2022-08-01

2022 2021 2020 2019  

 

 

 

 


2010

2009

2008

 

2018  2017 2016 2015  

 

 

 

 

2007

2006

 

2014 2013 2012  2011  

 

 

2005

2004

 

2022 BIBLIOTEKA - ŚWIAT W JEDNYM MIEJSCU


Obchody XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek (8-15 maja 2022 roku) odbyły się pod hasłem „Biblioteka - świat w jednym miejscu”. Cała wiedza na wyciągnięcie ręki.

 

10 maja 2022 r., w ramach Tygodnia Bibliotek, w gościnnych murach Biblioteki Głównej GUMed odbyła się premiera książki Wileńskie korzenie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego autorstwa śp. prof. Wiesława Makarewicza. Książka jest efektem wieloletnich badań Profesora i prezentuje szkice biograficzne kilkudziesięciu osób wywodzących się z Wilna, które po wojnie organizowały Akademię Lekarską w Gdańsku i odegrały znaczącą rolę w ukształtowaniu dzisiejszego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Dokumentuje także dzieje Uniwersytetu w Wilnie oraz związki rodzinne wielu pracowników gdańskiej uczelni z Uniwersytetem Stefana Batorego. Autor zwrócił także uwagę na elementy tradycji i kultury zaczerpnięte z Wilna, liczne powojenne kontakty naukowe, współpracę z wileńskim środowiskiem lekarskim, a także obecność wilnian w Gdańsku.

Wydarzenie poprowadził dr Marek Bukowski z Muzeum GUMed, a prezentację na temat sylwetki Autora i tematów poruszanych w publikacji przedstawili prof. Bolesław Rutkowski (urodzony w Wilnie znawca wileńskich tradycji naszej Uczelni) i Małgorzata Omilian-Mucharska (redaktorka książki).

Dzięki uprzejmości red. Michała Rzepiaka podczas spotkania mogły wybrzmieć archiwalne wypowiedzi prof. Makarewicza pochodzące z audycji Kresowy Salonik Radia Gdańsk, nagranej 3 stycznia 2019 r. Promocje ubarwiły też liczne wspomnienia i anegdoty dotyczące Autora i historii naszej Uczelni, którymi podzielili się przyjaciele i współpracownicy prof. Makarewicza. Na zakończenie goście zostali także poczęstowani tradycyjnym sękaczem, a oprócz książki, ciepłych wspomnień o Profesorze Makarewiczu i wrażeń mogli zabrać ze sobą „ku pamięci” doniczki z niezapominajkami.

Książka została wydana pod patronatem honorowym rektora GUMed prof. Marcina Gruchały. Na spotkaniu promocyjnym władze Uczelni reprezentował przyjaciel i bliski współpracownik Autora – prof. Jacek Bigda, łączący funkcję kanclerza i prorektora ds. rozwoju i organizacji kształcenia. W wydarzeniu wzięli udział najbliżsi Profesora Wiesława Makarewicza: żona Grażyna, córka Ewa i syn Wojciech oraz wnuk Jakub. Obecni byli także m.in. dr hab. Agnieszka Zimmermann, prof. uczelni, prorektor ds. jakości kształcenia; prof. dr hab. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki; dr hab. Ewelina Król, dziekan Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed; prof. Przemysław Rutkowski, dziekan, oraz dr hab. Aleksandra Gaworska-Krzemińska prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu; prof. Ewa Łojkowska z Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa GUMed w liczbie 650 egz., a została sfinansowana ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach projektu Wileńskie korzenie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zrealizowanego w programie Doskonała nauka – Wsparcie monografii naukowych. Dystrybuowana jest w Uczelni bezpłatnie, jednak do każdego egzemplarza dołączona jest ulotka Fundacji Pomocy Lekarzom Seniorom, której współzałożycielem był prof. Makarewicz. Wszystkim Czytelnikom i Czytelniczkom rekomendujemy wsparcie tego szlachetnego celu charytatywnego. Książkę można pozyskać bezpośrednio w Wydawnictwie GUMed (budynek nr 1, pok. 316) i w Bibliotece Głównej (Wypożyczalnia). Na stronie sklep.gumed.edu.pl/kategoria-produktu/ksiazki prowadzona jest także sprzedaż publikacji wraz z wysyłką (cena książki uwzględnia wyłącznie koszty wydruku i usługi pocztowej).

 

Z Przedmowy:

Gdański Uniwersytet Medyczny wiele zawdzięcza kadrze akademickiej, profesorom i lekarzom wywodzącym się z Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Wprawdzie powstającą w 1945 r. w Gdańsku Akademię Lekarską budowali przybysze z różnych regionów Polski, ale jedynie wilnianie od początku stanowili silną, dużą, zwartą i zżytą grupę społeczną o wspólnych losach i tradycji. Wnieśli do organizowanej Uczelni nie tylko doświadczenie i umiejętności zawodowe, ale też elementy tradycji i kultury Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie.

Szacuje się, że około 30% mieszkańców Gdańska i 17% mieszkańców województwa pomorskiego (wg badania CBOS z 2012 r.) swoje rodowody wywodzi z dawnych Kresów Wschodnich Polski. Gdańsk stał się miastem rodzinnym wielu tysięcy wilnian, którzy opuścili ukochane miasto. Kresowianie wnieśli znaczący wkład w odbudowywanie Gdańska. Ich system wartości, tradycje, zwyczaje, które ukształtowały się w wielokulturowym Wilnie, stały się tym samym naszym dziedzictwem.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć ze spotkania (wystarczy kliknąć na zdjęcie poniżej):
 


 

 

Drugi dzień świętowania Tygodnia Bibliotek rozpoczęliśmy warsztatami „How to be culturally inteligent and why worth trying?”, prowadzonymi przez prof. Nataszę Kosakowską-Berezecką. Ich tematyka doskonale wpasowała się w hasło obchodów TB 2022 ("Biblioteka – świat w jednym miejscu")  oraz całorocznych działań związanych z Rokiem Komunikacji i Integracji Międzykulturowej Społeczności GUMed. Uczestnicy rozmawiali i ćwiczyli przełamywanie barier oraz umiejętność spojrzenia z punktu widzenia drugiego człowieka, nawet tego bardzo różniącego się od nas. Pani Natasza przypomniała nam, że chęć wyjścia naprzeciw innej kulturze i spotkania gdzieś pomiędzy strefą komfortu własną i drugiej osoby jest najlepszym sposobem na budowanie współpracy. Dzięki swobodnej atmosferze stworzonej przez prowadzącą warsztaty łatwiej było nam otworzyć się na siebie nawzajem.

Następnie wprowadziliśmy teorię w czyn – otworzyliśmy boczne drzwi Czytelni 2 i zaprosiliśmy wszystkich studentów na łączkę za Biblioteką na „Intercultural Integration Coffee”, czyli zabawy, konkursy i integrację przy kawie i przekąskach. Mimo niepewnej pogody i obaw dotyczących frekwencji, studenci nie zawiedli! Nie brakowało chętnych na poznanie oferty Biblioteki i Muzeum GUMed, wielu też skorzystało z możliwości rozmowy z członkami organizacji studenckich różnych kultur. Podziwialiśmy tradycyjne indyjskie tańce zaprezentowane przez studentki z Resource Team i SASS oraz umiejętności malujących tatuaże henną, rozprawiliśmy się ze stereotypami kulturowymi dzięki zabawie przygotowanej przez Resource Team, a także mieliśmy okazję zagrać w grę planszową Carrom. Uczestnicy imprezy z wielką otwartością i zaciekawieniem szukali bibliotekarzy, by z ich pomocą odpowiedzieć na pytania z Bibliotecznego Bingo, oraz poddali próbie swoją pomysłowość, wypełniając krzyżówkę zaproponowaną przez Dyskusyjny Klub Książki BG GUMed. Swoje stoiska mieli również członkowie organizacji Phi Delta Epsilon, którzy odkrywali przed nami świat liczb w różnych językach, a także MedHum i IFMSA-Poland oddział Gdańsk, udzielający informacji dotyczących swojej działalności.

Nie ma imprezy bez dobrego jedzenia! Catering zapewniło Biuro ds. Umiędzynarodawiania Uczelni; swoją ofertą podzieliła się również biblioteczna kawiarenka LOVEAT. W przygotowanie poczęstunku włączyli się także członkowie SASS, prezentując indyjskie potrawy, oraz członkowie MedHum, którzy upiekli pyszne ciasta. Dzięki przekąskom i ciepłym napojom nie zabrakło nam sił do wspólnej zabawy, która z inicjatywy studentów trwała jeszcze długo po oficjalnym zakończeniu!

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom wczorajszego świętowania! Pani Nataszy, za poprowadzenie inspirujących warsztatów. Jednostkom GUMed oraz organizacjom studenckim, które pomogły nam sprawić, by spotkanie było prawdziwą - naturalną i swobodną – integracją studentów różnych kultur, pracowników Biblioteki i innych pracowników GUMed. Sekcji Promocji, za pomoc w przygotowaniu nagród dla wolontariuszy i uczestników konkursów. Wam wszystkim, którzy zdecydowaliście się skorzystać z „Integration Coffee” i spędzić z nami czas. Kto wie, może zapoczątkujemy razem nową tradycję?

