AKTUALNOŚCI

2019-05-23

Biblioteka Główna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zaprasza na bezpłatne szkolenia, które odbędą się w poniedziałek 3 czerwca 2019 r. w Czytelni Informacji Naukowej. Szkolenia prowadzone będą w języku polskim, wymagana jest rejestracja poprzez formularze (linki do zapisów poniżej).

 

ScienceDirect: publikacje naukowe na wyciągnięcie ręki  - godz. 9:00

 •     Omówienie zasobów bazy ScienceDirect

 •     Strategie prostego (szybkiego) wyszukiwania literatury

 •     Strategie budowania złożonych zapytań

 •     Alerty i rekomendacje w bazie ScienceDirect

 •     Przykłady on-line

 

ScienceDirect - LINK do zapisów


  


Scopus: wsparcie dla naukowców - godz. 10:00
 

 •     Omówienie zasobów bazy Scopus
   
 •     Analiza oraz mierniki bibliometryczne dostępne w bazie Scopus
   
 •     Wyszukiwanie najlepszych recenzowanych czasopism naukowych
   
 •     Profile autorów oraz instytucji
   
 •     Przykłady on-line

 

Scopus - LINK do zapisów

 

 

Szkolenie poprowadzi trener Elsevier - Paulina Milewska.

Serdecznie zapraszamy!


2019-05-13

 

W imieniu firmy Clarivate Analytics zapraszamy na kolejne bezpłatne internetowe webinaria (prowadzone w języku polskim) z korzystania z zasobów Web of Science.

W maju reprezentanci Clarivate Analytics oferują następujące szkolenia:

 

  Stań na ramionach Gigantów: odblokuj swoje odkrycia badawcze dzięki sieci cytowań Eugene'a Garfielda
  15 maja 2019 / środa, godz.10:00, zarejestruj się >>>
   

Współpracować? To jest pytanie
22 maja 2019 / środa, godz. 10:00, zarejestruj się >>>
 

Wyszukiwanie, wykorzystanie i analiza treści otwartego dostępu (Open Access): co trzeba wiedzieć
28 maja 2019 / wtorek, godz. 10:00, zarejestruj się >>>
 

 

Można także skorzystać z kalendarza szkoleń i zarejestrować się na wybrana sesję.
Po rejestracji otrzymacie Państwo email-zaproszenie z linkiem do spotkania wraz z instrukcjami. Liczba uczestników jednej sesji ograniczona!

Serdecznie zapraszamy!

 


2019-05-11

Już po raz 16. Biblioteka Główna GUMed włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek (8-15 maja 2019 roku), tym razem odbywającego się pod hasłem „#biblioteka”. Popularny w mediach społecznościowych symbol hasztagu pozwala grupować informacje w Internecie, podobnie jak robią to biblioteki, które coraz odważniej eksplorują i zagospodarowują cyfrowy świat.
 


Z tej okazji w piątek 10 maja w Bibliotece Głównej odbyło się spotkanie z ciekawymi gośćmi:

 

 1. Pani Dyrektor mgr inż. Anna Grygorowicz przywitała zebranych. Wszyscy minutą ciszy uczcili pamięć o wybitnym naukowcu, jakim był zmarły niedawno Rektor prof. dr hab. Roman Kaliszan. Pani Dyrektor zwróciła uwagę na promowanie Biblioteki poprzez użycie znaku "#". To sygnał dla użytkowników, że w swojej działalności stosujemy nowoczesne rozwiązania i śledzimy kolejne trendy w komunikacji, dzięki czemu ułatwiamy internautom dotarcie do oferowanych przez nas usług i zasobów, a także organizowanych wydarzeń, takich jak to właśnie spotkanie.
   
 2. Kolejnym punktem spotkania były warsztaty „Zadbaj o swój kręgosłup w pracy! prowadzone przez Monikę Gwardzik – magister fizjoterapii, absolwentkę GUMed, autorkę i współautorkę książek z zakresu masażu leczniczego, specjalistkę medycyny sportu i instruktorkę fitness. Bibliotekarze oraz zaproszeni goście dowiedzieli się, że niektóre krzywizny są jak najbardziej potrzebne i otrzymali wiele cennych wskazówek i propozycji ćwiczeń, które pomogą im w zachowaniu prawidłowej postawy.
   
 3. Następnie odbyła się rozmowa z lek. Pauliną Łopatniuk, autorką bloga i fanpejdża „Patolodzy na klatce” (nagroda w XIII edycji konkursu Popularyzator Nauki organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego) oraz książki „Patolodzy. Panie doktorze, czy to rak?”. Można było się przekonać, że patomorfologia potrafi być fascynująca, a dla autorki stanowi najwspanialszą specjalizację w medycynie. Wyjątkowo intrygujące były też ciekawostki związane z prowadzeniem bloga i internetowym hejtem. Miłym akcentem było stwierdzenie autorki, że Biblioteka na co dzień pomaga jej w pracy.

 

Ponadto uczestnicy spotkania mogli wziąć udział w nietypowej akcji bookcrossingu w ciemno „Zbadaj mnie, zanim ocenisz!”. Wybierali spośród specjalnie przygotowanych na tę okazję książek, nie znając jednak ani okładek, ani tytułów. Akcja cieszyła się wielkim zainteresowaniem.

Goście chętnie oglądali też wystawę „Sue Ryder – życie dla ludzi” poświęconą związanej z Polską brytyjskiej działaczce charytatywnej, której fundacja przyczyniła się do powstania około 80 domów opieki, hospicjów i oddziałów szpitalnych w kilkunastu państwach Europy, Azji i Afryki. W Polsce działa 30 takich obiektów.

Po raz kolejny odbywała się Wielka Zbiórka Książek Fundacji Zaczytani.org, która pozwala stworzyć nowe biblioteki przy szpitalach i hospicjach dla dzieci młodzieży i dorosłych. Czytelnicy nie zawiedli i kolejne książki pojawiły się w punkcie zbiórki. Akcja potrwa jeszcze do 26 maja, więc zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z wydarzenia!


 

 


2019-05-09

Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek Wydawnictwo Naukowe PWN postanowiło udostępnić czytelnikom Biblioteki Głównej GUMed ponad 900 e-booków literatury faktu na platformie IBUK libra. Każdy, kto posiada przyznany przez Bibliotekę dostęp PROXY, od 8 maja może czytać online ciekawe wywiady, biografie czy reportaże.

 


Literatura faktu na IBUK libra

Dostęp został aktywowany na 30 dni.

 


2019-05-07

Firma Elsevier Polska oraz Biblioteka Główna GUMed zapraszają do wzięcia udziału w bezpłatnym szkoleniu pt.: "SciVal jako pomoc dla naukowców i pracowników administracji zaangażowanych we wsparcie w prowadzeniu badań".

SciVal to narzędzie służące do analizy dorobku naukowego w bazie Scopus Elsevier, zakupione przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. SciVal umożliwia wizualizację osiągnięć instytucji naukowych, porównanie z innymi jednostkami, ocenę potencjalnych współpracowników oraz partnerów, a także analizowanie trendów w świecie nauki. Podczas szkolenia przedstawione zostaną również możliwości analizy za pomocą Modułu Trends, który został udostępniony w maju tego roku.


KIEDY?
13 maja 2019 r., godz. 09:00-11:00

GDZIE?
Biblioteka Główna GUMed, Czytelnia Informacji Naukowej

Szkolenie poprowadzi Katarzyna Kryszczuk z firmy Elsevier. W trakcie szkolenia będzie możliwość zadawania pytań oraz uzyskania pomocy w wykonaniu wyszukiwania. Istnieje również możliwość uzyskania certyfikatu po szkoleniu.


zob. szczegółowy plan szkolenia oraz formularz zapisu


Serdecznie zapraszamy!


2019-05-07

Biblioteka Główna GUMed, już po raz czwarty, włącza się w ogólnopolską akcję społeczną - Wielką Zbiórkę Książek. Celem kampanii jest stworzenie bibliotek w szpitalach, domach dziecka oraz hospicjach. W tym roku zbieramy książki zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dla dorosłych, nowe lub używane, w idealnym stanie.

 


KIEDY? 23.04-26.05.2019 r.

GDZIE? w holu wejściowym Biblioteki

 

Organizatorem kampanii jest Fundacja Zaczytani.org.

Patronat nad akcją objęli m.in.: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Zdrowia, Minister Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Pacjenta oraz Prezydenci zaczytanych miast.

 

Dziękujemy wszystkim darczyńcom!

 


Zasady przetwarzania danych osobowych w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym

Wobec wejścia w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy (EU) 2016/679 z dnia 17 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych Biblioteka Główna informuje, że:

1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gdański Uniwersytet Medyczny z siedzibą w Gdańsku 80-210, przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 3a,

2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - Piotr Małecki (iod@gumed.edu.pl),

3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w systemie biblioteczno-informacyjnym Trójmiejskiego Zespołu Bibliotecznego (Akademia Muzyczna w Gdańsku, Akademia Morska w Gdyni, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności) w celu umożliwienia korzystania z zasobów bibliotecznych na podstawie art. 6 ust.1 lit. A ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.,

4. Pani/Pana dane osobowe nie będą ujawniane innym podmiotom, za wyjątkiem podmiotów upoważnionych na podstawie przepisów prawa, firmom windykacyjnym, firmom wspierającym obsługę informatyczną,

5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnikami prawa,

6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie,

7. Posiada Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych osobowych, gdy uzasadnione jest, że Pani/Pana dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016.,

8. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi.