AKTUALNOŚCI

2024-03-13

10 kwietnia o godz. 18:00 zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki BG GUMed. Rozmawiać będziemy o "Czarnej owcy medycyny" Jeffrey'a Alana Liebermana.

Spotykamy się w Pokoju Nauki A5.

 

[opis wydawcy]

 

Z tej książki dowiesz się:

  • Co łączyło Zygmunta Freuda ze Steve'em Jobsem?

  • Jak wyglądały prehistoryczne przypadki trepanacji czaszki?

  • Dlaczego choroby psychiczne leczono lobotomią?

  • Co wspólnego miał gangster Al Capone z kompozytorem Robertem Schumannem?
     

Przez lata psychiatria uchodziła za czarną owcę medycyny. Wizyta u psychiatry była ostatecznością i często wiązała się z ostracyzmem społecznym. Nie pomagał fakt, że powstające teorie dotyczące leczenia schorzeń psychicznych często były ze sobą sprzeczne.
Jeffrey A. Lieberman – były szef Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego – prowadzi nas, wręcz w detektywistyczny sposób, przez historię jednej z najciekawszych dziedzin medycyny. Pokazuje trudności, przed którymi stawali psychiatrzy, próbując znaleźć przyczyny chorób i sposoby na skuteczne ich wyleczenie. Ale przede wszystkim opowiada o tym, jak długo psychiatrzy musieli walczyć o udowodnienie tego, że choroby, którymi się zajmują, istnieją naprawdę.

 

W przypadku problemów z dotarciem do tekstu prosimy o kontakt mailowy: biblioteka.miedzybiblioteczna@gumed.edu.pl

 

Do zobaczenia!

   

 


2024-03-01

Osmosis to interaktywna platforma wspomagająca tradycyjny model nauczania, stworzona w celu dokładniejszego wyjaśnienia i utrwalenia tego, czego studenci uczą się na zajęciach. Szeroki zbiór nagrań video, notatek, quizów, pytań egzaminacyjnych, wykładów, fiszek sprawia, że Osmosis to efektywne i angażujące uwagę narzędzie do stosowania zarówno przez wykładowców na zajęciach, jak również przez studentów do samodzielnej nauki.

 

Dostęp aktywny do 31.03.2024 r. (limit dostępnych kont został już wyczerpany!)

 

   
   

 


2024-02-21

Biblioteka Główna GUMed, Sekcja Doskonałości Publikacyjnej oraz firma Elsevier w imieniu Prorektora ds. Nauki zapraszają na serię szkoleń online dla autorów publikacji naukowych pod hasłem „Publikuj po mistrzowsku”. Szkolenia są elementem szerszej strategii publikacyjnej GUMed mającej na celu podniesienie jakości publikacji naukowych i poprawienie rozpoznawalności Uczelni. Podczas spotkań zostanie poruszona tematyka istotna z punktu widzenia autora i naukowca, zorientowanego na rozwoju kariery naukowej i budowanie widoczności poprzez swój dorobek publikacyjny. Na szkoleniach zostaną zaprezentowane także dobre praktyki oraz narzędzia, które mogą pomóc w przygotowywaniu tekstów naukowych do prestiżowych czasopism.

Podczas wszystkich szkoleń zapewniamy otwartą sesję Q&A z prowadzącymi. Webinaria są bezpłatne, wymagana jest rejestracja. Spotkania będą nagrywane i udostępnione później wszystkim zainteresowanym.

 

   

PLAN WEBINARIÓW

 

27.02.2024, 14:00 (60 minut)
Meet Editors-in-Chief of nutrition journals: The American Journal of Clinical Nutrition and The Journal of Nutrition – essential resources for your nutrition research

Rejestracja: https://researcheracademy.elsevier.com/workshop/8b9d3ba6-7d4f-4616-a604-515eeb0b3abd

Join the interactive webinar with Dr. Xingen Lei, the editor-in-chief of The Journal of Nutrition, and Dr. Christopher Duggan, the editor-in-chief of The American Journal of Clinical Nutrition. Dr. Lei and Dr. Duggan will introduce these two journals to you and detail how reading high-impact journals will advance your research.

Trainers: Dr. Xingen Lei, Dr. Christopher Duggan, Editors from the American Society of Nutrition

 

14.03.2024, 10:00 (90 minut)
Mądry wybór czasopisma jako ważny składnik sukcesu autora

Rejestracja: https://elsevier.zoom.us/webinar/register/WN_Np1p_LGqQ3-vTuU5MAhQxw

Poznaj dobre praktyki w wyborze czasopism do publikowania swoich artykułów naukowych oraz dowiedz się, jak rozpoznawać pułapki. Podczas szkolenia poruszone zostaną zagadnienia budowania widoczności autora oraz strategicznego podejścia do rozwijania dorobku publikacyjnego, w zgodzie ze współczesnymi trendami oraz systemami oceny nauki. Poznaj narzędzia i wskaźniki bibliometryczne wspierające wybór oraz ocenę czasopism oraz inne narzędzia identyfikacji najlepszych tytułów czasopism do publikacji. Dowiedz się, jak możesz używać bazy Scopus jako źródła informacji o dobrej jakości czasopismach oraz jakie inne narzędzia dla autorów proponuje Elsevier.

Prowadząca: Paulina Milewska, Customer Success Manager, Elsevier

 

4.04.2024, 12:00 (75 minut)
Publikowanie wysokiej jakości artykułów naukowych bez tajemnic

Rejestracja: https://elsevier.zoom.us/webinar/register/WN_Eoa_wGG9RbKw-HtLF5aL-Q

Poznaj porady i wskazówki dla autorów, które mogą pozytywnie wpłynąć na poprawę jakości manuskryptów, a tym samym zwiększyć szanse na przyjęcie prac do publikacji w renomowanych, międzynarodowych czasopismach. W trakcie szkolenia zostanie omówiony współczesny system komunikacji naukowej za pośrednictwem czasopism naukowych. Przedstawione zostaną struktura artykułu naukowego oraz dobre praktyki dotyczące pisania pracy i zgłaszania tekstu do publikacji. Poruszone zostaną zagadnienia procesu redakcyjnego, jak również kwestie etyczne, z którymi na co dzień spotykają się autorzy, recenzenci, redaktorzy i wydawcy.

Prowadząca: Paulina Milewska, Customer Success Manager, Elsevier

 

9.04.2024, 14:00 (45 minut)
Publikuj z Elsevier i buduj swoją widoczność

Rejestracja: https://elsevier.zoom.us/webinar/register/WN_ys3NC6dWQCmgeyMIs-M5Eg

Elsevier to największy wydawca czasopism naukowych, w którego portfolio znajduje się ok 1000 tytułów z zakresu nauk medycznych, nauk o zdrowiu. Poznaj ofertę wydawcy oraz poszczególne kroki ścieżki autora. Podczas webinarium poruszone zostaną również zagadnienia dotyczące artykułów w modelu Open Access, z ujęciem możliwości publikowania bez opłat w ramach polskiej umowy transformacyjnej. Dodatkowo przedstawione zostaną narzędzia i zasoby wspierające autorów.

Prowadząca: Paulina Milewska, Customer Success Manager, Elsevier

 

16.04.2024, godz. 11:00 (60 minut)
Perfekcyjne systematic review. Jak baza Embase wspiera badania naukowe i systematyczne przeglądy literatury w zakresie nauk biomedycznych

Rejestracja: https://elsevier.zoom.us/webinar/register/WN_-Kb5ybJCTuaLEWzXeqxNYw

Podczas szkolenia:
1. Prezentacja bazy Embase, zawartość, indeksowanie i główne funkcje.
2. Demonstracja bazy Embase na żywo.
a. Wyszukiwanie proste
b. Potrójne linkowanie
c. Formularz PICO jako wsparcie dla przeglądów systematycznych
d. Formularz PV
e. Wyszukiwanie literatury
f. Słownik EMTREE
g. Zarządzanie wynikami wyszukiwania
3. Pytania i odpowiedzi – ale zachęcamy do zadawania pytań podczas całego szkolenia.

Prowadzący: Piotr Gołkiewicz, Customer Success Consultant for Life Sciences, Elsevier

 

 


2024-02-12

6 lutego 2024 r. biblioteki należące do Uczelni Fahrenheita (Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wraz ze wszystkimi bibliotekami wydziałowymi) oraz Europejskiego Centrum Solidarności zakończyły wdrożenie najnowocześniejszego systemu bibliotecznego Alma i wyszukiwarki Primo. Biblioteki te dołączyły do grona bibliotek współkatalogujących wraz z Biblioteką Narodową. Centralna biblioteka państwa współuczestniczyła w procesie wdrożenia systemu, przeprowadziła szkolenia i dedupliakcję rekordów oraz udzielała pomocy w zakresie implementacji i konfiguracji systemu.

Największą zaletą przystąpienia bibliotek do zintegrowanego systemu zarządzania zasobami jest możliwość współkatalogowania w czasie rzeczywistym w jednym systemie informatycznym — wpływa to bezpośrednio na obniżenie kosztów ponoszonych przez biblioteki. Zintegrowane placówki poprzez własne katalogi online dołączyły do połączonych katalogów, obecnie obejmujących już prawie 46 mln jednostek zbiorów (liczbę tę codziennie powiększają kolejne nowości wydawnicze). Zachęcamy do odkrywania bogactwa piśmiennictwa polskiego dostępnego w połączonych katalogach pod adresem https://katalogi.bn.org.pl/. Dodatkowo czytelnicy każdej z bibliotek Uczelni Fahrenheita mogą również przeszukiwać połączone katalogi Bibliotek FarU i każdy katalog niezależnie, a zarejestrowani członkowie społeczności akademickiej UG, PG i GUMed mogą zamawiać książki z tych bibliotek oraz wypożyczać je bez konieczności rejestrowania się osobno w każdej z nich.

Wraz z implementacją systemu w bibliotekach Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Europejskiego Centrum Solidarności zasoby w połączonych katalogach zwiększyły się o 2,7 mln jednostek. Implementacja systemu zarządzania zasobami bibliotecznymi w bibliotekach Uczelni Fahrenheita współfinansowana była z projektu pozakonkursowego pt. „Wspieranie procesów konsolidacji uczelni" realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (umowa nr MEiN/2022/DIR/3438).

Zbiory Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego, liczące 1,2 mln woluminów książek, 358 tys. woluminów czasopism, a także 195 tys. jednostek zbiorów specjalnych, stanowią księgozbiór o charakterze uniwersalnym szczególnie uwzględniający dyscypliny reprezentowane na Uniwersytecie Gdańskim oraz zagadnienia związane z sektorem morskim. Szczególną wartość ma zbiór starodruków pochodzących z obszaru dawnych Prus (wśród nich rzadkie pozycje wydane w Chełmnie, Braniewie, Oliwie i Elblągu) oraz dzieła osób związanych z Gdańskim Gimnazjum Akademickim. Biblioteka posiada także unikatową rękopiśmienną kolekcję związaną z Pomorzem i Kaszubami, dokumenty i materiały dotyczące organizacji pomorsko-kaszubskich oraz kolekcje osobowe dotyczące wybitnych postaci związanych z regionem. W zbiorach kartograficznych placówki można odnaleźć zabytkowe plany Gdańska, mapy Prus oraz niemieckie i brytyjskie mapy nawigacyjne z początku XX wieku. Biblioteka UG zgromadziła także dużą kolekcję dokumentów związanych z opozycją demokratyczną z okresu PRL - w jej skład wchodzą czasopisma, druki zwarte i druki ulotne (m.in. afisze, plakaty i kalendarze).

