2019-10-31

Z przyjemnością informujemy, że Gdański Uniwersytet Medyczny (GUMed) został wybrany do elitarnego grona 10 najlepszych polskich uczelni wyróżnionych w pestiżowym konkursie programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Inicjacjatywa doskonałości - uczelnia badawcza".

Wyniki pierwsze edycji programu ogłosił 30 października 2019 roku w Warszawie wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin. W uroczystości wzięła udział reprezentacja Uczelni, w skład której weszli: prof. Tomasz Bączek - prorektor ds. nauki, prof. Edyta Szurowska - prorektor ds. klinicznych, prof. Ryszard Smoleński - kierownik Katedry i Zakładu Biochemii oraz mgr Katarzyna Grzejszczak - zastępca kanclerza ds. strategii i rozwoju.

Uzyskanie statusu uczelni badawczej jest potwierdzeniem wiodącej pozycji GUMed w obszarze prac naukowo-badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych, jak również stanowi impuls do konkurowania z czołowymi ośrodkami w Europie i na świecie.

Zgodnie z założeniami projektu, Gdański Uniwersytet Medyczny zamierza zintensyfikować działalność naukową w trzech priorytetowych obszarach badawczych, do których należą: onkologia, kardiologia i medycyna sercowo-naczyniowa oraz biochemia, genetyka i biologia molekularna. Dziedziny te wybrano w drodze dogłębnej analizy potencjału naukowo-badawczego GUMed, przygotowanej przez zewnętrznych ekspertów.

Szansą na pomyślną realizację powyższych zadań jest powołanie w strukturach Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego m.in. Pierwszej Szkoły Doktorskiej z nowym programem kształcenia, zakładającym rekrutację również kandydatów z zagranicy. Służy to podniesieniu jakości i umiędzynarodowieniu oferty dydaktycznej oraz wpływa na znaczący wzrost udziału partnerów zagranicznych w nauczaniu najzdolniejszych studentów i doktorantów GUMed.

Powyższe działania wpisują się też w Strategię rozwoju GUMed na lata 2019-2025, która zakłada dążenie do ugruntowania pozycji w nauce światowej przez: wzrost liczby znaczących publikacji, dalsze poszerzanie umiędzynarodowienia współpracy badawczej, pozyskiwanie większej liczby grantów z partnerami zagranicznymi oraz wzmocnienie skuteczności procesu komercjalizacji wyników badań.

Jak podkreśla prof. Bączek, istotna jest przy tym także bliska współpraca z kluczowymi uczelniami Pomorza - Politeczniką Gdańską i Uniwersytetem Gdąńskim, która ułatwi działalność badawczą i pozwoli na stworzenie nowych mechanizmów rozwojowych i wdrożeniowych w kluczowych dla naszej Uczelni obszarach. Przyczyni się to do zwiększenia naszych szans w konkurencji o miejsca w rankingach światowych na poziomach porównywalnych chociażby z pozycjami osiąganymi przez - uznanych przez nas jako uczelnie wzorcowe na arenie międzynarodowej w obszarze medycyny klinicznej - partnerami zagranicznymi GUMed z Glasgow, Utrecht czy Uppsali, czego sobie i innym Uczelniom życzymy.