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją i filmem z imprezy (wystarczy kliknąć na zdjęcia poniżej):
 

 

 

 

2021 ZNAJDZIESZ MNIE W BIBLIOTECE

 

Tradycyjnie i w tym roku Biblioteka Główna GUMed uczestniczyła w obchodach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który odbywał się w dniach 8-15 maja 2021 r.

Tydzień Bibliotek organizowany był przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich pod hasłem Znajdziesz mnie w bibliotece, które na przekór trwającej pandemii zapraszało do aktywnego korzystania z bibliotecznych zbiorów, szukania pomocy u bibliotekarzy, poznawania fascynujących ludzi i historii. A przecież już wiemy, że da się to robić także online!

Biblioteka GUMed zaoferowała swoim Czytelnikom liczne atrakcje.

Znajdziesz mnie w bibliotece – Bibliotekarze i Lekarze

Przez cały tydzień publikowaliśmy filmy nagrane przez Bibliotekarzy i Gości. Można było dowiedzieć się, do kogo zwrócić się z konkretnym problemem, poznać wyjątkowe osobowości bibliotekarzy i związanych z uczelnią lekarzy. Zaprezentowaliśmy również nasze niezwykłe zbiory – zarówno tradycyjne, jak i elektroniczne:

8 maja – Znajdziesz mnie w bibliotece... − zaproszenie Katarzyny Falow, nowej Dyrektor Biblioteki Głównej GUMed
10 maja – W bibliotece znajdziesz... zasoby elektroniczne oraz informacje i pomoc, jak z nich korzystać
11 maja – W bibliotece znajdziesz... trudne skróty, trudne słowa i ludzi, którzy pomogą ci się wśród nich odnaleźć
12 maja – W bibliotece znajdziesz... filię na Wydziale Farmaceutycznym
13 maja – W bibliotece znajdziesz... zespół ds. Otwartej Nauki i pomoc w opracowaniu Planu Zarządzania Danymi
14 maja – W bibliotece znajdziesz... ślady historii medycyny i uczelni
15 maja – W bibliotece znajdziesz... ludzi uczelni


 

 

 

Znajdziesz mnie w bibliotece – Autor i Czytelnicy

12 maja Dyskusyjny Klub Książki BG GUMed zaprosił na rozmowę o powieści Kraboszki pani Barbary Piórkowskiej czyli autobiograficznym zapisie doświadczenia choroby nowotworowej. Książka porusza niezwykle istotny aspekt relacji lekarz-pacjent, zwracając przy tym uwagę na zawiłości i kłopoty we wzajemnej komunikacji oraz pułapki systemu, które utrudniają zbudowanie porozumienia. Akcja książki rozgrywa się w Akademii Medycznej w Gdańsku.

Kraboszki to lektura obowiązkowa stanowiąca dobry punkt wyjścia do dialogu o tym, jaka jest i jaka mogłaby być polska służba zdrowia. W programie spotkania znalazła się transmisja online wywiadu z autorką powieści, a także dyskusja wokół powieści na platformie Zoom. W rozmowie wzieła udział autorka powieści oraz studenci GUMed wraz z nauczycielami i lekarzami.
 

Mamy nadzieję, że każdy znalazł w Bibliotece coś dla siebie – dziękujemy za udział w Tygodniu Bibliotek!

 

 

 

  
2020 ZASMAKUJ W BIBLIOTECE

Już po raz 17. Biblioteka Główna GUMed włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który trwał w dniach 8-15 maja br., lecz tym razem, ze względu na wyjątkową sytuację, wydarzenie odbyło się wyłącznie online. Tegorocznym hasłem było „Zasmakuj w bibliotece” – i okazało się, że mimo ograniczeń związanych z pandemią udało się stworzyć ofertę dla naszych użytkowników i sympatyków dostosowaną do niecodziennych warunków, o czym świadczy spore zainteresowanie akcją.

W naszym menu nie zabrakło treściwego dania głównego, pożywnych potraw kuchni domowej lub bardziej egzotycznej – wedle preferencji – oraz nieodzownego deseru. Zaproponowaliśmy:

 1. Zasmakuj w... e-książce – w tych trudnych czasach zarówno podręczniki akademickie, jak i ciekawa beletrystyka dostępna online to prawdziwe rarytasy.

  – dla studentów i pracowników GUMedu przygotowaliśmy zestawienie podręczników subskrybowanych przez Bibliotekę Główną w ramach zdalnego dostępu poprzez serwer proxy – Podręczniki akademickie online                                           

  – dla wszystkich stworzyliśmy listę dostępnych bezpłatnie w sieci ciekawych pozycji literackich, które przyniosą odrobinę wytchnienia – Beletrystyka online

  Wszystko zaprezentowaliśmy w formie wirtualnej wystawy, bo je się też przecież oczami, a pod każdą pozycją umieściliśmy kod QR, który pozwalał szybko i wygodnie dotrzeć do treści na urządzeniach mobilnych. Przez tydzień odnotowaliśmy około 800 wejść na podstrony dedykowane cyfrowym podręcznikom akademickim i beletrystyce.
   
 2. Zasmakuj w... biblioteczce domowej – poprosiliśmy naszych czytelników i sympatyków, aby pokazali nam swoje domowe biblioteczki
  i podzielili się pomysłami na porządkowanie książek na półkach. Zdjęcia można było dodawać na profilu Biblioteki na Instagramie. Zachęcaliśmy także użytkowników Facebooka, aby zaproponowali 3 tytuły, po które sięgają w wolnej chwili. Swoje pomysły wraz z krótkim opisem mogli publikować na profilu Biblioteki.
   
 3. Zasmakuj w... trafnych diagnozach – specjalny quiz, w którym literatura i popkultura połączyły się z medycyną. Można było sprawdzić swoją wiedzę na temat chorób słynnych pisarzy i malarzy, bohaterów literackich i postaci z seriali. W quizie nie zabrakło też nawiązań do GUMedu, który wbrew pozorom również ma wiele wspólnego ze sztuką. Trzeba było odpowiedzieć na 20 pytań. W quzie wzięło udział blisko 70 osób, a wielu uczestników wykazało się naprawdę imponującą wiedzą.

  Wśród najlepszych zostały rozlosowane cenne nagrody – książki ufundowane przez PZWL Wydawnictwo Lekarskie! Ze zwycięzcami skontaktujemy się za pomocą poczty elektronicznej.

  Wszystkim, którzy wzięli udział w XVII Tygodniu Bibliotek serdecznie dziękujemy i już dziś cieszymy się na spotkanie za rok. Miejmy nadzieję, że już bezpośrednie, ale będziemy gotowi na wszystko.

 

 

2019 #BIBLIOTEKA

Obchody XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek (8-15 maja 2019 roku), tym razem odbyły się pod hasłem „#biblioteka”. Popularny w mediach społecznościowych symbol hasztagu pozwala grupować informacje w Internecie, podobnie jak robią to biblioteki, które coraz odważniej eksplorują i zagospodarowują cyfrowy świat.

10 maja w Bibliotece Głównej odbyło się spotkanie z ciekawymi gośćmi:

 1. Pani Dyrektor mgr inż. Anna Grygorowicz przywitała zebranych. Wszyscy minutą ciszy uczcili pamięć o wybitnym naukowcu, jakim był zmarły niedawno Rektor prof. dr hab. Roman Kaliszan. Pani Dyrektor zwróciła uwagę na promowanie Biblioteki poprzez użycie znaku "#". To sygnał dla użytkowników, że w swojej działalności stosujemy nowoczesne rozwiązania i śledzimy kolejne trendy w komunikacji, dzięki czemu ułatwiamy internautom dotarcie do oferowanych przez nas usług i zasobów, a także organizowanych wydarzeń, takich jak to właśnie spotkanie.
   
 2. Kolejnym punktem spotkania były warsztaty „Zadbaj o swój kręgosłup w pracy! prowadzone przez Monikę Gwardzik – magister fizjoterapii, absolwentkę GUMed, autorkę i współautorkę książek z zakresu masażu leczniczego, specjalistkę medycyny sportu i instruktorkę fitness. Bibliotekarze oraz zaproszeni goście dowiedzieli się, że niektóre krzywizny są jak najbardziej potrzebne i otrzymali wiele cennych wskazówek i propozycji ćwiczeń, które pomogą im w zachowaniu prawidłowej postawy.
   
 3. Następnie odbyła się rozmowa z lek. Pauliną Łopatniuk, autorką bloga i fanpejdża „Patolodzy na klatce” (nagroda w XIII edycji konkursu Popularyzator Nauki organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego) oraz książki „Patolodzy. Panie doktorze, czy to rak?”. Można było się przekonać, że patomorfologia potrafi być fascynująca, a dla autorki stanowi najwspanialszą specjalizację w medycynie. Wyjątkowo intrygujące były też ciekawostki związane z prowadzeniem bloga i internetowym hejtem. Miłym akcentem było stwierdzenie autorki, że Biblioteka na co dzień pomaga jej w pracy.

 

Ponadto uczestnicy spotkania mogli wziąć udział w nietypowej akcji bookcrossingu w ciemno „Zbadaj mnie, zanim ocenisz!”. Wybierali spośród specjalnie przygotowanych na tę okazję książek, nie znając jednak ani okładek, ani tytułów. Akcja cieszyła się wielkim zainteresowaniem.

Goście chętnie oglądali też wystawę „Sue Ryder – życie dla ludzi” poświęconą związanej z Polską brytyjskiej działaczce charytatywnej, której fundacja przyczyniła się do powstania około 80 domów opieki, hospicjów i oddziałów szpitalnych w kilkunastu państwach Europy, Azji i Afryki. W Polsce działa 30 takich obiektów.

Po raz kolejny odbywała się Wielka Zbiórka Książek Fundacji Zaczytani.org, która pozwala stworzyć nowe biblioteki przy szpitalach i hospicjach dla dzieci młodzieży i dorosłych. Czytelnicy nie zawiedli i kolejne książki pojawiły się w punkcie zbiórki.


Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i zapraszamy do zapoznania się z fotogalerią:

 

 

2018 (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA

Hasło promujące XV Tydzień Bibliotek brzmi "(Do)Wolność czytania” i można je interpretować jako wolność wyboru zarówno tego, co i kiedy czytamy, ale także czy będzie to tekst w tradycyjnej formie drukowanej, elektronicznej czy też wysłuchamy audiobooka. Nawiązuje ono także do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W okresie zaborów słowo pisane było bardzo ważnym elementem, który przyczynił się do zachowania tożsamości, historii, tradycji i kultury naszego narodu.

Z tej okazji zorganizowaliśmy 10 maja 2018 r. 9. Spotkanie w Bibliotece.

 1. Rozpoczęliśmy od uroczystości otwarcia wystawy „Uleczyć z niewoli – sylwetki wybranych postaci walczących o niepodległość, związanych z historią naszej Uczelni”. Jej bohaterami są profesorowie: Stanisław Hiller, Włodzimierz Mozołowski, Tadeusz Pawlas oraz doktor Józef Tymiński i ich fascynujące, często mało znane życiorysy ukazane w dokumentach, wspomnieniach z czasów ich walki o Polskę i budowania Polski niepodległej. Organizatorami wystawy są Archiwum, Muzeum oraz Biblioteka GUMed.
 2. Mogliśmy także także wysłuchać refleksji filozofa dra Andrzeja C. Leszczyńskiego o tym, co współcześnie znaczy „Być Polakiem, być Europejczykiem” i wziąć udział w otwartej dyskusji na ten temat.
 3. Po raz pierwszy przed publicznością wystąpiła także nowopowstała Orkiestra GUMed!
 4. Mocnym akcentem, kończącym spotkanie, był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru GUMed pod dyr. Jerzego Szarafińskiego.


Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i zapraszamy do zapoznania się z fotogalerią:

 

2017 BIBLIOTEKA. OCZYWIŚCIE!

Program obchodów przebiegał w naszej Bibliotece pod hasłem „Biblioteka dla psyche oczywiście”. Chcieliśmy w ten sposób zwrócić waszą uwagę na osoby niezwyczajne, borykające się z problemami natury psychicznej. Wydarzenie objął patronatem Prorektor ds. Studenckich dr hab. n. med. Tomasz Smiatacz.  

 

 

W programie obchodów:

1. Wykład dra hab. n. med. Wiesława Cubały pt.: "Subtelności towarzyszące rozumieniu zdrowia psychicznego, czyli kiedy pojęcie normy nie ma zastosowania".         

2. Wystawa "Niezwyczajni. Zaburzenia psychiczne twórczych, wrażliwych i sławnych".

Uzupełnieniem ekspozycji są umieszczone w gablotach książki, pochodzące ze zbiorów naszej Biblioteki, związane tematycznie ze zdrowiem psychicznym.     

Licznie przybyli goście, przedstawiciele naszej społeczności, nie tylko akademickiej, z wielką uwagą i zainteresowaniem wysłuchali prelekcji dra hab. n. med. Wiesława Cubały, który przypomniał nam jak ważne jest odpowiednie wsparcie, szczególnie od osób bliskich, dla tych, którzy zmagają się z problemami natury psychicznej. Podkreślił jednak, że nie wystarczy się wykazać zrozumieniem problemu. Zawsze trzeba próbować zachęcić daną osobę, aby udała się do psychologa lub psychiatry po fachową pomoc. Dr hab. Wiesław Cubała starał się rozwiać nasze liczne wątpliwości i chętnie odpowiadał na wszystkie pytania. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem jego wykładu.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć ze spotkania i wystawy:

 

3. W dniach 9-11 maja 2017 r. proponowaliśmy Wam wędrówkę po naszym bibliotecznym labiryncie i odkrywanie niedostępnych na co dzień pomieszczeń.

4. Także z okazji Tygodnia Bibliotek, już po raz drugi, uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej akcji społecznej – Wielkiej Zbiórce Książek, organizowanej przez Fundację Zaczytani.org. Tym razem uzbieraliśmy 275 książek (w większości dla dorosłych czytelników) nowych lub używanych, w idealnym stanie, wydanych po 2000 roku. Wśród darów były też książki dla dzieci, gry i puzzle. Wszystkim darczyńcom dziękujemy!

5.  W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek odwiedziliśmy też małych pacjentów z naszego szpitala. 25 oraz 27 kwietnia 2017 r. wraz z nimi wyruszyliśmy na kaszubski szlak, w świat legend i baśni związanych z tym regionem.

Bibliotekarze czytają dzieciom - fotorelacja:

 

2016 BIBLIOTEKA INSPIRUJE

W 2016 roku obchodziliśmy XIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, którego hasło przewodnie brzmiało "Biblioteka inspiruje". Z tej okazji włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji społecznej - Wielkiej Zbiórki Książek, organizowanej przez Fundację Zaczytani.org, której celem jest stworzenie Bibliotek Małego Pacjenta w szpitalach, domach dziecka i hospicjach. W związku z tym do 21 maja 2016 r. zbieraliśmy niezniszczone książki dla dzieci i młodzieży, które następnie przekazaliśmy klinikom pediatrycznym naszej Uczelni.

 11 maja 2016 r. odwiedziliśmy też małych pacjentów, przebywających na różnych oddziałach pediatrycznych naszego szpitala, w ramach akcji "Bibliotekarze czytają dzieciom". Zabierając dzieci w podróż do świata bajek, chcieliśmy, aby choć na chwilę zapomniały o bólu i troskach, jakie towarzyszą im na co dzień.

Goszczącej nas klinice przekazaliśmy pierwszą paczkę z zebranymi książkami. Dzięki współpracy ze sponsorami (GUMed, ABE-IPS, PWN IBUK Libra, Kulczyk Foundation) obdarowaliśmy również upominkami wszystkich uczestników spotkania.

Dziękujemy nauczycielom z Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego przy UCK w Gdańsku za  współpracę.

Serdecznie dziękujemy także wszystkim, którzy już podarowali książki dla małych pacjentów i prosimy o więcej! Wszak nie ma nic cenniejszego niż uśmiech dziecka...

Zapraszamy do zapoznania sie z fotorelacją:

 

2015 WYBIERAM BIBLIOTEKĘ

Prawdziwy uniwersytet tworzy biblioteka. (Thomas Carlyle)

Wybieram bibliotekę! – to hasło tegorocznego XII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, organizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Jak co roku wzięliśmy aktywny udział w jego obchodach. Wszyscy, którzy 13 maja w godz. 10:00-14:00 odwiedzili naszą Bibliotekę mieli okazję - przy dźwiękach muzyki na żywo - wziąć udział w specjalnie na ten dzień przygotowanych atrakcjach:

 • loterii fantowej z niespodzianką - każdy los wygrywał!

 • konkursie na Facebooku na najbardziej szalone selfie w Bibliotece,

 • zwiedzaniu zakamarków naszej oldschoolowej Biblioteki,

 • wystawie prezentującej nietypowe biblioteki z całego świata.

Nasi goście mogli się również przekonać, że biblioteka i bibliotekarze niejedno mają oblicze. Wszystkim serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 

2014 CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA 

8 maja – w Dniu Bibliotekarza, rozpoczeliśmy obchody jedenastego już Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, którego hasło przewodnie w roku 2014 brzmiało Czytanie łączy pokolenia.

W Bibliotece, jak i na Uczelni, spotykają się: doświadczenie i wiedza wykładowców z nowym spojrzeniem na rzeczywistość, opracowane wcześniej i przekazywane z pokolenia na pokolenie podstawy wiedzy z nowoczesnymi technologiami i środkami przekazu. Wreszcie Biblioteka – to miejsce łączące ludzi w różnym wieku oraz z różnych środowisk i kultur.

Dlatego w 2014 roku zaprosiliśmy do udziału w obchodach naszego święta ponad 70. dzieci ze szkół podstawowych.

Spotkanie w Bibliotece odbyło się 12 maja. W trakcie wizyty zapoznaliśmy gości z naszą Biblioteką, a także wprowadziliśmy ich w podstawy medycyny, zapraszając do uczestniczenia w wykładzie z anatomii, który poprowadziła dr Edyta Spodnik z Zakładu Anatomii i Neurobiologii oraz na zajęcia z pierwszej pomocy, prowadzone przez studentów GUMed w ramach projektu „Ratowanie na spontanie”.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją ze Spotkania w Bibliotece.

2013 BIBLIOTEKA DLA KREATYWNYCH

Wszyscy, którzy zaszczycili nas swoją obecnością na 5. Wieczorze w Bibliotece mieli okazję uczestniczyć w następujących wydarzeniach:

 • Awanturnicy, kucharze, szachiści i inni bibliotekarze – wystawa,

 • Z pasji do ludzi – spotkanie z Elizą Taworską, członkiem fundacji Global Language, poświęcone wyprawom wolontariackim do Indii,

 • Kolorowo-pomysłowo na talerzu,

 • Graffiti na żywo – nowe oblicze Biblioteki,

 • Koncert Chóru Akademii Marynarki Wojennej pod kierunkiem Małgorzaty Rolak.

Dziękujemy tym, którzy przybyli na to niecodzienne spotkanie i zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z imprezy:

 

 

 

2012 BIBLIOTEKA CIĄGLE W GRZE!

Na tych wszystkich, którzy w minione piątkowe popołudnie odwiedzili naszą Bibliotekę czekało wiele niespodzianek. Daniel Kasprowicz, student III roku Wydziału Nauk o Zdrowiu, kierunku dietetyka, barwnie i z humorem opowiadał o swojej egzotycznej wolontariackiej wyprawie na daleki Madagaskar, ilustrując obficie relację ciekawymi zdjęciami.

Amatorzy emocji oraz szlachetnej rywalizacji, w Bibliotecznym salonie gier, przy zielonych stolikach, mierzyli się z przeciwnikami w walce o nagrody. Wszyscy chętni mogli rozegrać, z naszym kolegą Witkiem Parwiczem – Czarnym Koniem Informacji Naukowej – partię szachów na czas. W salonie toczyła się również gra w Nie daj się zaskoczyć, z udziałem bibliotekarzy oraz pani prof. Małgorzaty Sznitowskiej i pana prof. Jacka Bigdy, a nasza biblioteczna krupierka Kamila Mamorska rozdawała karty do Black Jack’a.
Hol katalogowy rozbrzmiewał śmiechem i rozmowami.

Dla naszych gości przygotowaliśmy także kulinarną niespodziankę w postaci kwitnących przekąsek i kwietnych napojów. Były galaretki i ciasteczka przybrane stokrotkami, kwiatami bzu, floksów i bratków, a także serowe koreczki z dodatkiem brokułów i kalafiora – wszak to też są kwiaty.

Zwieńczeniem wieczoru był jazzowo-bluesowy koncert Joanny Knitter i jej przyjaciół, który pomimo krótkiego deszczu odbył się na świeżym powietrzu, przed wejściem do Biblioteki. Słuchaniu muzyki momentami towarzyszyła ogromna tęcza, wzbudzając zachwyt audytorium.

Tak bawiliśmy się na IV Wieczorze w Bibliotece!

 

2011 BIBLIOTEKA ZAWSZE PO DRODZE, NIE MIJAM – WCHODZĘ

Trzynastego wszystko zdarzyć się może, trzynastego świat w różowym kolorze...
czyli III Wieczór w Bibliotece!

Tydzień Bibliotek 2011 świętowaliśmy "Wieczorem w Bibliotece", imprezą zorganizowaną już po raz trzeci, tym razem w piątek, 13 maja 2011 r.
Mając w pamięci piosenkę Kasi Sobczyk, bibliotekarze próbowali odczarować budzącą u niektórych szczere przerażenie datę „piątek trzynastego”. Chyba warto było tego dnia zmierzyć się z przesądami i nie ulegając stereotypom, spojrzeć na świat przez różowe okulary!

Zapraszamy do zapoznania się z relacją oraz materiałem wideo z wykładu pana Mariana Chomickiego "Tajemnice Anielskiego Zaułka" zamieszczoną na stronach serwisu iBedeker lub na YouTube oraz z relacją z imprezy na stronie WWW Uczelni.
 
Wszystkim zaintersowanym udostępniamy także wizualizację projektu modernizacji naszej siedziby:

rzut parteru, rzut III piętra,
elewacja pd-wschelewacja pn-wsch, elewacja pn-zach

 

2010 BIBLIOTEKA – SŁOWA, DŹWIĘKI, OBRAZY

W niedzielę 9 maja 2010 r. pracownicy i studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz sympatycy Biblioteki spotkali się na drugim "Wieczorze w Bibliotece", zorganizowanym z okazji obchodów Tygodnia Bibliotek 2010.

Tegoroczna edycja święta bibliotekarzy odbywała się pod hasłem „Biblioteka – słowa, dźwięki, obrazy” i takie też było nasze spotkanie: sztuka zamknięta w obrazach, wyjątkowe przeżycia zamknięte w słowach i fotografiach, muzyka radująca serca i dusze!

W programie wieczoru:
19:00 powitanie uczestników
19:05 Po drugiej stronie duszy mojej. Spotkanie z twórczością Sylwii Scisłowskiej – wernisaż
19:20 Wysokogórska praktyka lekarska w miejscu wezwania. Opowieść dra Roberta Szymczaka, lekarza-alpinisty, o jego wyprawach w góry
20:00 Bibliotekarz też czytelnik. Otwarcie wystawy
20:20 Formacja. Szanty dla przyjaciół Biblioteki – koncert

Zapraszamy też do zapoznania się ze zdjęciami z imprezy na stronie GUMed!

 

2009 BIBLIOTEKA TO PLUS

Wieczór w Bibliotece – impreza otwarta dla wszystkich sympatyków i miłośników Biblioteki – a w jego ramach:

 • koncert Chóru AMG,

 • otwarcie wystawy Homo legens – człowiek czytający,

 • zwiedzanie wystawy Homo legens, prezentacja starodruków ze zbiorów Biblioteki Głównej oraz wycieczka po Bibliotece,

 • recital Zielony księżyc – Grzegorz Marchowski śpiewa poezję Grażyny Orlińskiej,

 • prezentacja nowej witryny internetowej Biblioteki,

 • O ważkach, diabłach i innych postaciach z tryptyku Hansa Memlinga „Sąd ostateczny”, czyli wszystko, czego nie dowiesz się na wykładach z anatomii - plenerowa prezentacja dr Jerzego Jankau

 • Biblioteka i bibliotekarze na wesoło – podcasty z YouTube i MySpace

Zachęcamy do zapoznania się z relacją z imprezy na stronie GUMed.

2008 BIBLIOTEKA MIEJSCEM SPOTKAŃ

W ramach Tygodnia Bibliotek, obchodzonego w 2008 w dniach 5 -11 maja pod hasłem Biblioteka miejscem spotkań, zorganizowaliśmy dla naszych użytkowników i sympatyków:

 

2007 BIBLIOTEKA MOJEGO WIEKU

Biblioteka Główna, włączając się w obchody Tygodnia Bibliotek 7-13 maja 2007, zorganizowała:

 

2006 NIE WIESZ? ZAPYTAJ W BIBLIOTECE!

 

2005 BIBLIOTEKA OTWARTA DLA CIEBIE

 

2004 BIBLIOTEKI W EUROPIE BYŁY ZAWSZE

W dniach 11-12 maja br. Biblioteka, włączając się w obchody TYGODNIA BIBLIOTEK 2004, umożliwiła wszystkim zainteresowanym zwiedzanie Biblioteki oraz obejrzenie 3 ekspozycji, zorganizowanych z okazji tego ogólnopolskiego święta bibliotek i bibliotekarzy. Jedną z wystaw była prezentacja najnowszych zagranicznych wydawnictw medycznych, zorganizowana wspólnie z International Publishing Service Sp. z o.o. Zwiedzający mieli możliwość zakupu wybranych pozycji.

Kolejne dwie wystawy to:

 

Zasady przetwarzania danych osobowych w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym

Wobec wejścia w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy (EU) 2016/679 z dnia 17 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych Biblioteka Główna informuje, że:

1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gdański Uniwersytet Medyczny z siedzibą w Gdańsku 80-210, przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 3a,

2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - Magdalena Dłużewska (iod@gumed.edu.pl),

3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w systemie biblioteczno-informacyjnym Trójmiejskiego Zespołu Bibliotecznego (Akademia Muzyczna w Gdańsku, Akademia Morska w Gdyni, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności) w celu umożliwienia korzystania z zasobów bibliotecznych na podstawie art. 6 ust.1 lit. A ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.,

4. Pani/Pana dane osobowe nie będą ujawniane innym podmiotom, za wyjątkiem podmiotów upoważnionych na podstawie przepisów prawa, firmom windykacyjnym, firmom wspierającym obsługę informatyczną,

5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnikami prawa,

6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie,

7. Posiada Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych osobowych, gdy uzasadnione jest, że Pani/Pana dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016.,

8. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi.