2021-06-02
SPOTKANIA, WYKŁADY, PREZENTACJE
Głodni Madagaskaru
Spotkanie z Danielem Kasprowiczem / 23.11.2017 r.
Daniel Kasprowicz to 27-letni mieszkaniec Rybna z wojewódzwa warmińsko-mazurskiego, misjonarz świecki posługujący na Madagaskarze, absolwent dietetyki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, pielgrzym i podróżnik.
Na Czerwonej Wyspie przebywa (z przerwami) od 7 lat, podczas których opiekuje się zarówno chorymi na malarię, tyfus i trąd, jak również zajmuje się niedożywionymi dziećmi i pracą w afrykańskiej stołówce. Dużą część swojej posługi poświęca też dzieciom z domu dziecka w miejscowości Mampikony.
Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w spotkaniu z Danielem Kasprowiczem, które odbyło się 23 listopada br. w Bibliotece Głównej. Zgormadzonych gości powitała dyrektor Anna Grygorowicz oraz przedstawiciele władz Uczelni – prorektor ds. klinicznych dr hab. Tomasz Smiatacz i prof. Andrzej Basiński, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu.
Absolwent dietetyki GUMed opowiadał m.in. o codziennym życiu na Czerwonej Wyspie, o swoich przeżyciach, przyjaźniach i o tym, czego sam nauczył się od Malgaszy. Przybliżył słuchaczom specyfikę tamtejszej opieki medycznej, swojej pracy ośrodku zdrowia oraz opieki nad wychowankami Domu Dziecka w Mampikony.
Podczas spotkania odbyła się również charytatywna licytacja 10 zdjęć autorstwa Daniela Kasprowicza. Posiadaczami wyjątkowych fotografii zostali m.in. prof. Basiński, dyrektor Grygorowicz, dr Bartłomiej Siek i niezastąpiona podczas licytacyjnych bojów prof. Małgorzata Sznitowska. Chętni mogli również zakupić ostatnie egzemplarze książki “Kilasymandry. Jak Madagaskar nauczy mnie kochać”, którą Daniel Kasprowicz wydał w 2015 r. Ze sprzedaży książek, dobrowolnych ofiar i licytacji zdjęć udało się zebrać ponad 4 000 zł, które w całości zostaną przekazane na potrzeby pacjentów przychodni w Mampikony.
Podczas krótkiej rozmowy z Joanną Śliwińską, rzecznikiem prasowym GUMed, Daniel Kasprowicz m.in. zdradził, że pracuje również nad drugą książką. “Hazo mena. O marzeniach z Czerwonej Wyspy” zostanie najprawdopodobniej wydana w maju 2018 r.
Subtelności towarzyszące rozumieniu zdrowia psychicznego, czyli kiedy pojęcie normy nie ma zastosowania
Wykład dra hab. n. med. Wiesława Cubały / 12.02.2017 r.
W ramach XIV edycji Tygodnia Bibliotek, przebiegajacych w Bibliotece Głównej GUMed pod patronem prorektora ds. Studenckich dra hab. n. med. Tomasza Smiatacza oraz pod sparafrazowanym hasłem „Biblioteka dla psyche oczywiście”, 12 maja br. odbył się wykład dra hab. n. med. Wiesława Cubały pt. „Subtelności towarzyszące rozumieniu zdrowia psychicznego, czyli kiedy pojęcie normy nie ma zastosowania”.
W natłoku codziennych spraw, nadmiarze nieprzepracowywanych na bieżąco emocji także osoby wybitne zmagają się z różnymi problemami natury psychicznej. W zamian za uczucie satysfakcji, spełnienia, ale i silnego napięcia psychicznego, które nieodłącznie towarzyszy osobom uzdolnionym, zostaje im ofiarowane wyczerpanie emocjonalne, pustka i zagubienie. Osoby te nie potrafią sobie radzić w sytuacjach trudnych, chociaż na co dzień dokonują rzeczy niezwykłych, za które ich niejednokrotnie podziwiamy.
Licznie przybyli goście, przedstawiciele społeczności, nie tylko akademickiej, z wielką uwagą i zainteresowaniem wysłuchali prelekcji dra hab. n. med. Wiesława Cubały, który przypomniał nam jak ważne jest odpowiednie wsparcie, szczególnie od osób bliskich dla tych, którzy zmagają się z problemami natury psychicznej.
Podkreślił jednak, że nie wystarczy się wykazać zrozumieniem problemu. Zawsze trzeba próbować zachęcić daną osobę, aby udała się do psychologa lub psychiatry po fachową pomoc. Prelegent starał się rozwiać nasze liczne wątpliwości i chętnie odpowiadał na wszystkie pytania. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem jego wykładu.
Zapraszamy do zapoznania sie z fotorelacją: