katalog online
biblioteka online

Biblioteka informuje

2017-09-21 Informacje dla studentów I roku GUMed!

Informujemy, że: 

Elektroniczna legitymacja studencka GUMed
    pełni rolę aktywnej karty bibliotecznej -
    na jej podstawie można wypożyczać książki.

Zamawianie książek do wypożyczenia

Zamawianie książek w oparciu o katalog online Biblioteki będzie możliwe począwszy od dnia 29.09.2017 r. (piątek) godz. 18:00, kiedy to zostaną aktywowane elektroniczne konta czytelnicze studentów I roku.

Więcej o wypożyczaniu w zakładce Usługi/wypożyczanie oraz w obowiązkowym dla studentów I roku Szkoleniu bibliotecznym online.

Zajęcia obowiązkowe

Zajęcia obowiązkowe dla studentów I roku z przedmiotu Szkolenie biblioteczne online odbywają się w roku akademickim 2017/2018 w I semestrze, przez Internet. Osoby nie posiadające odpowiedniego sprzętu lub dostępu do Internetu mogą zapoznać się z treścią kursu oraz wypełnić test zaliczający korzystając ze stanowisk komputerowych znajdujących się w budynku Biblioteki Głównej.
Tekst szkolenia dostępny będzie od 02.10.2017 r. w zakładce Usługi/dydaktyka albo bezpośrednio pod adresem: http://biblioteka.gumed.edu.pl/dydaktyka/sbo

Szkolenie składa się z dwóch części:

  • część ogólnodostępna zawiera podstawowe informacje o zasadach funkcjonowania Biblioteki, jej zbiorach tradycyjnych i elektronicznych, świadczonych usługach, a przede wszystkim o sposobach wyszukiwania, zamawiania i wypożyczania potrzebnych podręczników,
  • część drugą stanowi składający się z 20 pytań jednokrotnego wyboru test do wypełnienia online; numer albumu jest hasłem pozwalającym na zalogowanie się do testu.

Warunkiem zaliczenia Szkolenia bibliotecznego online, poświadczanego w e-indeksie, jest udzielenie co najmniej 60% prawidłowych odpowiedzi na pytania zawarte w teście w maksymalnie 3 próbach; studenci zobowiązani są do ukończenia zajęć i zaliczenia testu do 15.11.2017 r.

Zachęcamy jednak Państwa do zapoznania się z treścią zajęć jeszcze przed przystąpieniem do zamawiania potrzebnych podręczników.

Wszelkich dodatkowych informacji udzielają pracownicy Oddziału Udostępniania Zbiorów Biblioteki Głównej GUMed: tel. +58 349 10 51, biblwyp@gumed.edu.pl, GG: 6746920.


2017-08-30 Szkolenia online z zasobów WoS dla naukowców

W imieniu firmy Clarivate Analytics (nowego właściciela zasobów Thomson Reuters) zapraszamy na kolejne bezpłatne internetowe webinaria (prowadzone w języku polskim) z korzystania z zasobów Web of Science.

We wrześniu reprezentanci Clarivate Analytics oferują następujące szkolenia:

Po rejestracji otrzymacie Państwo email-zaproszenie z linkiem do spotkania wraz z instrukcjami. Liczba uczestników jednej sesji ograniczona!

Serdecznie zapraszamy!


2017-07-12 Martindale: The Complete Drug Reference - nowość!

Informujemy, że  Biblioteka Główna zakupiła dostęp do bazy Martindale: The Complete Drug Reference wydawcy Pharmaceutical Press.

Zawiera monografie stosowanych na całym świecie leków, ich nazw własnych oraz zasady stosowania w leczeniu chorób, m.in:

  • ponad 6,000 monografii leków, w tym ponad 200 leków pochodzenia zielarskiego
  • 124,000 składów leków
  • 32,000 odnośników
  • 12,000 producentów
  • sposoby leczenia ponad 600 chorób

Baza udostępnia również informacje na temat leków weterynaryjnych, środków diagnostycznych, radiofarmaceutyków, trucizn, esencji olejowych, itd.
Autorzy szczególną staranność przykładają do zamieszczania systematycznych przeglądów badań, meta-analiz oraz wytycznych potwierdzonych klinicznie (evidence-based guidelines).


2017-06-28 Wakacyjne godziny otwarcia - do 29.09.2017

Informujemy, że do 29 września br. Biblioteka jest otwarta według wakacyjnego harmonogramu:
 

poniedziałek 10:00-16:00

      wtorek-piątek 08:00-16:00
  sobota, niedziela Biblioteka zamknięta

zobacz wakacyjne godziny otwarcia poszczególnych oddziałów

Od 30.09.2017 Biblioteka będzie otwarta w soboty.


2017-06-19 Impact Factor 2016 już dostępny!

Wszystkich zainteresowanych informujemy, że ukazała się nowa edycja bazy Journal Citation Reports (JCR)  z wartościami wskaźnika Impact Factor 2016.

W naszym serwisie dostępna jest lista polskich czasopism, które w JCR 2016 (Science Edition) otrzymały Impact Factor.


2017-05-15 Wykład i wystawa nt. zaburzeń psychicznych - relacja

   

W ramach XIV edycji Tygodnia Bibliotek, przebiegajacych w Bibliotece Głównej GUMed pod patronem prorektora ds. Studenckich dra hab. n. med. Tomasza Smiatacza oraz pod sparafrazowanym hasłem „Biblioteka dla psyche oczywiście”, 12 maja br. odbył się wykład dra hab. n. med. Wiesława Cubały pt. „Subtelności towarzyszące rozumieniu zdrowia psychicznego, czyli kiedy pojęcie normy nie ma zastosowania”.

Licznie przybyli goście, przedstawiciele społeczności, nie tylko akademickiej, z wielką uwagą i zainteresowaniem wysłuchali prelekcji dra hab. n. med. Wiesława Cubały, który przypomniał nam jak ważne jest odpowiednie wsparcie, szczególnie od osób bliskich dla tych, którzy zmagają się z problemami natury psychicznej. Podkreślił jednak, że nie wystarczy się wykazać zrozumieniem problemu. Zawsze trzeba próbować zachęcić daną osobę, aby udała się do psychologa lub psychiatry po fachową pomoc. Prelegent starał się rozwiać nasze liczne wątpliwości i chętnie odpowiadał na wszystkie pytania. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem jego wykładu.

Spotkanie poprzedziło otwarcie wystawy „Niezwyczajni. Zaburzenia psychiczne twórczych, wrażliwych i sławnych”, na której zaprezentowaliśmy najczęstsze zaburzenia psychiczne oraz  znane osobowości ze świata kultury,  nauki oraz showbiznesu, zmagające się z tymi schorzeniami. Chcieliśmy w ten sposób zwrócić uwagę na fakt, że działalność twórcza ma swoją cenę.

W natłoku codziennych spraw, nadmiarze nieprzepracowywanych na bieżąco emocji także osoby wybitne zmagają się z różnymi problemami natury psychicznej. W zamian za uczucie satysfakcji, spełnienia, ale i silnego napięcia psychicznego, które nieodłącznie towarzyszy osobom uzdolnionym, zostaje im ofiarowane wyczerpanie emocjonalne,  pustka i zagubienie. Osoby te nie potrafią sobie radzić w sytuacjach trudnych, chociaż na co dzień dokonują rzeczy niezwykłych, za które ich niejednokrotnie podziwiamy.

Uzupełnieniem ekspozycji są zaprezentowane w gablotach książki, pochodzące ze zbiorów naszej Biblioteki, związane tematycznie ze zdrowiem psychicznym.

Zapraszamy do odwiedzania wystawy do końca czerwca 2017 r. oraz do zamawiania książek (poprzez katalog online) do wypożyczenia lub skorzystania na miejscu.

Fotorelacja z wystawy i spotkania:


2017-04-23 23 kwietnia - Światowy Dzień Książki

23 kwietnia

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
  World Book and Copyright Day

Święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1995 roku
w celu promowania czytelnictwa, edytorstwa
i ochrony własności intelektualnej.

Więcej informacji na stronie: Polskiej Izby Książki

Z  tej okazji zachęcamy Was do udziału w Wielkiej Zbiórce Książek, akcji zainicjowanej przez stowarzyszenie Zaczytani.org.


2017-04-19 Wielka Zbiórka Książek w BG GUMed

Biblioteka Główna GUMed, już po raz drugi,  włącza się do ogólnopolskiej akcji społecznej - Wielkiej Zbiórki Książek. Celem kampanii jest tworzenie bibliotek  w szpitalach, domach dziecka i hospicjach.

UWAGA!
W tym roku zbieramy tylko książki dla dorosłych czytelników, nowe lub używane, w idealnym stanie, wydane po 2000 roku!

KIEDY?
24 kwietnia (od  godz. 10:00)
do 20 maja 2017 r.

GDZIE?

Hol wejściowy BG GUMed

Organizatorem kampanii jest Fundacja Zaczytani.org. Patronat nad akcją objęli m. in.: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Zdrowia, Minister Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka, Minister Praw Pacjenta oraz Prezydenci zaczytanych miast.

Oddaj książkę >> stwórz bibliotekę >>zainspiruj innych!


2017-04-10 Życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych


2017-03-13 Zmiana hasła do dostępu proxy

Ze względu na zwiększenie bezpieczeństwa dostępu do baz danych udostępnianych przez Bibliotekę GUMed poprzez serwer proxy, wszyscy użytkownicy tej usługi zobowiązani są do zmiany dotychczasowego hasła.

zobacz szczegółową instrukcję zmiany hasła


2017-02-21 Studencie! Piszesz pracę licencjacką lub magisterską?

Jeśli piszecie lub będziecie pisać pracę licencjacką/magisterską, to zachęcamy do korzystania z oferty szkoleniowej i konsultacyjnej Oddziału Informacji Naukowej i Promocji Biblioteki Głównej GUMed.

Szkolenia/konsultacje dotyczą m.in. zagadnień:

  • jak i gdzie szukać materiałów do pracy magisterskiej/licencjackiej (Google to nie wszystko!),
  • jak znaleźć pełne teksty artykułów - nie tylko w bazach prenumerowanych przez Bibliotekę,
  • jak ułatwić sobie zbieranie materiałów do pracy i automatyczne tworzyć przypisy oraz spis literatury (bibliografię) w Wordzie, korzystając z programu Mendeley.

Prowadzimy szkolenia/konsultacje indywidualne i grupowe.

Zgłoszenia przyjmujemy pod nr tel. 58 349-10-45
lub drogą e-mailową: biblinf@gumed.edu.pl
Biblioteka Główna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego . ul. Dębinki 1 . 80-211 Gdańsk . tel.: +48 58 349 10 40 . fax + 48 58 349 11 42


email: biblsekr@gumed.edu.pl . Aktualizacja: 2017-09-21 mgr M. Omilian-Mucharska . Biblioteka Główna © 2009 - 2017 . omilian&blukis

Polityka wykorzystywania plików "cookies" w systemach internetowych GUMed