października 2019 r. (piątek) w sali 109 (I piętro) w Rektoracie o godzinie 12:00.

Spotkanie jest skierowane w szczególności do osób, które przygotowują wnioski grantowe i mają obowiązek opracowywania planów zarządzania danymi badawczymi. Jego celem jest przybliżenie nowej tematyki związanej z gromadzeniem danych badawczych, ich przechowywaniem i upowszechnianiem w modelu open access, zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, a także Narodowego Centrum Nauki, które to wprowadziło niedawno nowy wymóg sporządzania DMP we wnioskach. Podczas spotkania będzie możliwość zapoznania się z ogólnymi informacjami o danych badawczych oraz zarządzaniu danymi i opracowywaniu planów.

Część spotkania będzie poświęcona przybliżeniu oferty najnowszych konkursów NCN – OPUS 18, SONATA 15 i PRELUDIUM 18, a także nowemu konkursowi czyli PRELUDIUM BIS 1. PRELUDIUM BIS jest pierwszym wspólnym konkursem NCN i NAWA, który jest skierowany do podmiotów prowadzących szkoły doktorskie. Podczas spotkania będą mieli Państwo możliwość zapoznania się z wymaganiami dotyczącymi poszczególnych rodzajów konkursów wraz z omówieniem zmian wprowadzonych w tej edycji, systemem oceny wniosków oraz zasadami sporządzania ich kosztorysów.

Zapisz się i dowiedz się więcej – forms.office.com.

Liczba uczestników jest ograniczona.

 

 

2019-09-16 Zmiany w licencji krajowej Elsevier!

Biblioteka informuje, że zgodnie z nową umową na krajowy dostęp do czasopism wydawcy Elsevier, zawartą 31 maja 2019 roku przez MNiSW (reprezentowanym przez ICM UW), zmianie uległa liczba tytułów tego wydawcy dostępnych dla polskich instytucji naukowych, w tym dla GUMed, w latach 2019-2021. 
 

zob. listę czasopism objętych nową licencją oraz listę czasopism wykluczonych


Szczegółowe informacje na temat licencji krajowej Elsevier można znaleźć na stronie Wirtualnej Biblioteki Nauki.

   

2019-09-02 Pilotażowy program publikowania otwartego Elsevier

Uprzejmie informujemy, że w ramach licencji krajowej Elsevier 2019-2021 od 2 września 2019 roku działa pilotażowy program publikowania otwartego w czasopismach hybrydowych i gold open access Elsevier dla autorów korespondencyjnych afiliowanych w instytucjach zgłoszonych do licencji.

Szczegółowe informacje zostały umieszczone na stronie Wirtualnej Biblioteki Nauki.

Wszelkie pytania dotyczące programu prosimy kierować bezpośrednio do wydawnictwa Elsevier na adres Support@elsevier.com oraz do WBN na adres wbn-admins@icm.edu.pl.

 

2019-08-26 Co o udostępnianiu danych badawczych myślą polscy naukowcy?

W tym roku pracownicy Bibioteki Głównej GUMed przeprowadzili badania ankietowe na 8 uczelniach medycznych w Polsce, które miały na celu sprawdzenie poziomu wiedzy naukowców na temat zarządzania danymi badawczymi, jak również postaw i przekonań, którymi się kierują przy podejmowaniu decyzji o otwieraniu danych badawczych.

Wyniki badań zostaną wykorzystane do przygotowania programu szkoleń, będącego elementem wdrożenia Polskiej Platformy Medycznej – portalu do zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym.

Biblioteka GUMed, wychodząc naprzeciw zaleceniom Unii Europejskiej i MNiSW w kwestii otwartej nauki, udostępnia wyniki badań w repozytorium Zenodo.

Zachęcamy do lektury!

 
  

2019-08-01 Nowy wykaz czasopism i recenzowanych materiałów z konferencji

Informujemy, że 31 lipca br. na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowany został nowy wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych wraz z przypisaną liczbą punktów.

Wykaz dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej MNiSW, a więcej o jego tworzeniu można przeczytać w aktualnościach serwisu MNiSW, w artykule Koniec z punktozą. Nowy wykaz czasopism już jest!.

Wszelkie zmiany w punktacji zostaną zastosowane w bazie Bibliografia GUMed w porozumieniu z Prorektorem ds. Nauki.

2019-04-30 REWERS ELEKTRONICZNY – nowa usługa w czytelniach BG!

Od dnia 1 maja br. w miejsce tradycyjnych papierowych rewersów do zamawiania książek i archiwalnych czasopism z magazynu, wprowadzamy zamawianie elektroniczne poprzez katalog on-line.

W celu skorzystania z nowej usługi, należy po wyszukaniu danej pozycji w katalogu kliknąć przycisk "Zamów do czytelni" i uzupełnić rewers elektroniczny.
UWAGA! W przypadku czasopism należy dodać również informacje dotyczące poszukiwanego rocznika i numer zeszytu.

   


Materiały zamówione w ten sposób dostępne będą w Czytelni 1 po 20 minutach i będą oczekiwały na czytelnika przez kolejne 2 dni.

2019-04-13 Życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych

2019-04-01 Dostęp testowy do bazy czasopism SAGE aktywny do 3.05.2019 r.

 

Zachęcamy do korzystania z bazy czasopism SAGE. W ramach dostępu testowego przeglądać można aż 487 tytułów (łącznie blisko 500 000 artykułów). Wiele z nich to wiodące międzynarodowe recenzowane czasopisma ujęte w bazie Journal Citation Reports.
 

Zakres tematyczny obejmuje takie dziedziny jak: biotechnologia, biologia, genetyka, medycyna kliniczna, medycyna ogólna, onkologia, pielęgniarstwo, psychiatria, toksykologia, chirurgia, inżynieria materiałowa, IT, chemia, polimery, nanotechnologie i in.
 

zob. listę dostępnych tytułów
 

Dostęp będzie aktywny do 3.05.2019 r.

 

2019-03-28 Super Bibliotekarz Witek Parwicz – emerytem

Zespół Biblioteki pożegnał go słowami:

 

 

 

Witek Parwicz, anioł – nie człowiek, był dla nas inspiracją aż przez 46 lat! Wiele osób kojarzy naszą Książnicę właśnie z osobą Pana Witka. Był wsparciem i przewodnikiem po meandrach baz danych dla wielu pokoleń studentów i pracowników, nie tylko z naszej Uczelni. Każdy z pewnością potwierdzi, że był to bibliotekarz z pasją, który zwykłe poszukiwanie literatury potrafił zamienić w fascynującą przygodę...

Niezwykle trudno będzie nam go zastąpić, niemniej jednak mamy nadzieję, że Witek dobrze nas "wychował" i nasza pomoc Czytelnikom okaże się równie owocna.

   

2019-03-06 Nowe zasady punktacji publikacji – rozporządzenie dot. ewaluacji działalności naukowej

 

Informujemy, że 28 lutego br. w Dzienniku Ustaw 2019 pod poz. 392 opublikowane zostało Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej, przedstawiające nowe zasady oceny jednostek naukowych.

W serwisie Konstytucja dla Nauki omówione zostały kryteria i zasady tej oceny. Zachęcamy do lektury!

Przypominamy, że ukazały się już:

Czekamy na ostateczną wersją wykazu czasopism, która będzie zawierać oprócz dyscyplin naukowych również punktację.

Po ukazaniu się wykazu w bazie Bibliografia GUMed zostanie zmieniona punktacja za publikacje w czasopismach z 2019 r. Monografie i ich fragmenty z 2019 r. zostaną przepunktowane w najbliższym czasie.

 

2019-02-26 "Kaszka dla Malgaszka" - zbiórka trwa do 24 marca 2019 roku

 "Kaszka dla Malgaszka" to autorski projekt Daniela Kasprowicza, studenta I roku pielęgniarstwa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz absolwenta dietetyki. Projekt zrodził się w 2014 roku przed jego pierwszym wyjazdem na długoterminową misję na Madagaskar.

Celem akcji jest zebranie jak największej ilości artykułów medycznych i preparatów specjalnego przeznaczenia żywieniowego dla niedożywionych dzieci z kliniki medycznej "Flamboyant" z Madagaskaru.

 

CO ZBIERAMY? Kaszki mleczno-ryżowe, materiały opatrunkowe, podstawowe lekarstwa, suplementy diety, przemysłowe diety w proszku, zestawy do iniekcji i inne. Szczegóły na plakacie obok.

Niestety wysyłka 20 kg paczki to koszt około 186 zł. W związku z tym można składać również dobrowolne datki finansowe na pokrycie kosztów związanych z przesłaniem zebranych materiałów.
Szczegóły: Kaszka dla Malgaszka / zrzutka.pl

 

GDZIE MOŻNA SKŁADAĆ DARY?

  1. w Bibliotece Głównej GUMed (hol wejściowy)
  2. w Katedrze Pielęgniarstwa GUMed (szatnia)
  3. w Dziale Informacji i Promocji GUMed (Rektorat)

Gorąco zachęcamy
do wzięcia udziału w akcji!

 

 

2019-02-19 Odeszła Józefa de Laval

Z wielkim smutkiem i głębokim żalem informujemy, że 18 lutego 2019 r. zmarła

mgr Józefa de Laval

starszy kustosz dyplomowany, były wieloletni dyrektor Biblioteki Głównej Akademii Medycznej w Gdańsku,
pełniący tę funkcję w latach 1981-2002.

Pani Dyrektor była z wykształcenia polonistą i bibliotekoznawcą, Człowiekiem słowa i książki. W latach 1991-2010 współtworzyła Gazetę AMG, jako zastępca redaktora naczelnego. Była również członkiem redakcji Annales Academiae Medicae Gedanensis (2006-2010).

Zawsze z pasją i oddaniem służyła społeczności akademickiej i środowisku uczelnianych bibliotek medycznych w Polsce. Wyróżniała się wybitną wiedzą zawodową, wyjątkowym charakterem, wrażliwością i serdecznością w stosunku do wszystkich, których spotykała na swojej drodze.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 23.02.2019 r. (sobota)
w Kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Gdyni-Orłowie, ul. Ks. St. Zawackiego 4.
Rozpoczęcie o godz. 10:30, msza św. o godz. 11:00, po czym nastąpi odprowadzenie na miejsce spoczynku na cmentarzu parafialnym.

2019-02-15 I Kongres Bibliotek Szkół Wyższych

W dniach 12-14 czerwca 2019 w Łodzi odbędzie się I Kongres Bibliotek Szkół Wyższych.

Organizatorami Kongresu są:
Biblioteka Politechniki Łódzkiej (główny organizator), CentrumInformacyjno-Biblioteczne Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Grupa Wyższych Szkół Bankowych oraz Stowarzyszenie EBIB.

Celem Kongresu jest integracja środowiska bibliotekarzy szkół wyższych, stworzenie szerokiego forum wymiany doświadczeń i myśli na najbardziej aktualne i istotne tematy, a także wskazanie obszarów i możliwości współpracy.

Więcej informacji na stronie Kongresu

   

2019-01-22 Ukazał się wykaz wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe

Zgodnie z Ustawą 2.0 zmienia się sposób, w jaki w najbliższej ewaluacji, która zostanie przeprowadzona w 2021 r., będą oceniane monografie naukowe z lat 2017–2020. Punkty będą przypisywane tym monografiom naukowym i ich fragmentom, które zostały opublikowane w wydawnictwach znajdujących się na wykazie sporządzonym przez MNiSW. W myśl ustawodawcy mają nie mieć znaczenia, jak do tej pory, względy formalne, np. odpowiednia objętość wydawnicza, lecz, podobnie jak w przypadku artykułów w czasopismach, miejsce publikacji.

Właśnie ukazała się, ogłoszona komunikatem ministra z 18 stycznia br., pierwsza wersja wykazu, który zawiera łącznie 536 pozycji. Zgodnie z wykazem za autorstwo monografii w wydawnictwie z poziomu drugiego, który obejmuje 36 zagranicznych wydawców, zostanie przypisane 200 punktów. Za autorstwo monografii w wydawnictwie z poziomu pierwszego, na którym znajduje się 500 polskich i zagranicznych wydawców, zostanie przypisanych 80 punktów. Wartość punktowa redakcji monografii oraz autorstwa rozdziałów w monografiach zostanie określona przez Rozporządzenie w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej, które powinno ukazać się w najbliższym czasie.

 

Wykaz wydawnictw będzie mógł być w przyszłości uzupełniany przez Komisję Ewaluacji Naukowej (KEN), której pierwsza kadencja rozpocznie się 1 marca br. Więcej informacji na temat sporządzania wykazu wydawnictw można znaleźć na stronach Konstytucji dla Nauki

 

2019-01-07 Polska Platforma Medyczna – portal zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym

W roku 2017 Biblioteka Główna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego uzyskała dofinansowanie w wysokości: 4.329.656,06 PLN na realizację projektu: Polska Platforma Medyczna: portal zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym. Platforma ta tworzona jest wraz siedmioma bibliotekami partnerskimi. Łączna kwota dofinansowania dla całego projektu wynosi: 37.279.341,60 PLN. Wieloośrodkowy projekt, przygotowywany na konkurs w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, Poddziałanie 2.3.1. Cyfrowe udostępnianie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki, w ocenie ekspertów zajął pierwsze miejsce wśród zgłoszonych wniosków, uzyskując 88 pkt.
 

   

Liderem projektu jest Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, a współpartnerami, oprócz GUMed są uniwersytety medyczne z: Białegostoku, Katowic, Lublina, Szczecina i Warszawy oraz Instytut Medycyny Pracy w Łodzi.

Celem zadania jest stworzenie wspólnej platformy typu Current Research Information System (CRIS) prezentującej i promującej osiągnięcia naukowe oraz potencjał badawczy wszystkich jednostek uczestniczących, zarówno łącznie, jak i indywidualnie. Na jednej platformie, na zasadzie otwartości, będą prezentowane informacje takie jak: profile pracowników naukowych, publikacje ich autorstwa, uzyskane patenty, surowe dane badawcze będące wynikiem prowadzonych badań, dane o posiadanej unikatowej aparaturze, eksperci dziedzinowi, realizowane projekty naukowe, pozyskane granty itp.

Projekt wpisuje się w realizację zaleceń sformułowanych w „Kierunkach rozwoju otwartego dostępu do publikacji i wyników badań naukowych w Polsce” (MNiSW, 2015), wynikających z zaleceń Komisji Europejskiej z dnia 17 lipca 2012 r. w sprawie dostępu do informacji naukowej i jej ochrony.

 

Czas trwania projektu od 01.11.2017 r. do  31.10.2020 r.

2018-12-05 RODO / wyraź zgodę na przetwarzanie danych osobowych

Wobec wejścia w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy (EU) 2016/679 z dnia 17 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych Biblioteka Główna informuje, że:

  1. administratorem danych osobowych użytkowników Biblioteki jest Gdański Uniwersytet Medyczny z siedzibą w Gdańsku 80-210,  przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 3a,

  2. inspektorem Ochrony Danych w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym jest Piotr Małecki (iod@gumed.edu.pl),

  3. dane osobowe przetwarzane będą w systemie biblioteczno-informacyjnym Trójmiejskiego Zespołu Bibliotecznego (Akademia Muzyczna w Gdańsku, Akademia Morska w Gdyni, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności) w celu umożliwienia korzystania z zasobów bibliotecznych na podstawie art. 6 ust.1 lit. A ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.,

  4. dane osobowe nie będą ujawniane innym podmiotom, za wyjątkiem podmiotów upoważnionych na podstawie przepisów prawa, firm windykacyjnych, firm wspierających obsługę informatyczną,

  5. dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnikami prawa,

  6. każdy użytkownik Biblioteki posiada prawo dostępu do treści swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie,

  7. użytkownik posiada prawo wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych osobowych, gdy uzasadnione jest, że jego dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016.,

  8. podanie danych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji przez Bibliotekę usługi.


>> wyraź zgodę na przetwarzanie danych osobowych

2018-12-04 NEWSLETTER BG GUMed – ponowna subskrypcja!

Biblioteka Główna GUMed informuje, że w następstwie wejścia w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy (EU) 2016/679
z dnia 17 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu
takich danych, lista osób, które do tej pory otrzymywały Newsletter BG GUMed, została wyczyszczona.

Wszystkich zainteresowanych życiem Biblioteki, którzy pragną być na bieżąco informowani o zakupionych nowościach oraz o ewentualnych zmianach
w posiadanych przez nas bazach danych, zachęcamy do ponownego zasubskrybowania naszego Newslettera.

2018-12-04 SLF & JULFIKA – szwedzkie przysmaki w BG GUMed

 

3 grudnia 2018 roku mieliśmy okazję gościć w naszej Bibliotece przedstawicieli The Swedish Medical Association – SMA (oryg. Sveriges läkarförbund - SLF), którzy z okazji obchodzonego 13 grudnia Dnia Świętej Łucji, zechcieli podzielić się z nami tradycyjnymi szwedzkimi przysmakami.
W Bibliotece od razu można było poczuć zapach zbliżających się świąt…
 

Licznie przybyli mogli zakupić:

  • LUSSEBULLE – tradycyjne szwedzkie bułeczki z szafranem i rodzynkami,
  • GLÖGG – szwedzki napój serwowany w zimne dni,
  • PEPPARKAKOR – szwedzkie pierniczki imbirowe.

 

Bożonarodzeniowe specjały będzie można nabyć w Bibliotece ponownie w dniach:
- 13 grudnia, godz. 10:30-13:00,
- 17 grudnia, godz. 17:00-19:00.

Serdecznie zapraszamy!

2018-11-29 ClinicalKey – koniec subskrypcji

Biblioteka Główna GUMed informuje, że z dniem 31.12.2018 roku WYGASA PRENUMERATA bazy ClinicalKey. Ze względu na niezwykle wysoką cenę i nieugięte stanowisko wydawcy, firmy Elsevier, co do wzrastającego stale kosztu kolejnych odnowień subskrypcji, decyzją Rady Bibliotecznej postanowiono nie przedłużać prenumeraty ClinicalKey na następny rok. W związku z tym z dniem 1.01.2019 roku dostęp do zasobu tej bazy został odłączony.

Informujemy jednocześnie, że około 60% czasopism z ClinicalKey BĘDZIE WCIĄŻ DOSTĘPNE dla użytkowników GUMed na platformie ScienceDirect w ramach licencji krajowej.

Ponadto OD 1 STYCZNIA 2019 Biblioteka uruchomi prenumeratę jedenastu najbardziej poczytnych czasopism z ClinicalKey, które do tej pory nie były dostępne na ScienceDirect.
Będą to następujące tytuły:

  1. Fertility and Sterility
  2. Heart Rhythm
  3. Pancreatology
  4. Journal of Vascular Surgery
  5. Anesthesiology Clinics
  6. The Lancet Respiratory Medicine
  7. Journal of the American Society of Echocardiography
  8. American Journal of Kidney Diseases
  9. Gastroenterology
  10. The Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery
  11. Journal of Urology

Natomiast na platformie EBSCOhost będą również dostępne dwa najczęściej wykorzystywane podręczniki z ClinicalKey:

  • Textbook of Histology,
  • Robbins & Cotran Pathologic Basis of Disease.
 

 

OD 1 STYCZNIA 2019 ROKU zostanie uruchomiony także roczny dostęp do blisko 1400 ebooków wydawcy Elsevier, wśród których znaleźć będzie można część pozycji, które do tej pory dostępne były w ramach ClinicalKey, w tym między innymi:

  • Murray and Nadel's Textbook of Respiratory Medicine,
  • Mandell, Douglas and Bennett's Principles and Practice of Infectious Diseases.
     

2018-11-24 Otwarty mandat Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przyjęty!

Informujemy, że uchwałą Senatu GUMed nr 39/2018 z 24.09.2018 r. wprowadzona została w naszym Uniwersytecie Polityka Otwartości Polskiej Platformy Medycznej, zgodna z realizowanym projektem „Polska Platforma Medyczna – portal zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym”.  Polityka ta, w jednolitej treści, uchwalona została lub w najbliższym czasie będzie, we wszystkich instytucjach partnerskich wspólnie realizujących ww. projekt unijny, tj. w uniwersytetach medycznych Wrocławia (lider projektu), Białegostoku, Gdańska, Katowic, Lublina, Szczecina, Warszawy oraz w Instytucie Medycyny Pracy w Łodzi.

Dokument ten wskazuje, że pracownicy, doktoranci i studenci GUMed, tak jak i pozostałych partnerów projektu, powinni dążyć do zapewnienia otwartego dostępu: jako autorzy publikacji – do treści tych prac niezwłocznie po ich opublikowaniu, a jako twórcy danych badawczych – do danych zbieranych, przetwarzanych lub wytwarzanych w trakcie badań.

Polityka ta jest jednocześnie instytucjonalną polityką otwartości GUMed.

Pełen tekst dokumentu znaleźć można w naszym serwisie na stronie Polityka Otwartości GUMed.

 

 

2018-11-08 InCites B&A – licencja na rok 2018; zapisz się na SZKOLENIA online!

Z radością informujemy, że dzięki współpracy firmy Clarivate Analytics , MNiSW oraz ICM, została zawarta umowa, w wyniku której MNiSW zamówiło na rok 2018 licencję pilotażową na dostęp do narzędzia InCites Benchmarking & Analytics na platformie Web of Science.

Narzędzie to przeznaczone jest do wszelkiego rodzaju prac analitycznych, bazujących na danych z bazy Web of Science Core Collection. Pozwala zarówno porównywać dorobek naukowy badaczy i instytucji, jak i analizować wykorzystanie czasopism w instytucjach oraz opracowywać konkretne strategie badawcze.

Każdy, kto pragnie skorzystać z powyższego narzędzia, musi posiadać osobiste konto na platformie  Web of Science.


W imieniu firmy Clarivate Analytics zapraszamy również na bezpłatne internetowe szkolenia, dedykowane poznaniu narzędzia InCites Benchmark & Analytics. Szkolenia są prowadzone w języku polskim na platformie WebEx.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z dodatkowymi materiałami szkoleniowymi oraz do zapisywania się na dotychczas zaplanowane szkolenia:

InCites Benchmark&Analytics - wprowadzenie do kompleksowych analiz
13 listopada 2018 / wtorek, godz.9:00, zarejestruj się >>>
15 listopada 2018 /  czwartek, godz. 9:00, zarejestruj się >>>

Dyscypliny i dziedziny naukowe - jak określić, która jest nasza?
13 listopada 2018 / wtorek, godz. 15:00, zarejestruj się >>>
19 listopada 2018 / poniedziałek, godz. 12:00, zarejestruj się >>>
26 listopada 2018 / poniedziałek, godz. 11:00, zarejestruj się >>>

Jak ocenić dorobek naukowy instytucji i autorów przy pomocy InCites?
19 listopada 2018 / poniedziałek, godz. 10:00, zarejestruj się >>>

Analiza SWOT instytucji. Jak określić silne i słabe strony, szanse i zagrożenia w kontekście bibliometrycznym?
21 listopada 2018 / środa, godz. 10:00, zarejestruj się >>>

Gdzie publikujemy? Analiza wyboru źródeł publikacji
29 listopada 2018 / czwartek, godz. 11:00, zarejestruj się >>>

Po rejestracji otrzymacie Państwo email-zaproszenie z linkiem do spotkania wraz z instrukcjami.

Serdecznie zapraszamy!

2018-11-06 De Gruyter – nowy dostęp testowy

Zachęcamy do korzystania z dostępu testowego do czasopism wydawnictwa de Gruyter.

 

WYDAWNICTWO DE GRUYTER

Dostęp do 21 tytułów czasopism medycznych wydawnictwa de Gruyter, w tym między  innymi do czasopisma Clinical Chemistry and Laboratory Medicine, które jest jednym z najważniejszych tytułów z zakresu Medical Laboratory Technology.

Więcej:

 

Dostęp testowy będzie aktywny do 5.01.2019 r.

 

2018-10-19 Zarejestruj się w systemie ORCID

Zgodnie z zarządzeniem Rektora GUMed nr 37/2018 z 28.06.2018 nauczyciele akademiccy i doktoranci naszego Uniwersytetu zobowiązani są do uzyskania międzynarodowego identyfikatora ORCID, a następnie powiązania go z pracami w bazach Scopus oraz Web of Science.

Przypominamy, że rejestracji w systemie ORCID należy dokonać do 15.11.2018 r.
Wszystkie potrzebne informacje oraz przydatne pomoce znaleźć można na stronie ORCID w naszym serwisie.

Prosimy także o przekazywanie informacji o numerze identyfikatora, celem umieszczenia go w bazie Bibliografia GUMed, do:

  • Pracowni Bibliograficznej: bibliografia@gumed.edu.pl – dot. pracowników wydziałów: Lekarskiego, Nauk o Zdrowiu i Biotechnologii,

  • Biblioteki Wydziału Farmaceutycznego: biblfarm@gumed.edu.pl – dot. autorów z tego Wydziału.

 

2018-10-18 Open Access Week 2018 / ORCID w Bibliotece

Z okazji obchodów Tygodnia Otwartej Nauki / Open Access Week 2018
zapraszamy
wszystkich nauczycieli akademickich i doktorantów GUMed,
chcących uzyskać pomoc w zakładaniu konta ORCID,
do Biblioteki Głównej!

W dniach 22-26 października 2018 r. bibliotekarze czekają na Państwa w Czytelni Informacji Naukowej w godzinach 8:00-15:00.

Przypominamy, że zgodnie z Zarządzeniem Nr 37/2018 Rektora GUMed wszyscy nauczyciele akademiccy oraz doktoranci GUMed zobowiązani są do zarejestrowania się w rejestrze autorów prac naukowych Open Researcher and Contributor ID (ORCID) i uzyskania osobistego identyfikatora. Termin założenia konta ORCID upływa 15 listopada 2018 r.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z Oddziałem Informacji Naukowej i Promocji:
tel. 58 349 10 45
e-mail: biblinf@gumed.edu.pl


Tydzień Otwartej Nauki to także okazja do wzięcia udziału w bezpłatnych, 60-minutowych webinarach, zorganizowanych przez Koalicję Otwartej Edukacji i Stowarzyszenie EBIB:

Otwarte licencje Creative Commons na uczelni. Co warto wiedzieć?

Prowadzenie: Kamil Śliwowski
23.10.2018 r. / godz. 20:00
Rejestracja: https://fundacjanowoczesnapolska.clickmeeting.com/988493233/register

Otwarte Zasoby Edukacyjne w pracy nauczycieli akademickich

Prowadzenie: Karolina Grodecka, Centrum e-Learningu AGH
24.10.2018 r. / godz. 20:00
Rejestracja: https://fundacjanowoczesnapolska.clickmeeting.pl/oze-w-pracy-nauczycieli-akademickich/register

>> więcej na temat webinarów i prowadzących

 

2018-10-18 Porządkowanie profilu autora w bazie Scopus

Zachęcamy wszystkich autorów do porządkowania swoich profili w bazie Scopus.

Instrukcję, jak to zrobić, można znaleźć w serwisie firmy Elsevier.

Jeden profil autora, afiliowanego na Gdański Uniwersytet Medyczny, w którym zebrane są wszystkie prace autora zindeksowane w bazie Scopus, ułatwia:

Dodatkowo, przyczyni się także do poprawy jakości danych w profilu Uczelni w bazie Scopus.

2018-09-06 Nowy serwis WWW Biblioteki!

Biblioteka Główna GUMed finalizuje działania związane z modernizacją wizerunku!
 



Ostatnim etapem tych zmian jest wdrożenie w pełni przeorganizowanego pod względem funkcjonalności i responsywnego, czyli dostosowującego się do różnych rozdzielczości (także do urządzeń mobilnych), nowego serwisu WWW Biblioteki.

Studentom, osobom publikującym w czasopismach naukowych oraz dydaktykom udostępniamy dedykowane im treści.

Nowe strony WWW zostały pogrupowane w zawsze dostępnym menu głównym jako: Zasoby / Usługi / Bibliografia i bibliometria / Open Access / O Bibliotece / Pomoc, a także zaopatrzone w bezpośrednie linki do najczęściej wykorzystywanych i rekomendowanych zawartości. Wszystko po to, aby dostęp do naszych zasobów i informacji o nich był szybszy i pełniejszy.

Zachęcamy wszystkich do eksplorowania stron WWW Biblioteki: https://biblioteka.gumed.edu.pl, dzielenia się opinią oraz zgłaszania swoich uwag:
e-mail: biblinf@gumed.edu.pl,
tel. 58 349 10 45.

Anglojęzyczna wersja strony w nowym interfejsie pojawi się jeszcze w tym roku, prosimy zatem o cierpliwość.

--

Redakcja WWW BG GUMed

 

2018-08-12 Jak obliczyć liczbę cytowań i h-index?

Wszystkich autorów publikacji naukowych zapraszamy do zapoznania się z nową instrukcją:

Jak obliczyć liczbę cytowań oraz h-index za pomocą bazy Web of Science?

2018-06-28 Wakacyjne godziny otwarcia – 29.06-28.09.2018 r.

Informujemy, że od 29 czerwca do 28 września br. Biblioteka jest otwarta według wakacyjnego harmonogramu:

poniedziałek: 10:00-15:00

wtorek-piątek: 08:00-15:00

sobota, niedziela: Biblioteka zamknięta

>> zobacz wakacyjne godziny otwarcia poszczególnych oddziałów

2018-05-21 Wielka Zbiórka Książek - podsumowanie akcji

Biblioteka Główna GUMed, już po raz trzeci,  włączyła się do ogólnopolskiej akcji społecznej – Wielkiej Zbiórki Książek. Celem kampanii jest stworzenie bibliotek  w szpitalach.
W tym roku zbieraliśmy książki dla małych i dużych pacjentów, nowe lub używane, w idealnym stanie, wydane po 2000 roku.

Wyniki zbiórki

Zebraliśmy 664 książki, z czego 491 w bardzo dobrym stanie, które zostaną przekazane do klinik Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Pozostałe książki (153 egzemplarze starszych wydań) rozdamy w ramach akcji bookcrossingu.

Organizatorem kampanii jest Fundacja Zaczytani.org. Patronat nad akcją objęli m. in.: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Zdrowia, Minister Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka, Minister Praw Pacjenta oraz Prezydenci zaczytanych miast.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom i zachęcamy do wzięcia udziału w akcji w przyszłym roku!

2018-05-12 WYNIKI KONKURSU na logo programu PolSenior 2

W dniach 28.04-11.05.2018 r. można było zapoznać się z 21 logotypami, przygotowanymi przez studentów prof. Tomasza Bogusławskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku dla programu PolSenior 2, którego koordynatorem jest Zakład Prewencji i Dydaktyki GUMed.

Konkurs na najlepszy projekt loga dla programu PolSenior 2 zdecydowaną większością głosów wygrał Taner Gorkem, student z Ankary przebywający w gdańskiej ASP w ramach wymiany międzynarodowej.

Prace studentów i ich wystawa w Bibliotece są efektem  porozumienia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku o współpracy w zakresie wzajemnej prezentacji osiągnięć studentów obu uczelni oraz edukacji artystycznej i prozdrowotnej.

2018-05-11 Spotkanie w Bibliotece - relacja, zdjęcia

Rokrocznie w maju Biblioteka Główna GUMed włącza się w ogólnopolskie obchody Tygodnia Bibliotek, organizując różne wydarzenia w ramach Spotkań w Bibliotece.

Hasło promujące tegoroczny Tydzień Bibliotek brzmi "(Do)Wolność czytania” i można je interpretować jako wolność wyboru zarówno tego, co i kiedy czytamy, ale także czy będzie to tekst w tradycyjnej formie drukowanej, elektronicznej czy też wysłuchamy audiobooka. Nawiązuje ono także do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W okresie zaborów słowo pisane było bardzo ważnym elementem, który przyczynił się do zachowania tożsamości, historii, tradycji i kultury naszego narodu.

Z tej okazji zorganizowaliśmy 10 maja 2018 r. 9. Spotkanie w Bibliotece.

1. Rozpoczeliśmy od uroczystości otwarcia wystawy „Uleczyć z niewoli – sylwetki wybranych postaci walczących o niepodległość, związanych z historią naszej Uczelni”. Jej bohaterami są profesorowie: Stanisław Hiller, Włodzimierz Mozołowski, Tadeusz Pawlas oraz doktor Józef Tymiński i ich fascynujące, często mało znane życiorysy ukazane w dokumentach, wspomnieniach z czasów ich walki o Polskę i budowania Polski niepodległej. Organizatorami wystawy są Archiwum, Muzeum oraz Biblioteka GUMed.

2. Mogliśmy także także wysłuchać refleksji filozofa dra Andrzeja C. Leszczyńskiego o tym, co współcześnie znaczy „Być Polakiem, być Europejczykiem” i wziąć udział w otwartej dyskusji na ten temat.

 

3. Po raz pierwszy przed publicznością wystąpiła także nowopowstała Orkiestra GUMed!

4. Mocnym akcentem, kończącym spotkanie, był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru GUMed pod dyr. Jerzego Szarafińskiego.

Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i zapraszamy do zapoznania się z fotogalerią:

2018-05-08 8-15 maja 2018 – Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

   

8 maja – Dzień Bibliotekarza – rozpoczyna  XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek!

W tym roku hasło przewodnie obchodów brzmi "(Do)Wolność czytania". Odnosi się nie tylko do szerokiej oferty gatunków, stylów literackich i nośników treści (elektronicznych i tradycyjnych), ale także do setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Z tej okazji przygotowaliśmy dla wszystkich naszych sympatyków wyjątkowe Spotkanie w Bibliotece.

Zapewniamy, że takich atrakcji jeszcze nie było!
Zapraszamy Was w czwartek 10 maja na godz. 16:00 na wystawę, wykład i koncert.

Wszystkich, którzy nas odwiedzą tego dnia namawiamy do włączenia się do akcji społecznej – Wielkiej Zbiórki Książek, współorganizowanej z Fundacją Zaczytani.org, której celem jest stworzenie Bibliotek Małego Pacjenta w szpitalach, domach dziecka i hospicjach.

W związku z tym w dniach od 20 kwietnia do 19 maja bieżącego roku zbieramy niezniszczone książki dla dorosłych, dzieci i młodzieży, aby przekazać je do biblioteczek w klinikach Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

2018-05-04 FAŁSZYWE MAILE z Biblioteki!

UWAGA na FAŁSZYWE MAILE
których nadawcą jest Biblioteka Główna GUMed, DOTYCZĄCE WYGAŚNIĘCIA KONTA BIBLIOTECZNEGO

OSTRZEGAMY przed mailem o treści:

"Drogi Użytkowniku,

Twój dostęp do Twojego konta bibliotecznego wygasa wkrótce
z powodu braku aktywności.

Aby nadal mieć dostęp do usług bibliotecznych, musisz ponownie aktywować swoje konto.
W tym celu kliknij poniższy adres internetowy lub skopiuj i wklej go do przeglądarki internetowej.
Pomyślne zalogowanie aktywuje twoje konto i zostaniesz przekierowany do twojego profilu biblioteki.

http://biblioteka.gumed.edu.pl/login/ [1]

Jeśli nie możesz się zalogować, skontaktuj się z..."

Prosimy:
NIE ODPOWIADAĆ na taki mail
i NIE KLIKAĆ W ŻADEN LINK ani podany w treści maila ADRES INTERNETOWY.
 

Biblioteka Główna GUMed NIE ROZSYŁA TEGO TYPU MAILI
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, niezwłoczne prosimy o kontakt

2018-04-23 23 kwietnia - Światowy Dzień Książki

 

23 kwietnia

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
  World Book and Copyright Day

Święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1995 roku
w celu promowania czytelnictwa, edytorstwa
i ochrony własności intelektualnej.

Więcej informacji na stronie: Polskiej Izby Książki.

Z  tej okazji zachęcamy Was do udziału w Wielkiej Zbiórce Książek, akcji zainicjowanej przez stowarzyszenie Zaczytani.org.

2018-04-03 Springer Open Choice przedłużony na rok 2018!

Przypominamy, że w ramach narodowego programu publikacji naukowych Springer Open Choice/Open Access w Polsce, finansowanego przez MNiSW, wszyscy pracownicy i studenci afiliowani przy polskich instytucjach akademickich, edukacyjnych i naukowych otrzymują możliwość bezpłatnego publikowania artykułów naukowych w czasopismach wydawnictwa Springer na zasadzie Open Access.

Jednocześnie informujemy, że umowa pomiędzy ICM i wydawcą została przedłużona na rok 2018!

Zachęcamy też do zapoznania się z wymogami i instrukcją korzystania z Springer Open Choice oraz ideą Open Access.

2018-03-29 Nowe narzędzia bibliometryczne – licencja krajowa

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zakupiło na rok 2018, na zasadzie pilotażu, narzędzia bibliometryczne służące m.in. do:

Poniżej prezentujemy oba narzędzia, które są dostępne w sieci GUMed i poprzez serwer proxy.

InCites  / w bazie Web of Science Core Collection

SciVal  / w bazie Scopus

Do korzystania z InCites niezbędne jest osobiste konto na platformie Web of Science.

Hasła do kont dotychczasowych użytkowników tej platformy zachowują ważność, należy jednak przed pierwszym wejściem do InCites wylogować się z konta WoS i wyczyścić dane przeglądarki. 

>> wejście do Web of Science
(zakładanie konta poprzez opcję "Sign In" > "Register")

>> wejście do InCites

>> kompendium InCites

 

Do korzystania z SciVal niezbędne jest osobiste konto do serwisów Elsevier (ScienceDirect lub Scopus).

>> wejście do SciVal
(zakładanie konta poprzez opcję"Register Now").

>> czym jest SciVal (video)

>> wprowadzenie do SciVal (pdf)

>> przewodnik (pdf)

>> tutoriale (online)

>> serwis użytkowników SciVal Polska

2018-02-19 Studencie! Piszesz pracę licencjacką lub magisterską?

Jeśli piszecie lub będziecie pisać pracę licencjacką/magisterską, to zachęcamy do skorzystania z oferty szkoleniowej i konsultacyjnej Oddziału Informacji Naukowej i Promocji Biblioteki Głównej GUMed.

Szkolenia/konsultacje dotyczą m.in. zagadnień:

  • jak i gdzie szukać materiałów do pracy magisterskiej/licencjackiej (Google to nie wszystko!),

  • jak znaleźć pełne teksty artykułów - nie tylko w bazach prenumerowanych przez Bibliotekę,

  • jak ułatwić sobie zbieranie materiałów do pracy i automatycznie tworzyć przypisy oraz spis literatury (bibliografię) w Wordzie, korzystając z programu Mendeley.

Prowadzimy szkolenia/konsultacje indywidualne i grupowe.
A może nasza oferta powinna zawierać jeszcze inne zagadnienia? - czekamy na Wasze propozycje!

Zgłoszenia przyjmujemy pod nr tel. 58 349-10-45
lub drogą e-mailową: biblinf@gumed.edu.pl

2018-01-24 Czasopisma Taylor & Francis w prenumeracie 2018

 


Biblioteka Główna zaprasza do korzystania z  pełnotekstowych czasopism elektronicznych wydawnictwa Taylor & Francis. 

W ramach subskrypcji na 2018 rok zakupiono kolekcje:

  • Medical Library (205 tytułów)
  • Psychology (104 tytuły).

Subskrypcja pozwala na uzyskanie dostępu do bieżących wydań czasopism oraz 20-letniego archiwum (począwszy od 1998 roku).

Dostęp można uzyskać poprzez wejście na stronę http://www.tandfonline.com/, a następnie wybór opcji „Only show content I have full access to”, co automatycznie zawęzi otrzymane rezultaty do artykułów dostępnych w wersji pełnotekstowej.

>> zobacz listę prenumerowanych tytułów

2018-01-23 eLibrary - aktualny wykaz dostępnych podręczników

Zachęcamy do zapoznania się ze zmianami w prenumeracie książek elektronicznych dostępnych na platformie ELibrary wydawnictwa Edra Urban&Partner.

W 2018 roku Biblioteka GUMed subskrybuje 13  podręczników w j. polskim, które dostępne są w sieci uczelnianej oraz poprzez serwer proxy.

>> zobacz wykaz tytułów wraz z linkami

2018-01-18 ProQuest Ebook Central - kolekcja nowych tytułów

Zachęcamy wszystkich studentów i wykładowców do korzystania z zasobów platformy ProQuest Ebook Central, na której obok wielu darmowych, dostępnych jest 20 nowych subskrybowanych  przez BG GUMed tytułów.

Korzystanie z kolekcji wymaga założenia indywidualnego konta - przycisk "Join Ebook Central", a dostęp możliwy jest tylko dla 1 jednoczesnego użytkownika.

>> zobacz instrukcję, jak dotrzeć do kolekcji zakupionych tytułów

>> zobacz listę tytułów

2018-01-09 IBUK libra - ponad 1200 książek, 67 nowych tytułów!

Informujemy, że użytkownicy sieci GUMed oraz dostepów proxy mają dostęp do kolejnych nowych tytułów w ramach czytelni on-line IBUK libra. Obecnie serwis liczy ponad 1200 pozycji, w tym 881 darmowych, 343 prenumerowane, a wśród nich 67 nowych tytułów z dziedziny medycyny.

Czytanie książek w IBUK LIBRA umożliwia dedykowane oprogramowanie, dzięki któremu wejście do udostępnionych publikacji odbywa się przez przeglądarkę WWW, niezależnie od posiadanego systemu operacyjnego, bez konieczności instalacji dodatkowych aplikacji. Zalecamy używanie aktualnej wersji Google Chrome, Firefox lub Safari. Uruchomienie programu wymaga włączonej obsługi Javascript oraz Cookies.

Domyślnie prezentowane są publikacje dostępne. Wystarczy kliknąć na wybraną publikację, aby zobaczyć informację o książce wraz z podglądem treści. Aby skorzystać z zaawansowanych funkcji pracy z książką, należy kliknąć na "+ DODAJ DO PÓŁKI myIBUK" i utworzyć swoje osobiste konto myIBUK.

>> zobacz listę wszystkich tytułów dostępnych w ramach prenumeraty 2018 na platformie IBUK libra

2017-11-13 Biblioteka rozpoczęła projekt dofinansowany z UE

Biblioteka Główna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego uzyskała dofinansowanie w wysokości: 4.329.656,06 PLN na realizację projektu: Polska Platforma Medyczna: portal zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym, który będzie realizowany wraz siedmioma bibliotekami partnerskimi. Łączna kwota dofinansowania dla całego projektu wynosi: 37.279.341,60 PLN. Wieloośrodkowy projekt, przygotowywany na konkurs w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, Poddziałanie 2.3.1. Cyfrowe udostępnianie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki, w ocenie ekspertów zajął pierwsze miejsce wśród zgłoszonych wniosków, uzyskując 88 pkt.
 

   

Liderem projektu jest Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, a współpartnerami, oprócz GUMed są uniwersytety medyczne z: Białegostoku, Katowic, Lublina, Szczecina i Warszawy oraz Instytut Medycyny Pracy w Łodzi.

Celem zadania jest stworzenie wspólnej platformy typu Current Research Information System (CRIS) prezentującej i promującej osiągnięcia naukowe oraz potencjał badawczy wszystkich jednostek uczestniczących, zarówno łącznie, jak i indywidualnie. Na jednej platformie, na zasadzie otwartości,  będą prezentowane informacje takie jak: profile pracowników naukowych, publikacje ich autorstwa, uzyskane patenty, surowe dane badawcze będące wynikiem prowadzonych badań, dane o posiadanej unikatowej aparaturze, eksperci dziedzinowi, realizowane projekty naukowe, pozyskane granty itp.

Projekt wpisuje się w realizację zaleceń sformułowanych w „Kierunkach rozwoju otwartego dostępu do publikacji i wyników badań naukowych w Polsce” (MNiSW, 2015), wynikających z zaleceń Komisji Europejskiej z dnia 17 lipca 2012 r. w sprawie dostępu do informacji naukowej i jej ochrony.

 

Czas trwania projektu od 01.11.2017 r. do  31.10.2020 r.

2017-11-02 ScienceDirect Topics - usługa dla naukowców

Zachęcamy do skorzystania z nowej usługi, którą wydawnictwo Elsevier uruchomiło na platformie ScienceDirect. Usługa ta ma ułatwić badaczom dotarcie do kluczowych definicji lub tematów, związanych z naukami przyrodniczymi, biomedycznymi i neurologią. Wszystkie informacje zawarte w opisach, pochodzą z odpowiednich fragmentów książek Elseviera.

ScienceDirect Topic Pages będą systematycznie uzupełniane o kolejne dziedziny nauki.

2017-10-23 Tydzień Open Access / Otwórz, aby...

Po raz kolejny przyłączamy się do propagowania ruchu OPEN ACCESS – otwartego dostępu do wiedzy!

W dniach 23-29 października br. obchodzony będzie w Polsce po raz 8., a na świecie 10.
Tydzień Otwartej Nauki – Open Access Week.
Hasło tegorocznych obchodów brzmi „Otwórz, aby…”. Organizatorzy chcieliby, żeby instytucje pokazały argumenty, jakie przemawiają za otwieraniem zasobów nauki i efekty, jakie z tego tytułu mogą być osiągnięte, np.:

  • Otwórz zasoby, aby zwiększyć widoczność polskiej nauki w świecie.

  • Otwórz naukę, aby zwiększyć współpracę międzynarodową.

  • Otwórz zasoby, aby powiększyć dostęp do wiedzy tym, których na to nie stać.

  • Otwórz swoje artykuły, aby powiększyć liczbę cytowań swoich prac.

  • Otwórz dane badawcze, by rozwijać i eksplorować swoją dziedzinę.

My namawiamy Was:  Otwórz, aby korzystać z pełnych tekstów!

Zapraszamy na stronę Open Access w naszym serwisie, na której zapoznacie się z:

a także z:

 

Koordynatorem działań Open Access Week 2017 w Polsce jest Koalicja Otwartej Edukacji. Na oficjalnej stronie polskich obchodów w serwisie Uwolnij Naukę można zapoznać się z kalendarzem wydarzeń przygotowanych przez krajowe instytucje nauki.

Zapraszamy też do zapoznania się z ideą Open Access – informacjami zamieszczonymi:

2017-03-13 Zmiana hasła do dostępu proxy

Ze względu na zwiększenie bezpieczeństwa dostępu do baz danych udostępnianych przez Bibliotekę GUMed poprzez serwer proxy, wszyscy użytkownicy tej usługi zobowiązani są do zmiany dotychczasowego hasła.

>> zobacz szczegółową instrukcję zmiany hasła

2017-01-03 Librorum Amator 2016/2017 - zachęcamy do lektury!

 

Ukazał się najnowszy numer uwielbianego przez Czytelników
biuletynu Librorum Amator!

Tym razem cały zeszyt został poświęcony rozbudowie
i modernizacji budynku Biblioteki.
Zapoznajcie się z  historią naszej siedziby
oraz pięknymi zdjęciami uczelnianego fotografa
Zbigniewa Wszeborowskiego.

Życzymy miłej lektury!

czytaj Librorum Amator

2017-01-01 Najnowszy wykaz czasopism punktowanych MNiSW na rok 2016

Uprzejmie informujemy, że 9 grudnia br. MNiSW ogłosiło najnowszą listę czasopism punktowanych na rok 2016 wraz z przysługującą im punktacją. Wykaz ten, tak jak i wykazy z lat poprzednich, składa się z 3 części:

Wydawane przez naszą Uczelnię czasopismo Annales Academiae Medicae Gedanensis otrzymało punktację analogiczną, jak w roku ubiegłym, tj. 5 pkt. (część B wykazu, str. 3, poz. 117).

Punktacja zamieszczona w wykazie odnosi się do prac opublikowanych w 2016 roku. W związku z powyższym, w najbliższym czasie przystąpimy do zaktualizowania w bazie Bibliografia GUMed punktacji publikacji z roku 2016, a także 2017 (prace te do czasu ukazania się nowego wykazu będą miały przypisaną punktację z wykazu obowiązującego dla roku 2016).
Więcej o punktacji znaleźć można w zakładce Bibliografia i bibliometria / punktacja w Bibliografii GUMed

2016-12-07 Dyrektor BG GUMed ponownie w Radzie KDBASP

Podczas tegorocznego zjazdu Konferencji Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich (KDBASP), który miał miejsce 17-18 listopada br. w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego, mgr inż. Anna Grygorowicz, dyrektor Biblioteki Głównej GUMed, została po raz trzeci wybrana w skład ośmioosobowej Rady Wykonawczej KDBASP, na kadencję 2016-2020.

W ramach działalności Rady, A. Grygorowicz będzie kierować Zespołem ds. Komunikacji z Operatorem Systemu Polskiej Bibliografii Naukowej, podobnie, jak to czyniła w poprzednich kadencjach.

Konferencja DBASP to organizacja reprezentująca polskie biblioteki akademickie. Została powołana w Kielcach, w  1997 roku, decyzją ówczesnych dyrektorów bibliotek państwowych uczelni wyższych.

Jej celem jest m.in. wspieranie, rozwijanie, udoskonalanie i promowanie bibliotek szkół wyższych, a także prezentowanie opinii i stanowiska tego środowiska w sprawach dotyczących bibliotek i szkolnictwa wyższego oraz dbałość o społeczny prestiż zawodu bibliotekarza i pracownika informacji naukowej.

2016-11-29 Szlachetna paczka od Biblioteki i przyjaciół

Bibliotekarze BG GUMed włączają się w charytatywną akcję Szlachetna Paczka.
 

 

Przyjaciele!
Chcielibyśmy, abyście dołaczyli do naszej drużyny!

Wybraliśmy rodzinę z czwórką małych dzieci.
Zobaczcie czego potrzebuje wybrana przez nas rodzina?

 

Liczy się każda pomoc, więc przyjmujemy artykuły szkolne, środki czystości, ubrania, buty (nowe lub w bardzo dobrym stanie zgodnie z podanymi rozmiarami)... Zbieramy także pieniądze, aby zrobić zakupy według listy potrzeb, bowiem najważniejsza jest żywność.

Zbiórka odbywa się w Wypożyczalni BG i  trwa tylko do wtorku 6 grudnia.
Liczymy na Waszą pomoc!

2016-11-07 Dofinansowanie z MNiSW dla Biblioteki

Informujemy, że nasza Biblioteka została w tym roku beneficjentem środków przyznawanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na działalność upowszechniającą naukę.
 

Otrzymane finansowanie na mocy decyzji nr 531/1/P-DUN/2016 z dnia 28.09.2016 r., w wysokości 91 000 PLN, zostanie wykorzystane na realizację zadania Rozszerzenie informacji katalogowych zawartych w  katalogu online BG GUMed poprzez retrospektywne opracowanie zbiorów.

Projekt będzie realizowany w latach 2016-2017, a w jego ramach zostanie utworzonych 3 000 pełnych opisów bibliograficznych książek, które wpłynęły do naszych zbiorów przed 1992 rokiem.

Rekordy będą wykonane przez wykwalifikowanych bibliotekarzy naszej Biblioteki, we współpracy z Narodowym Uniwersalnym Katalogiem Centralnym NUKAT oraz przy wykorzystaniu polskiej wersji haseł przedmiotowych MeSH.

Opisy poszczególnych pozycji, będą dostępne zarówno w katalogu online BG GUMed, jak i w NUKAT, a poprzez ten katalog będą mogły być wykorzystane przez inne biblioteki, w ich lokalnych bazach katalogowych. W ten sposób nastąpi także włączenie utworzonej przez nas informacji w szeroki jej obieg, zarówno poprzez ogólnoświatowy katalog WorldCat, którego częścią jest NUKAT, jak i nasz katalog elektroniczny, co z pewnością ułatwi korzystanie z niego przez czytelników oraz przyczyni się do upowszechnienia wiedzy o naszych zasobach.

Zaplanowany proces retrokonwersji jest kolejnym etapem rozbudowywania dotychczasowej informacji katalogowej, która docelowo powinna obejmować informacje o wszystkich wydawnictwach znajdujących się w zbiorach naszej Biblioteki.

2016-10-06 Nowe otwarcie Biblioteki - relacja

Dziękujemy władzom Uczelni oraz wszystkim sympatykom Biblioteki, którzy odwiedzili nas w dniu uroczystego otwarcia zmodernizowanego i rozbudowanego budynku! "Huczne" otwarcie zawdzięczamy nie tylko przybyłym tłumnie gościom oraz dziennikarzom, ale także bębniarzom z grupy KuKaKiKe.

W uroczystości wzięli udział JM rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. Marcin Gruchała, a także były rektor, prof. dr hab. Janusz Moryś, którego decyzje i działania umożliwiły remont budynku. Zaproszeni zostali także dyrektorzy akademickich bibliotek Trójmiasta oraz wszystkich polskich bibliotek medycznych (tego dnia odbyło się też spotkanie Konferencji Dyrektorów Bibliotek Akademickich Uczelni Medycznych).

W ramach modernizacji Biblioteki Głównej odnowiono elewację budynku, zaaranżowano na nowo wnętrze, dzięki czemu Biblioteka zyskała nowoczesne i przyjazne dla odwiedzających oblicze. Prace trwały od listopada 2015 r. do września 2016 r. Całkowity koszt remontu i modernizacji wyniósł 6 mln 320 tys. zł, z czego 4 mln 320 tys. zł pochodziło z dotacji z Ministerstwa Zdrowia, a 2 mln zł z budżetu Uczelni.

Dobudowana w ramach remontu nowa klimatyzowana czytelnia, pełna światła i zieleni, o powierzchni 230 m2, dysponuje 94 wygodnymi miejscami do nauki. Dotychczasowa, również zmodernizowana, czytelnia oferuje 109 miejsc. Znajdują się tu zarówno stanowiska pracy w tradycyjnym układzie stolików, jak i miejsca bardziej kameralne. Udało się także wydzielić 6 pokoi do pracy indywidualnej i grupowej dla kolejnych minimum 18 chętnych. Obecnie Biblioteka dysponuje łącznie 246 miejscami dla czytelników, tj. o ponad 100 stanowiskami więcej niż przed modernizacją.

Cały budynek został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a wytyczone drogi ewakuacyjne wraz z nową instalacją przeciwpożarową podniosły poziom bezpieczeństwa zarówno osób przebywających w Bibliotece, jak i księgozbiorów.

Zapraszamy do nowo zaaranżowanej oraz dobudowanej przestrzeni Biblioteki oraz do zapoznania się z wystawą prezentującą przemiany budynku na przestrzeni lat, a także z relacjami z otwarcia Biblioteki w Radiu Gdańsk i serwisie trojmiasto.pl.


2016-09-26 Biblioteka już otwarta - zapraszamy!

Z radością informujemy, że od dziś czytelnie Biblioteki są już otwarte. Zapraszamy naszych Czytelników do funkcjonujących w zmodernizowanych wnętrzach budynku:

Przypominamy, że w wyremontowanym i zmodernizowanym budynku Biblioteki, na parterze, funkcjonują również w pełnym zakresie:

Jednocześnie informujemy, że wszystkie książki wypożyczone z Biblioteki Głównej należy zwracać do Wypożyczalni BG, natomiast prace licencjackie i magisterskie prosimy dostarczać do Czytelni Informacji Naukowej, a doktorskie do Sekretariatu Biblioteki (parter, wejście przy Wypożyczalni, po kontakcie przez domofon).
Biblioteka Wydziału Farmaceutycznego zaprzestaje świadczenia tych usług.

2016-05-16 Nowa kolekcja e-książek w zbiorach BG GUMed

Informujemy o rozszerzeniu krajowej licenecji akademickiej o książki elektroniczne wydawnictwa Wiley. Kolekcja obejmuje 2451 e-książek wydanych w latach 2009 i 2015.

Książki są już dostępne na serwerze wydawcy http://onlinelibrary.wiley.com (w sieci uczelnianej GUMed oraz przez serwer proxy); wejście także ze strony WWW Biblioteki poprzez zakładkę Zasoby / Ksiażki i e-książki.

Pełna lista tytułów dostępna jest do pobrania w pliku .xls.

Zapraszamy do korzystania!

2016-04-07 Logo programu SOPKARD - wyniki konkursu

Spośród prac nadesłanych przez studentów prof. Tomasza Bogusławskiego z Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w wyniku głosowania przeprowadzonego w Bibliotece Głównej, wyłoniono zwycięski projekt loga dla programu Sopkard:

I miejsce, otrzymując 21% głosów, zdobyła praca  ----------->

Wyróżniono także pracę, która uzyskała drugi wynik i 14% głosów.

O PROGRAMIE SOPKARD:

Program wczesnego wykrywania czynników ryzyka chorób  cywilizacyjnych u dzieci i młodzieży SOPKARD, realizowany jest wśród uczniów sopockich szkół podstawowych, przez Gdański Uniwersytet Medyczny i Urząd Miasta w Sopocie.

Początkowo (w 1999 r.) projekt obejmował grupę dorosłych, zaś od 2006 r. programem objęci są uczniowie klas II sopockich gimnazjów, a od 2015 r. wszyscy V-klasiści  sopockich publicznych szkół podstawowych.

Pakiet programu obejmuje wykonanie bezpłatnych badań: antropometrycznych, stomatologicznych, ortopedycznych, psychologicznych, laboratoryjnych krwi i moczu, pomiarów ciśnienia tętniczego i tętna, EKG oraz echokardiografii serca.
Ponadto w trakcie trwania programu odbywają się spotkania informacyjno-edukacyjne z dziećmi i rodzicami.

Zakłady współpracujące z programem SOPKARD ze strony GUMed:

oraz

Prace studentów i ich wystawa w Bibliotece są efektem  porozumienia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku o współpracy w zakresie wzajemnej prezentacji osiągnięć studentów obu uczelni oraz edukacji artystycznej i prozdrowotnej. 

2016-02-01 Uwaga na drapieżnych wydawców!

W związku z kolejnymi doniesieniami o problemach pracowników naukowych naszej Uczelni z nieuczciwymi wydawcami, zamieszczamy wskazówki, którymi należy kierować się przy wyborze wydawcy i czasopisma do publikacji swojego artykułu w modelu Open Access.
 

  1. Czasopisma z Impact Factor:
    Nigdy nie należy sugerować się informacją o IF podaną na stronie wydawcy/czasopisma. Jedynym źródłem informacji o IF jest baza Journal Citation Reports  firmy Thomson Reuters.
     

  2. Czasopisma z punktacją ministerialną, bez wskaźnika IF:
    Należy sprawdzić, czy tytuł znajduje się na liście B wykazu MNiSW.
     

  3. Jeżeli czasopisma, w którym zamierzamy opublikować artykuł, nie ma w bazie JCR i na liście B MNiSW, proponujemy sprawdzić na blogu Jeffreya Bealla