2022-05-13

10 maja 2022 r., w ramach Tygodnia Bibliotek, w gościnnych murach Biblioteki Głównej GUMed odbyła się premiera książki Wileńskie korzenie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego autorstwa śp. prof. Wiesława Makarewicza. Książka jest efektem wieloletnich badań Profesora i prezentuje szkice biograficzne kilkudziesięciu osób wywodzących się z Wilna, które po wojnie organizowały Akademię Lekarską w Gdańsku i odegrały znaczącą rolę w ukształtowaniu dzisiejszego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Dokumentuje także dzieje Uniwersytetu w Wilnie oraz związki rodzinne wielu pracowników gdańskiej uczelni z Uniwersytetem Stefana Batorego. Autor zwrócił także uwagę na elementy tradycji i kultury zaczerpnięte z Wilna, liczne powojenne kontakty naukowe, współpracę z wileńskim środowiskiem lekarskim, a także obecność wilnian w Gdańsku.

Wydarzenie poprowadził dr Marek Bukowski z Muzeum GUMed, a prezentację na temat sylwetki Autora i tematów poruszanych w publikacji przedstawili prof. Bolesław Rutkowski (urodzony w Wilnie znawca wileńskich tradycji naszej Uczelni) i Małgorzata Omilian-Mucharska (redaktorka książki).

Dzięki uprzejmości red. Michała Rzepiaka podczas spotkania mogły wybrzmieć archiwalne wypowiedzi prof. Makarewicza pochodzące z audycji Kresowy Salonik Radia Gdańsk, nagranej 3 stycznia 2019 r. Promocje ubarwiły też liczne wspomnienia i anegdoty dotyczące Autora i historii naszej Uczelni, którymi podzielili się przyjaciele i współpracownicy prof. Makarewicza. Na zakończenie goście zostali także poczęstowani tradycyjnym sękaczem, a oprócz książki, ciepłych wspomnień o Profesorze Makarewiczu i wrażeń mogli zabrać ze sobą „ku pamięci” doniczki z niezapominajkami.

Książka została wydana pod patronatem honorowym rektora GUMed prof. Marcina Gruchały. Na spotkaniu promocyjnym władze Uczelni reprezentował przyjaciel i bliski współpracownik Autora – prof. Jacek Bigda, łączący funkcję kanclerza i prorektora ds. rozwoju i organizacji kształcenia. W wydarzeniu wzięli udział najbliżsi Profesora Wiesława Makarewicza: żona Grażyna, córka Ewa i syn Wojciech oraz wnuk Jakub. Obecni byli także m.in. dr hab. Agnieszka Zimmermann, prof. uczelni, prorektor ds. jakości kształcenia; prof. dr hab. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki; dr hab. Ewelina Król, dziekan Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed; prof. Przemysław Rutkowski, dziekan, oraz dr hab. Aleksandra Gaworska-Krzemińska prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu; prof. Ewa Łojkowska z Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa GUMed w liczbie 650 egz., a została sfinansowana ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach projektu Wileńskie korzenie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zrealizowanego w programie Doskonała nauka – Wsparcie monografii naukowych. Dystrybuowana jest w Uczelni bezpłatnie, jednak do każdego egzemplarza dołączona jest ulotka Fundacji Pomocy Lekarzom Seniorom, której współzałożycielem był prof. Makarewicz. Wszystkim Czytelnikom i Czytelniczkom rekomendujemy wsparcie tego szlachetnego celu charytatywnego. Książkę można pozyskać bezpośrednio w Wydawnictwie GUMed (budynek nr 1, pok. 316) i w Bibliotece Głównej (Wypożyczalnia). Na stronie sklep.gumed.edu.pl/kategoria-produktu/ksiazki prowadzona jest także sprzedaż publikacji wraz z wysyłką (cena książki uwzględnia wyłącznie koszty wydruku i usługi pocztowej).

Z Przedmowy:

Gdański Uniwersytet Medyczny wiele zawdzięcza kadrze akademickiej, profesorom i lekarzom wywodzącym się z Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Wprawdzie powstającą w 1945 r. w Gdańsku Akademię Lekarską budowali przybysze z różnych regionów Polski, ale jedynie wilnianie od początku stanowili silną, dużą, zwartą i zżytą grupę społeczną o wspólnych losach i tradycji. Wnieśli do organizowanej Uczelni nie tylko doświadczenie i umiejętności zawodowe, ale też elementy tradycji i kultury Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie.

Szacuje się, że około 30% mieszkańców Gdańska i 17% mieszkańców województwa pomorskiego (wg badania CBOS z 2012 r.) swoje rodowody wywodzi z dawnych Kresów Wschodnich Polski. Gdańsk stał się miastem rodzinnym wielu tysięcy wilnian, którzy opuścili ukochane miasto. Kresowianie wnieśli znaczący wkład w odbudowywanie Gdańska. Ich system wartości, tradycje, zwyczaje, które ukształtowały się w wielokulturowym Wilnie, stały się tym samym naszym dziedzictwem.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć ze spotkania (wystarczy kliknąć na zdjęcie poniżej):