2021-06-02
WIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK
Rok: 2020, 2019, 2018, 2017, 2016
2020
Biblioteka Główna GUMed już po raz piąty włączyła się do ogólnopolskiej akcji społecznej – Wielkiej Zbiórki Książek, która w tym roku trwała od 8 września do 11 października. Celem akcji jest stworzenie bibliotek w szpitalach, domach dziecka oraz hospicjach.
Dzięki hojnym darczyńcom w tym roku udało nam się zebrać rekordową ilość książek - 1152 pozycje w idealnym stanie, wydane po 2000 roku, które z radością przekazaliśmy Fundacji Zaczytani.org.
|
Dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy mimo trwającej pandemii, okazali wielkie serce i przyczynili się do stworzenia kolejnych bibliotek dla małych oraz dużych pacjentów!
Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji w przyszłym roku.
2019
W ramach Tygodnia Bibliotek 2019, Biblioteka Główna GUMed, już po raz czwarty, włączyła się do ogólnopolskiej akcji społecznej – Wielkiej Zbiórki Książek, której celem jest stworzenie bibliotek w szpitalach, domach dziecka oraz hospicjach.
W tym roku zbieraliśmy książki zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dla dorosłych, nowe lub używane, w idealnym stanie, wydane po 2000 roku.
Zebraliśmy 912 książek, z czego 547 w bardzo dobrym stanie, które zostały przekazane organizatorom akcji - Fundacji Zaczytani.org.
Pozostałe książki (365 egzemplarzy zniszczonych lub starszych wydań) rozdamy w ramach akcji bookcrossingu podczas Pikniku na Zdrowie.
|
Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy podarowali książki dla małych i dużych pacjentów!
Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji w przyszłym roku.
2018
Biblioteka Główna GUMed, już po raz trzeci, włączyła się do ogólnopolskiej akcji społecznej – Wielkiej Zbiórki Książek. Celem kampanii jest tworzenie biblioteczek w szpitalach.
W 2018 r. roku zbieraliśmy książki dla małych i dużych pacjentów, nowe lub używane, w idealnym stanie, wydane po 2000 roku.
Zebraliśmy 644 książki, z czego 491 w bardzo dobrym stanie, które zostały przekazane do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, m. in do:
-
Kliniki Onkologii i Radiologii,
-
Kliniki Psychiatrii Dorosłych (oddział dla kobiet i oddział dla mężczyzn),
-
Kliniki Neurologii Dorosłych,
-
Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Chorób Tkanki Łącznej i Geriatrii,
-
Kliniki Chorób Nerek i Nadciśnienia Dzieci i Młodzieży.
Pozostałe książki (153 egzemplarze zniszczonych lub starszych wydań) rozdajemy w Bibliotece w ramach akcji bookcrossingu.
Zapraszamy do zapoznania się z fotogalerią:
Organizatorem kampanii jest Fundacja Zaczytani.org. Patronat nad akcją objęli m. in.: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Zdrowia, Minister Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka, Minister Praw Pacjenta oraz Prezydenci zaczytanych miast.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom i zachęcamy do wzięcia udziału w akcji w przyszłym roku!
2017
Także z okazji Tygodnia Bibliotek, już po raz drugi, uczestniczyliśmy w 2017 r. w Wielkiej Zbiórce Książek, organizowanej przez Fundację Zaczytani.org.
Podobnie, jak w zeszłym roku odwiedziliśmy też małych pacjentów z naszego szpitala. 25 oraz 27 kwietnia 2017 r. wraz z nimi wyruszyliśmy na kaszubski szlak, w świat legend i baśni związanych z tym regionem.
Podsumowanie akcji
Tym razem uzbieraliśmy 330 książek (w większości dla dorosłych czytelników) nowych lub używanych, w idealnym stanie, wydanych po 2000 roku. Wśród darów były też książki dla dzieci, gry i puzzle, które trafiły do Klinik pediatrycznych naszej Uczelni.
Pozostałe dary pozwoliły wzbogacić biblioteczki w następujących klinikach UCK:
-
Klinika Psychiatrii Dorosłych (oddział dla kobiet i oddział dla mężczyzn)
-
Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych, Chorób Tkanki Łącznej i Geriatrii
-
Klinika Neurologii Dorosłych
-
Oddział Ginekologii Onkologicznej i Radioterapii
-
Oddział Onkologii Klinicznej i Radioterapii
-
Katedra i Klinika Hematologii i Transplantologii / Oddział Hematologii i Transplantologii
-
Klinika Położnictwa
Szczególne podziękowania kierujemy do sióstr oddziałowych wyżej wymienionych klinik, ponieważ dotychczas, bez wsparcia społecznych zbiorek, samodzielnie i z własnej inicjatywy tworzyły mikroksięgozbiory na swoich oddziałach!
Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć:
2016
W 2016 roku, po raz pierwszy, Biblioteka Główna GUMed włączyła się do ogólnopolskiej akcji społecznej – Wielkiej Zbiórki Książek, organizowanej przez Fundację Zaczytani.org, której celem było stworzenie Bibliotek Małego Pacjenta w szpitalach, domach dziecka i hospicjach. W związku z tym do 21 maja 2016 roku zbieraliśmy niezniszczone książki dla dzieci i młodzieży, które następnie przekazaliśmy klinikom pediatrycznym naszej Uczelni. 11 maja 2016 r. odwiedziliśmy też małych pacjentów, przebywających na różnych oddziałach pediatrycznych naszego szpitala, w ramach akcji "Bibliotekarze czytają dzieciom". Zabierając dzieci w podróż do świata bajek, chcieliśmy, aby choć na chwilę zapomniały o bólu i troskach, jakie towarzyszą im na co dzień. Goszczącej nas klinice przekazaliśmy pierwszą paczkę z zebranymi książkami. Dzięki współpracy ze sponsorami (GUMed, ABE-IPS, PWN IBUK Libra, Kulczyk Foundation) obdarowaliśmy również upominkami wszystkich uczestników spotkania. |
Podsumowanie akcji
Zebraliśmy 1061 książek. 734 w idealnym stanie lub nowe (25 kartonów) - trafiły do 7 klinik pediatrycznych GUMed:
-
Katedra i Klinika Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii
-
Katedra i Klinika Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci
-
Katedra i Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii
-
Katedra i Klinika Pediatrii, Nefrologii i Nadciśnienia
-
Katedra i Klinika Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży
-
Katedra i Klinika Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca
-
Klinika Neurologii Rozwojowej.
oraz do Szpitala Dziecięcego "Polanki" im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku Sp. z o.o.
337 przykurzonych, zniszczonych lub dla dorosłych (14 kartonów) trafiło do uczestników innej akcji, w której uczestniczy nasza Biblioteka - na Piknik na Zdrowie. Zostały rozdane na zasadzie bookcrossingu.
Dotarły do naszej Biblioteki (jako najbliższego punktu zbiórki) także 52 książki zebrane przez dzieci z Przedszkola nr 26 w Gdyni (koordynator Jagoda Darowny).
Serdecznie dziękujemy także wszystkim, którzy już podarowali książki dla małych pacjentów i prosimy o więcej! Wszak nie ma nic cenniejszego niż uśmiech dziecka...
Zapraszamy do zapoznania sie z fotorelacją: