katalog online
biblioteka online

Biblioteka informuje

2017-11-21 Czytelnia Informacji Naukowej czasowo niedostępna

Uprzejmie informujemy, że we wtorek, 21.11.2017 r. w godz. 15:45-17:15 Czytelnia Informacji Naukowej będzie nieczynna z uwagi na odbywające się w Bibliotece szkolenie.

Za utrudnienia przepraszamy.


2017-11-15 Zapraszamy na spotkanie z Danielem Kasprowiczem

Daniel Kasprowicz to 27-letni mieszkaniec Rybna z wojewódzwa warmińsko-mazurskiego, misjonarz świecki posługujący na Madagaskarze, absolwent dietetyki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, pielgrzym i podróżnik.
Na Czerwonej Wyspie przebywa (z przerwami) od 7 lat, podczas których opiekuje się zarówno chorymi na malarię, tyfus i trąd, jak również zajmuje się niedożywionymi dziećmi i pracą w afrykańskiej stołówce. Dużą część swojej posługi poświęca też dzieciom z domu dziecka w miejscowości Mampikony.

Na spotkaniu Daniel podzieli się ze słuchaczami swoimi doświadczeniami z pracy z pacjentem niedożywionym, przybliży realia malgaskiego systemu służby zdrowia, edukacji, opowie o pracy ośrodka misyjnego, o adopcji na odległość, akcjach pomocowych, a całość wzbogaci materiałem fotograficznym dokumentującym jego pobyt.
Podczas spotkania przewidziano także licytację zdjęć i sprzedaż jego pierwszej książki "Kilasymandry. Jak Madagaskar nauczył mnie kochać". Pozyskane środki Daniel w całości przekaże na potrzeby pacjentów z niedożywieniem.

Wszystkich "głodnych Madagaskaru" zapraszamy
23.11.2017 r. do Biblioteki Głównej  GUMed na godz. 16:00!

Spotkaniu będzie towarzyszyć wystawa w holu wejściowym Biblioteki na temat głodu, ekspozycja zdjęć Daniela Kasprowicza, a uczestnicy otrzymają drobny prezent z Czerwonej Wyspy.

Uwaga! Daniel Kasprowicz jest finalistą konkursu "Mistrz Smaku" w kategorii Pomagam. O wygranej decyduje głosowanie internautów. Możecie okazać swoją sympatię lub wsparcie, głosując C O D Z I E N N I E do 24.11.2017 r. na stronie: https://tinyurl.com/glosuj-na-daniela.


2017-11-15 Zasoby wydawnictwa CABI - dostęp testowy

Wydawnictwo CABI i Biblioteka Główna zapraszają do korzystania z dostępu próbnego do platformy Global Health oraz CAB eBooks.
 
GLOBAL HEALTH to baza bibliograficzno-streszczeniowa poświęcona zagadnieniom z zakresu zdrowia publicznego.

Baza zawiera ponad 68.000 artykułów pełnotekstowych, ale ich liczba jest systematycznie zwiększana. W sumie w bazie znajduje się ponad 2.9 mln rekordów naukowych, gromadzonych od 1973 r., opublikowanych w 50 różnych językach w ponad 100 krajach.

Abstrakty dokumentów wydanych w języku innym niż angielski, są tłumaczone na angielski w celu udostępnienia informacji o badaniach dla szerokiej grupy odbiorców. Baza w 40% zawiera unikatowe materiały, które nie są udostępniane w innych bazach danych.
 

CAB EBOOKS to dostęp do prestiżowych tytułów wydawnictwa CABI, udostępnionych jako rozdziały, aby w ten sposób ułatwić przeszukiwanie zawartości książek.
 
W ramach CAB eBooks dostępne są następujące kolekcje:

 • CAB eBooks Front File, 2014 - zawiera ponad 120 książek,
 • CAB eBooks Archive (2011-2013) - zawiera 156 tytułów,
 • CAB eBooks Archive (2008-2010) - zawiera 113 tytułów,
 • CAB eBooks Archive (2005-2007) - zawiera 158 książek,
 • CAB eBooks Archive (2000-2004) - zawiera 244 tytuły.

Dostęp będzie aktywny do 27.12.2017 r.


2017-11-13 InCites Benchamarking & Analytics - dostęp testowy

Biblioteka Główna GUMed zachęca do korzystania z krajowego dostępu testowego do narzędzia InCites Benchamarking & Analytics w ramach Wirtualnej Biblioteki Nauki.

InCites pozwala analizować dorobek naukowy swojej Instytucji i porównywać swoją efektywność na polu naukowym z innymi uczelniami na całym świecie.

Korzystanie z narzędzia wymaga zalogowania na platformie Web of Science. Osoby, które posiadają konto na tej platformie (także do EndNote) moga logować się na dotychczasowe hasło; wszyscy inni użytkownicy, aby korzystać z InCites muszą dokonać rejestracji.

Udostępniamy Państwu specjalnie skomponowany przez firmę Clarivate Analytics materiał, wprowadzający do InCites B&A oraz kalendarz prezentacji online i sesji szkoleniowych. Mają one pomóc Państwu w zapoznaniu się z narzędziem i w pełnym wykorzystaniu dostępu testowego.

Zachęcamy także do zapoznania się ze stronę internetową, która stanowi swoiste kompendium wiedzy na temat narzędzia: https://clarivate.savoinspire.com/ickompedium/


2017-11-02 ScienceDirect Topics - usługa dla naukowców

Zachęcamy do skorzystania z nowej usługi, którą wydawnictwo Elsevier uruchomiło na platformie ScienceDirect. Usługa ta ma ułatwić badaczom dotarcie do kluczowych definicji lub tematów, związanych z naukami przyrodniczymi, biomedycznymi i neurologią. Wszystkie informacje zawarte w opisach, pochodzą z odpowiednich fragmentów książek Elseviera.

ScienceDirect Topic Pages będą systematycznie uzupełniane o kolejne dziedziny nauki.


2017-10-02 Informacje dla studentów I roku GUMed!

Informujemy, że: 

Elektroniczna legitymacja studencka GUMed
    pełni rolę aktywnej karty bibliotecznej -
    na jej podstawie można wypożyczać książki.

Zamawianie książek do wypożyczenia

Zamawianie książek w oparciu o katalog online Biblioteki będzie możliwe począwszy od dnia 29.09.2017 r. (piątek) godz. 18:00, kiedy to zostaną aktywowane elektroniczne konta czytelnicze studentów I roku.

Więcej o wypożyczaniu w zakładce Usługi/wypożyczanie oraz w obowiązkowym dla studentów I roku Szkoleniu bibliotecznym online.

Zajęcia obowiązkowe

Zajęcia obowiązkowe dla studentów I roku z przedmiotu Szkolenie biblioteczne online odbywają się w roku akademickim 2017/2018 w I semestrze, przez Internet. Osoby nie posiadające odpowiedniego sprzętu lub dostępu do Internetu mogą zapoznać się z treścią kursu oraz wypełnić test zaliczający korzystając ze stanowisk komputerowych znajdujących się w budynku Biblioteki Głównej.
Tekst szkolenia dostępny będzie od 02.10.2017 r. w zakładce Usługi/dydaktyka albo bezpośrednio pod adresem: http://biblioteka.gumed.edu.pl/dydaktyka/sbo

Szkolenie składa się z dwóch części:

 • część ogólnodostępna zawiera podstawowe informacje o zasadach funkcjonowania Biblioteki, jej zbiorach tradycyjnych i elektronicznych, świadczonych usługach, a przede wszystkim o sposobach wyszukiwania, zamawiania i wypożyczania potrzebnych podręczników,
 • część drugą stanowi składający się z 20 pytań jednokrotnego wyboru test do wypełnienia online; numer albumu jest hasłem pozwalającym na zalogowanie się do testu.

Warunkiem zaliczenia Szkolenia bibliotecznego online, poświadczanego w e-indeksie, jest udzielenie co najmniej 60% prawidłowych odpowiedzi na pytania zawarte w teście w maksymalnie 3 próbach; studenci zobowiązani są do ukończenia zajęć i zaliczenia testu do 15.11.2017 r.

Zachęcamy jednak Państwa do zapoznania się z treścią zajęć jeszcze przed przystąpieniem do zamawiania potrzebnych podręczników.

Wszelkich dodatkowych informacji udzielają pracownicy Oddziału Udostępniania Zbiorów Biblioteki Głównej GUMed: tel. +58 349 10 51, biblwyp@gumed.edu.pl, GG: 6746920.


2017-09-26 Bates’ Visual Guide - dostęp testowy

Wydawnictwo Wolters Kluwer i Biblioteka Główna zapraszają do korzystania z dostępu próbnego do
Bates’ Visual Guide to Physical Examination
najnowszego wideo-przewodnika dla studentów przygotowujących się do egzaminów oraz praktykujących lekarzy.

 
Baza zawiera ponad 8 godzin filmów wideo, prezentujących praktyczne umiejętności kliniczne
z uwzględnieniem technik badania pacjenta od "stóp do głów" oraz materiały pomocne
w przygotowaniu do Objective Structured Clinical Examinations (OSCE).

Dostęp będzie aktywny do 23.11.2017 r.


2017-07-12 Martindale: The Complete Drug Reference - nowość!

Informujemy, że  Biblioteka Główna zakupiła dostęp do bazy Martindale: The Complete Drug Reference wydawcy Pharmaceutical Press.

Zawiera monografie stosowanych na całym świecie leków, ich nazw własnych oraz zasady stosowania w leczeniu chorób, m.in:

 • ponad 6,000 monografii leków, w tym ponad 200 leków pochodzenia zielarskiego
 • 124,000 składów leków
 • 32,000 odnośników
 • 12,000 producentów
 • sposoby leczenia ponad 600 chorób

Baza udostępnia również informacje na temat leków weterynaryjnych, środków diagnostycznych, radiofarmaceutyków, trucizn, esencji olejowych, itd.
Autorzy szczególną staranność przykładają do zamieszczania systematycznych przeglądów badań, meta-analiz oraz wytycznych potwierdzonych klinicznie (evidence-based guidelines).


2017-06-19 Impact Factor 2016 już dostępny!

Wszystkich zainteresowanych informujemy, że ukazała się nowa edycja bazy Journal Citation Reports (JCR)  z wartościami wskaźnika Impact Factor 2016.

W naszym serwisie dostępna jest lista polskich czasopism, które w JCR 2016 (Science Edition) otrzymały Impact Factor.


2017-05-15 Wykład i wystawa nt. zaburzeń psychicznych - relacja

   

W ramach XIV edycji Tygodnia Bibliotek, przebiegajacych w Bibliotece Głównej GUMed pod patronem prorektora ds. Studenckich dra hab. n. med. Tomasza Smiatacza oraz pod sparafrazowanym hasłem „Biblioteka dla psyche oczywiście”, 12 maja br. odbył się wykład dra hab. n. med. Wiesława Cubały pt. „Subtelności towarzyszące rozumieniu zdrowia psychicznego, czyli kiedy pojęcie normy nie ma zastosowania”.

Licznie przybyli goście, przedstawiciele społeczności, nie tylko akademickiej, z wielką uwagą i zainteresowaniem wysłuchali prelekcji dra hab. n. med. Wiesława Cubały, który przypomniał nam jak ważne jest odpowiednie wsparcie, szczególnie od osób bliskich dla tych, którzy zmagają się z problemami natury psychicznej. Podkreślił jednak, że nie wystarczy się wykazać zrozumieniem problemu. Zawsze trzeba próbować zachęcić daną osobę, aby udała się do psychologa lub psychiatry po fachową pomoc. Prelegent starał się rozwiać nasze liczne wątpliwości i chętnie odpowiadał na wszystkie pytania. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem jego wykładu.

Spotkanie poprzedziło otwarcie wystawy „Niezwyczajni. Zaburzenia psychiczne twórczych, wrażliwych i sławnych”, na której zaprezentowaliśmy najczęstsze zaburzenia psychiczne oraz  znane osobowości ze świata kultury,  nauki oraz showbiznesu, zmagające się z tymi schorzeniami. Chcieliśmy w ten sposób zwrócić uwagę na fakt, że działalność twórcza ma swoją cenę.

W natłoku codziennych spraw, nadmiarze nieprzepracowywanych na bieżąco emocji także osoby wybitne zmagają się z różnymi problemami natury psychicznej. W zamian za uczucie satysfakcji, spełnienia, ale i silnego napięcia psychicznego, które nieodłącznie towarzyszy osobom uzdolnionym, zostaje im ofiarowane wyczerpanie emocjonalne,  pustka i zagubienie. Osoby te nie potrafią sobie radzić w sytuacjach trudnych, chociaż na co dzień dokonują rzeczy niezwykłych, za które ich niejednokrotnie podziwiamy.

Uzupełnieniem ekspozycji są zaprezentowane w gablotach książki, pochodzące ze zbiorów naszej Biblioteki, związane tematycznie ze zdrowiem psychicznym.

Zapraszamy do odwiedzania wystawy do końca czerwca 2017 r. oraz do zamawiania książek (poprzez katalog online) do wypożyczenia lub skorzystania na miejscu.

Fotorelacja z wystawy i spotkania:


2017-04-23 23 kwietnia - Światowy Dzień Książki

23 kwietnia

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
  World Book and Copyright Day

Święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1995 roku
w celu promowania czytelnictwa, edytorstwa
i ochrony własności intelektualnej.

Więcej informacji na stronie: Polskiej Izby Książki

Z  tej okazji zachęcamy Was do udziału w Wielkiej Zbiórce Książek, akcji zainicjowanej przez stowarzyszenie Zaczytani.org.
Biblioteka Główna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego . ul. Dębinki 1 . 80-211 Gdańsk . tel.: +48 58 349 10 40 . fax + 48 58 349 11 42


email: biblsekr@gumed.edu.pl . Aktualizacja: 2017-11-21 mgr M. Omilian-Mucharska . Biblioteka Główna © 2009 - 2017 . omilian&blukis

Polityka wykorzystywania plików "cookies" w systemach internetowych GUMed