katalog online
biblioteka online

Biblioteka informuje

2017-03-16 Promocja podręcznika "Ortopedia i traumatologia"

Niemal 60 lat od wydania pierwszego polskiego podręcznika do ortopedii (Zarys ortopedii ogólnej, pod red. prof. Zygmunta Ambrosa) ukazała się najnowsza książka do nauczania tego przedmiotu pt.: Ortopedia i traumatologia pod. red. Andrzeja Nowakowskiego i Tomasza Mazurka.

W Bibliotece Głównej GUMed 15 marca 2017 r. odbyło się spotkanie promujące ten podręcznik, podczas którego można było zapoznać się z krótką prezentacją prof. Tomasza Mazurka, kierownika Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu GUMed - jednego z redaktorów naukowych tejże publikacji.

Chociaż podtytuł publikacji wskazuje jako odbiorców studentów medycyny, to jest ona kierowana także do rezydentów, lekarzy rodzinnych i innych specjalistów zainteresowanych problemami narządu ruchu.

Podręcznik składa się z wersji papierowej i elektronicznej, która umożliwia korzystanie z dodatkowych materiałów, takich jak:

 • słownik terminologiczny,
 • fotografie,
 • filmy,
 • około 300 pytań testowych.

Na marginesie książki zaznaczono symbolem ->www odniesienia do materiałów tematycznych zamieszczonych na stronie internetowej podręcznika www.ortopediaitraumatologia.pl.

 

Poszczególne zagadnienia napisane zostały przystępnie przez uznane autorytety w ortopedii i traumatologii narządu ruchu o wieloletnim doświadczeniu klinicznym. Każdy rozdział kończy się streszczeniem najważniejszych informacji, które student medycyny powinien bezwzględnie zapamiętać.

Podręcznik powstał z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego w ramach ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego. Współtworzony jest przez lekarzy specjalistów ośrodków klinicznych z: Białegostoku, Gdańska, Krakowa, Lublina, Łodzi, Otwocka, Piekar Śląskich, Poznania,  Rzeszowa,  Szczecina,  Warszawy  i  Wrocławia.

Wyjątkowość projektu polega na jego ogólnokrajowym wymiarze, nowoczesnym ujęciu problematyki oraz wykorzystaniu technik multimedialnych. Użytkownik ma szeroki dostęp do najnowszych informacji krajowych i zagranicznych z zakresu ortopedii i traumatologii, interesujących filmów, materiałów szkoleniowych oraz specjalistycznych publikacji tematycznych.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją ze spotkania:

 

 


2017-03-06 Szkolenia online z zasobów WoS w marcu

W imieniu firmy Clarivate Analytics (nowego właściciela zasobów Thomson Reuters) zapraszamy na kolejne comiesięczne bezpłatne internetowe szkolenia (prowadzone w języku polskim) z korzystania z zasobów Web of Science.

Tym razem oferta obejmuje następujące zagadnienia:

 • Jak wygląda proces selekcji źródeł do bazy Web of Science Core Collection?
 • Dlaczego indeksowana jest tylko pewna grupa czasopism?
 • Jakie kryteria muszą spełniać materiały w bazie?
 • zobacz szczegóły dotyczące terminów i rejestracji

Po rejestracji otrzymacie Państwo email-zaproszenie z linkiem do spotkania wraz z instrukcjami. Serdecznie zapraszamy!


2017-03-03 Zasoby American Society for Microbiology - test

Zachęcamy do korzystania z dostępu testowego (w sieci uczelnianej oraz przez serwer proxy) do zasobów American Society for Microbiology, w skład których wchodzą:

 • czasopisma elektroniczne /dostęp do 14 kwietnia br./ , m.in: 
  • Antimicrobial Agents and Chemotherapy®

  • Applied and Environmental Microbiology®

  • Clinical Microbiology Reviews®

  • Clinical and Vaccine Immunology®

  • Molecular and Cellular Biology®


2017-02-23 Ankieta: badanie satysfakcji użytkowników

Biblioteka Główna GUMed uczestniczy w prowadzonym, w ramach projektu Analiza Funkcjonowania Bibliotek Naukowych w Polsce, ogólnopolskim projekcie badania satysfakcji użytkowników bibliotek szkół wyższych.

Jego celem jest poznanie Państwa opinii na temat jakości świadczonych przez nas usług.

Uzyskane w ten sposób wyniki pomogą lepiej dostosować funkcjonowanie Biblioteki do wskazanych potrzeb.

Badania ankietowe są anonimowe i potrwają do 30  kwietnia br. Czas potrzebny na wypełnienie kwestionariusza to kilka minut.

Będziemy wdzięczni, za przyłączenie się do badań i wypełnienie ankiety.

Serdecznie dziękujemy!


2017-02-21 Studencie! Piszesz pracę licencjacką lub magisterską?

Jeśli piszecie lub będziecie pisać pracę licencjacką/magisterską, to zachęcamy do korzystania z oferty szkoleniowej i konsultacyjnej Oddziału Informacji Naukowej i Promocji Biblioteki Głównej GUMed.

Szkolenia/konsultacje dotyczą m.in. zagadnień:

 • jak i gdzie szukać materiałów do pracy magisterskiej/licencjackiej (Google to nie wszystko!),
 • jak znaleźć pełne teksty artykułów - nie tylko w bazach prenumerowanych przez Bibliotekę,
 • jak ułatwić sobie zbieranie materiałów do pracy i automatyczne tworzyć przypisy oraz spis literatury (bibliografię) w Wordzie, korzystając z programu Mendeley.

Prowadzimy szkolenia/konsultacje indywidualne i grupowe.

Zgłoszenia przyjmujemy pod nr tel. 58 349-10-45
lub drogą e-mailową: biblinf@gumed.edu.pl
Biblioteka Główna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego . ul. Dębinki 1 . 80-211 Gdańsk . tel.: +48 58 349 10 40 . fax + 48 58 349 11 42


email: biblsekr@gumed.edu.pl . Aktualizacja: 2017-03-21 mgr M. Omilian-Mucharska . Biblioteka Główna © 2009 - 2017 . omilian&blukis

Polityka wykorzystywania plików "cookies" w systemach internetowych GUMed