AKTUALNOŚCI

2022-11-14

W sobotę19 listopada 2022 r. o godzinie 9:00 w naszej Bibliotece odbędzie się szkolenie pt. "Holistyczne planowanie i projektowanie prac protetycznych" organizowane przez SKN Chirurgii Stomatologicznej. Gościem spotkania będzie lek. dent. Adrian Kiepuszewski.
 

Jak zapewniają organizatorzy wykładu, Doktor przedstawi odpowiedzi na pytania m.in.:

 • Pierwsza wizyta w gabinecie - o czym rozmawiać z pacjentem? Jak prawidłowo zebrać wywiad?

 • Jak prawidłowo ocenić potrzeby pacjenta?

 • Jakie są ogólnoprzyjęte zasady projektowania uśmiechu?

 • Wyjaśnimy sobie czym jest wax-up, mock-up?

 • Porozmawiamy o przygotowaniu do leczenia protetycznego (okluzja, leczenie niechirurgiczne oraz chirurgiczne, a także leczenie ortodontyczne - klasyczne vs nakładkowe)


Aby zapisać się na szkolenie należy wypełnić formularz rejestracji.

Więcej informacji: chirurgiastomatologicznagumed


Serdecznie zapraszamy!

 
   

2022-11-07

Wychodząc naprzeciw potrzebom użytkowników Biblioteki, z radością informujemy o wprowadzonych udogodnieniach związanych z korzystaniem z pokoi pracy indywidualnej i grupowej.

Przygotowaliśmy dla Państwa kalendarz online, dzięki któremu można bez wychodzenia z domu zarezerwowaćsamodzielnie zarówno pokoje pracy grupowej, jak i indywidualnej.

Kalendarz znajduje się w zakładce Usługi/rezerwacja pokoi nauki i aktywny będzie od 14 listopada 2022 r. od godziny 10:00.


Poniżej przedstawiamy nowe zasady rezerwowania pokoi.

 1. Rezerwacji podlegają wszystkie pokoje:
  - pracy indywidualnej (A1, A2, A3 i A6) - dla 1-2 osób;
  - pracy grupowej (A4 i A5) - dla 3-6 osób.

 2. Rezerwacji można dokonać z minimum jednodniowym wyprzedzeniem i maksymalnie 7 dni wcześniej.

 3. Jedna osoba może zrobić 4 rezerwacje na najbliższe 7 dni.

 4. Maksymalny czas trwania jednej rezerwacji wynosi 3 godziny.

 5. Aby zarezerwować pokój, należy wpisać numer albumu/karty bibliotecznej.

 
 

 

Pamiętaj!

Klucz do pokoju należy odebrać w przeciągu 15 minut od wybranego poczatku rezerwacji. W przeciwnym razie pokój zostanie udostępniony kolejnym chętnym. Przed rezerwacją dobrze jest sprawdzić aktualne godziny pracy Biblioteki, a korzystając z pokoju nauki, należy przestrzegać Regulaminu.

Mamy nadzieję, że wprowadzone zmiany zapewnią jeszcze przyjemniejsze korzystanie z naszej Strefy Nauki. Zapraszamy!

 


2022-10-24


Międzynarodowy Tydzień Otwartego Dostępu to inicjatywa, która stara się udowodnić, że wiedza jest prawem człowieka, oraz popularyzować idee Otwartej Nauki i współpracy naukowej ponad podziałami społecznymi, geograficznymi i ekonomicznymi. Inicjatorem jest organizacja SPARC, a wydarzenie odbywa się cyklicznie już od 2008 roku.

Tegorocznym hasłem Open Access Week była "Otwartość dla sprawiedliwości klimatycznej". Czemu postanowiono zająć się akurat tą kwestią? Nie ulega wątpliwości, że zmiany klimatu są obecnie jednym z największych wyzwań dla globalnej społeczności. Wszyscy muszą się z nimi zmierzyć. Jednak nie każdego dotykają one w tym samym stopniu. Aż 67% katastrof naturalnych ma miejsce w krajach Globalnego Południa – w Afryce, Ameryce Łacińskiej, części Azji i Oceanii. Jednocześnie większość tych państw to kraje o stosunkowo niskim poziomie rozwoju, w których zdecydowanie trudniej o powszechny, bezpłatny dostęp do wiedzy. Wiedzy, która jest konieczna do przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu. Dlatego chcemy propagować bezpłatne, dostępne dla każdego źródła informacji o zmianach klimatycznych. Od poniedziałku do piątku (24-28.10) codziennie udostępnialiśmy na naszym Facebooku wybrane artykuły z Polskiej Platformy Medycznej dotyczące zmian klimatycznych. Zachęcamy do lektury!

 

Facebook

Polska Platforma Medyczna

 


Przygotowaliśmy także quiz z wiedzy klimatycznej. Wystarczyło odpowiedzieć na kilka pytań, podać swoje dane kontaktowe (imię, nazwisko i adres e-mail) i można było wygrać podręczniki medyczne ufundowane przez wydawnictwo Edra Urban & Partner oraz firmę The Book Service.

Zwycięzcy zostaną powiadomieni o wygranej mailowo!

Polecamy również stronę kampanii Open Climate Campaign.

 

2022-10-22


2022-10-07

Studenci I roku!

Informujemy o obowiązkowym przedmiocie Edukacja informacyjna, kończącym się zaliczeniem w formie testu online. Treść szkolenia oraz test są udostępniane na platformie Moodle po zalogowaniu jak do Extranetu.


Zaliczenie możliwe jest w dwóch terminach:

I termin - 1.10-22.12.2022 r. (3 podejścia),
II termin (poprawkowy) - 2.01-27.01.2023 r. (1 podejście).


Warunkiem zaliczenia jest prawidłowe rozwiązanie testu online:

 • test składa się z 20 zamkniętych pytań jednokrotnego wyboru,

 • zaliczenie uzyskuje się po udzieleniu minimum 60% poprawnych odpowiedzi na pytania zamieszczone w teście.


 

Link do przedmiotu: https://szkolenia.gumed.edu.pl/course/view.php?id=3620

Zapisy samodzielne! Aby zapisać się na kurs należy podać hasło dostępu dla danego kierunku - lista haseł widoczna jest po zalogowaniu do platformy Moodle, w linku znajdującym się w opisie przedmiotu.


Kontakt w razie problemów z logowaniem:
Kierownik Oddziału Udostępniania Zbiorów
biblioteka.udostepnianie@gumed.edu.pl, tel. (58) 349 10 51

Życzymy powodzenia!Uwaga! Jeżeli w roku akademickim 2020/21 lub 2021/22 zaliczyłeś przedmiot Edukacja informacyjna, skontaktuj się z Kierownikiem Oddziału Udostępniania Zbiorów w celu przepisania zaliczenia:
biblioteka.udostepnianie@gumed.edu.pl, tel. (58) 349 10 58

 


2022-10-05

Zachęcamy do skorzystania z dostępu testowego do ebooków Oxford University Press.

Dostęp obejmuje wszystkie podręczniki elektroniczne wydawane przez Oxford University Press z dziedziny medycyny i psychologii klinicznej, które są zamieszczone na platformie Oxford Academic.

 

Dostęp będzie aktywny do 31.12.2022 r.

   

Zasady przetwarzania danych osobowych w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym

Wobec wejścia w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy (EU) 2016/679 z dnia 17 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych Biblioteka Główna informuje, że:

1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gdański Uniwersytet Medyczny z siedzibą w Gdańsku 80-210, przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 3a,

2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - Magdalena Dłużewska (iod@gumed.edu.pl),

3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w systemie biblioteczno-informacyjnym Trójmiejskiego Zespołu Bibliotecznego (Akademia Muzyczna w Gdańsku, Akademia Morska w Gdyni, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności) w celu umożliwienia korzystania z zasobów bibliotecznych na podstawie art. 6 ust.1 lit. A ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.,

4. Pani/Pana dane osobowe nie będą ujawniane innym podmiotom, za wyjątkiem podmiotów upoważnionych na podstawie przepisów prawa, firmom windykacyjnym, firmom wspierającym obsługę informatyczną,

5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnikami prawa,

6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie,

7. Posiada Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych osobowych, gdy uzasadnione jest, że Pani/Pana dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016.,

8. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi.