AKTUALNOŚCI

2022-05-30

Zachęcamy do korzystania z dostępu testowego do bazy JoVE Education - biblioteki nagrań wideo prezentujących kluczowe pojęcia i techniki laboratoryjne z wielu dziedzin nauki, służąca zarówno wykładowcom, jak i studentom w osiąganiu lepszych wyników w procesie edukacji.


Baza składa się z trzech modułów:

 1. JoVE Science Education - zbiór ponad 500 nagrań przedstawiających podstawowe zagadnienia i procedury z zakresu pracy naukowej i klinicznej.

  Dzięki tym filmom przedstawienie i zrozumienie wielu pojęciowych i metodologicznych szczegółów nauczanych podczas zajęć staje się dużo prostsze niż przy zastosowaniu samych materiałów tekstowych. Nagrania posiadają tłumaczenie na 10 języków i pokrywają takie dziedziny jak: biologia, badania kliniczne, chemia, inżynieria, nauki o środowisku, fizyka, psychologia.
   

 1. JoVE Core - podręczniki wideo do zajęć wstępnych służące jako podstawowe lub uzupełniające źródła nauczania.

  Kluczowe zagadnienia prezentowane są w formie wysokiej jakości animacji oraz nagrań eksperymentów laboratoryjnych przeprowadzanych przez naukowców.
   
 2. JoVE Lab Manual - materiały do wykorzystania w programie nauczania przydatne zarówno dla wykładowców, jak i studentów podczas wstępnych zajęć laboratoryjnych.

  Nagrania zawierają informacje jak krok po kroku przeprowadzać dany eksperyment wraz ze wskazówkami dotyczącymi przygotowań, kluczowych pojęć i regył postępowania.

 

 

Dostęp do bazy możliwy jest poprzez sieć uczelnianą oraz system HAN.

Dostęp będzie aktywny do 30.06.2022.

 

 


2022-05-20

Zapraszamy na szkolenie online dotyczące przygotowania wniosków o finansowanie projektów badawczych z Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu PRELUDIUM 21. Konkurs skierowany jest do osób nieposiadających stopnia doktora.

W programie spotkania:

- system składania wniosków ZSUN/OSF,
- sposoby planowania budżetu w projekcie,
- oferta wsparcia Biblioteki GUMed przy tworzeniu Planów Zarządzania Danymi.
 
Szkolenie odbędzie się online 24 maja 2021 r. o godzinie 12:00.

Link do szkolenia:
https://zoom.us/j/97518896771?pwd=RXZHK09TMGplU0RmaktVcDhuZHpnQT09

Identyfikator spotkania: 975 1889 6771
Kod dostępu: ShDy0e

Szczegółowe informacje o konkursie Preludium 21 znajdą Państwo na stronie Biura Projektów.

 


2022-05-13

Drugi dzień świętowania Tygodnia Bibliotek rozpoczęliśmy warsztatami „How to be culturally inteligent and why worth trying?”, prowadzonymi przez prof. Nataszę Kosakowską-Berezecką. Ich tematyka doskonale wpasowała się w hasło obchodów TB 2022 ("Biblioteka – świat w jednym miejscu")  oraz całorocznych działań związanych z Rokiem Komunikacji i Integracji Międzykulturowej Społeczności GUMed. Uczestnicy rozmawiali i ćwiczyli przełamywanie barier oraz umiejętność spojrzenia z punktu widzenia drugiego człowieka, nawet tego bardzo różniącego się od nas. Pani Natasza przypomniała nam, że chęć wyjścia naprzeciw innej kulturze i spotkania gdzieś pomiędzy strefą komfortu własną i drugiej osoby jest najlepszym sposobem na budowanie współpracy. Dzięki swobodnej atmosferze stworzonej przez prowadzącą warsztaty łatwiej było nam otworzyć się na siebie nawzajem.

Następnie wprowadziliśmy teorię w czyn – otworzyliśmy boczne drzwi Czytelni 2 i zaprosiliśmy wszystkich studentów na łączkę za Biblioteką na „Intercultural Integration Coffee”, czyli zabawy, konkursy i integrację przy kawie i przekąskach. Mimo niepewnej pogody i obaw dotyczących frekwencji, studenci nie zawiedli! Nie brakowało chętnych na poznanie oferty Biblioteki i Muzeum GUMed, wielu też skorzystało z możliwości rozmowy z członkami organizacji studenckich różnych kultur. Podziwialiśmy tradycyjne indyjskie tańce zaprezentowane przez studentki z Resource Team i SASS oraz umiejętności malujących tatuaże henną, rozprawiliśmy się ze stereotypami kulturowymi dzięki zabawie przygotowanej przez Resource Team, a także mieliśmy okazję zagrać w grę planszową Carrom. Uczestnicy imprezy z wielką otwartością i zaciekawieniem szukali bibliotekarzy, by z ich pomocą odpowiedzieć na pytania z Bibliotecznego Bingo, oraz poddali próbie swoją pomysłowość, wypełniając krzyżówkę zaproponowaną przez Dyskusyjny Klub Książki BG GUMed. Swoje stoiska mieli również członkowie organizacji Phi Delta Epsilon, którzy odkrywali przed nami świat liczb w różnych językach, a także MedHum i IFMSA-Poland oddział Gdańsk, udzielający informacji dotyczących swojej działalności.

Nie ma imprezy bez dobrego jedzenia! Catering zapewniło Biuro ds. Umiędzynarodawiania Uczelni; swoją ofertą podzieliła się również biblioteczna kawiarenka LOVEAT. W przygotowanie poczęstunku włączyli się także członkowie SASS, prezentując indyjskie potrawy, oraz członkowie MedHum, którzy upiekli pyszne ciasta. Dzięki przekąskom i ciepłym napojom nie zabrakło nam sił do wspólnej zabawy, która z inicjatywy studentów trwała jeszcze długo po oficjalnym zakończeniu!

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom wczorajszego świętowania! Pani Nataszy, za poprowadzenie inspirujących warsztatów. Jednostkom GUMed oraz organizacjom studenckim, które pomogły nam sprawić, by spotkanie było prawdziwą - naturalną i swobodną – integracją studentów różnych kultur, pracowników Biblioteki i innych pracowników GUMed. Sekcji Promocji, za pomoc w przygotowaniu nagród dla wolontariuszy i uczestników konkursów. Wam wszystkim, którzy zdecydowaliście się skorzystać z „Integration Coffee” i spędzić z nami czas. Kto wie, może zapoczątkujemy razem nową tradycję?

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją i filmem z imprezy (wystarczy kliknąć na zdjęcia poniżej):
 


2022-05-13

10 maja 2022 r., w ramach Tygodnia Bibliotek, w gościnnych murach Biblioteki Głównej GUMed odbyła się premiera książki Wileńskie korzenie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego autorstwa śp. prof. Wiesława Makarewicza. Książka jest efektem wieloletnich badań Profesora i prezentuje szkice biograficzne kilkudziesięciu osób wywodzących się z Wilna, które po wojnie organizowały Akademię Lekarską w Gdańsku i odegrały znaczącą rolę w ukształtowaniu dzisiejszego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Dokumentuje także dzieje Uniwersytetu w Wilnie oraz związki rodzinne wielu pracowników gdańskiej uczelni z Uniwersytetem Stefana Batorego. Autor zwrócił także uwagę na elementy tradycji i kultury zaczerpnięte z Wilna, liczne powojenne kontakty naukowe, współpracę z wileńskim środowiskiem lekarskim, a także obecność wilnian w Gdańsku.

Wydarzenie poprowadził dr Marek Bukowski z Muzeum GUMed, a prezentację na temat sylwetki Autora i tematów poruszanych w publikacji przedstawili prof. Bolesław Rutkowski (urodzony w Wilnie znawca wileńskich tradycji naszej Uczelni) i Małgorzata Omilian-Mucharska (redaktorka książki).

Dzięki uprzejmości red. Michała Rzepiaka podczas spotkania mogły wybrzmieć archiwalne wypowiedzi prof. Makarewicza pochodzące z audycji Kresowy Salonik Radia Gdańsk, nagranej 3 stycznia 2019 r. Promocje ubarwiły też liczne wspomnienia i anegdoty dotyczące Autora i historii naszej Uczelni, którymi podzielili się przyjaciele i współpracownicy prof. Makarewicza. Na zakończenie goście zostali także poczęstowani tradycyjnym sękaczem, a oprócz książki, ciepłych wspomnień o Profesorze Makarewiczu i wrażeń mogli zabrać ze sobą „ku pamięci” doniczki z niezapominajkami.

Książka została wydana pod patronatem honorowym rektora GUMed prof. Marcina Gruchały. Na spotkaniu promocyjnym władze Uczelni reprezentował przyjaciel i bliski współpracownik Autora – prof. Jacek Bigda, łączący funkcję kanclerza i prorektora ds. rozwoju i organizacji kształcenia. W wydarzeniu wzięli udział najbliżsi Profesora Wiesława Makarewicza: żona Grażyna, córka Ewa i syn Wojciech oraz wnuk Jakub. Obecni byli także m.in. dr hab. Agnieszka Zimmermann, prof. uczelni, prorektor ds. jakości kształcenia; prof. dr hab. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki; dr hab. Ewelina Król, dziekan Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed; prof. Przemysław Rutkowski, dziekan, oraz dr hab. Aleksandra Gaworska-Krzemińska prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu; prof. Ewa Łojkowska z Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa GUMed w liczbie 650 egz., a została sfinansowana ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach projektu Wileńskie korzenie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zrealizowanego w programie Doskonała nauka – Wsparcie monografii naukowych. Dystrybuowana jest w Uczelni bezpłatnie, jednak do każdego egzemplarza dołączona jest ulotka Fundacji Pomocy Lekarzom Seniorom, której współzałożycielem był prof. Makarewicz. Wszystkim Czytelnikom i Czytelniczkom rekomendujemy wsparcie tego szlachetnego celu charytatywnego. Książkę można pozyskać bezpośrednio w Wydawnictwie GUMed (budynek nr 1, pok. 316) i w Bibliotece Głównej (Wypożyczalnia). Na stronie sklep.gumed.edu.pl/kategoria-produktu/ksiazki prowadzona jest także sprzedaż publikacji wraz z wysyłką (cena książki uwzględnia wyłącznie koszty wydruku i usługi pocztowej).

 

Z Przedmowy:

Gdański Uniwersytet Medyczny wiele zawdzięcza kadrze akademickiej, profesorom i lekarzom wywodzącym się z Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Wprawdzie powstającą w 1945 r. w Gdańsku Akademię Lekarską budowali przybysze z różnych regionów Polski, ale jedynie wilnianie od początku stanowili silną, dużą, zwartą i zżytą grupę społeczną o wspólnych losach i tradycji. Wnieśli do organizowanej Uczelni nie tylko doświadczenie i umiejętności zawodowe, ale też elementy tradycji i kultury Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie.

Szacuje się, że około 30% mieszkańców Gdańska i 17% mieszkańców województwa pomorskiego (wg badania CBOS z 2012 r.) swoje rodowody wywodzi z dawnych Kresów Wschodnich Polski. Gdańsk stał się miastem rodzinnym wielu tysięcy wilnian, którzy opuścili ukochane miasto. Kresowianie wnieśli znaczący wkład w odbudowywanie Gdańska. Ich system wartości, tradycje, zwyczaje, które ukształtowały się w wielokulturowym Wilnie, stały się tym samym naszym dziedzictwem.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć ze spotkania (wystarczy kliknąć na zdjęcie poniżej):
 


 

 

2022-05-11


Wspólnie z wydawnictwem Wolters Kluwer (LWW) Biblioteka Główna GUMed przygotowała konkurs z okazji Tygodnia Bibliotek.
 

Wystarczy wejść na stronę konkursową i odpowiedzieć na 2 proste pytania. Spośród uczestników zostanie wylosowanych 3 zwycięzców.

Nagrody do wyboru z listy.

Odpowiedzi na pytania zawarte są w materiałach dostępnych w bazie LWW Health Library:

dostęp z sieci GUMed: https://www.lwwhealthlibrary.com/
dostęp spoza sieci przez system HAN: https://han.gumed.edu.pl/han/pa-core-lwwhealthlibrary-com/

Konkurs trwa do piątku 13 maja 2022. Powodzenia!

 


2022-05-04

Po dwóch latach obchodów online Tydzień Bibliotek wreszcie powraca w mury Biblioteki Głównej GUMed i to od razu z wielką pompą! W dniach 8-15 maja przygotowaliśmy dla naszych czytelników masę atrakcji. Jesteśmy przekonani, że udało nam się stworzyć bogatą i różnorodną ofertę.

W tym roku już po raz XIX obchodzimy Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, tym razem pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. Odnosi się ono m.in. do możliwości odkrywania nowych światów, jaką z całą pewnością dają książki. Ale w naszej Bibliotece uczą się i pracują ludzie z kilkudziesięciu krajów świata, mówiący wieloma różnymi językami, dlatego to hasło można w tym przypadku traktować nawet dosłownie. Nasze tegoroczne inicjatywy – łączące się także z trwającym Rokiem Komunikacji i Integracji Międzykulturowej Społeczności GUMed – koncentrują się właśnie na postrzeganiu Biblioteki jako miejsca integracji i tworzenia więzi międzyludzkich bez względu na dzielące nas granice (nie tylko te geograficzne).

 


PROGRAM:

10 MAJA GODZ. 16:00 / CZYTELNIA 2

Premiera książki pt. Wileńskie korzenie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, aut. śp. prof. Wiesława Makarewicza. W spotkaniu promującym wydawnictwo udział wezmą prof. Bolesław Rutkowski (urodzony w Wilnie mecenas wileńskich tradycji naszej Uczelni) i Małgorzata Omilian-Mucharska (redaktorka książki). Wydarzenie poprowadzi dr Marek Bukowski (Muzeum GUMed).


11 MAJA GODZ. 13:00 / CZYTELNIA 2


Warsztaty (w j. angielskim) z komunikacji międzykulturowej Jak być kulturowo inteligentnym i dlaczego warto się starać? prowadzone przez prof. dr hab Nataszę Kosakowską-Berezecką, kierowniczkę Zakładu Psychologii Międzykulturowej i Psychologii Rodzaju na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Podczas 1,5-godzinnego spotkania skupimy się na inkluzywności, spróbujemy pokazać, jak być otwartym na różnorodność i rozwijać swoją inteligencję kulturową, która może być pomocna w rozwiązywaniu konfliktów międzyludzkich.

Po warsztatach (ok. godz. 15.00) na uczestników będą czekać kolejne atrakcje. Wraz z naszymi partnerami  – SASS, Resource Team, Phi Delta Epsilon, MedHum, Biurem ds. Umiędzynarodowienia Uczelni, Gazetą GUMed oraz Muzeum GUMed – w Czytelni nr 2 (lub – jeśli pogoda pozwoli – premierowo, pod chmurką, czyli na trawniku za Czytelnią) odbędzie się Intercultural Integration Coffee. Przy kawie i smakołykach zapraszamy Państwa na rozmowę wokół XIX i XXI-wiecznej torby lekarskiej. Inicjatorem dyskusji o tożsamości lekarza będzie dr Marek Bukowski. Nie zabraknie także możliwości bardziej swobodnej rozmowy oraz chwili odpoczynku od nauki przy grach i konkursach. Przygotowywany jest także występ-niespodzianka.


12 MAJA GODZ. 19:00


Zapraszamy miłośników „światów możliwych” – wszak o tym, że każda książka ma swój osobny świat, wie każdy zapalony czytelnik – do naszego DKK. Majowe spotkanie odbędzie się pod umownym hasłem 4 opowiadania z 4 stron świata. Więcej informacji na facebooku i na stronie wydarzenia.

Dodatkowo od 9 maja w Strefie Nauki BG będzie można obejrzeć wystawę "72 w 1". Co kryje się pod tym tytulem? Sprawdźcie sami...

Żeby zobaczyć cały świat, nie potrzeba 80 dni, w Bibliotece Głównej GUMed wystarczy Tydzień!

 

 


Zasady przetwarzania danych osobowych w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym

Wobec wejścia w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy (EU) 2016/679 z dnia 17 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych Biblioteka Główna informuje, że:

1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gdański Uniwersytet Medyczny z siedzibą w Gdańsku 80-210, przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 3a,

2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - Magdalena Dłużewska (iod@gumed.edu.pl),

3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w systemie biblioteczno-informacyjnym Trójmiejskiego Zespołu Bibliotecznego (Akademia Muzyczna w Gdańsku, Akademia Morska w Gdyni, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności) w celu umożliwienia korzystania z zasobów bibliotecznych na podstawie art. 6 ust.1 lit. A ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.,

4. Pani/Pana dane osobowe nie będą ujawniane innym podmiotom, za wyjątkiem podmiotów upoważnionych na podstawie przepisów prawa, firmom windykacyjnym, firmom wspierającym obsługę informatyczną,

5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnikami prawa,

6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie,

7. Posiada Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych osobowych, gdy uzasadnione jest, że Pani/Pana dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016.,

8. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi.