2022-10-10

Zachęcamy autorów i redaktorów do współpracy z Biblioteką Główną GUMed i ogranizowania spotkań autorskich, promujących nowo wydane publikacje.

Kontakt: Oddział Informacji Naukowej i Promocji
e-mail: biblioteka.informacja@gumed.edu.pl, tel. 58 349 10 45


 

 

 

 

 


"Wileńskie korzenie
Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
"
śp. prof. Wiesław Makarewicz

 
 

 
"O chirurgii inaczej"
Chirurg Paweł

 
 

 
"Kraboszki"
Barbara Piórkowska

 
 

 
"Zatrzymane w biegu"

prof. dr hab. Jacek Jassem

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Ze wspomnień
gdańskiej lekarki"

prof. dr hab. Irena
Jabłońska-Kaszewska

 
 

 „Ból przewlekły. Ujęcie kliniczne
i psychologiczne”

pod red. nauk. dra hab. n. med.
Wojciecha Lepperta, prof. UMP
oraz prof. dra hab. n. med.
Mikołaja Majkowicza

 
 

„HAZO MENA. O marzeniach
z Czerwonej Wyspy”

Daniel Kasprowicz

 
 

"Ortopedia i traumatologia"
pod. red. Andrzeja Nowakowskiego
i Tomasza Mazurka

 
 

 

 

 

 

 

 

 

"Kilasymandry.
Jak Madagaskar
nauczył mnie kochać"

Daniel Kasprowicz

 

„Było, więc minęło.
Joanna Penson
– dziewczyna z Ravensbrück,
kobieta Solidarności,

lekarka Wałęsy”
Remigiusz Grzela

 

„Humanizacja medycyny. 
Teoretyczne i praktyczne

aspekty nauczania
przedmiotów humanistycznych
na uczelniach medycznych”

pod red. Janiny Suchorzewskiej
i Marka Olejniczaka

 

 

 

 

Wileńskie korzenie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

aut. śp. prof. Wiesław Makarewicz

10 maja 2022 r., w ramach Tygodnia Bibliotek, w gościnnych murach Biblioteki Głównej GUMed odbyła się premiera książki Wileńskie korzenie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego autorstwa śp. prof. Wiesława Makarewicza. Książka jest efektem wieloletnich badań Profesora i prezentuje szkice biograficzne kilkudziesięciu osób wywodzących się z Wilna, które po wojnie organizowały Akademię Lekarską w Gdańsku i odegrały znaczącą rolę w ukształtowaniu dzisiejszego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Dokumentuje także dzieje Uniwersytetu w Wilnie oraz związki rodzinne wielu pracowników gdańskiej uczelni z Uniwersytetem Stefana Batorego. Autor zwrócił także uwagę na elementy tradycji i kultury zaczerpnięte z Wilna, liczne powojenne kontakty naukowe, współpracę z wileńskim środowiskiem lekarskim, a także obecność wilnian w Gdańsku.

Wydarzenie poprowadził dr Marek Bukowski z Muzeum GUMed, a prezentację na temat sylwetki Autora i tematów poruszanych w publikacji przedstawili prof. Bolesław Rutkowski (urodzony w Wilnie znawca wileńskich tradycji naszej Uczelni) i Małgorzata Omilian-Mucharska (redaktorka książki).

Dzięki uprzejmości red. Michała Rzepiaka podczas spotkania mogły wybrzmieć archiwalne wypowiedzi prof. Makarewicza pochodzące z audycji Kresowy Salonik Radia Gdańsk, nagranej 3 stycznia 2019 r. Promocje ubarwiły też liczne wspomnienia i anegdoty dotyczące Autora i historii naszej Uczelni, którymi podzielili się przyjaciele i współpracownicy prof. Makarewicza. Na zakończenie goście zostali także poczęstowani tradycyjnym sękaczem, a oprócz książki, ciepłych wspomnień o Profesorze Makarewiczu i wrażeń mogli zabrać ze sobą „ku pamięci” doniczki z niezapominajkami.

Książka została wydana pod patronatem honorowym rektora GUMed prof. Marcina Gruchały. Na spotkaniu promocyjnym władze Uczelni reprezentował przyjaciel i bliski współpracownik Autora – prof. Jacek Bigda, łączący funkcję kanclerza i prorektora ds. rozwoju i organizacji kształcenia. W wydarzeniu wzięli udział najbliżsi Profesora Wiesława Makarewicza: żona Grażyna, córka Ewa i syn Wojciech oraz wnuk Jakub. Obecni byli także m.in. dr hab. Agnieszka Zimmermann, prof. uczelni, prorektor ds. jakości kształcenia; prof. dr hab. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki; dr hab. Ewelina Król, dziekan Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed; prof. Przemysław Rutkowski, dziekan, oraz dr hab. Aleksandra Gaworska-Krzemińska prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu; prof. Ewa Łojkowska z Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa GUMed w liczbie 650 egz., a została sfinansowana ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach projektu Wileńskie korzenie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zrealizowanego w programie Doskonała nauka – Wsparcie monografii naukowych. Dystrybuowana jest w Uczelni bezpłatnie, jednak do każdego egzemplarza dołączona jest ulotka Fundacji Pomocy Lekarzom Seniorom, której współzałożycielem był prof. Makarewicz. Wszystkim Czytelnikom i Czytelniczkom rekomendujemy wsparcie tego szlachetnego celu charytatywnego. Książkę można pozyskać bezpośrednio w Wydawnictwie GUMed (budynek nr 1, pok. 316) i w Bibliotece Głównej (Wypożyczalnia). Na stronie sklep.gumed.edu.pl/kategoria-produktu/ksiazki prowadzona jest także sprzedaż publikacji wraz z wysyłką (cena książki uwzględnia wyłącznie koszty wydruku i usługi pocztowej).

 

Z Przedmowy:

Gdański Uniwersytet Medyczny wiele zawdzięcza kadrze akademickiej, profesorom i lekarzom wywodzącym się z Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Wprawdzie powstającą w 1945 r. w Gdańsku Akademię Lekarską budowali przybysze z różnych regionów Polski, ale jedynie wilnianie od początku stanowili silną, dużą, zwartą i zżytą grupę społeczną o wspólnych losach i tradycji. Wnieśli do organizowanej Uczelni nie tylko doświadczenie i umiejętności zawodowe, ale też elementy tradycji i kultury Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie.

Szacuje się, że około 30% mieszkańców Gdańska i 17% mieszkańców województwa pomorskiego (wg badania CBOS z 2012 r.) swoje rodowody wywodzi z dawnych Kresów Wschodnich Polski. Gdańsk stał się miastem rodzinnym wielu tysięcy wilnian, którzy opuścili ukochane miasto. Kresowianie wnieśli znaczący wkład w odbudowywanie Gdańska. Ich system wartości, tradycje, zwyczaje, które ukształtowały się w wielokulturowym Wilnie, stały się tym samym naszym dziedzictwem.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć ze spotkania (wystarczy kliknąć na zdjęcie poniżej):
 


 

 

 

 

 

O chirurgii inaczej

aut. Chirurg Paweł / dr Paweł Kabata

 

23 września 2021 - po długiej spowodowanej pandemią przerwie od kulturalnych wydarzeń - udało nam się spotkać w Bibliotece i porozmawiać z dr. Pawłem Kabatą, autorem książki O chirurgii inaczej.

Doktor Kabata jest specjalistą z zakresu chirurgii ogólnej i onkologicznej, byłym studentem AMG, a obecnie adiunktem w Katedrze i Klinice Chirurgii Onkologicznej GUMed. Pracę lekarza i dydaktyka uzupełnia swoją działalnością/twórczością w mediach społecznościowych (profil @Chirurg Paweł na Facebooku i @chirurgpawel na Instagramie), dzięki której szerokiemu gronu odbiorców przybliża blaski i cienie pracy chirurga. Książka - będąca pretekstem spotkania w Bibliotece - zbiera w nowej formie jego autobiograficzne lekarskie zapiski. Niedawno ukazała się nakładem Wydawnictwa Editio.

Zgodnie z formułą LEK.tury na cito spotkanie przeprowadziły dwie osoby. O wyzwaniach pracy lekarza, życiu studenckim i zawodowym, a także pozamedycznych pasjach rozmawiała Magdalena Lorek, studentka czwartego roku pielęgniarstwa, członkini działającego przy naszej Bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki. O motywy pisania, formę książki oraz o potrzebę popularyzowania pracy medyków pytała Justyna Trawińska, bibliotekarka BG, doktorantka literaturoznawstwa UW.

Goście - wśród których nie zabrakło osób ważnych dla gdańskiej chirurgii i Uczelni - lekarze, studenci, znajomi, osoby śledzące twóczość Chirurga Pawła mieli okazję posłuchać o pracy, wyborze specjalizacji, godzinach spędzonych na sali operacyjnej, pracy pod presją, ale i o spotykających lekarza dobrych, zaskakujących, a niekiedy dziwnych sytuacjach i postaciach. Co nie powinno dziwić czytelników dr. Kabaty, było wesoło, nawet śmiesznie, ale nie zabrakło również momentów poruszających, emocjonalnych i pobudzających do refleksji.

 

Komu udało się być na tym spotkaniu - pewnie je dobrze zapamięta. Kto nie był - niech żałuje :)
... i sięgnie po książkę!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ze spotkania!

   

 

 

Kraboszki

aut. Barbara Piórkowska

 Organizm czasem osiąga stan, w którym pierwotna wrażliwość bierze górę nad wszystkim innym: kulturą, cywilizacyjnymi nawykami, nawet mądrością umysłu. Udawaniem, że nie jest dobrze, ale źle też nie. Zdejmuje maskę i nie obchodzi go dobre wychowanie. Ukazuje ciało – żywe, mięsne, bez upiększeń – czyste i jasne źródło szczerości. Ciało cierpienia, ciało złości. Bez makijażu czerwone ciało bólu – takim, jakim jest.
(Kraboszki, str. 58)


12 maja 2021 w ramach Tygodnia Bibliotek 2021 Dyskusyjny Klub Książki zorganizował spotkanie wokół Kraboszek, autobiograficznej opowieści o walce z chorobą nowotworową. Akcja powieści rozgrywa się w szpitalu gdańskiej Akademii Medycznej. Książka porusza ważki temat skomplikowanych relacji między pacjentami i lekarzami. Z uwagi na istotę problemu postanowiliśmy zorganizować w Bibliotece przestrzeń do dyskusji między środowiskiem lekarskim (studentami, lekarzami, pracownikami naukowymi) oraz pacjentami, między innymi samą autorką-bohaterką Kraboszek Barbarą Piórkowską.

Podobnie jak i Kraboszki – składające się Księgi wejścia (w chorobę) oraz Księgi wyjścia (z choroby) – i nasze spotkanie zostało podzielone na dwie części. Pierwsze pół godziny stanowił wywiad z autorką przeprowadzony przez panią Gabrielę Hryniewicz, studentkę V roku kierunku lekarskiego. Rozmowa była transmitowana na Facebooku Biblioteki:

Druga część spotkania odbyła się na Zoomie. Wzięło w niej udział ok. 40 osób. Dzięki różnym perspektywom – pacjenta/ki, studenta/ki, lekarza/rki – udało nam się zebrać różnorodne spojrzenia na problemy polskiego systemu ochrony zdrowia, ale również tego w jaki sposób rozmawiamy ze sobą oraz jak wiele zdziałać może dobre słowo, wrażliwość i wyrozumiałość.

Wszystkich zainteresowanych, zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją:

 

 
Zatrzymane w biegu

aut. prof. dr hab. Jacek Jassem

5 lutego 2020 r. w Bibliotece Głównej GUMed odbyła się promocja książki Zatrzymane w biegu prof. dr. hab. Jacka Jassema. Autor już od przeszło 50 lat jest związany z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Z początku jako student, potem jako doktorant, a od 1996 roku już jako profesor nauk medycznych, kiedyś Akademii Medycznej w Gdańsku, a obecnie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Specjalizuje się w onkologii klinicznej i radioterapii onkologicznej. W 1990 roku objął stanowisko kierownika Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii. Jest autorem ponad 700 pełnotekstowych prac naukowych, członkiem wielu towarzystw, w tym Lions Clubu, oraz laureatem licznych nagród, m.in. Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza, którą otrzymał z rąk śp. Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oraz Nagrody Zaufania Złoty Otis 2020 w kategorii Lekarz i Społecznik. Człowiek nauki, ale i altruista o wyjątkowej wrażliwości.

Spotkanie poświęcone książce Zatrzymane w biegu poprowadził redaktor Aleksander Gosk, obecnie zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, a jej fragmenty czytał aktor Teatru Wybrzeże w Gdańsku Jarosław Tyrański. Swoją obecnością spotkanie zaszczyciły m.in. władze Uczelni w osobach rektora prof. dr. hab. Marcina Gruchały, byłego rektora prof. dr. hab. Wiesława Makarewicza, prorektora ds. nauki prof. dr. hab. Tomasza Bączka, kanclerza Marka Langowskiego, licznie zgromadzeni profesorowie, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Jakub Kraszewski, były minister zdrowia dr Krzysztof Chlebus oraz przyjaciele i rodzina prof. Jacka Jassema, w tym jego żona – prof. dr hab. Ewa Jassem. Przybyłych powitała dyrektor Biblioteki Głównej mgr inż. Anna Grygorowicz. Następnie głos zabrał Zbigniew Canowiecki – spiritus movens opublikowania zapisków prof. Jacka Jassema oraz autor wstępu do nich, który przestawił zgromadzonym okoliczności powstania dziennika, pierwotnie nazywanego Chłoniakiem.

Sam Autor, wywołany do odpowiedzi przez Aleksandra Goska, wytłumaczył, że jego pierwsza nienaukowa książka służy odczarowaniu raka. Przyznał też, że nie wie, czy jest wyleczony – jest w remisji, bo tak należy mówić o chłoniaku. Podkreślił też, jak ważna w walce z rakiem jest pomoc psychologiczna oraz wsparcie. Na szczęście prof. Jacek Jassem otrzymał ogromne wsparcie i to nie tylko ze strony najbliższych – żony, dzieci, ale również od współpracowników, przyjaciół, pacjentów, a nawet wielu nieznanych mu osób. Jak przyznał, to go dodatkowo zmobilizowało do walki z chorobą.

Trudno opisać słowami wyjątkowo wzruszającą atmosferę, panującą tego wieczoru w Bibliotece. Chociaż mowa była o przeżyciach, które często sprawiają, że człowiek przewartościowuje swoje życie, to było to spojrzenie pełne wiary w to, że rak to nie wyrok – batalię  z nim można wygrać! Wszyscy daliśmy się zarazić energią życiową naprawdę wyjątkowej osobowości, jaką jest Pana Profesora, który, gdy znalazł się po drugiej stronie lustra, to zwolnił, zatrzymał się w biegu... na chwilę.

W ramach promocji wszyscy przybyli mieli możliwość nabycia najnowszej książki Autora oraz książki W biegu... Barbary Kanold, która stanowi dziesiątą część cyklu Znani gdańszczanie i przedstawia sylwetkę prof. Jacka Jassema – człowieka nietuzinkowego, z wielkim apetytem na życie, wybitnego przedstawiciela swojej dziedziny.

Organizatorami wydarzenia byli: Wydawnictwo Region Jarosław Ellwart, Gdański Kantor Wydawniczy, Gdański Uniwersytet Medyczny oraz Biblioteka Główna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wszystkich zainteresowanych, a przede wszystkim uczestników spotkania, zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją:
 

 

Ze wspomnień gdańskiej lekarki

aut. prof. dr hab. Irena Jabłońska-Kaszewska, red. dr Jan Daniluk

18 listopada 2019 r. w Bibliotece Głównej GUMed odbyła się promocja książki Ze wspomnień gdańskiej lekarki nieżyjącej już prof. dr hab. Ireny Jabłońskiej-Kaszewskiej. Autorka przez blisko 50 lat współtworzyła Akademię Medyczną w Gdańsku, pełniąc wiele ważnych funkcji, w tym także prodziekana Wydziału Lekarskiego.

Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. rektor prof. dr hab. Wiesław Makarewicz, rektor prof. dr hab. Tomasz Smiatacz, prof. dr hab. Zbigniew Kmieć oraz były prezydent Gdańska Jacek Starościak.

Spotkanie poprowadził dr hab. Daniel Wicenty (naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku), a w dyskusji udział wzięli p. Hanna Pietrzkiewicz (córka prof. Kaszewskiej), dr Jan Daniluk (redaktor książki, dyrektor Muzeum UG) oraz dr Marek Bukowski (starszy specjalista Muzeum GUMed).

Wszyscy prelegenci podkreślali, jak mocno związana z Gdańskiem była autorka książki. Należała do patriotycznej rodziny, jej dziadkiem był Michał Bellwon – współzałożyciel Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Profesor Jabłońska-Kaszewska poza działalnością naukową i dydaktyczną, za którą była wielokrotnie nagradzana, angażowała się także społecznie i z powodzeniem pełniła rolę samorządowca. W jej książce historia Polski, Gdańska i Uczelni splata się zatem z osobistymi przeżyciami i to stanowi o jej wielkiej wartości. Na tle najważniejszych i najtragiczniejszych wydarzeń XX wieku – II wojny światowej, okupacji, zawirowań politycznych okresu PRL-u, stanu wojennego czy przełomu Okrągłego Stołu, zawsze można dostrzec odradzającą i rozwijającą się Akademię Medyczną.

Dzięki dr. Markowi Bukowskiemu dowiedzieliśmy się, jak trudna była rola lekarzy w powojennej Polsce. Przed wojną w zawodzie pracowało około 12000 osób, przeżyło ją niewiele ponad 50% z nich. I to na ich barki spadła odpowiedzialność za polską medycynę.

Córka profesor Jabłońskiej-Kaszewskiej – Hanna Pietrzkiewicz – ujawniła też, że do napisania wspomnień jej mamę zachęcił zięć, z wykształcenia historyk. Dzięki hojności p. Pietrzkiewicz Muzeum GUMed wzbogaciło się o nowe eksponaty – czapkę studencką pani profesor oraz obraz przedstawiający gmach dawnego szpitala przy ul. Kieturakisa.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że w swojej książce profesor Jabłońska-Kaszewska bardzo ciepło wspomina bibliotekę AMG i jej personel, ukazując jednocześnie realia pracy bibliotekarzy w tamtych czasach: „Pragnę w tym miejscu podziękować paniom pracującym w bibliotece AMG, przede wszystkim dyrektor Marii Bugno i Helenie Ratajowej, za wielką życzliwość i pomoc w zbieraniu literatury. Część ważnych dla pracy pozycji była w Gdańsku niedostępna, ściągały więc one teksty z bibliotek centralnych, które dysponowały większą liczbą czasopism zagranicznych, a czasami nawet z zagranicy. Pani dyrektor stworzyła w bibliotece i czytelni taką atmosferę, że cały zespół pracowniczy był pełen życzliwości dla użytkowników1” .

Organizatorem wydarzenia był gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej we współpracy z Biblioteką Główną Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Podczas promocji możliwy był zakup książki – wszystkie egzemplarze rozeszły się jak świeże bułeczki.

1 I. Jabłońska-Kaszewska, Ze wspomnień gdańskiej lekarki, Gdańsk - Warszawa, Instytut Pamięci Narodowej, s. 152.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.


 

Ból przewlekły. Ujęcie kliniczne i psychologiczne

pod red. nauk. dra hab. n. med. Wojciecha Lepperta, prof. UMP oraz prof. dra hab. n. med. Mikołaja Majkowicza

23 listopada 2018 roku ukazała się książka Ból przewlekły. Ujęcie kliniczne i psychologiczne pod redakcją naukową dra hab. n. med. Wojciecha Lepperta, prof. UMP oraz prof. dra hab. n. med. Mikołaja Majkowicza. Jak podkreśla prof. dr hab. n. med. Jerzy Wordliczek w opinii nt. tej publikacji, jest to pierwszy podręcznik, który przedstawia problematykę bólu w szerszym ujęciu, a więc nie tylko z perspektywy medycznej, ale także psychologicznej, socjalnej i duchowej. Bowiem: 

Takie spojrzenie wydaje się najpełniej odzwierciedlać sytuację chorych, u których występuje ból o charakterze przewlekłym. Konsekwencją takiego podejścia jest stosowanie optymalnego leczenia, które obejmuje nie tylko farmakoterapię, czy fizykalne bądź interwencyjne metody leczenia bólu, ale wykorzystuje również wszelkiego rodzaju wsparcie psycho-socjalne i duchowe. Dopiero takie, interdyscyplinarne, całościowe podejście, może zapewnić chorym, ale także ich rodzinom i opiekunom, rzeczywiste i najbardziej skuteczne leczenie, które można przełożyć na istotną poprawę jakości życia pacjentów i opiekunów chorych.

Spotkanie promujące tę publikację, odbyło się 13 grudnia bieżącego roku w Bibliotece Głównej GUMed. Licznie przybyli goście mieli okazję zapoznać się z kilkoma prezentacjami, wygłoszonymi m.in. przez prof. dra hab. n. med. Mikołaja Majkowicza (Zakład Badań nad Jakością Życia, Zakład Psychologii Klinicznej), dra hab. n. med. Wojciecha Lepperta, prof. UMP, prof. dr hab. Krystynę de Walden-Gałuszko (Klinika Psychiatrii Dorosłych), prof. dra hab. Andrzeja Basińskiego (Katedra i Klinika Medycyny Ratunkowej), prof. dr hab. Janinę Suchorzewską (Zakład Etyki) oraz dr Agatę Zdun-Ryżewską (Zakład Badań nad Jakością Życia).

Jednak celem spotkania była nie tylko promocja książki, przedstawienie jej treści w bardzo skrótowej formie, ale także możliwość rozmowy ze studentami, wśród których przy okazji zostały rozlosowane darmowe egzemplarze podręcznika.

Bardzo dziękujemy The International Federation of Medical Students Associations (IFMSA) – Poland, Oddział Gdańsk oraz Wydawnictwu PZWL za współorganizowanie tego spotkania.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy też do zapoznania się z fotorelacją:

 

 

HAZO MENA. O marzeniach z Czerwonej Wyspy

aut. Daniel Kasprowicz

W Bibliotece Głównej GUMed odbyło się kolejne (bo już trzecie) spotkanie z Danielem Kasprowiczem – dietetykiem (absolwentem GUMed) i założycielem kliniki medycznej na Madagaskarze, który od pięciu lat pracuje na misji, gdzie opiekuje się niedożywionymi dziećmi, chorymi na malarię, dur brzuszny, trąd i młodzieżą z domu dziecka.

Na spotkanie przybyli m. in.: Rektor Gdańskiego Uniwersyteru Medycznego JM prof. dr hab. Marcin Gruchała, pani prof. dr hab. Małgorzata Sznitowska, pani dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku mgr Małgorzata Kłos, a także reprezentanci środowiska naukowego naszej Uczelni, studenci, absolwenci i inni goście z Trójmiasta.

Tym razem Daniel promował swoją drugą książkę pt. „HAZO MENA. O marzeniach z Czerwonej Wyspy”. Nowa publikacja to historia o procesie powstawania kliniki „Flamboyant”, której budowa była współfinanasowana przez Polską Fundację dla Afryki, zmaganiach z afrykańską korupcją i kulejącym systemie państwa, ale przede wszystkim o pacjentach kliniki, głodzie, chorobach tropikalnych i marzeniach chorych dzieci.

Z wielkim przejęciem wysłuchaliśmy prelekcji autora, z której dowiedzieliśmy się m.in. o czym marzą mieszkańcy Czerwonej Wyspy, o problemach, z jakimi musieli się zmierzyć podczas budowy kliniki i o wielu innych trudach życia "na krańcu świata".

Jak słusznie zaznaczył Daniel Kasprowicz, marzenia zmieniają się wraz z nami i w zależności od tego, jakie kto z nas odczuwa w życiu braki. Dzieci na Madagaskarze marzą więc głównie o tym, aby pójść do szkoły, dostać jakąś zabawkę lub chociażby mydło albo, żeby zjeść coś innego niż ryż. Dla nas są to banalne marzenia, ale dla wielu Malgaszy często nieosiągalne. Bywa też tak, że niektórzy już nie potrafią marzyć... Kto by z nas przypuszczał, że nawet jak coś jest legalne, to i tak niekiedy trzeba za to zapłacić łapówkę? Niestety z takim paradoksem musiał się zmierzyć Daniel, chcąc zatrudnić legalnie profesjonalny personel medyczny kliniki. Na szczęście ośrodek uzyskał pozwolenie na przeprowadzanie szczepień, co jest dużym sukcesem, ponieważ dotychczas zajmowały się tym wyłącznie placówki państwowe.

Daniel Kasprowicz zwrócił też uwagę na fakt, że świat potrzebuje wszystkich nas, ale żeby zostać wolontariuszem i wyjechać na Madagaskar, to niezbędna jest m.in. znajomość języka francuskiego
i gotowość niesienia wszelkiego rodzaju pomocy, w zależności od stale zmieniającej się, chociażby ze względu na warunki klimatyczne, sytuacji na wyspie.

W ramach promocji wszyscy przybyli mieli również możliwość nabycia najnowszej książki autora (ze zniżką i dedykacją!), obejrzenia wystawy zdjęć i wzięcia udziału w aukcji charytatywnej z prawdziwymi skarbami Madagaskaru. W charytatywnej licytacji udało się zebrać blisko 4.000 PLN, które w całości Daniel przeznacza na finansowanie leczenia najbiedniejszych Malgaszy w przychodni, którą zarządza.

Zachęcamy do obejrzenia zapisanej transmisji wideo z prelekcji Daniela: https://tinyurl.com/hazo-mena

Galeria zdjęć ze spotkania:

 

Ortopedia i traumatologia

pod. red. Andrzeja Nowakowskiego i Tomasza Mazurka

Niemal 60 lat od wydania pierwszego polskiego podręcznika do ortopedii (Zarys ortopedii ogólnej, pod red. prof. Zygmunta Ambrosa) ukazała się najnowsza książka do nauczania tego przedmiotu, która powstała przy współudziale naukowców z naszej Uczelni.

W Bibliotece Głównej GUMed 15 marca 2017 r. odbyło się spotkanie promujące ten podręcznik, podczas którego można było zapoznać się z krótką prezentacją prof. Tomasza Mazurka, kierownika Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu GUMed (red. naukowego tejże publikacji), a także nabyć książkę w promocyjnej cenie 70 PLN.

Chociaż podtytuł publikacji wskazuje jako odbiorców studentów medycyny, to jest ona kierowana także do rezydentów, lekarzy rodzinnych i innych specjalistów zainteresowanych problemami narządu ruchu.

