AKTUALNOŚCI
2025-07-01
Wakacyjne godziny otwarcia Biblioteki
2025-06-12
Dostęp do bazy Journal Citation Reports
W związku z występującymi problemami z dostępem do bazy Journal Citation Reports poprzez system HAN, prosimy o korzystanie z bezpośredniego linka https://jcr.clarivate.com/jcr/home (w sieci GUMed). Dostęp zdalny spoza sieci GUMed możliwy po uprzednim zarejestrowaniu i zalogowaniu się na indywidulane konto do produktów Clarivate http://han.gumed.edu.pl/han/clarivate-login/
W razie braku możliwości skorzystania z tej ścieżki, zalecamy kontakt z pracownikami Oddziału Informacji Naukowej i Promocji (biblioteka.informacja@gumed.edu.pl, tel. 349 10 45) lub Pracowni Bibliograficznej (bibliografia@gumed.edu.pl, tel 349 11 40), którzy sprawdzą dla Państwa wartości wskaźnika JIF lub kwartyl czy decyl, w jakim sklasyfikowane jest dane czasopismo.
Trwają prace nad przywróceniem pełnego dostępu w porozumieniu z dostawcą i operatorem systemu HAN.
Dziękujemy za wyrozumiałość i przepraszamy za utrudnienia.
2025-06-05
Dłuższe godziny otwarcia czytelń w dniach 9.06-4.07.2025 r.
2025-05-22
Dostęp testowy do baz i narzędzi Elsevier: ClinicalKey, ClinicalKey Student, Complete Anatomy
Zapraszamy do korzystania z testowego dostępu do dwóch zaawansowanych platform wiedzy medycznej oraz aplikacji do nauki anatomii.
|
|
ClinicalKey – narzędzie dla lekarzy, naukowców i studentów starszych lat. Zawiera m.in.:
ClinicalKey Student – platforma edukacyjna przeznaczona dla studentów kierunków medycznych. Zawiera m.in.:
|
![]() |
Complete Anatomy - jedna z najbardziej zaawansowanych aplikacji do nauki anatomii, która oferuje:
|
![]() |
WEJŚCIE: ClinicalKey: http://han.gumed.edu.pl/han/clinicalkey/ ClinicalKey Student: http://han.gumed.edu.pl/han/clinicalkey-student/ - należy najpierw zarejestrować indywidualne konto użytkownika. Complete Anatomy: użytkownicy muszą pobrać bezpłatną aplikację https://3d4medical.com/download na swoje urządzenie (laptop, tablet, telefon), zarejestrować konto, używając adresu z domeny @gumed.edu.pl i aktywować dostęp w ustawieniach konta za pomocą kodu:
Dostęp testowy trwa do 30.06.2025 |
|
2025-05-12
Dostęp testowy do Web of Science AI Research Assistant do 11.06.2025 r.
Web of Science AI Research Assistant to narzędzie oparte na generatywnej sztucznej inteligencji, które oferuje możliwości wyszukiwania w języku naturalnym, w wielu językach, zwięzłe podsumowania wyników, instrukcje krok po kroku oparte na zadaniach oraz wizualizacje wspomagające proces badawczy. Dostarcza odpowiedzi na pytania badawcze i kontekstowe sugestie, które pomagają w odkrywaniu możliwych kierunków dalszych badań.
|
|
Wspiera różnorodne potrzeby badawcze, w tym między innymi:
|
|
Aby skorzystać z narzędzia, należy wybrać opcję Research Assistant w Web of Science:
|
2025-05-09
"80 lat Biblioteki GUMed". Relacja z otwarcia jubileuszowej wystawy
Wystawa “80 lat Biblioteki GUMed” została uroczyście otwarta 8 maja 2025 r., w Ogólnopolskim Dniu Bibliotekarza i Bibliotek. Swoją obecnością wydarzenie uświetnił Jego Magnificencja Rektor GUMed, prof. dr hab. Michał Markuszewski, który jednocześnie objął wystawę patronatem honorowym. Na otwarciu wystawy pojawił się również Prorektor ds. Nauki prof. dr hab. Michał Żmijewski oraz Prorektor ds. kształcenia prof. dr hab. Agnieszka Zimmermann. Nie zabrakło również członków Rady Bibliotecznej i wiernych przyjaciół Biblioteki, jak dr Marek Bukowski z Muzeum GUMed. Przybyli także wieloletni pracownicy Biblioteki, z byłą dyrektor Anną Grygorowicz i byłą wicedyrektor Elżbietą Kraszewską na czele. Gości przywitała dyrektor Katarzyna Falow, która jednocześnie przedstawiła krótki rys historyczny Biblioteki. Naturalnie wystawa nawiązywała do jubileuszu 80-lecia Uczelni, ale jednocześnie miała związek z organizowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Tygodniem Bibliotek, który odbywa się corocznie już od 21 lat. W tym roku hasło przewodnie to: Biblioteka. Lubię tu być. Wystawa przygotowana została przez zespół Biblioteki i symbolicznie obrazuje zmiany, jakie zaszły na przestrzeni lat. Gdy biblioteka rozpoczynała swoją działalność w 1945 r., zajmowała pokój o powierzchni 40 mkw., który stanowił jednocześnie pracownie biblioteczną, magazyn i czytelnię, gdzie niestety z braku miejsc czytelnicy korzystali z Biblioteki, stojąc na korytarzu. W styczniu 1947 r. zmieniła lokalizację, zyskując powierzchnię 450 mkw., w której pozostała przez kolejne 21 lat, aż do 1968 r. Nowy gmach, po wielu latach starań i zabiegów kolejnych władz Uczelni oraz ówczesnego dyrektora Biblioteki Adama Bocheńskiego, został wybudowany i oddany do użytku prawie 60 lat temu. Wówczas budził powszechny zachwyt i radość w środowisku bibliotek uczelnianych. Na przestrzeni lat Biblioteka wielokrotnie zmieniała się, aby dostosować się do nowych zadań i potrzeb. To, jak wygląda dzisiaj, jest efektem modernizacji z lat 2015-2016. I choć pojawiło się wtedy 100 nowych miejsc, to czytelnie dzisiaj wciąż pękają w szwach, nawet mimo przeniesienia się wielu usług bibliotecznych do świata wirtualnego. W ramach wystawy prezentowane są m.in. oryginalne dokumenty z początków działalności Biblioteki, wciąż działający czytnik do mikrofisz, niedostępne na co dzień starodruki czy biurko bibliotekarza oraz stolik dla czytelnika, pochodzące jeszcze z lat 60. ubiegłego wieku. Wielu odwiedzających z rozrzewnieniem spogląda też na katalogi kartkowe. Zachęcamy do zapoznania się z galerią z otwarcia wystawy:
|
![]() |