2021-06-02

Antoni Kępiński. Psychiatria - sztuka badania i porządek wyobraźni

Autorki wystawy: K. Błaszkowska, M. Omilian-Mucharska

 

40 lat temu na Cmentarzu Salwatorskim pod Kopcem Kościuszki tłumy Krakowian pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiego Karola Wojtyły żegnały lekarza i humanistę Antoniego Kępińskiego.

Kim był ten człowiek, skoro w ostatniej drodze towarzyszyły mu tak nieprzebrane rzesze? Skromny, łagodny, uśmiechnięty, prawdziwy Samarytanin naszych czasów; przyjaciel Wojtyły, Ingardena, Tischnera, Sztaudyngera. Wyznawany przez niego system wartości doprowadził go do stworzenia psychiatrii aksjologicznej.

Jako psychiatra unikał postawy "naukowej obiektywności", przestrzegał przed popełnianiem błędu "maski" i błędu "moralnej oceny".

Wystawa w Bibliotece Głównej przybliża postać Antoniego Kępińskiego oraz związanych z nim wybitnych osobowości Krakowa.

 

Śledztwo będzie dla nas rozrywką - wystawa książek detektywistycznych

Autorki wystawy: K. Błaszkowska, M. Omilian-Mucharska

 

Kto zabił?
Czy mordercą jest miła pani z pieskiem, czy sąsiad z drugiego piętra?

Czytelnik zdaje sobie sprawę z tego, że coś jest przed nim skrywane, ale mimo to stara się rozwikłać zagadkę zbrodni. Z pomocą przychodzą na szczęście znakomici detektywni. Wystawa prezentowała tych najbardziej znanych, ale także zapomnianych już dziś powieściowych detektywów, ich sylwetki prezentuje poniższa galeria).

Zapraszamy po dobry kryminał ze zbiorów Biblioteki Głównej!

 

Biblioteczny salon gier

Autorzy wystawy: P. Krajewski, M. Florianowicz, M. Omilian-Mucharska

Potrzeba rywalizacji towarzyszy człowiekowi od najmłodszych lat. Gry dostarczają dzieciom nie tylko wielu emocji, ale pozwalają też dowiedzieć się czegoś o otaczającym ich świecie, o sobie samym i o innych ludziach. Dzięki nim najmłodsi mogą ćwiczyć pamięć, poznawać fascynujący świat a przy okazji świetnie się bawić.

Niektóre rzeczy wraz w wiekiem szlachetnieją i oceniane są coraz lepiej – chociażby wino, dzieła sztuki i niektóre gatunki sera. Oczywiście istnieje jeszcze coś takiego jak sentyment do przeszłości, który prowadzi nas do ponownego odkrywania dawnych książek, potraw czy gier różnorakiego autoramentu. I tu dochodzimy do sedna sprawy – czy gry planszowe się starzeją? Opierając się na przykładzie gier i szachów wypadałoby stwierdzić, że absolutnie nie, dzieje się wręcz odwrotnie.

 

Maria Skłodowska-Curie. Kobieta niezwykła

Organizatorzy wystawy: Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Muzeum UJ, we współpracy z Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
Kurator wystawy: Alicja Rafalska-Łasocha

Opracowała teorię promieniotwórczości, odkryła rad i polon. "Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć" – mawiała.
"Maria Skłodowska-Curie. Kobieta niezwykła" to tytuł wystawy, którą od 9 stycznia 2012 r. można było oglądać  w Bibliotece Głównej GUMed. Wystawa pokazała Marię Skłodowską-Curie jako kobietę odważną, konsekwentną, ale i niezwykle skromną. Ekspozycja prezentowała ogromne osiągnięcia naukowe noblistki i jej imponujący wkład w rozwój medycyny.
Otwarciu wystawy towarzyszyła prezentacja programu multimedialnego "Porozmawiaj z Marią" przygotowanego przez firmę Fido Intelligence.

 

Zasady przetwarzania danych osobowych w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym

Wobec wejścia w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy (EU) 2016/679 z dnia 17 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych Biblioteka Główna informuje, że:

1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gdański Uniwersytet Medyczny z siedzibą w Gdańsku 80-210, przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 3a,

2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - Magdalena Dłużewska (iod@gumed.edu.pl),

3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w systemie biblioteczno-informacyjnym Trójmiejskiego Zespołu Bibliotecznego (Akademia Muzyczna w Gdańsku, Akademia Morska w Gdyni, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności) w celu umożliwienia korzystania z zasobów bibliotecznych na podstawie art. 6 ust.1 lit. A ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.,

4. Pani/Pana dane osobowe nie będą ujawniane innym podmiotom, za wyjątkiem podmiotów upoważnionych na podstawie przepisów prawa, firmom windykacyjnym, firmom wspierającym obsługę informatyczną,

5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnikami prawa,

6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie,

7. Posiada Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych osobowych, gdy uzasadnione jest, że Pani/Pana dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016.,

8. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi.