2022-05-13

Drugi dzień świętowania Tygodnia Bibliotek rozpoczęliśmy warsztatami „How to be culturally inteligent and why worth trying?”, prowadzonymi przez prof. Nataszę Kosakowską-Berezecką. Ich tematyka doskonale wpasowała się w hasło obchodów TB 2022 ("Biblioteka – świat w jednym miejscu")  oraz całorocznych działań związanych z Rokiem Komunikacji i Integracji Międzykulturowej Społeczności GUMed. Uczestnicy rozmawiali i ćwiczyli przełamywanie barier oraz umiejętność spojrzenia z punktu widzenia drugiego człowieka, nawet tego bardzo różniącego się od nas. Pani Natasza przypomniała nam, że chęć wyjścia naprzeciw innej kulturze i spotkania gdzieś pomiędzy strefą komfortu własną i drugiej osoby jest najlepszym sposobem na budowanie współpracy. Dzięki swobodnej atmosferze stworzonej przez prowadzącą warsztaty łatwiej było nam otworzyć się na siebie nawzajem.

Następnie wprowadziliśmy teorię w czyn – otworzyliśmy boczne drzwi Czytelni 2 i zaprosiliśmy wszystkich studentów na łączkę za Biblioteką na „Intercultural Integration Coffee”, czyli zabawy, konkursy i integrację przy kawie i przekąskach. Mimo niepewnej pogody i obaw dotyczących frekwencji, studenci nie zawiedli! Nie brakowało chętnych na poznanie oferty Biblioteki i Muzeum GUMed, wielu też skorzystało z możliwości rozmowy z członkami organizacji studenckich różnych kultur. Podziwialiśmy tradycyjne indyjskie tańce zaprezentowane przez studentki z Resource Team i SASS oraz umiejętności malujących tatuaże henną, rozprawiliśmy się ze stereotypami kulturowymi dzięki zabawie przygotowanej przez Resource Team, a także mieliśmy okazję zagrać w grę planszową Carrom. Uczestnicy imprezy z wielką otwartością i zaciekawieniem szukali bibliotekarzy, by z ich pomocą odpowiedzieć na pytania z Bibliotecznego Bingo, oraz poddali próbie swoją pomysłowość, wypełniając krzyżówkę zaproponowaną przez Dyskusyjny Klub Książki BG GUMed. Swoje stoiska mieli również członkowie organizacji Phi Delta Epsilon, którzy odkrywali przed nami świat liczb w różnych językach, a także MedHum i IFMSA-Poland oddział Gdańsk, udzielający informacji dotyczących swojej działalności.

Nie ma imprezy bez dobrego jedzenia! Catering zapewniło Biuro ds. Umiędzynarodawiania Uczelni; swoją ofertą podzieliła się również biblioteczna kawiarenka LOVEAT. W przygotowanie poczęstunku włączyli się także członkowie SASS, prezentując indyjskie potrawy, oraz członkowie MedHum, którzy upiekli pyszne ciasta. Dzięki przekąskom i ciepłym napojom nie zabrakło nam sił do wspólnej zabawy, która z inicjatywy studentów trwała jeszcze długo po oficjalnym zakończeniu!

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom wczorajszego świętowania! Pani Nataszy, za poprowadzenie inspirujących warsztatów. Jednostkom GUMed oraz organizacjom studenckim, które pomogły nam sprawić, by spotkanie było prawdziwą - naturalną i swobodną – integracją studentów różnych kultur, pracowników Biblioteki i innych pracowników GUMed. Sekcji Promocji, za pomoc w przygotowaniu nagród dla wolontariuszy i uczestników konkursów. Wam wszystkim, którzy zdecydowaliście się skorzystać z „Integration Coffee” i spędzić z nami czas. Kto wie, może zapoczątkujemy razem nową tradycję?

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją i filmem z imprezy (wystarczy kliknąć na zdjęcia poniżej):