Zakres tematyczny księgozbioru gromadzonego przez Bibliotekę Politechniki Gdańskiej, liczącego ponad 500 tys. woluminów książek, czasopism, zbiorów specjalnych, jest zgodny z profilem prowadzonych badań oraz kierunkami kształcenia na Uczelni. Biblioteka gromadzi publikacje z zakresu nauk: inżynieryjno-technicznych, ścisłych i przyrodniczych, społecznych, medycznych i nauk o zdrowiu, rolniczych, humanistycznych oraz z dziedziny sztuki. Szczególnie cenny zasób stanowi zbiór starodruków, reprezentujących szeroki wachlarz dziedzin nauki od matematyki i fizyki przez astronomię, geologię, po dzieła z zakresu nawigacji i elektryczności. Księgozbiór ten, stanowiący dziedzictwo naukowe Pomorza, niegdyś wchodził w skład biblioteki Gdańskiego Towarzystwa Przyrodniczego (Naturforschende Gesellschaft in Danzig) oraz przedwojennych gdańskich książnic — Gdańskiego Gimnazjum Akademickim (Königliche Gymnasium zu Danzig) i Wyższej Szkoły Technicznej (Königliche Technische Hochschule Danzig).

Biblioteka Główna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, licząca 230 tys. woluminów książek, 102 tys. woluminów czasopism i 104 tys. jednostek zbiorów specjalnych, posiada największy w województwie pomorskim księgozbiór z zakresu medycyny, farmacji, stomatologii, pielęgniarstwa, ochrony zdrowia oraz nauk pokrewnych tj. chemii, biologii, fizyki, psychologii. Składają się nań zasoby Biblioteki Głównej, Biblioteki Wydziału Farmaceutycznego oraz zbiory klinik i zakładów — placówki te tworzą system biblioteczno-informacyjny Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, którego użytkownicy mają także dostęp do kolekcji książek beletrystycznych.

Specjalnie sprofilowane zbiory Europejskiego Centrum Solidarności, liczące 33 tys. woluminów, odpowiadają tematyką działalności merytorycznej macierzystej instytucji. Biblioteka ECS posiada księgozbiór o charakterze humanistycznym, w którym znaleźć można pozycje z zakresu historii najnowszej, socjologii, filozofii, politologii, a także kultury, literatury i sztuki. Gromadzone są zwłaszcza publikacje z zakresu historii Europy i świata po 1945 roku, dziejów „Solidarności” i ruchów opozycyjnych w PRL oraz dotyczące demokracji, totalitaryzmu, prawa człowieka, społeczeństwa obywatelskiego oraz tożsamości lokalnej. Szczególnie wartość mają Zbiory Historyczne, obejmują literaturę drugiego obiegu oraz literaturę emigracyjną.

Dotychczas Biblioteka Narodowa, jako operator Priorytetu 1. Kierunku Interwencji 1.2. Budowa ogólnokrajowej sieci bibliotecznej poprzez zintegrowany system zarządzania zasobami bibliotek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025, wdrożyła system Alma już w ponad 130 bibliotekach publicznych, akademickich i przynależących do ogólnokrajowej sieci bibliotecznej w całej Polsce. Pełna lista wdrożeń w ramach NPRCz jest dostępna tutaj. Centralna biblioteka państwa współuczestniczyła również we wdrożeniu systemu w bibliotekach Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie.

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025 trwają obecnie prace nad przewidzianym na najbliższe lata podłączeniem do systemu kolejnych dużych bibliotek, w tym: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Polskiej Akademii Umiejętności, Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Biblioteki Miejskiej w Łodzi, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi i Biblioteki Raczyńskich.

   

 


2024-02-11

Albert Einstein podobno mówił "The only thing that you absolutely have to know, is the location of the library". I choć lokalizacja Biblioteki GUMed pozostaje ta sama, zmieniamy system biblioteczny oraz katalog online, czyli źródło informacji o naszych zbiorach, które zdecydowanie warto znać!

Obecnie wdrażany zintegrowany system Alma użytkowany jest w ponad 1 800 instytucjach na całym świecie. Jego implementacja uzyskała dofinansowanie z funduszy w ramach projektu pozakonkursowego pt. „Wspieranie procesów konsolidacji uczelni" realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (umowa nr MEiN/2022/DIR/3438).

Nowy katalog online połączony z multiwyszukiwarką Primo będzie służył do przeszukiwania księgozbioru i zasobów elektronicznych naszej biblioteki oraz bibliotek Związku Uczelni Fahrenheita. Funkcje i udogodnienia tego katalogu będą wsparciem w trakcie studiów, pracy naukowej czy przygotowywania publikacji. Jednak w pełni można z niego skorzystać tylko po zalogowaniu.

Studenci i pracownicy GUMed, dzięki połączeniu katalogu z uczelnianym systemem uwierzytelnienia, logują się do katalogu i swojego konta bibliotecznego w taki sam sposób jak do uczelnianej poczty czy do Extranetu. Użytkownicy zewnętrzni, spoza GUMed, przy pierwszej próbie zalogowania się zostaną poproszeni o ustawienie nowego hasła. Zalogowanie do konta bibliotecznego to ważny krok, gdyż pewne informacje (np. dostępność książki) nie wyświetlają się niezalogowanym użytkownikom. Dzięki zalogowaniu będzie można zamówić i wypożyczyć podręczniki i książki naukowe, skorzystać z zasobów elektronicznych, sprawdzić swoje konto biblioteczne, a także zapisać i zachować interesujące wyszukiwania, czy skorzystać z możliwości przesłania danych do wskazanych menadżerów bibliografii.

Katalog

W miniprzewodniku znajdą Państwo instrukcje, jak sprawnie i efektywnie poruszać się po nowym katalogu. Zapraszamy także do kontaktu z bibliotekarzami – postaramy się odpowiedzieć na wszelkie pytania.

Miniprzewodnik

 

Życzymy dobrego użytkowania.

   
   

 


2024-02-10

Zachęcamy do wspólnego świętowania Love Data Week, który trwa od 12 do 16 lutego. Jest to międzynarodowe wydarzenie odbywające się co roku w tygodniu, w którym przypadają Walentynki. Celem tej inicjatywy jest zaznaczenie, że dane badawcze mogą być użyteczne nie tylko dla naukowców, ale dla całego społeczeństwa, a dobre zarządzanie nimi może zmienić świat na lepsze. Hasłem tegorocznej edycji jest „My Kind of Data”, które ma nam przypomnieć, że choć badania naukowe i generowane w ich trakcie dane mogą być niezwykle różnorodne, to wszystkie powinny być w odpowiedni sposób zarządzane, aby mogły być ponownie wykorzystane w przyszłości.

W ramach wydarzenia można między innymi zaadoptować dataset, wziąć udział w burzy mózgów, obejrzeć webinary oraz rozwiązać tematyczne łamigłówki. Serdecznie zapraszamy również na spotkanie dedykowane polskim infrastrukturom i usługom w obszarze zarządzania danymi badawczymi, organizowane przez Narodowe Centrum Nauki.

14.02, godz. 12.00 – „Polskie infrastruktury i usługi w obszarze zarządzania danymi badawczymi”

Listę pozostałych spotkań online można znaleźć tutaj.

Do zaadoptowania zbioru danych zapraszamy tutaj.

A łamigłówki dostępne są poniżej:

 

Save the Date!

   

 


Zasady przetwarzania danych osobowych w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym

Wobec wejścia w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy (EU) 2016/679 z dnia 17 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych Biblioteka Główna informuje, że:

1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gdański Uniwersytet Medyczny z siedzibą w Gdańsku 80-210, przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 3a,

2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - Magdalena Dłużewska (iod@gumed.edu.pl),

3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w systemie biblioteczno-informacyjnym Trójmiejskiego Zespołu Bibliotecznego (Akademia Muzyczna w Gdańsku, Akademia Morska w Gdyni, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności) w celu umożliwienia korzystania z zasobów bibliotecznych na podstawie art. 6 ust.1 lit. A ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.,

4. Pani/Pana dane osobowe nie będą ujawniane innym podmiotom, za wyjątkiem podmiotów upoważnionych na podstawie przepisów prawa, firmom windykacyjnym, firmom wspierającym obsługę informatyczną,

5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnikami prawa,

6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie,

7. Posiada Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych osobowych, gdy uzasadnione jest, że Pani/Pana dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016.,

8. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi.