katalog online
biblioteka online

Biblioteka informuje

2018-05-23 RODO - przetwarzanie danych osobowych w BG

Wobec wejścia w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy (EU) 2016/679 z dnia 17 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych Biblioteka Główna informuje, że:

 1. administratorem danych osobowych użytkowników Biblioteki jest Gdański Uniwersytet Medyczny z siedzibą w Gdańsku 80-210,  przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 3a,

 2. inspektorem Ochrony Danych w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym jest Paweł Małecki (iod@gumed.edu.pl),

 3. dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów bibliotecznych na podstawie art. 6 ust.1 lit. B ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.,

 4. dane osobowe nie będą ujawniane innym podmiotom, za wyjątkiem podmiotów upoważnionych na podstawie przepisów prawa, firm windykacyjnych, firm wspierających obsługę informatyczną,

 5. dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnikami prawa,

 6. każdy użytkownik Biblioteki posiada prawo dostępu do treści swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie,

 7. użytkownik posiada prawo wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych osobowych, gdy uzasadnione jest, że jego dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016.,

 8. podanie danych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji przez Bibliotekę usługi.


2018-05-22 Szkolenia online z zasobów WoS dla naukowców

W imieniu firmy Clarivate Analytics (nowego właściciela zasobów Thomson Reuters) zapraszamy na kolejne bezpłatne internetowe webinaria (prowadzone w języku polskim) z korzystania z zasobów Web of Science.

We wrześniu reprezentanci Clarivate Analytics oferują następujące szkolenia:

  Jak stosować InCites by określić dominujące obszary badawcze, efektywne współprace, wiodące instytucje i istotne tytuły źródeł?
  28 maja 2018 / poniedziałek, godz.10:00, zarejestruj się >>>
  1 czerwca 2018 /  piątek,godz. 10:00, zarejestruj się >>>

Jak stworzyć własny zestaw danych w WoS do analizy i porównań w InCites?
30 maja 2018 / środa, godz. 14:00, zarejestruj się >>>
6 czerwca 2018 / środa, godz. 10:00, zarejestruj się >>>

Jak odnaleźć właściwych recenzentów w PUBLONS?
4 czerwca 2018 / poniedziałek, godz. 10:00, zarejestruj się >>>
8 czerwca 2018 / piątek, godz. 10:00, zarejestruj się >>>

Jak wykorzystać dostęp do darmowych i legalnych ponad 10 milionów dokumentów na Web of Scence?
4 czerwca 2018 / poniedziałek, godz. 12:00, zarejestruj się >>>
7 czerwca 2018 / czwartek, godz. 10:00, zarejestruj się >>>

Można także skorzystać z kalendarza szkoleń i zarejestrować się na wybrana sesję.

Po rejestracji otrzymacie Państwo email-zaproszenie z linkiem do spotkania wraz z instrukcjami. Liczba uczestników jednej sesji ograniczona!

Serdecznie zapraszamy!


2018-05-21 Wielka Zbiórka Książek - podsumowanie akcji

Biblioteka Główna GUMed, już po raz trzeci,  włączyła się do ogólnopolskiej akcji społecznej - Wielkiej Zbiórki Książek. Celem kampanii jest stworzenie bibliotek  w szpitalach.
W tym roku zbieraliśmy książki dla małych i dużych pacjentów, nowe lub używane, w idealnym stanie, wydane po 2000 roku.

Wyniki zbiórki

Zebraliśmy 590 książek, z czego 443 w bardzo dobrym stanie, które zostaną przekazane do klinik Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Pozostałe książki (147 egzemplarzy starszych wydań) rozdamy w ramach akcji bookcrossingu.

Organizatorem kampanii jest Fundacja Zaczytani.org. Patronat nad akcją objęli m. in.: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Zdrowia, Minister Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka, Minister Praw Pacjenta oraz Prezydenci zaczytanych miast.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom i zachęcamy do wzięcia udziału w akcji w przyszłym roku!


2018-05-16 Czytelnia Informacji Naukowej czasowo niedostępna

Uprzejmie informujemy, że w dniach 21-25.05.2018 r. Czytelnia Informacji Naukowej będzie czasowo niedostępna z uwagi na odbywające się w Bibliotece szkolenia:

21.05.2018 Poniedziałek 10:00-12:15
22.05.2018 Wtorek 08:00-12:30
 23.05.2018 Środa 12:15-15:00
24.05.2018 Czwartek 08:00-10:45
25.05.2018 Piątek 15:45-19:45

 Za utrudnienia przepraszamy.


2018-05-15 Baza PsyARTICLES - dostęp testowy do 13.06.2018 r.

Firma EBSCO i Biblioteka Główna GUMed zapraszają do korzystania z dostępu próbnego do bazy PsycARTICLES, tworzonej przez American Psychological Association (APA).

Baza zawiera ponad 199,130 pełnych tekstów atykułów z ponad 110 czasopism publikowanych przez stowarzyszenie APA i należące do niego wydawnictwo Educational Publishing Foundation (EPF) oraz organizacje stowarzyszone, jak Canadian Psychological Association (CPA) i Hogrefe Publishing Group.
Większość czasopism to wiodące publikacje znajdujące się na listach rankingowych 10 najważniejszych czasopism w danej kategorii nauk społecznych.

W bazie dostępne są zarówno artykuły z czasopism, jak i recenzje książek oraz listy do reakcji, począwszy od roku 1894, przy czym prawie wszystkie czasopisma zawierają archiwa od pierwszego opublikowanego numeru.

Baza PsyARTICLES używa do indeksowania własnego tezaurusa terminów psychologicznych Thesaurus of Psychological Index Terms.

zob. pełną listę czasopism zawartych w bazie

 Dostęp będzie aktywny do 13.06.2018 r.


2018-05-14 Wystawa anglojęzycznych książek naukowych

Biblioteka Główna
Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
oraz ABE-IPS Sp. z o.o.

serdecznie zapraszają na wystawę i sprzedaż
anglojęzycznych książek naukowych.

Wystawa odbędzie się w holu wejściowym
Biblioteki Głównej GUMed
,
ul. Dębinki 1, Gdańsk


2018-05-12 WYNIKI KONKURSU na logo programu PolSenior 2

W dniach 28.04-11.05.2018 r. można było zapoznać się z 21 logotypami, przygotowanymi przez studentów prof. Tomasza Zdrojewskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku dla programu PolSenior 2, którego koordynatorem jest Zakład Prewencji i Dydaktyki GUMed.

Konkurs na najlepszy projekt loga dla programu PolSenior 2 zdecydowaną większością głosów wygrał Taner Gorkem, student
z Ankary
przebywający w gdańskiej ASP w ramach wymiany międzynarodowej.

Prace studentów i ich wystawa w Bibliotece są efektem  porozumienia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Akademii Sztuk Pięknych
w Gdańsku o współpracy w zakresie wzajemnej prezentacji osiągnięć studentów obu uczelni oraz edukacji artystycznej i prozdrowotnej.


2018-05-11 Spotkanie w Bibliotece - relacja, zdjęcia

Rokrocznie w maju Biblioteka Główna GUMed włącza się w ogólnopolskie obchody Tygodnia Bibliotek, organizując różne wydarzenia w ramach Spotkań w Bibliotece.

Hasło promujące tegoroczny Tydzień Bibliotek brzmi "(Do)Wolność czytania” i można je interpretować jako wolność wyboru zarówno tego, co i kiedy czytamy, ale także czy będzie to tekst w tradycyjnej formie drukowanej, elektronicznej czy też wysłuchamy audiobooka. Nawiązuje ono także do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W okresie zaborów słowo pisane było bardzo ważnym elementem, który przyczynił się do zachowania tożsamości, historii, tradycji i kultury naszego narodu.

Z tej okazji zorganizowaliśmy 10 maja 2018 r. 9. Spotkanie w Bibliotece. 

1. Rozpoczeliśmy od uroczystości otwarcia wystawy „Uleczyć z niewoli – sylwetki wybranych postaci walczących o niepodległość, związanych z historią naszej Uczelni”. Jej bohaterami są profesorowie: Stanisław Hiller, Włodzimierz Mozołowski, Tadeusz Pawlas oraz doktor Józef Tymiński i ich fascynujące, często mało znane życiorysy ukazane w dokumentach, wspomnieniach z czasów ich walki o Polskę i budowania Polski niepodległej. Organizatorami wystawy są Archiwum, Muzeum oraz Biblioteka GUMed.

2. Mogliśmy także także wysłuchać refleksji filozofa dra Andrzeja C. Leszczyńskiego o tym, co współcześnie znaczy „Być Polakiem, być Europejczykiem” i wziąć udział w otwartej dyskusji na ten temat.

3. Po raz pierwszy przed publicznością wystąpiła także nowopowstała Orkiestra GUMed!

4. Mocnym akcentem, kończącym spotkanie, był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru GUMed pod dyr. Jerzego Szarafińskiego.

Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i zapraszamy do zapoznania się z fotogalerią:


2018-05-08 8-15 maja 2018 – Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

   

8 maja – Dzień Bibliotekarza – rozpoczyna  XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek!

W tym roku hasło przewodnie obchodów brzmi "(Do)Wolność czytania". Odnosi się nie tylko do szerokiej oferty gatunków, stylów literackich i nośników treści (elektronicznych i tradycyjnych), ale także do setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Z tej okazji przygotowaliśmy dla wszystkich naszych sympatyków wyjątkowe Spotkanie w Bibliotece.

Zapewniamy, że takich atrakcji jeszcze nie było!
Zapraszamy Was w czwartek 10 maja na godz. 16:00 na wystawę, wykład i koncert.

>> szczegółowy program spotkania

Wszystkich, którzy nas odwiedzą tego dnia namawiamy do włączenia się do akcji społecznej – Wielkiej Zbiórki Książek, współorganizowanej z Fundacją Zaczytani.org, której celem jest stworzenie Bibliotek Małego Pacjenta w szpitalach, domach dziecka i hospicjach.

W związku z tym w dniach od 20 kwietnia do 19 maja bieżącego roku zbieramy niezniszczone książki dla dorosłych, dzieci i młodzieży, aby przekazać je do biblioteczek w klinikach Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.


2018-05-04 FAŁSZYWE MAILE z Biblioteki!

UWAGA na FAŁSZYWE MAILE
których nadawcą jest Biblioteka Główna GUMed, DOTYCZĄCE WYGAŚNIĘCIA KONTA BIBLIOTECZNEGO

OSTRZEGAMY przed mailem o treści:

"Drogi Użytkowniku,

Twój dostęp do Twojego konta bibliotecznego wygasa wkrótce
z powodu braku aktywności.

Aby nadal mieć dostęp do usług bibliotecznych, musisz ponownie aktywować swoje konto.
W tym celu kliknij poniższy adres internetowy lub skopiuj i wklej go do przeglądarki internetowej.
Pomyślne zalogowanie aktywuje twoje konto i zostaniesz przekierowany do twojego profilu biblioteki.

http://biblioteka.gumed.edu.pl/login/ [1]

Jeśli nie możesz się zalogować, skontaktuj się z..."

Prosimy:
NIE ODPOWIADAĆ na taki mail
i NIE KLIKAĆ W ŻADEN LINK ani podany w treści maila ADRES INTERNETOWY.
 

Biblioteka Główna GUMed NIE ROZSYŁA TEGO TYPU MAILI
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, niezwłoczne prosimy o kontakt


2018-04-03 Springer Open Choice przedłużony na rok 2018!

Przypominamy, że w ramach narodowego programu publikacji naukowych Springer Open Choice/Open Access w Polsce, finansowanego przez MNiSW, wszyscy pracownicy i studenci afiliowani przy polskich instytucjach akademickich, edukacyjnych i naukowych otrzymują możliwość bezpłatnego publikowania artykułów naukowych w czasopismach wydawnictwa Springer na zasadzie Open Access.

Jednocześnie informujemy, że umowa pomiędzy ICM i wydawcą została przedłużona na rok 2018!

Zachęcamy też do zapoznania się z wymogami i instrukcją korzystania z Springer Open Choice oraz ideą Open Access.
Biblioteka Główna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego . ul. Dębinki 1 . 80-211 Gdańsk . tel.: +48 58 349 10 40 . fax + 48 58 349 11 42


email: biblsekr@gumed.edu.pl . Aktualizacja: 2018-05-22 mgr M. Omilian-Mucharska . Biblioteka Główna © 2009 - 2017 . omilian&blukis

Polityka wykorzystywania plików "cookies" w systemach internetowych GUMed