Podręcznik składa się z wersji papierowej i elektronicznej, która umożliwia korzystanie z dodatkowych materiałów, takich jak:

  • słownik terminologiczny,

  • fotografie,

  • filmy,

  • około 300 pytań testowych.

Na marginesie książki zaznaczono symbolem ->www odniesienia do materiałów tematycznych zamieszczonych na stronie internetowej podręcznika www.ortopediaitraumatologia.pl.

 

Poszczególne zagadnienia napisane zostały przystępnie przez uznane autorytety w ortopedii i traumatologii narządu ruchu o wieloletnim doświadczeniu klinicznym. Każdy rozdział kończy się streszczeniem najważniejszych informacji, które student medycyny powinien bezwzględnie zapamiętać.

Podręcznik powstał z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego w ramach ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego. Współtworzony jest przez lekarzy specjalistów ośrodków klinicznych z: Białegostoku, Gdańska, Krakowa, Lublina, Łodzi, Otwocka, Piekar Śląskich, Poznania,  Rzeszowa,  Szczecina,  Warszawy  i  Wrocławia.

Wyjątkowość projektu polega na jego ogólnokrajowym wymiarze, nowoczesnym ujęciu problematyki oraz wykorzystaniu technik multimedialnych. Użytkownik ma szeroki dostęp do najnowszych informacji krajowych i zagranicznych z zakresu ortopedii i traumatologii, interesujących filmów, materiałów szkoleniowych oraz specjalistycznych publikacji tematycznych.

  

Kilasymandry. Jak Madagaskar nauczył mnie kochać

aut. Daniel Kasprowicz

Tytuł swojej książki rozszyfrował Daniel Kasprowicz (absolwent dietetyki GUMed) – podczas jej oficjalnej premiery, 23 października 2015 r. w Bibliotece Głównej GUMed.

Książka, w formie dziennika, jest relacją z rocznego pobytu Autora na Madagaskarze, podczas którego jako misjonarz świecki pomagał potrzebującym mieszkańcom Czerwonej Wyspy. Jego praca polegała m.in. na sprawowaniu opieki nad podopiecznymi domu dziecka Kilasymandry oraz pomaganiu chorym.

Spotkanie przebiegało w przyjaznej atmosferze, głównie dzięki przybyłej dość tłumnie publiczności – osób zaprzyjaźnionych i od dawna wspierających Daniela w jego działaniach oraz uśmiechom malgaskich dzieci. Mogliśmy podziwiać je na fotografiach podczas prezentacji autora oraz usłyszeć, o tym jak wygląda codzienne życie na Madagaskarze.
Kolejnym punktem programu była rozmowa z autorem, poprowadzona przez Joannę Śliwińską z Sekcji Informacji i Promocji GUMed. Dowiedzieliśmy się z niej m.in.: co było najtrudniejsze przy pisaniu książki, co najprzyjemniejsze oraz poznaliśmy najbliższe plany Autora. Już w grudniu Daniel po raz trzeci wyjeżdża na Madagaskar, gdzie tym razem będzie uczestniczył w budowie laboratorium, które ma służyć wszystkim zmagającym się z tropikalnymi chorobami.
Hojność uczestników spotkania, okazana podczas licytacji zdjęć z pobytu Autora na Madagaskarze, przerosła nasze oczekiwania. Niemal każdy uczestnik spotkania chciał też zakupić książkę, zdobyć dedykację i pod tym pretekstem zamienić kilka słów z Autorem. Wielu uczestników wsparło także charytatywny projekt „Kaszka dla Malgaszka", przynosząc na spotkanie lekarstwa, środki opatrunkowe i produkty specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Cały dochód z licytacji oraz ze sprzedaży książki wesprze potrzebujące dzieci z malgaskiego domu dziecka.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przybyli na spotkanie, uczestniczyli w licytacji oraz tak aktywnie wzięli udział w zbiórce darów, a także Danielowi Kasprowiczowi, że zaszczycił nas wyborem Biblioteki Głównej GUMed na miejsce tego niezwykłego spotkania autorskiego. DZIĘKUJEMY!

GDZIE MOŻNA KUPIĆ KSIĄŻKĘ?
Książkę można zamawiać bezpośrednio u autora, poprzez profil na Facebooku.

Oto, jak Daniel Kasprowicz zachęca do przeczytania swojej książki:
Chcę, byś Czytelniku przeszedł tę wędrówkę razem ze mną. Chcę byś poznał mój punkt widzenia na niektóre sprawy, zakochał się w moich przyjaciołach, a być może nawet zapłakał i wzruszył się w momentach, które i ze mnie wycisnęły łzy...

Zachęcamy do kupna książki; wkrótce tytuł ten zagości także w zasobach naszej Biblioteki!

 

Było, więc minęło. Joanna Penson – dziewczyna z Ravensbrück, kobieta Solidarności, lekarka Wałęsy 

aut. Remigiusz Grzela

3.12.2013 r. w naszej Bibliotece odbyło się wyjątkowe spotkanie z Panią Profesor Joanną Muszkowską-Penson – wybitnym lekarzem nefrologiem, wieloletnim wykładowcą naszej Uczelni. Rozmowę z Panią Profesor, opartą na kanwie wspomnień zebranych przez Remigiusza Grzelę w książce „Było, więc minęło”, prowadziła redaktor Maria Mrozińska. Fragmenty książki czytały: Agata Bykowska, aktorka Teatru Wybrzeże i Agata Armatowska, uczennica XX LO w Gdańsku.

Wśród gości spotkania znalazło się wielu profesorów, którzy w młodości byli studentami, a później współpracownikami Pani Profesor, a także Jej dawni pacjenci i sąsiedzi oraz my – bibliotekarze. Warto podkreślić, iż obecność Pani Profesor w murach Biblioteki Głównej miała dla nas – pracujących w niej bibliotekarzy - dodatkowe znaczenie, bowiem Profesor Jan Muszkowski – ojciec naszego Gościa Honorowego – był wybitnym bibliologiem, bibliografem, osobą wielce zasłużoną dla polskiego bibliotekoznawstwa. Dzięki jego dokonaniom bibliologia uzyskała status samodzielnej dyscypliny naukowej.

Zainteresowanie słuchaczy wzbudziła niezwykła biografia Pani Profesor – ściśle spleciona zarówno z historią Polski XX wieku, jak i z historią naszej Uczelni. Jednak największe wrażenie wywarła postawa życiowa Gościa spotkania – pełna skromności, ale emanująca siłą, pogodą ducha i energią, jakby na przekór metryce i ciężkim doświadczeniom, których w życiu Pani Profesor Penson przecież nie brakowało. Na zakończenie, wszyscy obecni zgotowali Bohaterce wieczoru owację na stojąco, która i tak nie była w stanie oddać uznania dla Jej osoby. A kolejka chętnych do otrzymania autografu Pani Profesor i dedykacji w książce Jej poświęconej, zdawała się nie mieć końca.

Trudno wyrazić słowami wyjątkowo wzruszającą i ciepłą atmosferę panującą tego wieczoru, a choć mowa była o przeżyciach ludzi mających za sobą 80, 90 lat i niewiele mniej aktywności zawodowej i społecznej, nie czuło się tzw. „jesieni życia”, a raczej radość ze spotkania po latach i energię życiową naprawdę wyjątkowych osobowości.

Wszystkich zainteresowanych, a przede wszystkim uczestników spotkania, zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją:

 

Humanizacja medycyny. Teoretyczne i praktyczne aspekty nauczania przedmiotów humanistycznych na uczelniach medycznych

pod red. Janiny Suchorzewskiej i Marka Olejniczaka

Promocja publikacji odbyła się w Bibliotece 26.03.2012 r. Rozmowę z redaktorami książki poprowadziła red. Katarzyna Żelazek. Fragmenty książki przeczytała aktorka Teatru Wybrzeże, Marta Jankowska.

Zapraszamy do zapoznania się z:

  • fotorelacją ze spotkania:

 

Zasady przetwarzania danych osobowych w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym

Wobec wejścia w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy (EU) 2016/679 z dnia 17 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych Biblioteka Główna informuje, że:

1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gdański Uniwersytet Medyczny z siedzibą w Gdańsku 80-210, przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 3a,

2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - Marek Rolewicz (iod@gumed.edu.pl),

3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w systemie biblioteczno-informacyjnym Trójmiejskiego Zespołu Bibliotecznego (Akademia Muzyczna w Gdańsku, Akademia Morska w Gdyni, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności) w celu umożliwienia korzystania z zasobów bibliotecznych na podstawie art. 6 ust.1 lit. A ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.,

4. Pani/Pana dane osobowe nie będą ujawniane innym podmiotom, za wyjątkiem podmiotów upoważnionych na podstawie przepisów prawa, firmom windykacyjnym, firmom wspierającym obsługę informatyczną,

5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnikami prawa,

6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie,

7. Posiada Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych osobowych, gdy uzasadnione jest, że Pani/Pana dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016.,

8. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi.